Hranice lásky (2022)

A proč ne?! Někdo byl znechucen, že to je jen upocené a uhekané. Ale proč ne? proč zavírat oči nad jinými podobami lásky. Neříkám, že to schvaluji, ale asi jako když se do sebe zamilují dvě ženy, tak taky neprozřu, že jsem najednou lesbička. Prostě láska má mnoho podob a je na každém, jak a kde ji projevuje. Jako žena v dlouhodobém šťastném vztahu jsem viděla náznaky nespokojenosti hned v úvodu a když se nechá jeden z páru nachytat a odpovídá, past sklapla :-D prostě si říkám a proč ne. Něco takového v českém rybníčku není, je to odvážné a má to hlavu a patu, k tomu kouzelná Hana Vagnerová a vtipný Hofmann s Křenkovou. Zároveň jsem se bavila a přitom otevřeně celou dobu říkala NO A CO?! Děkuji za tak upřímný a otevřený film.

Zločiny budoucnosti (2022)

Až překvapivě zajímavý a erotický film. Co to vypovídá o filmu, že jsem chvilkami odvracela oči jako při erotické scéně s Evou Green. Chvilkami jsem přemýšlela, co takový snímek dělá na karlovarském festivalu, ale prozřela jsem. Snímek ukazuje, co se může stát, když ze světa zmizí bolest a objeví se jiné, nové vjemy, nové pocity, nová vzrušení a k tomu nové mutace. Přidejte hypnotizující režii a skvělé herecké výkony. V životě jsem neviděla tak vzrušený obličej Vigga Mortensena, který by mě vzrušoval a rozrušoval zároveň.

Slunce (2022)

Bavilo mě to a rozčilovalo zároveň. Asi už jsem stará, ale prostě koukat na to, jak mladé holky žijí život na sociální síti a je jim jedno, co se děje vlevo, vpravo a jak taková hra a proměna změní život jedné Muslimce a změní její přesvědčení, které do té doby hájí zuby nehty a nechce si do toho kecat. Postavy mě hrozně rozčilovali - jak tohle můžou dělat, proč se tak chovají, proč takhle reagují, proč se pro Bůh opíjej??? A to mě přivedlo k závěru, že i tohle by mohl být záměr snímku. Uvěřitelné postavy, které mě nenechají v klidu. Chvilkami mi bylo i trapno za ně, ale i líto hlavní hrdinky. Za každou cenu se zalíbit kamarádkám, které prahnou jen po "lajcích" a více "sledujících".

Mariupol 2 (2022)

Jsem rozpolcená. Snímek má do dokumentu hodně daleko, jeho jediná hodnota je vlastně to, že režisér na Ukrajině umřel a jeho žena posbírala materiál, který natočil, slepila k sobě a odvezla do Cannes. Jsou tam chvilky, kdy si uvědomíte, co pro obyčejné lidi žijící v troskách válka znamená - obchází domy, konstatují, že umřeli asi po zásahu střely, zjistí, že mají funkční generátor, odsunou mrtvoly a generátor si odnesou... A přitom prostě neváhají. Ale to je prostě válka. Tak to prostě je. Co mají dělat jiného? Odsuzovat je nemůžeme. Nebo když vyhánějí psa od zbytků, protože už jim snědl poslední kostku másla. Je to úsměvné a smutné zároveň. Ale 90 % filmu jsou celky panorama Mariupolu a vidíme ostřelování Azovstalu v dáli... Jako dokument to prostě nefunguje.

Joyland (2022)

Čekala jsem krásný příběh z nehostinné země, kde rodinu řídí starší otec a všichni ho poslouchají, a tak své tužby musí skrývat. A to jsem také dostala. Ale povýšené o krásnou kameru, super herecké výkony a k tomu výborný střih a režie. Uteklo to jako voda a byla jsem nadšená. I v silně patriarchální pákistánské rodině mohou mít tajemství, a ne jedno, ale každý to svoje a každý věděl o tajemství někoho jiného. Jak s tím musí bojovat uvnitř sebe, protože ví, že jakýmkoliv slovem by mohli uvést rodinu do nemilosti, je dojemné a silné zároveň. Nakonec si řeknete, že tak má být, tak to prostě u nich chodí.

