Macejko

okres Tvrdošín

<< předchozí 1 2 3 4 6 12 17 22
    • 3.1.2010  13:16
    12 opic (1995)

Toto bude potrebovať ďalšie pozretie. Prvú hodinu som bol mierne stratený v deji a nechápal som, čo je na tomto filme také úžasné. Avšak druhá polovica snímku začala dej postupne kryštalizovať a ku koncu som bol čoraz nadšenejší z časových paradoxov, výborného Willisa, Pitta a Stoweovej, z hudby a Gilliamovej réžie. Myslím, že druhé zhliadnutie posunie film na nekompromisných päť hviezd. Zatiaľ je to tak na 85%.

• 27.1.2011  22:57
    127 hodin (2010)

Tri štvrtiny filmu to vyzeralo na veľmi solídne 4, hlavne vďaka famóznej Francovej one man show (dialóg v "televíznej relácii" vládne), štýlovému vizuálu a skvele pasujúcej hudbe. Potom ale prišla záverečná polhodina. A poviem vám - niečo také sugestívne som už dlho nevidel. Ralstonove odrezávanie ruky je scéna, ktorá vo mne bude rezonovať ešte dlho. Bolesť a hrôza geniálne skĺbená s neuveriteľnou chuťou žiť a bojovať. Silný film. Naozaj silný. P.S.: zvuk, ktorý zaznie, keď hrdina narazí na nerv, je vo svojej odpornosti neuveriteľne geniálny. Tak veľmi som zatínal zuby, až mi skoro praskla čeľusť. UPDATE: Ako už bolo spomínané, je to prchavé. Znížil som hodnotenie.

• 15.11.2009  14:51
    2012 (2009)

Skvelé, adrenalínom a brilantnými trikmi nabité deštrukčné scény, slušná hudba, snaživý Chiwetel Ejiofor a humorný Zlatko Burič spolu s Woodym Harrelsonom kontra tony a tony pátosu, rodinných kecov a náhod. Ten film bol presne taký, aký som ho očakával :)

• 19.6.2012  22:52

Prvá americká komédia PO ROKOCH, pri ktorej by som nielenže neľutoval vysoliť prachy za kino, ale pri ktorej by som si v tom kine pokojne dal aj reprízu. Vy-ni-ka-jú-co napísané a zahrané ústredné duo, brilantný timing vtipov, skvelé hlášky ("Fuck you, science!") a parádne vedľajšie postavičky (mothafucka Ice Cubom počínajúc a matkou končiac). Najvtipnejšia komédia od Borata a feel good movie of the year. A teraz sem sa s vysokou!

• 3.12.2013  17:10
    3-iron (2004)

"A žili spolu šťastne... až kým sa manžel jedného dňa prudko neotočil." Po Ki-Dukovom Ostrove som očakával absolútne peklo, ale miesto toho som - aj napriek nepopierateľnému a všadeprítomnému artističnu - prekvapivo dostal niečo, čo sa nebojím označiť za skutočne dobrý a pôsobivý film. Jeho vnútorná logika je síce nesmierne špecifická a určite nesadne každému, ale akonáhle s ňou divák začne spolupracovať, dostane sa mu veľmi príjemnej a netradičnej odmeny.

• 3.3.2009  20:10

Nehorázna bomba, ktorá sa právom stala modernou legendou.

