Macejko

Macejko

Matej Vojtko

okres Tvrdošín

• 20.9.2013  22:45

Od pokračovania jednej z mojich obľúbených komédií som neočakával veľa, rozhodne by ma však ani vo sne nenapadlo, že sa budem dívať na ekvivalent análneho znásilnenia, zabitia a vyšťania sa na hrob jej predchodcu. Je to mizerne zrežírované - Oliver Parker o niečom takom ako "tempo akčnej komédie" v živote nepočul a "timing" je preňho tiež neznámy pojem. Už to, že väčšina vtipov vo filme je nanajvýš priemerná, je dosť smutné, ale režisér ide ešte ďalej a svojou neschopnosťou z nich 99 percent rovno zabije. Herci sú takisto otrasní - zmätenú Gillian Andersonovú som túžil zobrať po hlave kladivom a toho černošského poskoka rovno zastreliť. Čo je ale na tomto pokračovaní úplne najhoršie, je to, že z pôvodne sympatického ťulpasa, ktorý sa do humorných situácií dostáva dielom nešikovnosti a náhody, urobili tvorcovia retardovaného vylízanca, ktorý sa do problémov dostáva výhradne preto, že je to debil.

• 19.9.2013  18:25
    Pot a krev (2013)

Viete, ako sa dá nahlas rehotať, krútiť hlavou a výdatne what-the-fuckovať počas stotridsiatich minút? Jednoducho. Stačí zobrať scenár o troch pravdepodobne najvypatlanejších kreténoch, akí kedy chodili po povrchu zemskom... a natočiť ho ako hlbokomyšlienkový megaepos minimálne o rozmeroch Atlasu mrakov. Účinnosť dokonale zaručená. Je celkom možné, že ani sám Michael Bay nechápe, čo za unikát to vlastne vyrobil.

• 17.9.2013  23:11

Animák, ktorý sa odhodlal narušiť zažité konvencie a nespoľahnúť sa na prvoplánové hovoriace zvieratá. Kdeže, nespútaný Spirit svoj príbeh divákovi vyrozpráva výhradne vnútorným hlasom rozprávača, veľavravným erdžaním a bravúrnym soundtrackom Hansa Zimmera (až sa ponúka zmena názvu na "Stallion of the Zimmeron"). Jeden z tých filmov, ktoré ma utvrdzujú v názore, že opustenie klasickej ručnej 2D animácie patrí k najosudnejším omylom, akých sa moderná kinematografia kedy dopustila. Keď totiž odišli pastelky, odišla tiež aj takáto žánrová čistota a emocionálna rýdzosť. A to je večná škoda.

• 17.9.2013  17:41
    Hannibal (2001)

V príručke "Pľujeme na klasiky" si Hannibal svoju kapitolu bezpochyby obháji. S výnimkou znetvoreného Garyho Oldmana je v ňom všetko dokonale nudné až otravné, Julianne Moore nesiahe Fosterke ani po členky a Anthony Hopkins sa síce snaží, ale lecterovskú iskru z Mlčania jahniat zo seba nevydoluje ani na sekundu. Z okúzľujúco mrazivého démona sa stal uhladený poprdaj na výlete v Taliansku. Už chýbala iba ľadvinka okolo pása.

• 5.9.2013  14:47
    Podfukáři (2013)

Keď ma film dokáže strhnúť, je mi vcelku ukradnuté, že nejaké prvky scenára po spiatočnej rekonštrukcii nedávajú zmysel. Toto je jeden z tých prípadov. Výborní herci, Leterrierova dravá réžia (z ktorej doslova tryská snaha zbaviť sa Titanmi poškvrnenej povesti) a v neposlednom rade - a čo ma naozaj šokovalo - takmer konštantne dobrá hudba od mnou neznášaného Briana Tylera. Tempo nastolené prvou polovicou sa síce nedarí udržať a film s pribúdajúcou minutážou mierne stráca dych, ale v konečnom dôsledku vo mne zostal vysoko pozitívny dojem dobre odvedeného remesla. Absurdne precenené letné sračky typu tretí Iron Man alebo World War Z to zadupáva hlboko do zeme.

