Jirka_Šč

Jirka_Šč

Jirka Ščobák

okres Bratislava
Sledovatel dobrých filmů :)

homepage

47 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Vzpomínky na lásku (2004)

  Nejen stodvacetiprocentní, ale i geniální film! Viděl jsem Director's Cut a hned si pustil většinu scén znovu. Už vím, co si stojí za to zapamatovat! Seberu se a napíšu víc. ■ Aktualizace 27. 4. 2009: Napsáno! Tady http://scobak.blog.sme.sk/c/191552/a-Moment-to-Remember-povidani-o-filmu.html. Dobré komentáře: Matty, Adrian. ■ P.S. Vyhodil jsem ze svých TOP 10 filmů Lásku nebeskou a zařadil tohle.

 • poster

  Ima, ai ni jukimasu (2004)

  Jeden z nejkrásnějších filmů, které jsem v tomto roce viděl! Jeden z mála filmů, kde mi tekly slzy hned na začátku, jeden z mála filmů, který mě "hřál". Dialog: "Žila jsem zde jako jeden z nás tří?" "Ano." "Ale proč je zde všechno tak špinavé?"

 • poster

  Laputa: Nebeský zámek (1986)

  Pro me nejakcnejsi miyazakiho film,venoval jsem mu blog: http://scobak.blog.sme.sk/c/193480/Laputa-Castle-in-the-Sky.html Nevim, jestli si kazdy vsiml, ale uvodni obrazky pod titulky popisuji pribeh - historii Castles in the Sky. Vic mam v blogu.

 • poster

  Zpívání v dešti (1952)

  Nejlepší muzikál ever! Už i naše prťata (aktuálně 6 let) si zpívají: "Good Morning ..." :). Nejlepší taneční muzikálové scény (mimo bolywoodské kinematografie), jaké znám. Debbie Reynolds je výborná tanečnice, ale zase ne profesionální (porovnejte s Cyd Charisse, která se objeví ve scéně Broadway rhytm), což ale vůbec nevadí a naopak to působí věrohodně. ■ Zajímavost: Píseň Make Em Laugh vznikla vykradením melodie skladby Be A Clown z roku 1948, která byla složena pro film The Pirate a kterou v tomto filmu zpívají Gene Kelly a Judy Garland. Porovnejte: https://www.youtube.com/watch?v=7NVTFnmav4s (verze bez Judy, ale podobnější). A ještě jedna zajímavost - vysvětlení smyslu taneční scény na Broadway (která do děje filmu z dnešního pohledu nepasuje): V roce 1948 vznikl britský film Červené střevíčky. Obsahoval dvacetiminutovou snovou taneční scénu, která v muzikálech té doby založila módu takovýchto stylizovaných vložek "vyšší kultury".

 • poster

  Keullaeshik (2003)

  KRÁSNÝ FILM!!! Smál jsem se, bylo mi smutno, usmíval. Krásná hudba, krásná hlavní hrdinka, krásný příběh! Balzám na duši (psáno bezprostředně po vidění filmu). 96% (vzhledem k faktu, že jsem a Moment to Remember dal 120% to tedy může být ještě lepší, ale v porovnání s čímkoli jiným, nejihokorejským, výborné). ■ Doplněno druhý den: Upřímně se těším, až to pustím ženě a dceři. Bude se jim líbit :)))))). ■ Doplněno 3.1. 2010: Moje dcera si dnes vyžádala promítání číslo 2 :). ■ Doplněno 14. 1. 2010: Byl jsem přesvědčen, že se ve filmu střídají dvě hlavní melodie, "klasická" a "moderní". Ve skutečnosti je to jen jeden motiv zahraný dvěma odlišnými způsoby. Klasicky pomalu a s orchestrem, moderně rychleji, na kytaru a se zpěvem. Výborný nápad, který dodává filmu kompaktnost. KLASIKA ROMANTICKÉHO FILMU.

 • poster

  Jeho dívka Pátek (1940)

  Nejlepší konverzační komedie, jakou znám. Kdysi jsem jí věnoval samostatný blog: http://scobak.blog.sme.sk/c/187120/Jeho-divka-Patek-His-Girl-Friday.html

 • poster

  Bu neng shuo de mi mi (2007)

