Macejko

Macejko

Matej Vojtko

okres Tvrdošín

• 7.3.2014  18:28

Tradičné greengrassovské roztrasené realistično, ktorému významne pomáha vynikajúci Hanks a extrémne pôsobivý záver (hoci je pravda, že ho hyzdí už notoricky známa vykrádačka skladby "Time" od Zimmera - Greengrass je podľa všetkého strašný čurák na skladateľov a chudák Henry Jackman si s ním užil svoje). Bez nich by som sa s hodnotením pohyboval nižšie, pretože nech už je to natočené akokoľvek profesionálne, scenár (resp. skutočná udalosť, podľa ktorej bol napísaný) nie je bohvieako filmovo vďačný.

• 6.3.2014  10:35

Príbehovo enormne nesústredená a roztrieštená, ale napriek tomu zábavná coenovská južanská srandička s perfektnými hercami (Clooney a jeho pomáda vládne) a feel-good atmosférou, za ktorú si to tie 4 hviezdy zaslúži. A tá pieseň Bratov od Syslej rieky je táááák dobrá!

• 6.3.2014  10:29

Stominútové čakanie na to, kedy sa ten song od Ruslany konečne začne. Nezačal sa.

• 5.3.2014  19:41
    322 (1969)

- "Som v druhom stave, ale nie s tebou." - "Tak ahoj."

• 17.2.2014  21:02
    Robocop (2014)

Mimoriadny film to síce nie je v žiadnom ohľade, ale v rámci filozofickej problematiky transhumanizmu je to prekvapivo zaujímavé a k veci a myslím, že ďalšími zhliadnutiami ho práve to bude v mojich očiach posúvať k čoraz vyššiemu hodnoteniu.

• 11.2.2014  15:31
    Klondike (TV seriál) (2014)

Dokonalá odpoveď na otázku "prečo sa filmy/seriály podľa skutočných udalostí musia neustále prikrášľovať fikciou?". Nuž, možno preto, lebo oná "skutočná udalosť" je nezaujímavá historka, ktorá doslovným prevedením na plátno/obrazovku pôsobí ako výplod diletantského rádoby-scenáristu, ktorý sa v živote nestretol s normálne vystavaným príbehom. Miniséria Klondike je dejovo neuveriteľne riedka báchorka, v ktorej každá druhá sľubná scéna alebo línia vyšumí do stratena (čo takto nejako rozvinúť tú naznačenú romancu medzi superintendantom a prostitútkou?), kde logika dostáva poriadne na frak (prečo zo zásadnej vraždy nikto neupodozrieval podvedeného milenca, keď sa tou vraždou vyhrážal PRED OČAMI CELÉHO MESTA?!), a kde totálne, ale totálne absentuje akákoľvek gradácia. Herci sú väčšinou solídni a so svojimi fádnymi postavami robia, čo môžu (s výnimkou trápneho Tima Rotha, ktorému sa ani v jednej scéne nepodarí vzbudiť zrnko rešpektu). Maddenovi a Cornishke sa dokonca podarilo predať ústrednú romancu ako najlepší prvok seriálu, s výnimkou podarenej hudby Adriana Johnstona (pretože ak už niekoho okato kopírovať v záujme vytvorenia čo najlepšej hudby, tak neexistuje veľa lepších volieb, ako je Ramin Djawadi a jeho Game of Thrones - stačí si pozrieť úvodnú zvučku, aby bolo jasné, odkiaľ vietor fúka). Taktiež výprava je veľmi dobrá a na niektorých záberoch je radosť okom spočinúť, ale čo je to platné? Naozaj by ma zaujímalo, či v prípade scenára ku Klondike došlo k nejakému prikrášľovaniu skutočnosti. Pretože ak áno, tak na skutočnej Klondike musela byť nuda minimálne ako na maratóne filmov francúzskej novej vlny.