• 29.8.2013  11:45
    Honest Trailers (TV seriál) (2012)

"Everything wrong with..." od CinemaSins je síce môjmu srdcu bližšie, ale aj frajeri zo Screen Junkies dokážu mnohokrát kráľovsky pobaviť. "Bewbs!"

• 8.8.2013  20:42
    Elysium (2013)

Réžia je opäť na úrovni, na sci-fi dizajn je radosť okom spočinúť... ale ten scenár je tak príšerne béčkovo nezaujímavý, že všetky pozitíva dokonale splachuje do záchoda. Hlavná myšlienka "bohatí v luxuse, chudobní v mizérií" je ideologicky totálne nevyužitá, rovnako ako samotná stanica Elysium. Nie je tam jediná zaujímavá postava, pričom Fosterka a Copley na to majú solídny nábeh, ale prvá menovaná ma trestuhodne málo priestoru a celá jej zaujímavá rozohrávka "korporátnej svine usilujúcej o moc" napokon vyšumí do stratena, a môj obľúbenec Sharlto dopláca jednak na to, že sa o minulosti jeho postavy nič nedozvieme (absentuje akýkoľvek psychologický základ), a taktiež na to, že sa do úlohy strašidelného badass úchyla zúfalo nehodí. Damon načisto mdlý, William Fichtner má v podstate iba väčšie cameo a lovestory s Alice Bragou je tam čisto iba z povinnosti. Emócie nulové (motív s "dojemným" príbehom o surikate a hrochovi je naopak hrozne trápny) a veľkým sklamaním je aj nenápaditá hudba, čo zarazí, keďže Ryan Amon doteraz skladal výhradne epickú hudbu pre trailery. Nehovorím, že bublina o Blomkampovi ako o budúcej veľkej režisérskej superstar spľaskla, ale od písania scenárov by ho možno mal niekto odstaviť. Po skvelom Districte 9 je toto prepad o dve triedy nižšie.

• 5.8.2013  23:15

No ja ti neviem, Jimmy, opäť to bolo akési poslabšie, miestami až chcené.

• 5.8.2013  22:20

Vyhŕňame si rukávy a vrážame ich až po lakte do žumpy, aby sme tú záplavu hován naposledy poriadne premiešali. Lenže rovnako ako pri minulom dieli platí, že ide o hovná čisto námetovo-scenáristické. Ja toho Condona proste obdivujem. Okolnosti stáli proti nemu doslova na každom kroku, jemu sa ale aj napriek tomu podarilo (opäť) pretaviť knižné peklo na v pohode pozerateľný film. Mnohí schopní režiséri (Weitz, Slade) jednoducho rezignovali, ale Condon sa nezľakol a z hovna uplietol bič, ktorý síce nenadchne (to by to nesmelo byť tým, čím to je), ale rozhodne neurazí a nenaštve. Čo ako ten film nefunguje po stránke scenára, tak po stránke réžie mu naozaj niet čo vytknúť. Billovi by som dal nejakú poriadnu, macatú fantasy s dobrým scenárom, na tej by sa určite vybláznil.

• 5.8.2013  18:24
    Nikdykde (TV seriál) (1996)

Ak by sa tento seriál náhodou zatúlal medzi slovenské televízne inscenácie, tak myslím, že aj tie by mu pravidelne splachovali hlavu v záchode, zarezávali spodky do zadku a zamykali ho v skrinke. Nikdykde je v knižnej podobe naozaj solídnou urban fantasy, ale tento seriál (ktorý vznikol PRED knihou) pretavil Gaimanov príbeh v smiešny, lacnotou smrdiaci shit. Skutočne jediné, čo sa na tomto neinvenčnom paškvile dá pochváliť, je výborné herecké obsadenie (hlavne markýz de Carabas a páni Croup a Vandemar sú vychutnávkoví) a osobne sa veľmi čudujem, že Gaiman nezatiahol pána "režiséra" (ktorý má dramatické cítenie zhruba na úrovni potkanej hnačky) niekam do londýnskej stoky a neumlátil ho tam na smrť statívom.

