Podfukáři (2013)

Keď ma film dokáže strhnúť, je mi vcelku ukradnuté, že nejaké prvky scenára po spiatočnej rekonštrukcii nedávajú zmysel. Toto je jeden z tých prípadov. Výborní herci, Leterrierova dravá réžia (z ktorej doslova tryská snaha zbaviť sa Titanmi poškvrnenej povesti) a v neposlednom rade - a čo ma naozaj šokovalo - takmer konštantne dobrá hudba od mnou neznášaného Briana Tylera. Tempo nastolené prvou polovicou sa síce nedarí udržať a film s pribúdajúcou minutážou mierne stráca dych, ale v konečnom dôsledku vo mne zostal vysoko pozitívny dojem dobre odvedeného remesla. Absurdne precenené letné sračky typu tretí Iron Man alebo World War Z to zadupáva hlboko do zeme.

Pot a krev (2013)

Viete, ako sa dá nahlas rehotať, krútiť hlavou a výdatne what-the-fuckovať počas stotridsiatich minút? Jednoducho. Stačí zobrať scenár o troch pravdepodobne najvypatlanejších kreténoch, akí kedy chodili po povrchu zemskom... a natočiť ho ako hlbokomyšlienkový megaepos minimálne o rozmeroch Atlasu mrakov. Účinnosť dokonale zaručená. Je celkom možné, že ani sám Michael Bay nechápe, čo za unikát to vlastne vyrobil.

Rivalové (2013)

Aj keď sa určite nejedná o nejaké revolučné alebo geniálne filmové dielo, stále ide o vynikajúco napísaný film, ktorý Ron Howard režíruje tak, že aj obyčajné preteky Formule 1 začnú divákovi pripadať ako to najmonumentálnejšie, čo kedy videl. K tomu mu pomáhajú o život hrajúci Hemsworth a Brühl a samozrejme neodmysliteľne nadupaná hudba, ktorou Hans Zimmer uzatvára svoj doposiaľ najlepší rok. Emócie fungujú, záver chytá za srdce a všetko pulzuje energiou. Rivali sú skrátka jedným z tých filmov, ktoré už budú zrejme iba dozrievať k čoraz lepšiemu hodnoteniu.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Ešte lepšie ako prvý diel. Postavy a vzťahy medzi nimi vykreslené na jednotku, herci oduševnelí, akcia adrenalínová a napínavá, no a epiky a osudovosti sú tu samozrejme plné kýble. Nevýrazného Erica Banu tu na záporáckej pozícii navyše vystriedal burácajúci Benedict, čo už len chcieť viac? Skrátka space-opera par excellence, pri ktorej som si naplno uvedomil, že a ak niekto dokáže obnoviť môj záujem o zaprdené Star Wars, tak je to asi naozaj iba Džejdžej.

Světová válka Z (2013)

Dokonalý príklad zdochnutého blockbusteru, v ktorom bola každá zložka vytváraná na neutrál, či už ide o réžiu, scenár alebo herecké výkony. Kvantá kecov, akcia priemerná, sympatie k postavám nulové, vyvrcholenie žiadne. Nehorázne som sa nudil.

Sviňák (2013)

Obrovský vztýčený prostredník a všeobjímajúci hlienovitý pľuvanec do tváre všetkým tradičným metódam filmového rozprávania. Po východe z kina mi boli jasné dve veci: 1) že sa mi to svinsky páčilo, a 2) že nemám absolútne žiadnu predstavu, čoho som sa to vlastne stal svedkom. Dlho som premýšľal, ako by som mal hodnotenie "Špiny" vlastne uchopiť, pretože ten film sa urputne vymykal všetkým mojim recenzentským technikám a skúsenostiam. Dumal som dlho, dumal som intenzívne... a napokon mi došlo, že sa na túto do popuku vtipnú, geniálne zrežírovanú, štýlovú a skvostne, ale fakt SKVOSTNE zahranú McAvoyovu one-man show (najlepší herecký výkon roka 2013, bez debaty, zvyšní kandidáti choďte domov, sorry, ale nezavoláme vám) treba pozerať ako na portrét. Konkrétne na portrét jedného vyšinutého magora, na zobrazenie jedného úseku jeho šialeného (vo všetkých zmysloch toho slova) života. Nehľadajte tu pointy. Niečo, čo sa tvári ako ony, sa síce dostaví, ale je to iba ďalší kúsok bizarnej skladačky. Nehľadajte tu presah, nehľadajte tu motívy, nehľadajte tu morálne ponaučenie alebo vysvetlenie. Len sa pozerajte, nechajte sa unášať filmárskym remeslom toho najťažšieho kalibru a tešte sa, že vám bolo dovolené spočinúť pohľadom na niečom takto unikátnom. "Same rules apply".