• 7.2.2014  15:04
    Eden a potom (1970)

Jedna z najväčších sračiek, aké som v živote videl. Istému typu ľudí by malo byť zakázané sa akokoľvek umelecky vyjadrovať, a režiséri prekliatej francúzskej novej vlny do tej skupiny patria všetci. A po tejto psychopatickej príšernosti, tváriacej sa ako film, som presvedčený o tom, že Alain Robbe-Grillet je ich hovnami pomazaným kráľom. Naozaj iba málokedy sa mi pri sledovaní filmu stane, že by som si neželal nič iné, než jeho tvorcu nakopať do gulí za to, že má vôbec tú nebetyčnú drzosť podobnú prašivú skurveninu naservírovať ľuďom a myslieť si, ako to tým fuj fuj komerčným (rozumej dobrým, príbehovo normálne vyrozprávaným) filmom frajersky natrel. Kokot jeden pojebaný artový.

• 6.2.2014  22:14

Naozaj si nedokážem predstaviť, ako by sa film o Legu dal urobiť ešte lepšie. Animácia je úchvatná a čo do vizuálnych nápadov vyžmýkaná až na dreň, gagy (s výnimkou niekoľkých povinných pádov a vreskotov pre najmenších sopliakov) sú premyslené a neprvoplánované, no a čo je najhlavnejšie - scenár a pravidlá kocôčkového sveta dokonale, ale naozaj dokonale zachytávajú všetko, čo je na tejto stavebnici unikátne a čo pozná a vie nostalgicky oceniť iba človek, ktorý hrou s Legom v detstve strávil dlhé hodiny. Ten film je v podstate geniálny a nadšenejší by som z neho bol už asi naozaj iba v prípade, keby na plátno vpochodovali roboti Bionicle (aj keď je pravda, že film na nich na zlomok sekundy odkáže v roztomilej montáži - malý Macejko vo mne radostne zaplesal). Vyššie hodnotenie si šetrím pre zhliadnutie v originálnom znení - slovenský dabing nie je zlý, ale pár vtipov zabíja a pri snahe o preklad niektorých špecifických fráz (napríklad "See you later, alligator") vyslovene ťahá za uši.

• 16.1.2014  21:10

Vezmite nadšenú ódu na zvrátenosť a protizákonné konanie, pridajte zrejme najlepší a najkomplexnejší výkon v DiCapriovej hereckej kariére, no a nakoniec to okoreňte absolútnym režijným majstrovstvom, ktorým Scorsese symbolicky ukazuje zdvihnutý prostredníček stareckej demencii. Výsledkom bude Vlk z Wall Street - Občan Kane nového tisícročia a film, ktorý si už teraz razí cestu na popredné priečky v rebríčku najlepších filmov roka. Slastný trojhodinový epos, ktorý treba okamžite vidieť.

• 12.1.2014  14:34

Etuda s visiacimi guľami a osratou stenou pobavila, ale to je tak všetko. Zaujímavo rozohratých situácií je tam obrovské množstvo, ale žiadna nie je vyťažená ani do polovice. Zisman je výborná postavička a to decko hrá prekvapivo veľmi schopne, ale neinšpirované gagy nikdy nedosiahnu ich plný potenciál. Debili od Jackass vždy patrili medzi moje guilty pleasures, ale Bad Grandpa je na ich štandardy naozaj slabý a čuduj sa svete, až nepríjemne krotký. A ešte jedna vec: to tvorcovia naozaj očakávali, že ten "dramatický" oblúk o zbližovaní dedka a vnuka bude niekto brať vážne?

• 8.1.2014  23:38
    Carrie (2013)

To zas bolo neopodstatnených kecov, vy mudrlanti. Dobre, uznávam, v niektorých veciach viem byť veľký ignorant, a z toho dôvodu som nikdy nevidel De Palmov originál a ani nečítal Kingovu knihu (silno však zvažujem, že to druhé napravím). Ale myslím, že v konečnom dôsledku to pre mňa bola zásadná výhoda. Túto modernú adaptáciu románu majstra hrôzy som si totiž užil vrchovato. Nevidel som shit, natočený pre súčasnú komerčnú MTV generáciu. Videl som vysoko pôsobivý film, ktorý mali evidentne v rukách ľudia, sršiaci láskou k predlohe. Peircovej réžia je výborná, Chloe v hlavnej úlohe taktiež (s prehľadom zvláda aj zakríknutú myšku, aj bohyňu deštrukcie) a obe dámy si perfektne poradili s tým, že šikana takého - priznajme si to nepuritánsky - sexy dievčaťa pôsobí na prvý pohľad totálne nevierohodne. O tom, že samotný príbeh je super a pôsobí neotrepane ešte aj dnes, štyridsať rokov od svojho vzniku, snáď ani nemá zmysel hovoriť (tú knihu si fakt prečítam). Po dokonale zmrazených očakávaniach, spôsobených nemilosrdnou kritikou, som skrátka dostal vysoko kvalitný hororový zážitok, ktorý si veľmi rád pozriem znova.