• 2.8.2013  00:08
    Eldorádo (2000)

Dve veci to delili od statusu totálnej animovanej parády: lepšie finále (šaman a Cortéz mali hrdinom ešte nejako skomplikovať život - nábeh bol na to tak obrovský, až ma napadlo, či nešlo o prepis scenára na poslednú chvíľu) a lepšiu gradáciu k nemu. Inak fakt bez výhrad. Výtvarná stránka je nádherná, hrdinovia sympatickí, hudba Powella a Zimmera lahodí uchu a samotné El Dorado pôsobí na diváka (ktorý je pri podobných zápletkách tiež svojho druhu objaviteľ) tým správnym jaw-dropping efektom. A ešte malá drobnosť - tento film má asi najerotickejšie vyzerajúcu ženskú postavu, akú kedy kto nakreslil pre detský animák.

• 29.7.2013  11:56
    Jízlivě tvůj (TV seriál) (2013)

Ian McKellen a Derek Jacobi ako starý hašterivý homosexuálny pár? Dovolím si tvrdiť, že nikdy v histórii televíznej tvorby nemal sitcom takéto vymaznané obsadenie. Starí pardálovia (vrátane Frances de la Tour) sú vo svojich úlohách pevne posadení, vedľajšie postavičky zdatne sekundujú (hlavne senilná Penelope) a vtipy majú z 95% ten správny účinok. Škoda, že to má iba 6 častí.

• 24.7.2013  23:50

Koncept "jebem žrádlom o zem" na prvý pohľad nepôsobí ako komediálne zlato, ale v podaní bradatého Švéda milujúceho majonézu (pre-dinner snack - it's good for you!) je z toho niečo, čo sa neomrzí ani po niekoľkých dieloch a je to tak neskutočne vtipné, až z toho slzy tečú. "Dinner is served, bitches!"

• 24.7.2013  12:15

Parádny Winstone, ktorý má v pupku namiesto tuku charizmu, a parádna akcia, ktorá má šťavu a drajv aj napriek tomu, že sa neklepe ako epileptik pod prúdom. Hovorím to už dlhé roky a poviem to aj teraz: Briti sú proste machri, na ktorých môže Hollywood často iba hľadieť so slzami v očkách.

• 11.7.2013  20:37

Čo do merítka a monumentálnosti akcie úplná paráda, ktorej by aj Superman uznanlivo prikyvoval. Roboti, monštrá. Oceľ, modrá krv, voda, padajúce mrakodrapy. Jednoducho epic. Ale pozor! Nenechajte sa oklamať tvrdeniami, že tomu filmu chýba ľudský element. To totiž vôbec nie je pravda, práve naopak. Del Toro dokazuje, že vie čarovať nielen s rozpočtom a aj pri tom neskutočne dravom tempe, ktoré nenechá diváka vydýchnuť a neustále mu dávkuje nové a nové informácie a posuny v zápletke, je nám - za pomoci naozaj skvostne presných hercov - schopný predstaviť postavy, ktorým budeme fandiť, o ktoré sa budeme báť a na ktorých nám bude naozaj emocionálne záležať. Mnohokrát stačí iba správnym spôsobom ucedená replika, presne mierený pohľad alebo záchvev pocitu v tvári, aby sme si boli istí, že toto sú naozaj charaktery s plnokrvnou minulosťou a motiváciami. Flashback s malou Mako nie je tak neskutočne intenzívny preto, lebo vidíme deštrukčnú silu obrovského kaiju, ohrozujúceho malé dievčatko, ale naopak vidíme neuveriteľnú HRÔZU malého dievčatka, na ktoré útočí obrovský kaiju! Celé to na mňa fungovalo tak dobre, že keď napokon nastúpili tie nonstop akčné jatky, bol som takmer sklamaný, že nemôžem s tými postavami stráviť ešte o trochu viac času v pokojnejších situáciách. Každopádne, z filmu ako z celku zostáva neskonale príjemný pocit vyváženosti a ohromnej, naozaj ohromnej spokojnosti. Dostal som oveľa viac, než som očakával. Samozrejme, hovnožrútskym rádoby intelektuálom a arťákom vstup prísne zakázaný, pretože im kvality Pacific Rimu nikdy nevysvetlíte. P.S.: Perfektná Raminova hudba!

