SarumanKo

SarumanKo

okres Lučenec
I just dropped in to see what condition my condition was in...

<< předchozí 1 2 3 4 7 14 20 26
    • 9.5.2015  17:07
    Městečko South Park (TV seriál) (1997)

Fenomén, ktorý spolu s tvorcami vyrástol z fekálneho skeč-festu, na mnohovrstevnaté, spoločensko-kritické zrkadlo, ktoré si bez náznaku kompromisov uťahuje z každej podoby ľudskej idiocie, aká sa na našej planéte vyskytuje. A predvádza to na príbehoch s takými geniálnymi zápletkami a komplexnými charaktermi, že to môj mozog občas nedokáže pobrať. A okrem iného je to najvtipnejšia vec, akú kedy ľudské mozgy a ruky stvorili. (10/10)

• 15.5.2014  17:24

Geniálna filmárčina s nemilosrdnou myšlienkou. Nech si vraví kto chce čo chce, Vyšší princíp vo svojej formálnej tradičnosti prekonáva experimentálne a „oslobodené“ filmy novej vlny v každom ohľade. Má totiž dobre vystavaný a vyvážený dej, s dávkou zdravého hrdinského pátosu a uveriteľnými postavami. Na jednej strane je príjemné vidieť, že maturitná atmosféra sa na stredných školách nezmenila ani za tých vyše päťdesiat rokov, na strane druhej hrozivosť proketorátu a vojny a ešte väčšia príšernosť ľudského charakteru nesmierne lezie pod kožu. V záverečných minútach som prežíval totálnu katarziu sprevádzanú zimomriavkami po celom tele. Nespravodlivosť vojny a všetky ľudské slabosti v nej vykryštalizované lepšie demonštrovali iba Kubrickove Cesty slávy. (9/10)

• 20.4.2014  16:05
    Černé zrcadlo (TV seriál) (2011)

Šesť absolútne pravdivých a tým pádom absolútne desivých hyperbol na životný štýl súčasnej spoločnosti chytenej do sociálnych sietí, ovládanej zhubnou mediálnou zábavou a upadajúcou morálkou a žijúcej v ilúzii demokracie a slobody. Horšie som sa kvôli svojej príslušnosti k ľudskej rase už dávno necítil. (10/10)

• 18.4.2014  16:04

Ak je toto reprezentatívny prierez slovenskou kinematografiou a v podstate aj slovenskými dejinami, je mi naozaj do plaču. Až na pár výnimiek (Suchý, Herz, Krištúfek a Kerekes) neznesiteľne nudné, zmysel nedávajúce alebo svojou sebaľútosťou a úpadkovosťou pohoršujúce, pseudoumelecké, občas dokonca psychotické frky so striedavou remeselnou kvalitou. Ani filmy štyroch spomenutých tvorcov ma výrazne neobohatili, ale videl som v nich nápad, náznak myšlienky alebo emócie. Nekonečné čakanie na prejav kvality v našej súčasnej kinematografii pokračuje a dúfam, že na tento paškvil sa zabudne skôr, že ho stihne uzrieť niekto vo svete. Mienku o nás by to veru nezlepšilo. (4/10)

• 17.4.2014  20:51

Tri dokumentárne portréty mužov zaujímavé pre ich diverzantskú činnosť v minulom režime, už nie tak zaujímavé pre ich súčasný život a filmársky prístup k nim. Ten prvý, s rozpačitými inscenovanými zoznamkami ako z reality show, samoúčelnou poetizáciou a akútnym nedostatkom informácií či ucelenej štruktúry, je čistý trapas. Druhý, typicky kerekesovsky štylizovaný portrét, je inscenovanou reportážou. Pomerne dobre sa naň pozerá, ale načrtne niekoľko zásadných otázok, ktoré napokon nezodpovie, takže dojem z neho je taktiež rozpačitý. Tretí film sa stáva skvelým vtedy, keď akceptujete jeho nezdôvodnený koncept o starom teroristovi, ktorý cvičí mladého. Je informačne pomerne bohatý, vecný a pútavý. Zamatoví teroristi sú ako celok rozpačití. Miestami pôsobia príliš umelo, tému terorizmu a odboja ani psychológiu protagonistov zďaleka nerozvíjajú, ako by sa dalo, ale vo veľmi nenáročnej rovine občas rozosmejú, zhrozia i poučia. (6/10)

