Cizinec (2010)

Z hlediska marketignu kvalitní reklama na Benátky a kostýmy hvězd, ve které "tlouštík" Johnny Depp hraje karikaturu sebe sama. Pointa snímku Vám dockvane v úvodních 5-ti minutách a posledním smutným faktem je, že se opět potvrdilo pravidlo, při kterém platí, že dobří herci nedělají (resp. nerovná se) dobrý film!

Zrození Planety opic (2011)

Je tomu už rok, co jsem naposled seděl v kině zmražen a během projekce se přistihl s bradou spadlou na zem. Tenhle ztracený pocit při sledování ryze čisté filmové krásy se mi opětovně dostal až u letošního černého koně letní filmové sezóny. Ano, tím snímkem je samotné: "Zrození planety opic", které veškeré letošní blockbustery předčí svým kouzlem, upřímností, chytrostí, rychlým spádem, perfektně vystavěným dějem (samozřejmě zde nechybí několik nelogičností ve scénaři, ovšem ruku na srdce, který snímek je nemá !!!), krásným diváckým zážitkem a geniálními triky (letošní oscar za zvláštní efekty má jasného vítěze!), díky nimž opičí herecké výkony jasně vyhrávají nad těmi lidskými. Výrazným plusem filmu je skutečnost, že se nejedná o ryze akční snímek, nýbrž psychologické drama, které Vás uchvátní věrohodnou přeměnou Caesara z domácího mazlíčka v nasraného týpka - jehož (SPOILER!) první "NO!" mě odrovnalo tak, že můj výkřik v podobě "A KURVA!" do naprosto hrobového ticha (+ chvilková zástava srdce) mluví za vše !!! ................. II. projekce mé dojmy ještě více umocnila = brilantní filmový zážitek !!!

Okresní přebor (2010) (seriál)

V českých filmových vodách potěšující překvapení, kterému vládne hovorová čeština. Všeobecně je o mně známo, že českou filmovou natož seriálovou tvorbu 2x nemusím, ale tento počin jsem s chutí a nečekaným nadšením shlédnul jedna báseň!

X-Men: První třída (2011)

Matthew Vaughnovi jsem po loňském vynikajícím "Kick-Assu" velmi věřil a jsem rád, že mě nezklamal! Rozhodně se nejdená o dokonalý snímek, ale člověka potěší že svým vyprávěním krásně navazuje na první 2 díly od pana Bryana Singera a přitom se místy dokáže tvářit i o dost vážněji - čemuž přispívá inteligentní téma v podobě studené války a celková atmosféra snímku. Jíž bezkonkurečně největšího tahouna představuje Michael Fassbender (ten kluk nám ještě párkrát vytře bulvy) - role Erika aka Magneto mu sedla neskutečně a scéna v Argentině se mi zaryla do hlavy dost hluboko, lehce za ním zaostává vskutku záporný Kevin Bacon. Je to stylové, epické, svižné, psychologicky propracované a kvalitně zábavné (tento fakt vystihuje jedno z nejlepších cameí, které jsem kdy viděl a týká se samotného Wolverina - toto cameo mě neskutečně položilo a zároveň podotýkám, že z něj bych si měli brát ostatní tvůrci příklad = krátké, svižné, výstižné, nostalgické) !!! V porovnání s ostaními díly to u mě nepřekonalo vynikající druhý díl (X-MEN 2), ale v těsném závěsu mu dýchá na krk. Ovšem tento snímek si to vynahradí tím, že letošní rok jednozačně vládne a to s velkým přehledem všem komiksovým snímkům ...

Obhájce (2011)

Potěšující filmové překvapení, které je napínavé, inteligentní, skvěle natočené + dovolil bych si řici, že Matthew si střihl svou životní roli !!!

Transformers (2007)

Král letních blockbusterů stvořil coolervoucí a epesně podmanitý snímek, při němž akční požitkáři musí zákonitě vrnět blahem. ... 90%! ...