• 8.7.2013  21:09

Vcelku zábavná blbosť, ktorej sa väčšinu času darí byť presne tým, čím si zaumienila. Ideálny prvý "cool neprístupný" film pre dvanásťročných chlapcov.

• 4.7.2013  22:05

Patrím k ľuďom, ktorí si užili tretích Pirátov z Karibiku. Áno, bolo to dlhé, bolo to ukecané, avšak mňa Verbinského bizarná megalománia, ktorá z pôvodne ľahkonohého pirátskeho dobrodružstva urobila rozšafný a dramaticky sa tváriaci epos, oslovila. Potom ale prišiel Rango, ktorý aj napriek svojej bizarnosti už zábavný ktovieako nebol. Lone Ranger ale ku koncu trailerovej kampane vyzeral ako trefa do čierneho. Lákalo sa na monumentálne prestrelenú akciu a na hromadu vtipu, a priznám sa, že aj napriek počiatočnej skepse, spôsobenej správami o škrtaní rozpočtu a oneskoreniami pri natáčaní, som sa začal vcelku tešiť. V kine ale prišlo kruté vytriezvenie. Toto už nie je zábavná megalománia. Toto už v podstate ani nie je megalománia v pravom slova zmysle. Je to skôr čisté pominutie zmyslov, ktoré si ja osobne nedokážem nijako odôvodniť. Stopáž dve a pol hodiny?! Načo? Prečo? Kto to dovolil, a prečo mu ostatní okamžite nehodili do hlavy tomahawk? Pri Pirátoch to ešte ako tak dávalo zmysel, predsa len sa tam rozohrávalo niekoľko zápletiek a malo to viac postáv. Ale koho pre Kristove rany napadlo roztiahnuť takýto primitívny námet a jednoduchučkú zápletku na 150 minút? Bez akejkoľvek nadsádzky alebo zlomyseľného znevažovania - príbeh je tisíckrát videná klišoidná báchorka o tom, ako je bohatý biely muž veľmi veľmi chamtivý a v dôsledku toho veľmi veľmi zlý, a preto musí prísť veľmi veľmi morálne čestný hrdina a takpovediac "zrobiť porádek". S tým rozdielom, že tu sa ešte potáca Johnny Depp a robí humory. A aj keď nie som apriori proti recyklovaniu archetypálnych zápletiek, mojou podmienkou je, že to musí fungovať. Bohužiaľ, s výnimkou dvoch epických akčných scén (jediných v celom filme, ale aspoň dlhých), ktoré sú parádne natočené a majú naozaj skvostné tempo a dobrodružný náboj, výborného Williama Fichtnera (ktorého je ale zúfale málo) a oku lahodiacich scenérií v tom filme nefunguje skoro nič. Hammerova postava je nezaujímavý panák, ktorý nedokáže diváka primäť, aby s ním zdieľal svoj zmysel pre spravodlivosť (alebo pre čokoľvek iné), a Johnny Depp na tom nie je o nič lepšie. Jeho Tonto mal byť novým Jackom Sparrowom, avšak vykľula sa z neho iba postavička s minimom osobitosti, ktorú Depp hrá približne v štýle "musím predviesť kapitána Jacka nejakým otravným školákom a hovadsky sa mi nechce". Vďaka ich nezaujímavosti sú nám osudy postáv ukradnuté, pokusy o humor v 90% prípadoch nefungujú a buddy chémia je nulová. Pri filme, ktorý mal na týchto zložkách stáť väčšinu stopáže, je to naozaj veľký prúser. Takže nie, zázrak sa nestal. Lone Ranger naplnil všetky zlovestné predzvesti, ktoré ho predchádzali. Verím, že toto si Bruckheimer vyžerie až do dna.