• 3.1.2014  23:53
    Wolverine (2013)

Rozťahaná, chabo zrežírovaná a smrteľne vážne sa tváriaca vtákovina, ktorá zdatne pokračuje v trende znechucovania mi všetkého, čo súvisí so superhrdinskými komiksami. Ten film je tak zbytočný, až sa mi naň nechce plytvať písmenami.

• 12.12.2013  21:10
    Sviňák (2013)

Obrovský vztýčený prostredník a všeobjímajúci hlienovitý pľuvanec do tváre všetkým tradičným metódam filmového rozprávania. Po východe z kina mi boli jasné dve veci: 1) že sa mi to svinsky páčilo, a 2) že nemám absolútne žiadnu predstavu, čoho som sa to vlastne stal svedkom. Dlho som premýšľal, ako by som mal hodnotenie "Špiny" vlastne uchopiť, pretože ten film sa urputne vymykal všetkým mojim recenzentským technikám a skúsenostiam. Dumal som dlho, dumal som intenzívne... a napokon mi došlo, že sa na túto do popuku vtipnú, geniálne zrežírovanú, štýlovú a skvostne, ale fakt SKVOSTNE zahranú McAvoyovu one-man show (najlepší herecký výkon roka 2013, bez debaty, zvyšní kandidáti choďte domov, sorry, ale nezavoláme vám) treba pozerať ako na portrét. Konkrétne na portrét jedného vyšinutého magora, na zobrazenie jedného úseku jeho šialeného (vo všetkých zmysloch toho slova) života. Nehľadajte tu pointy. Niečo, čo sa tvári ako ony, sa síce dostaví, ale je to iba ďalší kúsok bizarnej skladačky. Nehľadajte tu presah, nehľadajte tu motívy, nehľadajte tu morálne ponaučenie alebo vysvetlenie. Len sa pozerajte, nechajte sa unášať filmárskym remeslom toho najťažšieho kalibru a tešte sa, že vám bolo dovolené spočinúť pohľadom na niečom takto unikátnom. "Same rules apply".

• 10.12.2013  22:54

Rozmýšľali ste niekedy, ako by asi vyzeral Inception, keby ho niekto natočil ako komédiu so Steveom Buscemim? V prípade, že by niekoho takáto stupídna otázka skutočne napadla, odpoveďou mu budiž "Living in Oblivion". Málokedy sa mi stáva, aby som si bol po dopozeraní nejakého filmu istý, že si ho budem v budúcnosti púšťať opakovane, ale pri tomto fantastickom kúsku som bol o tom presvedčený už po niekoľkých minútach. Prenáramne vtipná, nápaditá a hravá záležitosť s vynikajúcimi hercami a film, ktorý by si mal určite povinne pozrieť každý nádejný režisér, ak si chce byť stopercentne istý, že má na svoju prácu tie správne železné nervy. Úprimne sa čudujem, že sa z toho nestal nejaký undergroundový kult a že to nepodnietilo vznik nejakého vtipného meme-u.

• 7.12.2013  23:16

K tematike "život je nahovno" to vlastne nie je príliš objavné a hlavný hrdina nesie všetky znaky, ktoré by človek očakával od typického kandidáta na skok do truhly: je to teenager, rodičia sa mu nevenujú, má problémy so sexualitou. Tvorcovia dokonca neodolali a obdarili ho čiernymi vlasmi s ofinou tak dlhou, že ani tričko s nápisom "Som emák lol cmuq" by jeho tendencie nevyjadrilo jasnejšie. Lenže! Bolo by veľkou chybou tento film odsúdiť iba na základe zbytočne okatej a sebaparodickej vizáže hlavnej postavy. Miestnosť samovrahov, aj keď neoplýva ktovieako originálnym posolstvom, absolútne boduje v SPÔSOBE, akým nám toto posolstvo predáva. Iste, treba si v prvom rade uvedomiť, že film je tak trošičku fantasy a že ak by sa opieral o reálne technológie a reálne fungovanie internetu, iba ťažko by fungoval. Akonáhle však divák príjme filmovú realitu, dostane sa mu sviežeho, precízne napísaného, zručne natočeného a vý-bor-ne zahraného (kraľuje hlavne Roma Gasiorowska ako Sylwia) filmu, ktorý sebaisto brnká na všetky potrebné emocionálne struny. Poliaci zabodovali.