Transformers 3 (2011)

Dostalo se mi to, co jsem od "Transformers: Dark of the Moon" očekával! Je to opulentní, megalomaské, epické, akce je krásně přehledná a to vše je doplněno standardním vizuálem pana Michaela Baye - zkrátko to, co u něj máme rádi. Film jako celek byl dle mého názoru příjemným návratem k dílu prvnímu (jež je bezpochyby nejlepším!), ale zároveň se nestal horším snímkem, který představuje díl druhý (z této trilogie zřetelně nejslabší!). Michaele upustil od dětinsky-perverzního humoru, který z převážné většiny provázel díl 2., otravných robotů a navrátil se zpět na tu správnou vtipnou notu (viz. např. Sam opravující motor či agent Simmons používající mezinárodní řeč!). Z hlediska akce má film opět několik pamětihodných scén - ovšem se zde nachází i určitý počet akčních sekvencí, které jsou velmi monotónní (viz. demolice mrakodrapu či vypichování očí), pro někoho třebas až i nudné. Co však pokládám za největší mínus tohoto dílu, tak to je absence Megan Fox (nemám rád přeobsazování rolí a věřím, že i přes všechny ty věci co se udály v zákulisí mezi Megan, štábem, Michaelem a Stevenem, by se to dalo na jeden film s ní ještě přežít), poněvadž tu bloncku jsem měl chuť zastřelit už v její první scéně na plátně + její vztah s Shiou sem jim nevěřil, i když se to Shia snaží utáhnout sám sebevíc, ona to prostě zabíjí a ve finálním součtu mi to kazí celkový dojem. Poněvad tato série je nejen o robotech, ale také o vztahu (resp. osudové lásce) mezi hlavními aktéry, ke kterým si člověk vybuduje určitou náklonost - ať už kladnou či zápornou! Zkrátka a dobře, kdyby tam zařvala, slavil bych a třebas bych i trošku smutnil - avšak BOTOX je kvalitní materiál, který očividně přežije vše! :)) V samotném závěru budu konstatovat největší plus celého snímku, vlastně i celé trilogie, a to jest objev jménem Shia LaBeouf - ten kluk je pan herec a každým dalším snímkem zraje. Ztvárněná proměna z 15-ti letého kluka s pubertálními problémy v odhodlaného a místy značně nasraného týpka je odzbrojující + navíc dokáže utáhnout diametrálně odlišné herecké polohy a vytřískat emoce ze sebebanálnější situace = klobouk dolů! ... 3*, které se = vypnutí mozku a unášení se blockbusterem nedbajícího na logiku céčkového scénaře ...

Lidice (2011)