• 17.4.2014  19:40
    Jesus Camp (2006)

Natoľko autentický a dôverný náhľad do fungovania kresťanských detských táborov, nechutného vymývania mozgov a smiešnych svetonázorov, že ma napadlo, či nevznikol na popud a z financií samotnej cirkvi. Ak aj náhodou áno, i tak perfektne demonštruje obludnosť náboženského fanatizmu a problémov s ním spätých. (7/10)

• 11.4.2014  20:57

Beautiful je slovo, ktoré Taking Woodstock charakterizuje v každom smere. Geniálny scenár plný zákulisných vychytáviek, geniálni herci stvárňujúci vrstevnaté charaktery, emocionálna katarzia a myšlienková hĺbka, to všetko je dokonalým doplnkom monumentálnej dokumentárnej sondy z miesta činu zo 70. roku... alebo oná sonda je doplnkom tohto kusu povznášajúcej kinematografie? Ťažko povedať. Ang Lee, tak ako svojho času festival samotný, prevyšuje osobné útrapy jedincov a ťaživú spoločenskú situáciu oslavou hudby, slobody a mieru a očisťuje diváka, ktorý by predal aj obličku, aby mohol zažiť Woodstock (ak už nie pod stageom, tak aspoň zákulisne, ako hlavný hrdina filmu Elliot). (9/10)

• 6.4.2014  11:50
    Noe (2014)

Prvé dve tretiny je to epická popcornová fantasy, zľahka inšpirovaná biblickým príbehom, ktorá je priemerná v porovnaní s konkurenciou i režisérovou ostatnou tvorbou. Ale na palube archy, v poslednej tretine, tam som začal veriť tomu, že to naozaj točí Aronofsky. To temné psychologické dusno, ktoré sa potom tiahne takmer až do samého záveru, to mi mimoriadne sedelo. No ten pomer existenciálneho šialenstva a vyprázdnených spektáklov mohol byť výrazne iný. Priškripli Darrena hollowoodski producenti? (7/10)

• 6.4.2014  11:24
    Croodsovi (2013)

Groteské, originálne a mnohogeneračne vtipné. Navyše sa to vyrovnáva s dilemou, ktorá je mi celý život blízka - ostať v ulite alebo z nej za účelom nových zážitkov vyliezť? Najlepší animovaný film od roku 2009. (9/10)

• 19.3.2014  23:12

Peklo ako videoherne priamočiara, ba až primitívna rúbačka a zábavná prehliadka vizuálne príťažlivých pekelných spektáklov a monštier, ktorá sa nevyhýba brutalite ani erotike? Prečo nie! Určite by som si to však užil viac, keby to nemalo chabé dialógy a miestami totálnu absenciu logiky. Taktiež ma iritovala zmena výzoru postáv v každej sekvencii na základe rozmanitosti autorských tímov. Dante Alighieri musí rotovať v hrobe, ale ako študijný materiál by to súčasným školopovinným mohlo vysvetliť podstatu Božskej komédie atraktívnejšie než jeho renesančné verše. (6/10)

• 19.3.2014  23:03
    Vrtěti psem (1997)

Mrazivo aktuálny a k popukaniu vtipný satirický film, akým Kandidát chcel byť, ale nepodarilo sa mu to. (8/10)

• 10.3.2014  00:04

Brutálne cynický, kafkovský príbeh muža, ktorý hľadá zmysel bytia a odpoveďou sú mu iba ďalšie otázky, no napriek tomu, že sám prednáša o princípe neurčitosti, nie je ochotný „prijať tú záhadu.“ A to by sme všetci mali, aj keď nie sme pragmatický Žid v kríze stredného veku, ktorému sa v živote kazí všetko, na čo siahne. Ten film funguje presne ako židovská anekdota o dybbukovi v samom úvode, navrstvuje na sebe absurdné zvraty a vyúsťuje do neistého záveru. Tvorcovia dielom demonštrujú (podobne ako historkou o zubárovi), že príbehy nemusia o ničom vypovedať, že nemusia mať pointu a to je forma ich pointy, že všetko je o perspektíve a že reakciu vyvoláva nielen akcia, ale aj jej absencia. Ceoni si robia z diváka totálnu prdel a dej stavajú zvláštnym spôsobom - do filozofie ich filmu hravo zapadá príbeh o Jóbovi, ktorého bezúhonnosť Boh skúša, motív skvelej pesničky od Jefferson Airplane aj teória o Schrödingerovej mačke. Zároveň je poučnou exkurziou do židovskej komunity a židovského myslenia a robí to s groteskným, pre bratské duo typickým humorom. Avšak to, čo túto pomaly plynúcu, žánrovo hravú vec povyšuje na post "serióznej" záležitosti, je krutá, ústa dokorán otvárajúca pointa. Existencionalistická tragikomika nikdy nebola taká pôvabná. (10/10)