• 7.3.2014  23:32

Všadeprítomné spomalené zábery akiste značia hrdinovu vnútornú rozorvanosť a tieseň, ktorú cíti hľadiac do očú nepriateľovi. V kombinácii so štylizovanou farebnou paletou sa navyše vytvára pôsobivý kontrast, ktorý... Ha ha, robím si srandu, kokoti artoví. V skutočnosti som mal samozrejme na mysli toto: Baúúúú! Zbrane! Krv! Oheň! Cecky! Druhá Tristovka skutočne obdivuhodne prekonala svojho staršieho bračeka a naservírovala nám ultimátnu testosterónovú fantáziu, ktorú si musí zákonite užiť každý, kto nenosí v gatiach penis iba na ozdobu. Hustý kečup strieka v slow-motion, železo rinčí o železo, Evička Greenovie predvádza svoje skvostne tvarované herecké talenty a hudba nádejného Zimmerovho objavu menom Junkie XL neustále hardcore perkusívne pulzuje. Moje obavy, že Sullivan Stapleton bude mať charizmu asi ako hrniec teplých šťaniek sa navyše nepotvrdili a aj keď sa starému dobrému Leonidovi v tomto ohľade rovnať určite nemôže, tak vďaka jeho oveľa prízemnejšiemu a nie až tak monumentalizovanému výkonu je jeho Themistokles v konečnom dôsledku o niečo sympatickejší a ľudskejší. Artemisia je navyše perfektný záporák a vyšší rozpočet bol jednoznačne ku prospechu veci, hlavne čo sa výpravnosti týka. Tento film skrátka ukazuje, že Aténčania rozhodne nie sú iba básnici a milovníci čokoládových vencov, ako sa hovorí v Sparte. Pretože zatiaľ čo sa Sparťania hrali na Človeče, nehnevaj sa v Thermopylách, Aténčania ukazovali vztýčený prostredníček sexy perzským generálkam a ešte z toho dokázali s dotyčnou slečnou vytrieskať parádnu šukačku.

• 5.3.2014  19:41
    322 (1969)

- "Som v druhom stave, ale nie s tebou." - "Tak ahoj."

• 1.11.2009  13:03

Žeby na tých westernoch predsa len niečo bolo? Žáner, ktorý ma nikdy nebavil a nezaujímal, ma dokázal týmto filmom príjemne prekvapiť. Dokázal ma vtiahnuť svojou drsnou, špinavou, ale stále v podstate "trademarkovou" atmosférou, výborným Christianom Baleom a premakanou hudbou Marca Beltramiho. A záverečné vyvrcholenie nepovažujem za hlúpe - mne tam dokonale pasovalo a páčilo sa mi. Niektoré moje výhrady voči žánru ale pretrvávajú, napr. mi stále úplne nesedia tie až príliš drsňácke výrazy postáv (hlavne Crowe to niekedy preháňa). Inak ale veľká spokojnosť a ďalší westernový film má u mňa dvere otvorené.

• 24.3.2014  19:58
    47 róninů (2013)

Bez chuti a bez zápachu. Nie je to taký prúser, ako sa vám každý bude snažiť nahovoriť (myslené po filmovej stránke, po tej finančnej samozrejme áno), je to celkom akceptovateľne zrežírované a zo scenára som tiež nehádzal tyčky (aj keď pár tučných prešľapov sa nájde, hlavne teda nevysvetliteľné prežitie hrdinov po krvavej pasci, do ktorej padli), ale je to strašne bez výrazu a bez zapamätania hodných scén. Veľmi mi to pripomínalo posledného Wolverina, a rozhodne nie iba tým, že sa oba filmy zaoberajú japonskou tematikou. Apropó, Japonci. Viem si dokonale predstaviť, aká pecka to mohla byť v ich podaní. Krvavá, vášnivá, epická. Pokojne aj s rovnakým hereckým obsadením, beztak je tu chudák Hiroyuki Sanada za hlavného hrdinu, ktorému Keanu "kamenná tvár" Reeves iba prihráva. Už sa ale stalo a miesto plnokrvnej japonskej žranice tu máme riedku americkú polievočku, v ktorej viac než s katanami zápasia Japonci s anglickou výslovnosťou.

• 5.4.2012  21:57
    50/50 (2011)

Milý, malý, úžasne zahraný (čudujem sa, že o Annu Kendrick sa štúdia nebijú na život a na smrť) film o o rakovine. Ale emocionálna bomba? To ani nie.