• 4.12.2013  18:37
    Lesní duch (2013)

Šťavnatučké, chutnučké, krvavučké. A taktiež slušne atmosférické. Len je škoda, že s výnimkou hlavnej hrdinky sú všetky ostatné postavy takí strašní kreténi.

• 3.12.2013  17:10
    3-iron (2004)

"A žili spolu šťastne... až kým sa manžel jedného dňa prudko neotočil." Po Ki-Dukovom Ostrove som očakával absolútne peklo, ale miesto toho som - aj napriek nepopierateľnému a všadeprítomnému artističnu - prekvapivo dostal niečo, čo sa nebojím označiť za skutočne dobrý a pôsobivý film. Jeho vnútorná logika je síce nesmierne špecifická a určite nesadne každému, ale akonáhle s ňou divák začne spolupracovať, dostane sa mu veľmi príjemnej a netradičnej odmeny.

• 28.11.2013  22:22
    Ostrov (2000)

Terminus technicus "artová kokotina" nebol vynájdený len tak pre nič za nič.

• 28.11.2013  22:16

Francis Lawrence to dokázal. V jeho réžii funguje všetko, čo nefungovalo v jednotke. Ako napríklad emócie. A vzťahy. A atmosféra. A napätie. A pocit, že v stávke sú dôležité veci. A... Ešte by som pár vecí našiel. Jediné, čo nefunguje, je Howardova hudba. Už sa na to konečne vykašli, James. Evidentne ťa to celé prestalo baviť hneď po Poslednom vládcovi vetra. Postaviť bezmála polovicu hudobného sprievodu na skladbe "Horn of Plenty" (v podstate jedinej, ktorá za niečo stála v minulom filme), je proste... lenivé.

• 27.11.2013  21:29

Ak by ma niekto požiadal, aby som mu menoval nejakého dobrého slovenského režiséra, donedávna by som zrejme odpovedal iba ťahavým a retardovaným "Eeeeee..." a následne zabrblal niečo o Nvotovi a o Jakubiskovi, kým mu ešte nehrabalo. Po dnešku však môžem s čistým svedomím a zreteľným hlasom pridať meno ďalšieho človeka: Stana Barabáša. Jeho debutový film dokazuje, že neskoršia (a vynikajúca) Krotká nebola iba náhoda a že tento filmár už od začiatku vládol pozoruhodným zmyslom pre tempo, vedenie hercov a zaujímavú prácu kamery. Pieseň o sivom holubovi je obdivuhodne ľahko vysústruženou freskou II. svetovej vojny na Slovensku, kde sú kontinuita a vývoj postáv miestami silnejšie ako v mnohých súčasných nepoviedkových filmoch. Pri "starých klasikách" sa v drvivej väčšine zvyknem nudiť, toto je ale jedna zo svetlých výnimiek. Kus sebaistého a miestami svoju dobu predbiehajúceho remesla.

• 26.11.2013  17:06
    Perníkový táta (TV seriál) (2008)

Láska a nenávisť sú dve protichodné emócie, ktoré zdanlivo nemôžu koexistovať. Vince Gilligan svetu dokázal, že je možné k jednej a tej istej postave prechovávať obidva tieto city zároveň. Neexistuje veľa fiktívnych charakterov, ktoré by boli napísané tak komplexne, ako Walter White, a osobne som nikdy v živote nevidel žiaden, ktorý by prešiel podobne drastickým vývojom takto plynulo, nenásilne a logicky. Nevravím, že je Breaking Bad najlepší seriál v histórii čohokoľvek. Nevravím, že je bezchybný (napríklad taká tretia a štvrtá séria sú v porovnaní so zvyškom miestami až nepekne rozplizlé). Ale rozhodne je to brilantné, premyslené a skvelo vystavané dielo, ktoré v mnohých ohľadoch nemá v televízii obdobu. Až po dopozeraní všetkých piatich sérii začne človeku v plnej miere dochádzať, akého unikátu bol vlastne svedkom. "Heisenberg"... to je meno, ktoré bude v popkultúre rezonovať ešte mnoho, mnoho rokov. Because he is the one who knocks... bitch.

