• Romantický

Imagine: John Lennon (1988)

Výborně poskládaný dokument o Lennonovi a Beatles, zajímavosti a perličky, které jsem nevěděl. Budu si chtít pustit znovu!

Stmívání (2008)

Začněme, že dobrovolně bych si to nekoupil, ale dcera to přitáhla. Pokračujme, že to není tak hrozné, jak jsem čekal. Dodejme, že nesouhlasím s lidmi, kteří v těchto komentářích píší, že jim připadají herecké výkony špatné nebo nevěrohodné. Já jim věřil dost. A to je problém. Pointa příběhu je totiž podle mého názoru zvrácená. Dívka masochisticky přitahovaná a zamilovaná do úpíra je jedinec tak zřídkavě se vyskytující, že se nedivím, že se mu dosud beletrie vyhýbala. Je reálný předpoklad, že každá žena takto sebedestruktivně milující dopadne zle. A to ani nemusí být její vyvolený úpír. Stačí narkoman. Intenzivně doufám, že si z Belly nebudou brát současné mladé dívky příklad. Kdybych měl hodnotit pouze zápetku, byly by to dvě hvězdičky a to bych ještě filmu fandil. Proč dávám tedy tři? Protože film je docela zajímavý v okamžiku, kdy se dostáváme mezi úpíry. Protože si nemohu pomoci, ale zase takový shit to není. A protože intenzivně doufám, že konec tohoto všeho bude alespoň trochu smysluplný a logický. ■ P.S. S láskou jsem zavzpomínal na Noční hlídku. Nechtěl jsem, ale asi si ji koupím DVD :).

Nebožtíci přejí lásce (1972)

Nezapomenutelná hláška: "Rekněte tý tlustoprdce, že ji svezu." Zajímavé je, že moje žena i dcera mají s tímto filmem problém, neboť se jedná o romantický nemanželský vztah. Když jsem film kdysi viděl poprvé, toto mě nenapadlo. ■ P.S. DVD. Sehnal jsem v Rakousku německou verzi s originálním zvukem a anglickými titulky. To je zřejmě maximum, které lze (mimo burzu CSFD) dosáhnout :).

Bouřlivá svatba (2001)

Film okolo 70%. Komorní, zajímavé. Manželka ho našla na CSFD díky poznámce v jedné diskusi, že je lepší než Moje velká indická svatba, zjišťujeme však, že se s Velkou indickou svatbou nedá porovnávat, cílí úplně jinam. Toto je film do nitra člověka, rodiny, nebojí se ukázat negativní myšlenky. Není přehnaně vtipný (i když zřejmě nezapomenu hlášku: "vaše dcera je moje dcera"), je o pocitech a vztazích. ■ P.S. Už jsem trochu zvyklý na indickou angličtinu, někomu, kdo ji slyší poprvé, by to však mohlo víc vadit. ■ P.P.S. Z psychologického hlediska se mi líbí okamžik kdy se jedna z hlavních postav dozví špatnou zprávu a místo, aby si vybila zlobu na svém blízkém, vyventiluje se na nedaleko stojícím člověku s mopedem.

Mary a Max (2009)

Určitě 90%. Velmi lidský filmeček, který není pro malé děti a který vypoví spoustu moudrého o životě a vyrovnávání se sám se sebou. Příjemné překvapení.

Brigadoon (1954)

Pohádka na kterou se dá dívat. Lepších 70% (nezávisle na hodnocení ČSFD). Hodnocení vyplývá z faktu, že jsem jako první muzikál této doby viděl Zpívání v dešti a od té doby mi vše ostatní (byť s Gene Kellym) připadá být slabší. ■ P.S. Uvažoval jsem, jaké by to bylo, kdyby místo kulis použili skutečný exteriér, nakonec však musím přiznat, že se jedná o kulisy velmi vydařené.

Dylan Moran: Monster (2004) (TV film)

Některé věci jsem nepochopil, některé mi nepřipadaly tak zábavné, přesto jsem se smál dost.

Grbavica (2006)

Největší zázrak je, když se na tváři člověka, po všech bolestech a trápeních objeví úsměv. Grbavica by se dala označit za smutný film, to by však bylo příliš jednoduché. Je to film o naději a vyrovnání se. Je to výborný film, s výbornými hereckými výkony, kamerou a scénářem. Plus reálie současného Sarajeva, které se ve filmu často nevidí.

Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) (TV film)

Moje srdcová záležitost, koukal jsem na to už jako kluk. Asi také proto, že i moji rodiče byli horolezci :). Kdybych měl kamarádům v Rakousku pustit český rodinný film, asi by to byl žhavý kandidát. Škoda, že nemám DVD s anglickými nebo německými titulky!

Osada Havranů (1977)

V závěrečný titulcích se jako jeden z odborných poradcu objeví jeden z popředních českých archeologů a autor knih o archeologii, Karel Sklenář. Což v zkratce hovoří vše. Kromě faktu, že se jedná o film mého dětství, dokážu dnes s odstupem ohodnotit přesnost a autenticitu filmu. Konec doby kamenné a začátek zemědělství je uvěřitelný v kostýmech, životním prostředí, stylu života. Nevidím zásadní chybu. Téměř 70%. Nedostatky se dají nalézt jedině v příběhu samotném, na druhou stranu se toto dá omluvit dobou, ve které film vznikal, možnostmi a cíly tehdejší kinematografie. ★ Zajímavosti: V rozhovorech o filmu (viz. DVD) je zmíněno, že problém s filmem neměli ani tak archeologové, jako spíš učitelé, kteří si představovali dobu kamennou zřejmě trochu jinak :). ★ Film byl od začátku zamýšlen jako třídílný, dokonce se uvažovalo o dílech čtyřech. Všechny tři díly se točily najednou. ★ Natáčení trvalo rok, protože zachycovalo různá roční období. ★ V době kamenné u nás nebyl rozšířen jehličnatý les, proto se filmovalo v lese lužním, což znamenalo v létě komáry. Jiří Bartoška uvádí, že byl přivezen repelent z Rakouska, na který si však komáři zvykli během jedné vteřiny. ■ Po osmi letech zvedám hodnocení na 4. Celková nálada si to zaslouží.