„Skutečně si myslíte, že znáte příběh Lidic?“ Jakožto osoba, která se touto tématikou, resp. celou Heydrichiádou, zabývá už od základní školy, jsem žil v domnění, že ano. Ovšem pan Petr Nikolaev mě přivedl v omyl. Od doby, kdy jsem se dozvěděl, že se má natáčet film o jedné z největších tragédií v naší historii, jsem tajně věřil, že si tvůrci vezmou příklad z dřívějších filmů, které se tématikou Heydrichiády zabývaly („Vyšší princip“ či samotný snímek „Atentát“) a vytvoří tak dílo, o kterém se bude mluvit ještě nějaký ten rok a současně přiblíží žákům na základní škole tuto smutnou událost. Bohužel tomu tak není a naopak jsem se přesvědčil, že se ve mě určitá naivita stále ukrývá. Tento snímek Vám, kromě připomenutí této události, nepřinese z kontextu historického vůbec nic, jen předloží několik málo postav, jejichž osud dožene valné publikum k slzám a to zbylé malé % diváků k rozčarování (zde se řadím já), ať už z hlediska historických událostí či samotného zpracování snímku. To se odráží zejména už na samotné atmosféře filmu, kdy máte pocit, že od první minuty neboli události, která tomuto příběhu předchází a stala se již v roce 1938, jsou výrazem ve tváři všechny postavy smířeny se svým osudem, o kterém nemají ani tucha. Což pro průběh budoucích událostí Vám moc nepřidá, abyste se sžily s jednotlivými osudy. Dalším umocňujícím faktem jsou dialogy, které snad tvůrci psali na placu, těsně před natáčením dané scény a jsou místy naprosto prázdné až mrtvolné. Z hlediska historických faktů zde tvůrci až tak moc nepochybili, krom dotáčeného atentátu na Heydricha (zde bych vyčetl lokaci, kde byl natáčen, ale zde tvůrce nemůžu odsuzovat, poněvadž původní místo, kde byl atentát ve skutečnosti spáchán, ještě existuje, ale v průběhu let se změnilo a dnes vypadá naprosto jinak), který působí naprosto mrtvolně a bez špetky napětí. Ovšem co mě velmi namíchlo je vystihnutí dusné doby po spáchaném atentátu (doporučuji se podívat na snímek „Vyšší princip“). Ono páni tvůrci nestačí vše odbýt větou: „Co tady děláš? Víš, že je zakázáno chodit ven.“ + finální zpracování oné smutné noci z 9. na 10. června roku 1942. To jste jako mysleli vážně? To byla ta tragédie? To bylo to vyhlazování? Kde je záběr z dálky na hořící vesnici a následně umocňující pohled na vypálenou vesnici, kde leží mrtvý psy, tak jako je to zachyceno na historických fotografiích. Kde je záběr na masový hrob pro postřílené muže? Kde bylo kruté a bezcitné odtrhávání dětí od matek? Kde je scéna, kdyb byly rakve na místním hřbitově exhumovány a rozvezeny na neznámá místa? Místo toho jsme dostali pouze záběr na 2 hořící baráky, přičemž jednomu spadne střecha a v druhém se nám dostane snad 3 minutového záběru na hořící židli. To raději nemluvím o bílých králíčcích na hřbitově (WTF!), které tam před vypálením přivezli samotní Němci. A to je všechno! Kam se poděla brutalita, která tuto událost ve skutečnosti provázela – pokud si myslíte, že ji znázorníte jedním záběrem na dětské ručičky v plynové komoře (což je jediná scéna, které s člověkem skutečně může zacloumat) a zbitím 2 osob, tak je to pak smutné. Navíc dělat z někoho při popravě hrdinu za doprovodu hudby, tak jako kdyby to byl člověk, který provedl atentát na samotného Hitlera, není dojemné, ale bohužel úsměvné! Nicméně, dost už bylo kritiky z historického zpracování. Za co si film zaslouží pochválit je především standardně výborný K. Roden (+ z dalších hereckých výkonů též J. Budaře a R. Luknára), na české poměry zde prezentován dobrý instrumentální soundtrack (i když je neskutečně tlačený na city a aby hudba hrála ze 126min. celých 120min. se taky často neslyší!) a též za několik vizuálních nápadů, včetně kamerových pohledů. Ovšem největší chválu musím připsat historickým rekvizitám a kostýmům, na nichž je 70-ti miliónový rozpočet vskutku vidět. Toť vše! Je to škoda, převeliká škoda. Tento snímek měl obrovský potencionál, aby se přiradil k mrazivým a legendárním snímkům, vedle nichž by vytvořil další národní filmový památník. Bohužel se však tato látka přetavila v národní filmový kýč, z kterého člověku utkví v paměti pouze Šímův (Rodenův) “návrat“ domů a jeho následné vyškrtnutí z dějin. V závěru už mohu pouze konstatovat, že je mi líto dětí ze základních škol, které si budou „Vypálení Lidic – jeden ze symbolů nacistické hrůzovlády“ spojovat s tímto "velkofilmem".

Drive Angry (2011)

Mám rád béčkový filmy, ale tohle už bylo i na mě moc. Chápu, že Nicolas už to má na sklonku kariéry zřejmě u zadní části těla a hraje si spíš role pro radost - ovšem když už tak chce činit, tak to činí ve stylu Kick Ass! Nicméně, i přesto, že tento snímek je vskutku béčková šílenost, tak si zaslouží 2 hvězdy a to především za geniálního Williama "The Federal Bureau of Get the Fuck Out of My Way" Fichtnera (kéž by natočili snímek spíš s touto postavou, klidně i v budoucnu) a za cool závěr = Nicolas pijící pivo z lebky + grandiózní návrat do pekla za doprovodu skvěla padnoucí hitovky "Alive" od pane Meat Loafa! ... P.S.: Hollywoode, prosím, vy*er se na už na to 3D!

Teenage Mutant Ninja Turtles: Turtles Forever (2009) (TV film)

Cowabunga! Turtle Power! It's Ninja Time! ... k 25. výroční neexistuje krásnější pocta, pro tuto legendární partu s níž jsem vyrůstal a která pro mě představuje srdcovou záležitost mezi komiksy, než je tato !!!