Heavy Metal (1981)

Na svou dobu nezvyklá animovaná sci-fi, poskládaná z několika dějových linií. Kromě slušné animace zaujme i hardrocková hudební složka filmu, která výborně ladí s dějem a spoluvytváří tíživou atmosféru budoucnosti, nebo jiných světů.

Nebeská stvoření (1994)

Mistr Jackson se opravdu dokáže pochlapit na jakékoliv téma. I tento příběh, který se skutečně kdysi stal, pojal velice osobitým způsobem a stylem sobě vlastním. Tentokrát se ale nejedná o parodii dovedenou do absurdna, nýbrž o psychologicky složitý příběh, balancující chvílemi takřka na hranicích mysterióznosti. Obě hlavní hrdinky předvádějí životní výkony a i jim patří díky za skvělý zážitek, který mi sledování tohoto filmu způsobilo.

Nebe a země (1993)

Ze Stoneovy vietnamské trilogie je tento sice zřetelně nejslabší, ale přesto je to stále velmi kvalitní drama. Tommy Lee Jones v jedné ze svých nemnoha "áčkových" rolí předvádí skutečně hodnotný výkon. V malé roličce se mihne i Joan Chen, známá např. ze seriálu Městečko Twin Peaks.

V záři reflektorů (1984)

Richard Anconina a Christopher Lambert jako muzikanti a Catherine Deneuve jako "femme fatale". Není to nic oslnivého, ale přesto jde o docela podařený film. Lambert ve svých nejlepších letech a stoupající formě. Kdeže loňské sněhy jsou.

Počítání mrtvých (1999)

Budu tady zase za ufona, ale tohle mi fakt nic neříká. Scorsese natočil hodně filmů a tenhle je jasně nejhorší (z toho, co jsem zatím viděl). Nicolas Cage je mírně řečeno nevýrazný a o ostatních hercích ani nevím, že tam jsou. Dvakrát to tedy rozhodně vidět nemusím. A ani nechci.

Hromy a blesky (2000) odpad!

To snad ani nemůžou myslet vážně! Natočení takovéto blbosti by se mělo rovnat automaticky rozsudku smrti. Tak zoufale trapácký děj, že to až nutí člověka k pláči, i když to (prý) je komedie. Herecké výkony? Tak to ani nechtějte vidět. I cvičení šimpanzové by sehráli podobnou hovadinu s grácií shakespearovských herců. Děti z jeslí by asi vytvořily smysluplnější dialogy a i ten nejposlednější režisér ochotníků z nějaké zaprděné díry daleko od civilizace by tomu dal lepší řád a pořádek. Kdo si chce zkazit náladu na následující týden, směle do toho! Ať se na to podívá!

Husar na střeše (1995)

Tento film určitě patří mezi nejlepší francouzské filmy 90. let. Juliette Binoche i po třicítce stále jen kvete a je radost se na ni (a na její vnady) podívat. Mám dojem, že Francouzi umí točit historická dramata daleko realističtěji, než Američané.

Horká hlava (1979)

Hořká "fotbalová" komedie s předčasně zesnulým Patrickem Dewaerem v hlavní roli. Jedna z kvalitnějších komedií z francouzské produkce konce 70. let.

Dva muži ve městě (1973)

Dva bravurní francouzští herci v bravurním francouzském filmu podle bravurního scénáře. Skvělá podívaná, která ani po letech neztratila nic ze své kvality.

Agent v sukni (2000) odpad!

Trapné, trapné a ještě jednou trapné. Ostatně jako valná většina amerických rádobykomedií posledních let. Nechce se mi plýtvat mnoha slovy na tuhle hloupost, tak jen krátké varování - poživatelné jedině na vlastní riziko.