• 9.3.2014  23:18
    Arsy-Versy (studentský film) (2009)

Malý skvost študentskej krátkometrážnej dokumentaristiky. Remo sa cez originálne zábery s vycibreným štýlom úspešne vyjadruje k množstvu tém a otázok, čo je na takom malom priestore takmer neuveriteľné. Je sociálny, je mystický, je vtipný. Samozrejme k tomu potreboval protagonistu natoľko sympatického a jedinečného, ako je Ľuboš, ktorý svoj život začal dokumentovať už dávno predtým, než to uskutočnil jeho synovec Miro. Pasáž o spomínaní na amatérsky remake Planéty opíc s motýľmi miesto opíc a starým wartburgom miesto vesmírnej lode, ktorý Ľuboš natočil „Husákovi natruc“, je tou najkrajšou poctou kinematografii, akú som v poslednom čase videl. (9/10)

• 9.3.2014  23:00
    Sizyfos (TV film) (2011)

Prvotriedne natočené, s citom pre zaujímavé detaily, ale na druhej strane s protagonistom, ktorého osud dnes nie je takmer ničím výnimočný čI zaujímavý (čo je zo spoločenského hľadiska smutné, no dokument sleduje osud jedinca, nie spoločnosti) a film nám toho o ňom vlastne veľa nepovie. Jeho prelinutie s mýtom o Sizyfovi je navyše veľmi neurčité. (6/10)

• 9.3.2014  22:48

Pekne urobený film, ktorý celý čas bilancuje medzi tradičnou hollywoodskou biografiou a nezávislou, umelecky ladenou rekonštrukciou. Našťastie ani raz neskĺzne k patetickému dojímaniu, naopak mnohé ťaží z myšlienkovej sily svojej témy. V závere by si to možno žiadalo silnejšie vyvrcholenie, ale realizmus je holt realizmus. Ale dôvodom, pre ktorý ma to skutočne bavilo, je Matthew McConaughey. Ten chlap musel predať dušu Diablovi, inak si jeho famózne herecké kreácie v poslednom období neviem vysvetliť. A v tomto filme predvádza najlepšiu z nich. (8/10)

• 8.3.2014  16:11
    RoboCop (1987)

V prvom pláne iba skvelý sci-fi thriller s inteligentným dejom, zábavnými postavičkami a dávkou realistického násilia. Avšak to, čo povyšuje RoboCopa nad väčšinu akčných science-fiction filmov, je ten všadeprítomný ironický nadhľad, akým Verhoeven nazerá na (nielen futuristickú) spoločnosť. S tým som silne kompatibilný. (9/10)

• 28.2.2014  21:30
    Hitchcock (2012)

Nezáväzné srandičky na úkor skutočnej filmárskej pocty. Keby Hitch ešte žil, asi by sa tejto ľahkonohej, ale rozprávačsky celkom strnulej pastelkovej pocte netešil. Ten film totiž nedisponuje žiadnym z atribútov typických pre filmy samotného majstra režiséra – nápaditosťou, hravosťou, napätím, prekvapivým dejom ani kontroverziou. Navyše, rámcovanie príbehu životom Eda Geina (predlohou pre Normana Batesa) je zo scenáristického hľadiska úplne neopodstatnené a tým pádom rušivé. Najviac mi je však ľúto, že Hopkins nehrá ako by si to naozaj vychutnával, iba si pod nánosmi skvelého maskovania plní svoj štandard. (5/10)

• 28.2.2014  20:06

Geniálne vystavaná a vypointovaná detektívna zápletka od veľkej majsterky žánru povýšená cez režijné nápady Sidneyho Lumeta na kinematografickú perličku. Lepšie by to mohlo byť iba keby Poirota hral David Suchet. (9/10)

• 28.2.2014  15:59
    Skhizein (2008)