• 12.11.2013  19:53
    Enderova hra (2013)

Ako čerstvému znalcovi geniálnej predlohy mi bolo úplne jasné, že pokus o jej adaptáciu na pôde jedného celovečerného filmu (a pod taktovkou režiséra ohavného Wolverinea!) môže dopadnúť iba prehrou. Zostávalo iba zistiť, aká veľká a strašná tá prehra vlastne je. Bude treba brať vidlä, valaškä i faklä a ísť si to do Holý-údu vybaviť s pánom režisérom/scenáristom osobne? Po opustení kinosály môžem spokojne konštatovať - našťastie nie. Iste, pozrime sa pravde do očí - ten film neobsahuje takmer ani zlomok z psychologicko-emocionálneho podložia knihy. Nepoznamenaný divák nepocíti mrazenie z testovania hraníc ľudskej morálky, tlak až-na-dreň hraničných situácií, spaľujúce ambície a nestane sa svedkom psychického rozkladu hlavného hrdinu. Skrátka - nespozná to, na čom Cardov román stojí predovšetkým. Teda aspoň nie v takej miere, v akej by mohol. Druhá hlavná linka knihy, zameriavajúca sa na Valentinu a Petra Wigginovcov (Enderových súrodencov), navyše úplne absentuje a všetky tieto faktory by hravo stačili na to, aby som prskal oheň a síru. Lenže! Je tu jedna maličkosť, ktorá Enderovu hru zachránila. A tou je prekvapivo sám Gavin Hood. Nejde iba o to, že ako režisér drží všetko pevne v rukách a výborne vedie výborných hercov (Asa Butterfield milo prekvapil a Harrison Ford si pre seba kradne takmer každú scénu). On totiž v prvom rade ako scenárista POCHOPIL, že grunt Cardovho diela proste nie je možné do dvojhodinového filmu adekvátne preniesť. A následne urobil jedinú logickú vec - to, čo spracovateľné je, spracoval tak, aby bežného diváka ani nenapadlo, že sa díva na adaptáciu. Ako čitateľ nemám a ani už nikdy nebudem mať možnosť si to overiť na sto percent, ale mne sa jednoducho zdalo, že to po filmovej stránke (expozícia, gradácia atď.) všetko krásne funguje. Nenatrafil som na miesta, kde by skratky a škrtance v dejových líniách bili do očí, nevšimol som si, že by bolo niečo bez predchádzajúcich vedomostí potenciálne nepochopiteľné. Jednoducho to celé fungovalo ako film, nie ako ilustrácia príbehu z iného rozprávačského média. A aj keď to z predchádzajúcich riadkov nevyplýva, tak zdrojový materiál je natoľko bohatý a originálny, že aj napriek množstvu vynechaných a upravených vecí sa tento počin svojou neotrepanosťou vyčleňuje zo stáda. Seriálová forma by tomu slušala oveľa viac, ale aj tak... rešpekt. Naozaj veľký rešpekt za takúto úctyhodnú prehru.

• 5.11.2013  16:06

Až na trošku prestrelenú stopáž nemám výhrad. Kúzelný malý filmík s perfektne rozpohybovaným a "hrajúcim" balónom. Takúto dobrú scénu smrti a vedenia na popravu som nevidel snáď od Game of Thrones :)

• 5.11.2013  16:01
    Blade Runner (1982)

Vlastne dokážem pochopiť, prečo sa to pôvodnému testovaciemu publiku nepáčilo. Atmosféra a sci-fi dizajn fajn, ale hmlistý (a miestami béčkovo pôsobiaci) scenár a pomalé tempo mi veľmi rýchlo vzali vietor z plachiet. Každá postava je viac mĺkva ako urozprávaná, motivácie sú často obtiažne dešifrovateľné a v konečnom dôsledku som mal problém s kýmkoľvek v tom filme sympatizovať (snáď iba s Rachael, pretože Sean Young ju hrá s nezanedbateľnou dávkou okúzľujúcej nevinnosti). Tento "Scottov najlepší film vôbec" bol mojím veľkým restom, tešil som sa naň... a napokon som sa pri ňom nudil pravdepodobne ešte viac ako pri Kráľovstve nebeskom.