• 30.6.2013  21:03

Dokonalý príklad zdochnutého blockbusteru, v ktorom bola každá zložka vytváraná na neutrál, či už ide o réžiu, scenár alebo herecké výkony. Kvantá kecov, akcia priemerná, sympatie k postavám nulové, vyvrcholenie žiadne. Nehorázne som sa nudil.

• 23.6.2013  10:59
    Muž z oceli (2013)

Po fiasku, ktorým bola Singerova naivne romantická verzia, nebolo o čom rozmýšľať - ak niekedy dôjde na ďalšieho Supermana, tak to bude musieť byť v prvom rade akčný film. Zack Snyder s Davidom Goyerom si ale evidentne povedali "Iba akčný film? Fuck that, let's go mega-ultimate!" a rozhodli sa, že spravia z Avengers a tretích Transformerov maličké, komorné kamerové cvičenia. Man of Steel je totiž epický. Áno, ja viem, že toto prirovnanie sa v súčasnosti používa naozaj nadmieru (a často aj neoprávnene), ale ak niečo najnovšiu reinkarnáciu Supermana charakterizuje najlepšie, tak je to práve toto slovo. Merítko akcie je jednoducho neuveriteľné. Tvorcovia správne pochopili, že Supermanovi je treba postaviť do cesty niečo, čo preňho bude skutočnou výzvou. A keďže je Kal-El po stránke schopností tak nehorázne preexponovaný, vo výsledku to znamená, že táto "výzva" svojou ohromnosťou a intenzitou, akou do diváka perie čoraz veľkolepejšie výjavy, prekračuje všetko, čo nám superhrdinské filmy (nehovoriac o tých supermanských) kedy naservírovali. Všetky marvelovky DOKOPY proti tomuto vyzerajú ako chudobní príbuzní a aj v prípade, že by MoS nemal žiadne ďalšie kvality, by bolo povinnosťou vidieť ho už len pre ten wow-efekt, ktorý vyvoláva. Lenže! On tie ďalšie kvality naopak má. Osobne sa mi to zdalo až neuveriteľné, ale scenáristovi spolu s režisérom sa aj napriek toľkej akcii podarilo do filmu vtesnať tiež dostatočné psychologické podložie na to, aby sme si hlavnú postavu obľúbili, chápali ju a mohli jej tvárou v tvár tým nehoráznym výzvam adekvátne fandiť. V rámci žánru by som sa flashbackovo-realtimeovú štruktúru rozprávania v prvej polovici nebál označiť skutočné za geniálnu, pretože nás nezaťažuje nejakými otravnými zbytočnosťami, typickými pre originy, ale naopak nám prezentuje iba podstatné udalosti, ktoré sa podieľali na formovaní osobnosti mladého Clarka. Udalosti, ktoré sú zaujímavé, psychologicky uveriteľné a dokonca (prevažne vďaka výbornému Costnerovi) aj dojímavé. Henry Cavill navyše dokáže Supermanove vnútorné boje aj správnym spôsobom zahrať a keď napokon dôjde na finálne zúčtovanie, zostane v divákovi vďaka tomu pocit, že sa díva na skutočného hrdinu, ktorý si prešiel naozaj náročnou cestou. Z kina som odchádzal šťastný a s vedomím, že kvalitná filmová megalománia ešte dlho nespozná svoje hranice. P.S.: Zimmerova hudba vo filme funguje skvostne.

• 8.6.2013  23:22

Ešte lepšie ako prvý diel. Postavy a vzťahy medzi nimi vykreslené na jednotku, herci oduševnelí, akcia adrenalínová a napínavá, no a epiky a osudovosti sú tu samozrejme plné kýble. Nevýrazného Erica Banu tu na záporáckej pozícii navyše vystriedal burácajúci Benedict, čo už len chcieť viac? Skrátka space-opera par excellence, pri ktorej som si naplno uvedomil, že a ak niekto dokáže obnoviť môj záujem o zaprdené Star Wars, tak je to asi naozaj iba Džejdžej.