• 4.5.2011  22:47

Milujem takéto filmy. Hravé, originálne, formálne brilantné, skvostne zahrané, vtipné a dojímavé. Tu sa naozaj nedá napísať viac.

• 31.3.2012  09:21
    =3 (TV seriál) (2009)

Fake and gay midget is funny!

• 15.7.2010  16:05
    A-Team (2010)

A-Team je Sherlock Holmes akčného filmu. Určite nie je dokonalý, ale aj tak mu dávam plnú nálož. A to absolútne bez váhania. Energia a radosť, ktorá z tohto filmu sála, je totiž neuveriteľná. Počas celej stopáže som sa usmieval od ducha k uchu a to vďaka možno najlepšiemu týmu parťákov, aký sa kedy dostal na filmové plátna. Ústredné kvarteto je fantasticky obsadené a zahrané a chémia medzi nimi je doslova hmatateľná. Ostatní herci zaostávajú len trochu a napríklad taká Jessica Biel ma dokonca milo prekvapila - netušil som, že dokáže vystrihnúť takúto charizmatickú "bad-ass chick". Taktiež akčné scény - aj keď nie sú špičkové - ma veľmi bavili. Keď si to zhrniem, tak A-Team je pre mňa zatiaľ najlepším filmom leta a pre Expendables bude veľmi ťažké trumfnúť ho, minimálne v oblasti týmovej chémie. Modlím sa, aby sme sa niekedy dočkali pokračovania.

• 4.11.2012  20:43

No namôjdušu - smrteľne nudné. Neviem, či Timurovi niekto zatrhol tie drogy, na ktorých frčal pri natáčaní predchádzajúcich filmov, ale Lincoln nemá takmer nič z hravosti a nápadov, ktorými sršali Wanted a Hliadky. Všetko natočené na neutrál, akcia nie je ani trochu cool a zábavnosť nevyplýva ani z toho, že sa to berie (zámerne) stopercentne vážne. Úplne najviac potom zamrzí odfláknutá hudba Henryho Jackmana, ktorá nie je doslova ničím iným, než o niekoľko levelov nudnejšou kopírkou jeho predošlých (a výborných) X-Men: First Class. Walker v titulnej úlohe je prekvapivo dobrý a Winsteadka je po dlhej dobe opäť príťažlivá, ale inak nula bodov. Relatívne vysoké hodnotenie udeľujem za to, že ma to aj napriek všetkým tým záporom vyložene nesralo.

• 18.8.2011  21:59

Krásne morbídna a vtipná klasika. "Mamuška, mamuška, kde je moja puška..."

• 9.11.2009  16:13

Parádička. Vtipné a ani na moment trápne. Žeriem to hlavne so slovenským dabingom, ktorý je bravúrny.

• 14.6.2010  22:37

Uplynula skutočne dlhá doba od momentu, kedy bolo načase pozrieť sa na zúbok chválenej bourneovskej sérii. Jej prvý diel ma ale neprekvapil, pretože je to v podstate iba akčný triler podľa divácky známej šablóny. Má síce dobrého Damona a roztomilú Franku Potente, avšak počas sledovania som sa nemohol zbaviť dojmu, že toto všetko som už niekde videl. Uvidíme, čo predvedie Greengrass.

• 3.4.2010  11:54
    Agora (2009)

To som si zase raz filmovo pošmákol. Jadrom Agory nie je samotné súperenie dvoch náboženstiev, ale sú ním naopak príbehy úžasne napísanej a zahranej plejády postáv v čele s neprekonateľnou Rachel Weisz. Zdanlivo nesúvisiace príbehové línie (skúmanie tajomstiev vesmíru a nenávisť medzi vierovyznaniami) sa na konci rafinovane skĺbia a človeku dojde, že to vlastne po celý film dávalo perfektný zmysel a že k tomuto to celý čas smerovalo. Agora je výnimočný film. Už len kvôli tým neuveriteľne životným a vrstevnatým postavám ju treba vidieť.