• 22.10.2013  09:09
    Zmizení (2013)

Hugh "som nasraný tak, že aj Wolverine by sa zo mňa poskladal" Jackman si ide pre Oscara, Gyllenhaal, Leová a vizuálny majster Deakins minimálne pre nomináciu, no a Denis Villeneuve sa vytešuje, že najlepší severský thriller uplynulých rokov natočil Kanaďan. Nekompromisná atmosférická lahoda a jeden z najlepších filmov roka. Psychologicky vyšťavujúce, majstrovsky zrežírované a rezonujúce ako struna. Fakt to nie je podľa nejakej knihy?

• 8.10.2013  20:45
    Rivalové (2013)

Aj keď sa určite nejedná o nejaké revolučné alebo geniálne filmové dielo, stále ide o vynikajúco napísaný film, ktorý Ron Howard režíruje tak, že aj obyčajné preteky Formule 1 začnú divákovi pripadať ako to najmonumentálnejšie, čo kedy videl. K tomu mu pomáhajú o život hrajúci Hemsworth a Brühl a samozrejme neodmysliteľne nadupaná hudba, ktorou Hans Zimmer uzatvára svoj doposiaľ najlepší rok. Emócie fungujú, záver chytá za srdce a všetko pulzuje energiou. Rivali sú skrátka jedným z tých filmov, ktoré už budú zrejme iba dozrievať k čoraz lepšiemu hodnoteniu.

• 3.10.2013  23:16
    Gravitace (2013)

V našom vesmíre vás nikto nezačuje kričať. A vo vesmíre Alfonsa Cuaróna vás nikto neuvidí baviť sa. Do absurdných dimenzií prehypeovaný film, ktorý by tak strašne rád ohuroval, ale v tomto úmysle bohužiaľ zlyháva takpovediac na každom mysliteľnom fronte. Zo sľubovanej vizuálnej extázy sa stala iba do seba zahľadená exhibícia, ktorej hlavný gimmick - dlhé neprerušované zábery - je zaujímavý možno tak prvých desať minút a zvyšných osemdesiat sa iba opakuje v slepej nádeji, že ho publikum bude tak dlho žrať bez poskytnutia akéhokoľvek nového ozvláštnenia. Známa poučka, že aj zo zaujímavej veci sa častým používaním môže veľmi ľahko stať vec fádna a ohraná, je tu potvrdzovaná mierou vrchovatou, a platí to - možno kupodivu, možno nie - aj o scenári. Ten totiž nie je ničím iným, než sledom situácií, ktorých základná premisa je zakaždým totožná: hlavnej hrdinke ide o život. Ide jej o život v lokácii číslo 1, ide jej o život v lokácii číslo 2, ide jej o život v lokácii číslo 3, a tak ďalej a tak ďalej. Ja chápem, že boj o prežitie je hlavná zápletka filmu, ale to sa to naozaj nedalo spracovať lepšie, než schémou "vstúpim do nového prostredia, niečo sa poserie, a tak musím byť rýchla, kým ma tá vec, ktorá sa posrala, nezabije"? Ech, keby sa o hrdinku aspoň dalo báť, lenže ejha, aj v tomto aspekte stojí scenár za prd. Je naozaj tristné, že scenáristi, ktorých úlohou bolo napísať IBA DVE POSTAVY (z čoho jedna je vedľajšia), sa nezmôžu na nič viac, než urobiť z oboch chodiace učebnice klišé. A keď poviem klišé, tak tým myslím naozaj supersračkoidné klišé typu "umieram, je mi zima". Také, z ktorých si už nerobia srandu ani v paródiách. No a aby bolo dielo dokonané, tak v momente, kedy jeden z vešiakov na skafander vyprázdni pole, začne ten druhý verbalizovať to, čo by každý súdny autor napísal ako vnútorný monológ a následne by ho aj tak hneď škrtol, pretože by sa za jeho kvalitu hanbil. Len aby sa preboha nestalo, že by Sandra musela po zvyšok filmu držať hubu a vzdať sa aj toho mála materiálu, ktorý môže zahrať. Skrátka asi takto: minimálne pre moju maličkosť je Gravitácia obrovským šrámom na Cuarónovej možno až nadmieru monumentalizovanej povesti a dôkazom, že eye-candy obžerstvom sa skvelo láka prostredníctvom trailerov, ale v kine je to úplne iná pesnička. Pretože aj tá pesnička, čo ako dôsledne napísaný text má, je bez hudby ničím. Rovnako, ako je bez silného príbehu ničím hodina a pol počítačových trikov a rotujúcej kamery bez strihu.