  Romance, na jejímž konci jsem si téměř okusoval nehty. Dosud jsem neviděl podobnou zápletku. Silná hongkongsko-tchaiwanská odpověď na jihokorejské a japonské romance. Číňané "umí" nostalgii. Přímé, jasné, čisté (kromě názvu filmu, který je dvojsmyslný). Krásná klavírní hudba. Chci vidět znova! ■ Viděno podruhé. Původní hodnocení 5* naprosto zasloužené! Napodruhé jsem si díky znalosti dějové zápletky uvědomoval v první části filmu logické drobnosti, které mi napoprvé unikly nebo nic neřekly. Také jsem na YouTube našel video s krásnou hudbou z filmu. Linky zde dlouho nevydrží, lepší, když si do vyhledávače na YouTubu dáte:《不能说的秘密》路小雨 mv 120秒 a kliknete na první video odshora. Má dobrou kvalitu. ■ Viděno potřetí. Začínám oceňovat propracování vztahu. ■ Píseň, která zazní při rugbyovém zápase, má název Sunny Doll (晴天娃娃), což se dá přeložit jako "Sluneční panenka". Další píseň z úvodu filmu, při procházce podél moře, se zase jmenuje Angel, "Anděl". Jméno hlavní hrdinky se do angličtiny překládá jako "Rain", stejně se jmenuje i další skladba ve filmu. Jay Chou nazpíval i píseň k závěrečným titulkům. ■ Dnes jsem napsal o filmu blog: http://scobak.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=237202&bk=45019 ■ Nedá mi nenapsat úvahu ke vztahu a chování obou hlavních postav. Pozor, SPOILER (nebo spíš poznámky k spoileru)!!! Tajemství, které dívka skrývá, je zásadní i pro její chování. Je volná. Nemusí se chovat podle očekávání ostatních. Je jen a jen pro něj. To, co prožívá, je dobrodružství. S klukem, o kterém věří, že je jí souzen. Proto je uvolněná a bezstarostná. Na druhou stranu je toto tajemství zásadní i z jeho pohledu. Není to očividné, ale je namyšlený a lehce egoistický. Když si je jist její láskou, baví ho ji popichovat a nedochází mu, že ji to bolí. Troufám si tvrdit, že nebýt dějového zvratu, ve kterém mu dojde, co vše v ní má a díky kterému se rozhodne obětovat vše, jen aby mohl žít s ní po boku, by se rozešli. Proto je tajemství pro film velmi zásadní. Ještě víc člověku dojde, když si uvědomí celý název filmu v čínštině: Tajemství, které nesmí být vysloveno. Dvě osoby znaly tajemství. Jedna ho vyslovila druhá ne. Dopadly diametrálně odlišně.

 • poster

  Pod vlivem lásky (2008)

  Psáno pod vlivem bezprostředního šoku: "Ty brďo!" Okamžitě přiznávám, že jsem něco podobného ještě nikdy neviděl. Vynikající! Něco tak šíleného, romantického, úchylného, hysterického, realistického, krutého, zamilovaného, s pocity na zvracení, svěžího (to vše dohromady a přitom to není slátanina), nervy převracejícího a dějem manipulujícího jsem nekoukal, ani nepamatuju. A taky jsem si v průběhu žádného filmu už dlouho neuvědomoval, jak moc si přeju, aby se dva lidé vzájemně potkali (jak to dopadne, neprozrazuji - toto je asijská kinematografie a ta může doopravdy skončit jakkoli). Scénu citování z bible (konkrétně listu Korinťanům) na pláži z druhé poloviny filmu už teď zařazuji mezi nejpodmanivější a nejkrásnější filmové scény, jaké znám (a nejextravagantnější kázeň, jakou jsem kdy poslouchal). Prostě ... tento film se musí "prožít". Přál bych si, aby film trval ještě o několik minut déle. ■ Po třetím a čtvrtém vidění: Méně se směji (téměř vůbec), víc si uvědomuji, že to je o lásce. Každá z hlavních postav vlastně prožívá své "období šílenství" (ve kterém je paradoxně nejvýraznější), každá svým způsobem miluje, je přitahována nebo fascinována. Líbí se mi, když si jedna postava něco pomyslí a druhá jí myšlenkou odpoví (přičemž logicky nemohla o dotyčné myšlence vědět), líbí se mi "dialog", který vlastně neexistuje (obě postavy spolu reálně nehovoří), fascinuje mě hudební doprovod k mnoha scénám (vynikající). Film místy absurdností (tři přátelé přikrčeni za kamenem pár metrů od hovořící dvojice, přičemž si je jeden z dvojice jakoby vůbec neuvědomoval a nereaguje na ně) připomíná divadlo, což však pranic nevadí, protože si to člověk vlastně ani neuvědomuje (a pokud ano, nemá problém konzumovat návnadu i s navijákem).

 • poster

  Po svatbě (2006)

  Musí žít člověk na druhé straně světa, aby mu někdo pomohl? Dánské "Po svatbě" je dobrý film. Tak dobrý, že přestože o něm uvažuji jako o "dobrém" a ne jako o "výborném", nevidím na něm chybu. Poctivá a málo viděná ruční kamera, přirozené světlo (dvě věci, které mě zaujaly okamžitě a až do konce jsem si je vychutnával). Zajímavý příběh, vpodstatě až do konce jsem nevěděl jistě, co se stane. Výborné herecké výkony, podpořené detailní prací s kamerou. Pravdivé pocity. Dobrý člověk může být kdokoli. A hromada nelogicky vypadajících věcí může mít smysl. Film, který se usadí v hlavě a nutí člověka, aby nad ním přemýšlel. ■ Těším se, doopravdy se těším, až to pustím zbytku rodiny. Okouzlilo mě. ■ Po druhém a třetím shlédnutí se utvrzuji v kvalitě filmu. A zdá se mi, že film byl reálně namluven při natáčení - mluvené slovo nebylo dodatečně nahráno ve studiu (odpovídá i hnutí Dogma 95). ■ Nedostatek: Dceru (12 let) film moc nezaujal. Zřejmě se jedná o dílo, které děti nedokáží až tak ocenit. ■ S odstupem několika dalších vidění označuji toto za VÝBORNÝ film. Dokonce nejlepší, jaký jsem za prvních 35 dní roku 2011 zatím viděl.

 • poster

  Sedm samurajů (1954)

  Komentoval jsem (a se Sedmi statečnými porovnával) tady: http://scobak.blog.sme.sk/c/87005/Poznate-film.html Asi můj nejvíce "okoukaný" kurosawův film.