Jeden z najlepších krátkometrážnych animovaných filmov, aké som kedy videl. Snúbi v sebe nesmiernu originalitu ako obrazovú, tak aj dejovú, ktorá drží diváka v neustálom napätí a zvedavosti, so snovou „francúzskou“ atmosférou a ťaživou pointou. Nepamätám si vizuálne ani pocitovo lepšie vystihnutú mentálnu chorobu. (10/10)

• 28.1.2014  01:24
    Hanba (1968)

Sugestívna a pod kožu lezúca kritika vojnového besnenia a spoločnosti, ktorá to dopustí; v bergmanovskom svete bez istôt a Boha, bez mieru a hanby, v ktorom prežijú iba tí, ktorí sa dokážu z inteligentnej, ale slabej a pacifistickej bytosti zmeniť v krvilačnú beštiu. Tento psychologický prerod je taký hlboký predovšetkým vďaka výnimočných hereckým výkonom, ťaživým scenáristickým zvratom a veľavravným záberom režiséra-filozofa. A napriek tomu, že Hanba sa odohráva vo fiktívnej, nešpecifikovanej krajine a nešpecifikovanom čase, je smutnou reflexiou nielen dobových vojen, ale nadčasovo pojíma i súčasné globálne nepokoje. (8/10)

• 27.1.2014  12:00
    Elysium (2013)

Blomkamp stavil na ďalšie dobre vymyslené, bezútešné a až nepríjemne realisticky pôsobiace futuristické dejisko a zaujímavý sociálnokritický námet, za ktorým ale scenár nielen že pokrivkáva, on mu rovno láme obe nohy. Z Elysia sa na rozdiel od Districtu 9 vykľulo tupučké béčko s typizovanými charaktermi, hercami, ktorí nemajú čo hrať a chatrným, naivným dejom, ktorý nedokáže zabaviť ani na primárnej blockbusterovej úrovni, bohchráň aby o niečom vypovedal. Blomkampove režijné remeslo vôbec nie je zlé, ale strnulú prehliadku pekných vizuálnych efektov sa dobrým filmom nazvať nedá. (5/10)

• 27.1.2014  01:19

Komplexná freska, v ktorej sa nestarnúcemu storytellerovi podarilo tvrdo zhodiť kapitalizmus a dekadentný životný štýl západnej spoločnosti, jej bezohľadnú posadnutosť peniazmi, drogami a sexom, a urobil to cez príbeh sympatických hajzlov, na ktorých vám v podstate naozaj záleží, hoci máte chuť nimi opovrhovať a smiať sa im. Vlk z Wall Street je tri hodiny nonstop ironická, dynamická a svieža jazda, ktorá nestráca dych a je jedným z najvtipnejších filmov, ktoré zároveň nie sú komédiou. Vypovedá totiž o vážnych témach, ale ani v najkritickejších chvíľach neskĺzne do melodrámy a udrží si satirický nadhľad. DiCaprio podáva najlepší výkon svojej beztak bohatej kariéry a Marty je v neuveriteľnej forme, ktorú si, dúfam, ešte dlho udrží. (9/10)

• 27.1.2014  00:28
    Kandidát (2013)

Každý jeden záber v Kandidátovi vyzerá ako vystrihnutý z audiovizuálne raz viac, raz menej nápaditej reklamy alebo videoklipu – je to zámerný autorský ťah, formálna hračka, ktorá zdôrazňuje obsah o nechutnej moci médií? Prikláňam sa k názoru, že skôr nie. Že ide o (s)prosté vizuálne lákadlo pre cieľového tj. panelákového slovenského diváka. A taký divák má rád konšpirácie a kydanie na súčasnú politiku, pokiaľ ich dostane po lopate. To všetko Kandidát má a občas v ňom prebleskne ambicióznejšia a kontroverznejšia myšlienka, ale po väčšinu stopáže je presne taký plytký, povrchný a prvoplánový ako Panelák sám. Kostrbato vystavaný príbeh a chabé dialógy z úst poväčšinou nepresvedčivých hercov (Majeský je úplné dno) silnú tému neunesú. Ani totálne z prsta vycucaný záverečný zvrat. Vo filme najlepšie funguje humorná dvojica Kubovčík-Dlouhý, ktorej línia s dejom samotným paradoxne skoro nič spoločné nemá. (5/10)