Vedlejší účinky (2013)

To, čo sa začína ako hustomrazivá sonda do hlbín ľudskej psyché sa v závere zvrtne v trápny a nasilu komplikovaný béčkový thriller s "prepracovanými plánmi, pretvárkami a klamstvami" a taktiež so zákernými lezbami, len tak pre dobrý pocit. Toto prehodenie výhybky k predchádzajúcemu dianiu absolútne, ale absolútne nepasovalo a dokonale ma vykoľajilo. Iste, Rooney a Jude sú parádne presní a Cate si svoju MILF-bitch náramne užíva, ale ani to vo mne nedokázalo prebiť pocit, že sa dívam na dve polovice nesúvisiacich filmov odlišných žánrov. Skoro ako keby do Stredozeme napochodovali Transformeri.

Velký Gatsby (2013)

Niekto pri pohľade na nadupané trailery ohŕňal nos a nadával na nechutný gýč. Ja som sa naopak nadchýňal až neuveriteľne štýlovým poňatím a bol som náramne zvedavý, či to celé Luhrmann dokáže adekvátne roztiahnuť na dĺžku celovečerného filmu. Teraz, po zhliadnutí výsledku, môžem s čistým svedomím povedať, že sa režisérovi nielen podarilo dostáť sľubom, ktoré dal v ukážkach, ale ich aj dokonca prekonať, pretože Veľký Gatsby je naozaj náramná štýlovka a po formálnej stránke priam dokonalá pastva pre oči a uši. Každý záber, každá sekvencia podfarbovaná hudbou v sebe nesie pečať sebaistej vízie, a najlepšie na tom je, že moja chvála sa zďaleka netýka iba vizuálu. Režisér totiž nezabúda na to, že spracúva významnú literárnu klasiku, a to znamená, že scenár a postavy (aj keď oboje pôsobia mierne nadživotne a nie sú úplne obrazom reálnych a reálne zmýšľajúcich ľudí) sa aj napriek formálnemu pozlátku nezabúdajú k divákovi emocionálne pripútať. Na tom majú samozrejme leví podiel aj parádni herci (nielen DiCaprio a Mulliganová, ale aj Maguire a Edgerton sú vychutnávkoví). Iste, rozhodne nejde o nejakú citovo devastujúcu bombu (preto tiež nedávam plný počet), ale "iba" o dobre vyrozprávaný príbeh, to však nič nemení na tom, že Veľký Gatsby je filmom, ktorý skrátka treba vidieť. A najlepšie na veľkom plátne.

Vlk z Wall Street (2013)

Vezmite nadšenú ódu na zvrátenosť a protizákonné konanie, pridajte zrejme najlepší a najkomplexnejší výkon v DiCapriovej hereckej kariére, no a nakoniec to okoreňte absolútnym režijným majstrovstvom, ktorým Scorsese symbolicky ukazuje zdvihnutý prostredníček stareckej demencii. Výsledkom bude Vlk z Wall Street - Občan Kane nového tisícročia a film, ktorý si už teraz razí cestu na popredné priečky v rebríčku najlepších filmov roka. Slastný trojhodinový epos, ktorý treba okamžite vidieť.

Wolverine (2013)

Rozťahaná, chabo zrežírovaná a smrteľne vážne sa tváriaca vtákovina, ktorá zdatne pokračuje v trende znechucovania mi všetkého, čo súvisí so superhrdinskými komiksami. Ten film je tak zbytočný, až sa mi naň nechce plytvať písmenami.

Ovládací panel
153. nej uživatel Slovensko