• 2.6.2013  11:28
    Panství Downton (TV seriál) (2010)

Už dlho som nevidel niečo tak neskonale dobré. Jemný, elegantný a zdanlivo nekonfliktný príbeh, pod povrchom ktorého ale bublú emócie a vášne silné ako hurikán. Miestami srdcervúco romantické, miestami nevtieravo vtipné, a napospol fenomenálne zahrané. Do pestrého osadenstva Downton Abbey som sa jednoducho zamiloval a neviem sa dočkať, kedy sa vrhnem na ďalšie série.

• 25.5.2013  13:24

Niekto pri pohľade na nadupané trailery ohŕňal nos a nadával na nechutný gýč. Ja som sa naopak nadchýňal až neuveriteľne štýlovým poňatím a bol som náramne zvedavý, či to celé Luhrmann dokáže adekvátne roztiahnuť na dĺžku celovečerného filmu. Teraz, po zhliadnutí výsledku, môžem s čistým svedomím povedať, že sa režisérovi nielen podarilo dostáť sľubom, ktoré dal v ukážkach, ale ich aj dokonca prekonať, pretože Veľký Gatsby je naozaj náramná štýlovka a po formálnej stránke priam dokonalá pastva pre oči a uši. Každý záber, každá sekvencia podfarbovaná hudbou v sebe nesie pečať sebaistej vízie, a najlepšie na tom je, že moja chvála sa zďaleka netýka iba vizuálu. Režisér totiž nezabúda na to, že spracúva významnú literárnu klasiku, a to znamená, že scenár a postavy (aj keď oboje pôsobia mierne nadživotne a nie sú úplne obrazom reálnych a reálne zmýšľajúcich ľudí) sa aj napriek formálnemu pozlátku nezabúdajú k divákovi emocionálne pripútať. Na tom majú samozrejme leví podiel aj parádni herci (nielen DiCaprio a Mulliganová, ale aj Maguire a Edgerton sú vychutnávkoví). Iste, rozhodne nejde o nejakú citovo devastujúcu bombu (preto tiež nedávam plný počet), ale "iba" o dobre vyrozprávaný príbeh, to však nič nemení na tom, že Veľký Gatsby je filmom, ktorý skrátka treba vidieť. A najlepšie na veľkom plátne.

• 12.5.2013  15:12

Skvostný vizuál a parádna atmosféra.

• 11.5.2013  16:24
    Dvanáct (2007)

Ubíjajúco dlhá, rozťahaná sračka, ktorú by som sa nebál označiť priam až za pľuvanec medzi oči geniálnym "12 rozhnevaným mužom". Zatiaľ čo Lumetov film sa za každých okolností držal v medziach železnej logiky a dával dokonalý zmysel po stránke dôkazov pre nevinu obžalovaného, Michalkovova verzia na niečo podobné zvysoka kašle a miesto toho nám ponúka košaté, s prípadom absolútne nesúvisiace historky, ktoré nedokazujú ani kravský prd. Preč je rozumné uvažovanie amerických porotcov, škaredí a koktaví súdruhovia sa riadia výhradne emóciami. Preč je tiež vynikajúca atmosféra malej, v horúčave sa utápajúcej miestnosti. Preč je absolútne VŠETKO, čo robilo originál tak vynikajúcim. Horší remake (resp. znovuuchopenie námetu) som snáď nikdy v živote nevidel.

• 8.5.2013  19:43

Je ich 12. Každý je iný, ani jeden z nich nie je čiernobiely a všetci sú postupom času čoraz viac a viac rozhnevaní. Hlavne sú to ale postavy vo fantasticky napísanom a až šokujúco moderne natočenom filme, ktorý je zároveň detektívkou a charakterovou štúdiou v jednom. Má to geniálne nadhadzované a rozvíjané motívy, výbornú diferenciáciu hlavných hrdinov a skvelé herecké výkony, je to napínavé, prekvapivé a inteligentné. A ani na sekundu to nepotrebuje opustiť priestor jednej zaparenej miestnosti s nefungujúcim ventilátorom, kde vášne kulminujú rovnako rýchlo, ako horúčava. 95% súčasných filmárov by zapredalo dušu, aby mohli vytvoriť niečo podobné, ako je tento majsterštyk.