• 26.1.2014  22:49

Brilantne rozohraný príbeh životom bičovaného umelca v prvej polovici filmu sa v dobrom slova zmysle začne utápať pod nánosmi veľmi ťažko vstrebateľnej metafikcie v polovici druhej. Chcelo to viac pozretí, hoci veľmi expresívne to pôsobilo už prvý raz.Kaufman je studnicou originálnych nápadov a tém atraktívnych hlavne pre „filmársky“ založených divákov, ktorí majú radi postmodernú snahu prelamovať hranice medzi realitou a fikciou. (10/10)

• 27.10.2013  12:08
    Omša (1967)

Uchvátilo ma to. Film, ktorý priam dýcha autenticitou a atmosférou starého sveta, zabudnutých obyčají a slepej viery. Nádherné detaily prostého pobožného človeka nasnímané skrz citlivé oko režiséra a „skrytého“ kamerama. A napriek tomu, že Hanák sám tvrdí, že jeho Omša je poctou veriacim, temný ba až groteskný pohľad na cirkev, ako keby vystrihnutý z McCarthyho románov, sa v jeho filme nedá nevidieť. Iba žeby ste boli veriaci... (8/10)

• 27.10.2013  12:02
    Zmizení (2013)

Hoci úvodná scéna, v ktorej otec so synom poľujú v zasneženom lese odetí v krikľavo oranžových vestách a srna si ich nevšimne, varuje na akútny nedostatok logiky, film Prisoners sa pomerne vydaril. A to hlavne ako americká pocta škandinávskej kriminálke. Je postavený na fakt hutnej „severskej“ atmosfére, pomalom tempe rozprávania a psychologickom dusne vo vyhrotenosti niektorých scén a situácií. Na druhej strane som občas mal pocit, že sa to už naťahuje, a to aj napriek skvostnej Deakinsovej kamere a bezchybnému hereckému obsadeniu. A keby do filmu neobsadili Melissu Leo, tak by mohlo byť odhalenie páchateľa aspoň trochu nepredvídateľné... (8/10)

• 12.9.2013  16:01

Zážitok, ktorý slovami ťažko popísať a vyjadriť. Harmónia hudby, obrazu a myšlienky vo svojej absolútnej podobe. Emocionálnu katarziu, ktorú to vo mne vyvolalo, pochopia iba tí, ktorú ju taktiež prežili, takže je vlastne nielen nemožné, ale aj zbytočné niečo popisovať a vyjadrovať. A keď to človek navyše prežije na live koncerte v podaní samotného Rogera Watersa, môže už spokojne zomrieť. (10/10)

• 12.9.2013  15:51

Typická hollywoodska dvojka v každom ohľade - väčšia, akčnejšia, rýchlejšia, charakterovo a "tematicky" (veľké úvodzovky) bohatšia, hoci aj infantilnejšia, ale zato nemenej nápaditá. Keby táto priama úmera platila aj pri kadencii a kvalite vtipov, nemal by som výhrady. (7/10)

• 29.7.2013  14:29

Vysnívaný najobľúbenejší film každého desaťročného chlapca, ktorý sa kedy hral s dinosaurami, príšerkami, robotmi a ufónmi od najhravejšieho režiséra Hollywoodu. Nedostatok, ktorý mu vo veku pokročilejšom ako desať rokov pomerne ťažko prehliadam, je prostoduchý schematický scenár. Avšak zachraňuje to rozumne využitým rozpočtom, ktorý sa odzrkadľuje na vynikajúcom vizuále, akcii a trikoch a v obsadení ksichtov z druhej a tretej kategórie popularity, ktoré si ale svoje úlohy odohrali viac než dostačujúcim spôsobom. (7/10)

• 14.7.2013  18:02

Pomerne unikátny komediálno-rockový muzikál, ktorého scenár je síce iba púhym zlepencom silnejších i slabších epizód a pôsobí, akoby ho Jack a Kyle písali totálne sfajčení a počas natáčania takpovediac „za pochodu“, ale evidentne sa obaja i so zvyškom obsadenia výborne bavili a takmer všetky hudobné čísla vrátane spievaného textu sú vskutku excelentné. Keby bol ich film menej živelným a rozmanitým, ale naopak celistvejším príbehom, určite by som si ho rád pozrel aj opakovane ako nenáročnú klasiku. (7/10)

<< předchozí 1 2 3 4 7 14 20 26