• Krátkometrážní

Collateral (2004)

Keď chce človek kvalitný moderný thriller, stačí siahnuť po Mannovi. Jeho digitálna kamera vás presvedčivo vtiahne do podmanivej atmosféry nočného L.A., "kde si ľudia v metre ani nevšimnú dookola sa voziaceho mŕtveho chlapíka". Silnou stránkou scenára jeho filmu nie sú logické detaily, ktoré občas zlyhávajú, ale silné, protistojné charaktery. Na nich Collateral stojí - a nepadá. Cruise aj Foxx predvádzajú absolútne maximum svojich nemalých hereckých možností (hoci taký Bardem ich svojim päťminútovým výstupom brutálne prekonáva) a ich osudový súboj s nádychom filozofického presahu ma neuveriteľne bavil. Škoda, že posledných 20 minút skĺza snímka do neoriginálnej thrillerovej rutiny a rozuzlenie musím nazvať neuspokojujúcim. Rozseknúť (resp. zastreliť) sa ten príbeh dalo aj s gráciou. (8/10)

Never Ever Open It (2011)

Damian McCarthy prešiel pozitívnym vývojom. Rovnako ako pri jeho predchádzajúcom filmíku He Dies at the End, aj tu brilantne narába s budovaním desivej atmosféry a odpútava pozornosť diváka od nevyhnutnej (predvídateľnej) pointy. Ale robí to tak šikovne, že tá pointa napokon predsa len vydesí. (7/10)

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Bolestivo hlúpy film, ktorý zneužíva moderný trend alternatívneho oživovania histórie a snahu všade napchať upírov. A príšernou nezmyselnosťou deja a nesympatickými postavami uráža inteligenciu každého diváka. Keď sa Lovec upírov snaží byť cool, je úprimne smiešny, keď chce šokovať spektakulárnosťou, iba odpudzuje hnusnými digitálnymi lokáciami a keď zabaviť akciou, permanentne nudí rutinnosťou. Bekmambetov asi chlastá veľa vodky. (4/10)

Terapie láskou (2012)

Príjemná a civilná romanca, ktorá sa nevyhýba žánrovým klišé, ale nestráca nadhľad a baví počas celej stopáže až po finále, ktoré svojou úprimnosťou zahanbuje všetky tanečné show. Ústredná dvojka zamilovaných sociopatov je špičková, ale hlavne ma teší, že De Niro po dlhých rokoch znovu dostal príležitosť skutočne hrať a využil ju. Silnejší emocionálny dopad na diváka by však nebol na škodu a oscarová mamóna, ktorou je Silver Linings Playbook obklopený, nemá žiadne opodstatnenie. (7/10)

Drsný Harry (1971)

"Well, when an adult male is chasing a female with intent to commit rape, I shoot the bastard. That's my policy." Kultovka, ktorú by pomenovanie "tradičná žánrovka" mierne urážalo, hoci Drsný Harry proporčne zodpovedá práve tomuto označeniu. Ak si však uvedomím, že je to práve nekompromisný policajt Clinta Eastwooda, drsnými hláškami reflektujúci skazenosť americkej spoločnosti, ktorý tie žánrové proporcie s príchodom 70. rokov definoval, nemôžem filmu vyčítať konvenčnosť. Práve naopak, originálny nie je len obsah filmu, ale aj jeho formálne spracovanie - niektoré scény sú nasnímané takmer priekopnícky. Kazí to len nepresvedčivý záporák. (8/10)

Nespoutaný Django (2012)

Absolútna pecka po každej stránke. Welcome back, good old (and fat) Quentin! (10/10)

Doba ledová 4: Země v pohybu (2012)

Jednotka je bez debaty vynikajúca, ale tá látka nemá dosť potenciálu, aby mohli byť sequely plnohodnotne fungujúce filmy, žiadny z nich. Hoci Continental Drift je z troch pokračovaní asi najzdarilejším, trpí syndrómom nastavovanej kaše. Slovný aj obrazný humor sú prítomné v primeranej miere a pribudli desiatky nových figúrok, nepopierateľne zábavných, ale plniacich len jednorázovú funkciu vo veľmi konvenčnom príbehu o záchrane rodiny. Jediné, čo ma nikdy neomrzí, sú Scratove gagy. A hlas Petra Dinklagea, ktorý sa na dabing mimoriadne hodí. (6/10)

Papíry (2012)

Sladučká romantika, ktorá mimoriadne štýlovou vizuálnou štylizáciou pripomína jednak klasiky z čias čierno-bielej kinematografie, jednak príjemne civilnú a realistickú Disneyho kresbu. Škoda, že to celé ruinuje nehodiacim sa nadprirodzeným motívom ako najukážkovejším príkladom deus ex machiny. (6/10)

Korgoth of Barbaria (2006) (TV film)

Najlepší seriál, aký kedy mohol byť vysielaný na Cartoon Networku, ale bol zatrhnutý z mne úplne nepochopiteľných dôvodov. Samotný pilot je k prasknutiu narvaný nehorázne vtipnými gagmi, šťavnatou brutalitou, pasujúcou metalovou muzikou a priamočiarym sword and sorcery príbehom. Proste zmes hraničiaca s genialitou, za ktorej regulérne pokračovanie by som obedoval pravú ruku. (9/10)

Nakonec zemře (2010) (amatérský film)

Hlavnou devízou krátkometrážnych filmov musí byť dobrá pointa, inak to nemá zmysel. Napríklad vtedy, keď vynikajúco vygradované napätie zabijete smiešnou, predvídateľnou ľakačkou. (5/10)