• 1.10.2013  21:59
    Don Jon (2013)

Joseph to má v ruke. A teraz nemyslím masturbátorský skill, ale remeslo. Správne vedie hercov (z čoho najlepšie seba), vie si ustrážiť strih a solídne predať vtip (hoci toto v prvom rade NIE JE komédia) a čo je možno najdôležitejšie - jeho réžia má štýl, má vlastný výraz. Mnoho debutantov od fachu by mohlo závidieť. Je preto enormná, naozaj enormná škoda, že Joseph nie je rovnako dobrý scenárista, respektíve že nedokázal triezvo posúdiť nedostatky svojho diela. Téma je zvolená vynikajúco, o tom potom. Bohužiaľ, nepodarilo sa z nej vyťažiť dostatočné množstvo materiálu na to, aby to uspokojivo vyplnilo celovečernú stopáž. Povedané polopate - všetko, čo chce Joseph povedať k tématike porna a závislosti na ňom, by sa dalo pohodlne vtlačiť do 45 minút. Čo ale so zvyšnou minutážou? Ťažká otázka, a scenárista/režisér ju rieši tak, že opakuje, opakuje a opakuje to, čo nám už raz ukázal, pričom to celé bije do očí o to viac, že sú tieto situácie (zámerne) snímané zakaždým z rovnakých uhlov. Film samotný pritom nadhodí niekoľko zaujímavých motívov, pri ktorých divák očakáva, že sa s nimi bude ďalej pracovať. Trebárs Don Jonova rodina. Prečo sú všetci takí vulgárni a v jednom kuse po sebe štekajú? Prečo dcéra neustále mlčí a šťuká do telefónu (a prečo vo filme vôbec existuje, keď za celých 90 minút neurobí nič, čo by aspoň vzdialene súviselo s dejom)? Postava Julianne Moore a jej osobné traumy sú na tom snáď ešte horšie. Toľko možností, toľko možností... Ale nie, poďme sa radšej stopäťdesiatyôsmy krát pozrieť, ako hlavný hrdina ide do fitka, ako ide na omšu, ako ide na spoveď, ako šuká babenky a ako sa oddáva starej dobrej honitbe. No a záver toho celého? Nejaká katarzia, nejaké vysvetlenie, nejaké zapadnutie kúska skladačky na svoje miesto? Nuž, k tomu len toľkoto: Don Jon zažije vyvrcholenie niekoľkokrát, jeho film ho však nemá ani v náznakoch. Takmer som sa išiel premietača spýtať, či mu pripadá vtipné nastrihnúť do polovice deja záverečné titulky.

• 25.9.2013  23:58
    Mlha (2007)

Naozaj neviem, čo ma desilo a znepokojovalo viac. Dokonale mysteriózny pôvod titulnej hmly a hrôz, ktoré skrývala? Mrazivé zachytenie rozkladu ľudského charakteru tvárou v tvár strachu a beznádeji? Diabolská Marcia Gay Harden? Do podlahy zarážajúci, zdrvujúce myšlienky a emócie vyvolávajúci záver? Opakujem, nemám ani predstavu. A netuším tiež, či to zo mňa nehovorí iba bezprostredné nadšenie, keď dokonca aj pri živých spomienkach na Shining, Vec, Votrelca a iné žánrové skvosty začínam o Hmle rozmýšľať ako o najlepšom horore, čo som kedy videl.

• 23.9.2013  21:33

Pohodová komédia s fantastickým obsadením a fungujúcim klišé. A tiež s najsexy ryšavkou, akú som videl za posledné roky.