Jméno růže (1986)

Má to síce špičkovú dobovú atmosféru, surovú, drsnú a špinavú, ale... zúfalo tomu chýba akýkoľvek dramatický alebo napínavý moment, čo je u detektívky, ktorou Meno ruže v podstate je, tak trochu zásadný problém. Ani jedno z odhalení ma neprekvapilo, ani jediný moment ma nepribil do sedačky. Nejaký mimoriadnejší herecký výkon tiež chýba, čo ma sklamalo najmä u F. Murraya Abrahama. Ako exkurzia medzi prasáckych, skazených a ideologicky pomýlených mníchov to teda obstojí, ale inak...

Thor (2011)

Marvel sa vracia, zase raz výborne a zase raz inak. Branaghovi sa perfektne podarilo prepojiť čistokrvný fantasy svet s tým reálnym, a jeho film navyše takmer vôbec nepripomína predchádzajúce komiksovky. Sú to ale práve scény na Asgarde, v ktorých Thor exceluje najviac - sú epické, lahodiace oku a doprevádzané monumentálnou hudbou Patricka Doylea. Časť filmu, odohrávajúca sa v "mexickej prdeli" je síce tiež veľmi fajn, avšak stojí na úplne odlišných pilieroch - tu sa hrá hlavne na humor (z väčšej časti solídny) a na trošku tej romantiky (plytkej, ale čo už). Herci sú takisto dobrí - Hemsworth je ukážkový geroj, ktorému sa dá fandiť, Hopkins predvádza svoj štandard a Tom Hiddleston v závere príjemne prekvapí svojou záporáckou kreáciou. Len tá Natálka sa moc nevytiahla - to už aj Liv Tyler v Neuveriteľnom Hulkovi bola osobitejšia než ona. Ale aj tak - Thor sa podaril.

Panna nebo orel (2010)

Záver je síce hrozné klišé a zapamätania hodných vtipov nie je veľa, ale ber to čert! Ten film je totiž tak sympatický, nápaditý a svižný a zanechal vo mne tak dobrý pocit, že nemôžem inak a musím udeliť štyri hviezdy. Navyše Emma Stone je jednoducho famózna! Podobný film tu chýbal už od Sexbomby od vedľa.

Zprávař: Příběh Rona Burgundyho (2004)

"Zprávař" aneb "Kterak se Adam McKay Davidem Zuckerem stát chtěl". A vôbec mu to nešlo. Zo scény bitky medzi štyrmi reportérskymi štábmi by Zucker spravil síce prvoplánovú, ale na došťanie vtipnú záležitosť. McKay ju však svojim diletantstvom dokonale zabil, rovnako ako skoro celý film. Na druhej strane, mizernú réžiu a hnusný lacný look dokáže tých niekoľko výborných a vtipných scén predsa len prebiť. Inak je ale táto komédia priam rúhavým mrhaním skvelými komikmi. Napriek všetkému ale na ňu nie som naštvaný tak, ako by sa mohlo zdať.

Fargo (1996)

Poloburanské karikatúry majú plné huby uši trhajúceho prízvuku v tomto chabo vygradovanom, nudne napísanom a celkovo pramálo zaujímavom komediálnom thrilleri. Ďalší kult, ktorý nechápem.

Útěk do divočiny (2007)

Príbeh o hrdinovi Caulfieldovského typu, ktorý však nie je pozérsky čurák, ale človek, ktorého motivácie sa dajú pochopiť a ktorého putovanie sa dá precítiť. Nádherný film, vskutku. Brilantne natočený a nasnímaný, po hereckej stránke vyšperkovaný k dokonalosti (bez výnimky), a emocionálne plnší, než som sa vôbec odvažoval dúfať. "Šťastie je pravé, iba keď je zdieľané."

500 dní se Summer (2009)

Milujem takéto filmy. Hravé, originálne, formálne brilantné, skvostne zahrané, vtipné a dojímavé. Tu sa naozaj nedá napísať viac.

Orel Deváté legie (2011)

Centurion my ass! Asi desaťkrát výpravnejšie, zaujímavejšie, pôsobivejšie a lepšie zahrané než Marshallova "prequelová" srágora. Tatum je prekvapivo veľmi sympatický a presvedčivý, Jaime Bell zdatne sekunduje a dokonca som sa dočkal aj určitých "soft-gore" momentov (dekapitácia, pri ktorej kamera neuhne... valil som oči - fakt to bolo PG-13?). Mám pocit, že toto porastie k ešte vyššiemu hodnoteniu. P.S.: Marka Stronga som takmer až do konca nespoznal. UPDATE: Po druhej projekcii zvyšujem hodnotenie, je to proste výborný film.

Superman se vrací (2006)

Je to poriadne epické a nenudil som sa, avšak postráda to charakterovú hĺbku (hlavne Lex Luthor je ako záporák príšerne jednorozmerný), romantická linka je povrchná a celkovo je to na môj vkus príliš odľahčené.