• 17.8.2011  00:21
    Akira (1988)

Originálna, miestami až strašidelná japonská úchyláreň. Ten národ by sa mal dať liečiť, fakt že hej.

• 9.5.2010  20:26

Chvíľu som uvažoval aj o štyroch hviezdach, ale žiaľbohu proti nim hrá príliš mnoho faktorov, ako napríklad pekelná úvodná dvadsaťminútovka (ktorá pripomína ešte o level debilnejšiu výpravu do Narnie), množstvo prefarbičkovaného CGI (sem-tam nejaké praktické triky by neuškodili) a hlavne scenár, zbytočne poňatý ako sequel pôvodnej knižnej Alice. Je to proste tisíckrát videná báchorka o jednej vyvolenej a jej súboji so zlom a nastolení poriadku. Iba postava nie je Eragon ani Neo, ale Alica Kingsleyová. Čo viac povedať, pôsobí to ako lacné priživovanie sa na predlohe. Aj keď pre poriadok dodám, že to miestami celkom funguje a že nejaké ovocie to predsa len prinieslo - Klobučník, stvárnený Johnnym Deppom, ma hĺbkou svojho príbehu veľmi milo prekvapil. Ku kladom prirátam tiež Helenu Bonham Carterovú (ktorá si svoju Červenú kráľovnú náramne užila) a Miu Wasikowskú, ktorá po celý čas pôsobila nádherne prirodzene a roztomilo. Keď si to sčítame, je Burtonova Alica mierne nadpriemernou fantasy, ktorej mainstreamovosť iba podtrhuje uvedenie v 3D formáte, ktoré má za účel len to, aby čo najviac predmetov / postáv vyskakovalo do kamery. Aj keď som sa slušne bavil, musím smutne konštatovať, že z Burtonovho povestného "know how", ktoré sa pre túto látku hodilo ako stvorené, tu presiaklo veľmi málo. Ak to bude takto pokračovať, stane sa nám z niekdajšieho režijného majstra zameniteľný rutinér. Hollywoodske megaprodukcie skrátka nesvedčia každému, Tim.

• 29.8.2009  11:55
    Alf (TV seriál) (1986)

Nebyť brilantného Stana Dančiaka ako Alfa... neviem, neviem.

• 15.5.2010  23:38
    Amadeus (1984)

Filmová slasť rozprávajúca o tom, aký je to pocit niečo nenávidieť a pritom si jasne uvedomovať nádheru a dokonalosť onej veci. Miloš Forman je filmový Mozart a jeho Amadeus je jednoducho dokonalým filmom v každom ohľade. Naozaj nenachádzam slová, aby som to opísal. Fantastická réžia, brilantní herci, ktorým kraľuje F. Murray Abraham (jeden z najlepších výkonov, aké som za celý svoj život videl) a úžasný scenár. Amadeus je skrátka odzbrojujúca záležitosť a kto ho nevidel, mal by tak okamžite urobiť.