• 5.5.2013  22:40
    Iron Man 3 (2013)

Trailery sľubovali osudovosť a temnotu, recenzie zase nahláškovanú a vtipnú superjazdu. Nový Iron Man nie je ani jedno z toho. Je to iba tápavo a neisto zrežírovaný a fádne napísaný film, ktorý sa jednostaj iba uondene šuchce šedivými suterénmi a bľabotaním s malým chlapcom v nejakom americkom Prdelákove. Vyzerá to, ako by to nestálo ani 70 miliónov, postráda to akýkoľvek emocionálny dopad alebo uveriteľnosť v ľudskejších momentoch, okrem vydareného finále (na ktorom je prekvapivo najlepšia Gwyneth Paltrow) nemajú akčné scény žiadnu šťavu alebo napätie, a taktiež to nie je skoro vôbec, opakujem skoro VÔBEC vtipné alebo nápadité v dialógoch. Shane, kamarát, natočil a napísal si Kiss Kiss Bang Bang - jeden z mojich najobľúbenejších filmov - a za to ťa budem do smrti uznávať, ale... to si za tých osem rokov úplne všetko zabudol? Rozmýšľam, či toto nebola vôbec najhoršia marvelovka. A to je vo svete, kde existuje Kapitán Amerika, naozaj neveselé pomyslenie.

• 3.5.2013  12:01
    Konkurs (1963)

Postsynchrónová ohavnosť.

• 3.5.2013  11:58
    Hon (2012)

Veru tak, každé malé decko v sebe ukrýva potenciál stať sa desivou a ľudský život devastujúcou silou, hlavne ak je obklopené dostatočným množstvom zaslepených idiotov. Stačí si niečo vymyslieť a potom ukázať prstíkom. Skvelá dráma s výborným Madsom, naozaj nepríjemná na pozeranie (niektoré scény nútia priam až obhrýzať omietku... alebo niečo rozmlátiť), ktorá ma ale emocionálne nerozdrvila až tak veľmi, ako väčšinu divákov. S dôrazom na "až tak veľmi".

• 29.4.2013  18:25
    Ripper Street (TV seriál) (2012)

Keď si Rozparovač zbalil saky paky, v Londýne sranda neskončila, práve naopak. Výborná dobová detektívka so správne špinavou atmosférou a vysoko kvalitnou "sherlockovskou" hudbou, ktorá kladie prekvapivo veľký dôraz na osobné príbehy ústredného, skvelo obsadeného tria. A nutno podotknúť, že dobre robí. Reida, Drakea a Jacksona som si naozaj preveľmi obľúbil a teším sa na ďalšiu sériu.

• 28.4.2013  22:52
    Nevědomí (2013)

"Fuck you, Sally." Veľkopansky zrežírovaná a vizuálne vymaznaná sci-fi, ktorá zďaleka nie je taká nepochopiteľná, ako vám niektorí budú tvrdiť. Iste, má to pár veľmi kritických minút, kedy som ja osobne získal neodbytný dojem, že mi to buď vinou vlastnej nepozornosti (resp. blbosti) alebo vinou scenáristovho zlyhania vôbec, ale vôbec nedáva zmysel, ale akonáhle nastúpil záverečný akt, tak nielenže všetko ladne zapadlo na svoje miesto, ale film zašiel ešte ďalej a vyjadril osobité stanovisko k jednej pomerne podnetnej a nejednoznačnej myšlienke (ktorú nebudem spoilerovať). Som teda ohromne prekvapený, že som z filmu, na ktorý bolo všeobecne viac kydané ako nekydané, odchádzal nielen spokojný z bezchybnej formálnej stránky, ale na dôvažok aj príjemne intelektuálne stimulovaný. Joseph Kosinski si to skrátka dáva a ja dúfam, že mu podobné vysokorozpočtové srandičky ešte dlho nikto nezatrhne.