Kuciak: Vražda novináře (2022)

Dobře a přehledně zpracované téma, i když překvapivě od amerického režiséra žijícího v Evropě. Kauzou kolem vraždy Kuciaka a jeho snoubenky žijeme už přes tři roky, ale až nyní se k veřejnosti dostanou dosud nezveřejněné záběry z výslechu obviněných (nyní odsouzených), smsky mezi obviněnými apod. Jak dokument odhaluje kousek po kousku vinu a přitom se obrací i na advokáta Kočnera. Hlavními protagonisty jsou ale rodiče zavražděných a novinářka, spolupracovnice Jána Pavla Holcová. Strhující, dojemné, šokující!

Velká premiéra (2022)

Hořkosladká komedie možná. Nějak jsem ale nedokázala humor asi pochopit, i když jsem se smála hodně a doufám i v místech, kde se to očekávalo. Janžurová sprostá až za hrob, ale nevím zda je ok dělat si legraci z Tourettova syndromu, i když v podání Janžurové to nepůsobilo trapně. Nějak prostě nevím... Zasmála jsem se, herecky samozřejmě super, ale vlastně celkově o ničem.

Batman (2022)

Temný detektivní thriller natočený osobním komorním způsobem. Matt Reeves je geniální režisér, což dokázal už pokračováními Planety opic. Měl jasnou vizi, kterou promítl do herců a hned pak divákům. Do toho famózní hudba, díky níž má postava Batman konečně svou znělku! Původně jsem se bála, jak to bude vypadat, když tam jsou tři záporáci, ale nic takového se nestalo. Vše mělo své opoctatnění a své místo, a to platí i pro Oswalda i Selinu. Že byl hlavní záporák jen jeden a ke všemu odrazem Batmana bylo příjemně osvěžující a jeho pojetí bylo prostě geniální. Všichni herci se svých postav zhostili zodpovědně a promítli do nich něco jiného, než známé ze starších Batmanů. Se vším se šlo prostě od základů a podle představ skvělého režiséra Reevese. Už aby tady byla dvojka a trojka!

Cyrano (2021)

Poslední film roku 2021, co jsem viděla v kině a líp jsem si opravdu vybrat nemohla. Romantickou linku Joea Wrighta já prostě můžu. Nenutí, není to okaté, trapné, natož komické. Zrak prostě neodvrátíte ani v tu nejvíce romantickou chvilku filmu. A že se v tom zpívá? No a! Krásnější písničku Someone To Say jsem snad neslyšela! Obsazení se povedlo na jedničku, výprava je nádherná a ta kamera a střih! Krása! Víc dojmout jsem se už nemohla. Je to čistá krása a pohlazení po romantické duši. A pokud milujete příběh Cyrana tak jako já, tak není nad čím váhat.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Děláte si ze mě prdel??? Co to krucinál bylo? V životě mě něco tak nezklamalo a nic tak neranilo, jako poslední SW! Jsem znechucená, smutná, naštvaná, zdrcená, ale hlavně zoufalá! PROČ? To je základní otázka na všechny tvůrce a hlavně na studio! PROČ nám to děláte? Poté, co se, dle mého názoru, rozjela velmi dobře nová trilogie, zasáhla mě tam, kam měla a zamilovala jsem si úplně nové postavy, jste mi vrazili nůž přímo do srdce! Poprvé v životě jsem brečela v kině ne proto, že je to smutné, dojemné, krásné, dokonalé, ale protože tvůrci zničili něco, na čem pracovaly tisíce lidí už před nimi a co fanoušci zamilovali a jestli se to Lucasovi líbí, tak jsem ještě víc znechucená. Za každou cenu tam nacpat všechno a všechny. Zopakovat pár starejch a ověřenejch vtipů z původních ság a zadupat nastupující příběh a nové postavy. PROČ???? Hvězdičku dávám jen proto, že mi přijde hrozné dát odpad a že Driver to celé zachraňoval, a nemyslím jeho postava, ale on jako herec! Čekala jsem několik týdnů, než napíšu komentář, říkala jsem si: Nechám si to uležet, nemohlo to být tak špatné. Ale ono je to ještě horší po odmlce! Jdu brečet do kouta...

Ovládací panel
5 bodů