• 15.7.2012  20:24

Rozhodne veľmi, veľmi priemerné a áno, nakoniec sa dostavil aj ten pocit zbytočnosti. Práve po zhliadnutí Amazing Spider-Mana som si naplno uvedomil, ako fantasticky fungoval Raimiho prvý diel. Bol to film, v ktorom hrdinov "vzostup" z neznámeho čudáka v kostýme na hrdinu, v ktorého veria státisíce, dával zmysel a pôsobil prirodzene. O Webbovom počine to povedať nemôžem. Garfield je ako Parker v civile veľmi fajn, ale akonáhle si oblečie kostým a začne trúsiť hlášky, stane sa z neho neveľmi sympatický kokotko, ktorý v kratučkej montáži akurát pochytá pár zlodejíčkov a už je z neho symbol dobra a spravodlivosti, ku ktorému v hodine dvanástej vzhliadajú všetci obyvatelia New Yorku. Tento "build-up" je absolútne nedostatočný, nedá sa mu veriť a nefunguje kvôli nemu vôbec žiadna osudovosť. Čo nám teda zostalo? Fajn scény u tety a strýka (Martin Sheen je až prekvapivo oduševnelý), krásna Emma Stone, pár minút rutinnej akcie (dvojsekundové "first person" zábery ešte originalitu nerobia) a výborná Hornerova hudba, ktorá ako jediná do tohto jalového príbehu vnáša trochu toho epična (a ani raz v nej nezaznie tradičný Jamesov "motív nebezpečenstva", za čo má u mňa plus). Celkovo vzaté vo mne napokon zostal dojem, že Spidey nemal byť reštartovaný ešte minimálne 5 rokov, a ak áno, tak to mal byť reštart naozaj zásadný. Rozhodne to nemal byť iba mierne pozmenený Raimi. Každopádne však ostáva nádej. Nádej, že keď už sme si ten origin absolvovali druhýkrát, tak v sequeli sa konečne dočkáme niečoho naozaj nového a sviežeho. Len si nie som istý, či by to malo byť opäť pod taktovkou Marca Webba.

• 2.5.2014  23:40

Oh boy. Čakal som všeličo, ale že to bude až takto "výživné"... to by ma ani vo sne nenapadlo. V tom filme fungujú presne dve veci: akcia a romantika. Webb si spravil kamerovo-obletový rýchlokurz a Spider-Manovo pavučinové tango nad ulicami New Yorku a duely so záporákmi pôsobia správne svižne a energicky. Schopnosť vo vedení hercov tiež chvalabohu nestratil a chémia medzi Emmou a Garfieldom je tým pádom opäť vynikajúca. Tým zoznam kladov končí a ja môžem konečne bez okolkov napísať, že som mal dojem, že si zo mňa niekto robí piču. Nie priateľskú "notakveďoničnejde" piču, ale naopak hnusnú, zákernú a sarkastickú piču, takú, ako si robí sociopat z retardovaného dieťaťa. Takýto intenzívny pocit, že ma filmári považujú za kompletného idiota, som naposledy zažil pri nezabudnuteľnom etalóne všetkého hollywoodskeho filmového zla menom Battleship. NIKTO v TASM 2 sa nespráva ako normálna, racionálne uvažujúca ľudská bytosť. Každá postava je iba figúrka, ktorej by som životnosť neuveril, ani keby sa predo mňa postavila v tričku s nápisom "Nazdar". Sú to nepríjemné, maximálne zjednodušené karikatúry, ktoré by nezobrali na milosť ani vo večerníčku. Kiežby to však bol jediný problém, príšernosť scenára totiž siaha ešte ďalej. Nič nie je vysvetľované, nikdy nevieme, z čoho tá ktorá postava čerpá svoje aktuálne myšlienkové pochody. Scény s diametrálne odlišným emocionálnym nábojom sú neustále radené guľometne za sebou, takže som nemal ani poňatia, čo by som mal vlastne cítiť! A ten cheesy patetický nádych toho celého, panebože!!! Až sem sme to s tými filmami dotiahli? Je toto budúci štandard, akého budú plné kiná? Pretože ak áno, tak s mojimi peniazmi už nepočítajte. Sráči.

• 4.10.2010  14:16

Vskutku precízna prácička, ktorú však od plného hodnotenia delí nejaký naozaj zapamätaniahodný, ultimátny výkyv zo síce vynikajúcej, ale predsa len málo prekvapujúcej koľaje, tiahnúcej sa celou stopážou. Chcelo by to skrátka nejaký uzemňujúci emotívny alebo akčný moment (alebo viac momentov), ktorý by to povýšil ešte o level vyššie. Aj napriek tomu je však Americký gangster brilantne zrežírovaný a vynikajúco zahraný film, ktorý ma ani v predĺženej, 176 minút dlhej verzii nenudil. P.S.: Russella Crowea ako herca fakt nemusím, ale tu mi nielenže nevadil, ale prišiel mi nadmieru sympatický.

