• Romantický

White Snake (2019)

Na úvod mohla být zřejmě docela pěkná legenda o chlapci, který se zamiloval do hadího démona, ale zpracování je příliš tuctové. Animace je krásná, což drží 3*, ale taky tuctová. Přitom jsou tam docela zajímavé charaktery, které měly potenciál. Trochu škoda. Trailer https://www.youtube.com/watch?v=JPJXKKdMgU8

Operace Brothers (2019)

V reálu se zařízení jmenovalo Arous Holliday Village, fungovalo tři roky, doopravdy pomohlo zachránit tisíce etiopských Židů, doopravdy POZOR SPOILERY (!!!) nikdo z organizátorů nezahynul (název mise zněl Operation Brothers), doopravdy ho navštěvovali zástupci súdánské armády (protože resort poskytoval lepší služby než ostatní zařízení v Súdánu). Pravdivá je i situace POZOR DALŠÍ SPOILER (!!!) kdy súdánská armáda spustila palbu na pláž, protože si myslela, že jde o pašeráky a Gad Shimron je seřval, že střílí po turistech, kteří se účastnili nočních ponorů. V reálu možná zástupci súdánské armády nebyli takové svině (po incidentu na pláži se súdánští důstojníci omluvili). Přestože byla mise extrémně nebezpečná, možná, že pro film určité prvky trochu víc zdramatizovali, protože to v reálu paradoxně probíhalo až příliš poklidně KONEC SPOILERŮ. Dávám "jen" silné tři hvězdy, protože si dovedu představit, že kdyby to byl izraelský film, bylo by to méně mainstreamové a trochu víc realistické.

Bez jištění na El Capitan (2018)

"Uděláte jednu chybu a umřete." ■ Všem, kdo tvrdí, že to mohlo jít víc do hloubky: 1) Podle mě to do hloubky šlo dost (a občasná pomalost mi nevadila) - záleží jen na tom, jakou má kdo představivost a empatii vcítit se do pocitů jiných (doslova) lidí. 2) Začít točit profesionální dokument s tím, že netuším, jestli zachytím unikátní horolezecký výkon nebo smrt - uff!! 3) Alex Honnold je minimálně, co se vnímání pocitů týče, autista - nejsem v jeho kůži a neodvážil bych se tvrdit, že se z něj dalo vydolovat víc. ■ Stručně: Dost úžasné a obdivuhodné (přestože bych vlastním potomkům něco podobné okamžitě zatrhl). Film zachycuje poměrně realisticky emoce a současně místy neguje nespolehlivého vypravěče - když ukazuje, že to, co vysloví jedna postava, může druhá osoba vidět úplně jinak. Je velmi těžké rozhodnout se, co k hlavnímu hrdinovi cítit, protože rozumím, jak všem v jeho okolí tečou nervy, ale nechávají ho žít jeho život, protože bez něj by to nebyl on. Možná má nakonec pravdu, když říká: "Kdyby všichni žili pohodlný a příjemný život, tak nikdo nic nedokáže a nezmění." ■ Úplně samostatným prvkem je kamera. Ve stěně 900 metrů vysoké nesměla ohrozit, nesměla znervózňovat a přesto se podařily dechberoucí, fascinující záběry. Asi ne úplně pro každého, protože člověk vedle mě ke konci opakovaně skládal brýle - nicméně i to je podle mě důkaz, jak výjimečný počin se podařilo vytvořit. Maximální respekt. ■ Trailer https://www.youtube.com/watch?v=urRVZ4SW7WU

響 HIBIKI (2018)

Hibiki je natolik zvláštní charakter, že je otázkou, zda se vůbec ve společnosti vyskytuje, nicméně je to upřímný a sympatický charakter. Dívka, kterou nezajímá nic jiné, než psaní povídek a pro kterou je podstatný pouze názor několika lidí, kterých si váží. Peníze vnímá jen jako okamžitý prostředek dosažení něčeho, pokud něco chce, udělá cokoli, aby toho dosáhla. V přírodě by dlouho nepřežila, ale ve filmu se na ni zajímavě dívá, protože se chová, jak nikdo jiný. Shon Oguri není zdaleka tolik, kolik by si jeho fanoušci přáli. Zajímavá je Ayaka Wilson, které jsem odmítal uvěřit, že má byť kapku japonské krve, ale má (dokonce 50%).

Ano koro, kimi o oikaketa (2018)

Taiwanský originál neznám, takže jsem netušil, na co se budu dívat. Zajímavá forma romance a dost koukatelná dívka v hlavní roli (slovy hlavního hrdiny: "V určitých chvílích je okouzlující."). Může být, pokud člověk nic jiné nemá.

Bitva o Midway (1976)

Hraný dokument bitvy o Midway, ve které přišli Japonci o čtyři a Američané o jednu letadlovou loď. Pokud někomu vadí, že je to příliš dokumentární a že se uvádí moc jmen: Bitva o Midway byla tak komplikovaná, že to jinak nebylo možné ztvárnit. Doporučuji přečíst: https://www.valka.cz/13049-Bitva-o-Midway

You long xi feng (2009)

Začal jsem se dívat, protože v tom hraje Andy Lau. Romance. Jeho dívka je krásná a sympatická. Fakt. Nadhazuje to zajímavý prvek předmanželské smlouvy při manželství s milionářem. Ale druhé dva páry mě moc nebavily. Spíš vůbec. Aktuální hodnocení 54% odpovídá kvalitě.

Stranger Things (2016) (seriál)

Dcera mě přesvedčila podívat se na první dvě epizody. Zbytek jsem už dal sám. První dvě série jsou bezchybné. Myšlenka, herecké výkony, atmosféra, všechno. Třetí série byla taky dlouho super. Bylo docela vtipné, když se řešily problémy, že hlavní hrdinové jsou v pubertě a mají snahu neustále randit: “Konečně, poprvé za šest měsíců, se jeden den neviděli!” Jenže pak začala Winona Ryder až moc hysterčit (v předchozích sériích mě to nevadilo, protože měla důvod), objevila se jedna přemoudřelá, egoistická malá slepice a v tu chvíli mě začali vadit i neanglicky hovořící, lehce nelogičtí, členové hereckého ansámblu. Nakonec se to zlepšilo a snad to má potenciál být zase TOP, takže dávám maximum. Věřím. ■ Trailer na první řadu https://www.youtube.com/watch?v=mnd7sFt5c3A

3-nen A-gumi (2019) (seriál)

Neuvěřitelné. První epizody, kdy vzal učitel třídu jako rukojmí, mě štvala určitá z mého pohledu přehnaná emotivnost a přehnané chování. Říkal jsem si, že tři hvězdičky. Pak se děj začal vyvíjet a bylo to na čtyři. A nakonec přišel závěr, pointa a já si uvědomil, že dát méně, než pět, bych se styděl. Seriál, který mě osobně něco dal. Budu se usilovat to aplikovat v praxi. ■ Ending Song https://www.youtube.com/watch?v=6bOeOhVYpx0

Temné síly (2018)

Koukat se na to dá (možná proto, že nejsem podobnou tvorbou přesycen - Labyrint jsem neviděl, Divergence jen první film, Hungry Games taky jen první film). Teenagerské fantasy.