• 23.3.2009  18:26
    Ana y los siete (TV seriál) (2002)

Nuž, ako študent španielskeho bilingválneho gymnázia, som sa v rámci výuky dostal aj k tomuto španielskemu seriálu, ktorý, ako vidím, nikto nepozná, ale zhodou okolností patrí medzi obľúbenú výukovú látku našich lektorov (alebo že by neboli prachy na nič lepšie?). V skratke je to o striptérke (je to komediálny seriál, aspoň myslím, takže žiadne xxx scény) ktorá je súčasne pestúnkou siedmich detí z bohatej rodiny. Potom je tam ešte kuchárka-nymfomanka, komorník s rečovou vadou a nejaký džigolo, ktorého úloha v seriáli mi nejako unikla. Ale je to aj tak chobotina.

• 21.8.2012  22:48

Na knihu mám veľmi dobré spomienky (thriller napínavý ako hózntrágle), ale čo si budeme vravieť - ako predloha pre film sa Brownovo dielo príliš nehodí a viem si dokonale predstaviť, že v zlých rukách by z neho, čo sa týka levelu sračkoidnosti, mohlo vzniknúť niečo na úrovni nemeckých kriminálok. Našťastie sa materiálu chopil Ron Howard a aj keď bol jeho predchádzajúci Da Vinciho Kód nudný až na zaplakanie, tak v Anjeloch a Démonoch ukázal, že to predsa len ide - jednoducho sa s tým nebabral a rovno to celé pobehovanie po vatikánskych pamiatkach natočil ako epický veľkofilm. A čuduj sa svete, funguje to. Množstvo veľkolepých scenérií, kamerových obletov, šokujúco veľkorysej brutality a v neposlednom rade Zimmerova skvostná a burácajúca hudba spôsobili, že som sa nenudil ani na chvíľu (nie, ani pri vysvetľovačkách) a aj napriek úctyhodnej stopáži a mojej averzii ku bigotnému kresťanstvu som film zhltol ako malinu. Rozhodne nehodné toľkej pohany.

• 22.10.2009  14:36
    Antikrist (2009)

Tento film je... iný. Čudný, zvrátený, depresívny, brutálny, nechutný, atmosférický, nič nevysvetľujúci. Je to niečo, čomu zrejme rozumie len sám režisér. A to je chyba. Len on sám asi vie, prečo sa v jednej tretine filmu musí šukať, v druhej filozofovať o niečom absolútne nezrozumiteľnom, a v tretej predvádzať nechutnosti typu strihanie klitorisu alebo krvavé semeno. Na druhej strane, mal som možnosť vidieť úžasné herectvo Charlotte Gainsbourg, takže zatiaľ 3*, a je možné, že sa hodnotenie s druhým zhliadnutím zmení. Pretože je to až príliš zvláštny film, na ktorý sa s odstupom času môžem pozerať inak.

• 26.3.2013  00:14
    Argo (2012)

Podceňoval som, odmietal som, odkladal som... ale nakoniec som si Argo predsa len pozrel. A bol som viac než príjemne prekvapený. Lahodný scenár (do ktorého mierne nepasuje iba nevýrazný hlavný hrdina), vychutnávkoví herci vo vedľajších úlohách (Cranston, Goodman, Arkin) a v neposlednom rade krásne čisté režijné remeslo. Poňať politicky ladený námet ako napínavý dobrodružný thriller evidentne nie je každého šálka kávy, ale mňa to sakramentsky bavilo a s čistým svedomím to môžem označiť za zatiaľ najlepší Affleckov počin. Nie je to dokonalé, ale čo sa diváckeho naplnenia týka, dal mi tento film viac, než Gone, baby, gone alebo Mesto.

<< předchozí 1 2 3 4 6 12 17 22