Pretty Woman (1990)

Je to všechno klišé a naivní až to bolí. Ale na druhou stranu, pokud si chce člověk odpočinout a na chvíli zapomenout na naši uspěchanou dobu, takovéhle filmy jsou ideální. Tahle pohádka, mimochodem s překrásnou hudbou, o novodobé popelce, i když nemá čím překvapit, totiž funguje ve své primární funkci - dokázala mě pohladit na duši. Můžete na to nadávat z různých důvodů, jak tady čtu, ale ono taky záleží, co od takového filmu čekáte...

Real Time with Bill Maher (2003) (pořad)

Byť bych s mnohými názory pana Mahera souhlasil, ze začátku se docela dobře bavil (zejména New Rules je lahůdka) a zejména oceňuju odvahu, s jakou se naváží snad do všech hodnot, které jsou Američanům vlastní jako kožich Leoši Marešovi, nemůžu si odpustit několik výtek, zejména když vidím zdejší nekritické vychvalování tohoto pořadu. Inu tedy: Za prvé mi vadí, že Bill Maher zjevně cenzuruje a manipuluje s názory, podsouvá ty svoje a hlavně si do svého pořadu téměř výlučně vybírá lidi, kteří s ním v drtivé většině diskuze souhlasí a sdílejí jeho hodnoty. Za druhé mi přestává být i sympatický sám Maher, nejde ani to, že nepokrytě přiznává, že bere drogy a už vůbec ne jeho známé kontroverzní názory na náboženství, kde bych s ním naopak souhlasil, ale spíše mi vadí jeho arogance a sebestřednost, se kterou prezentuje své názory jako pravdu a prodává sebe a svou pravdu, pokud by někomu prospěla lekce pokory, určitě by to byl on. Za třetí, ono mě přestává bavit, když slyším stále stejné argumenty, stále podobný styl (často záchodového) humoru a stále stejné názory. Maher ač sám sebe prohlašuje (a také jím je) za kontroverzního, nikdy skutečně nejde "do hloubky", byť ale tímhle problémem trpí všechny Americké show, a tahle není ještě zdaleka nejhorší a připouštím, že je to komedie, ne vážná debata, vzhledem k vážnosti témat si tuhle výtku ale neodpustím. Proč volím hodnocení jaké volím? Přes všechny argumenty proti, které jsem uvedl, jsou mi totiž lidé jako Maher než republikánští štváči a pohunci, kteří prezentují své názory, které se bez problému dají nazvat bigotními, šovinistickými až nenávistnými, mnohem milejší, nejen že je to sranda. Když se podívám na internetová videa jiného Billa - Whittla, tak si nemůžu odpustit, že Maher je mi stokrát názorově blíž. Ač sám egoista totiž není tak bezohledný (dá se říct přímo krutý) jako oni.

Bohové musí být šílení (1980)

Překvapivě velmi vtipná, nevtíravá, dá se říct chytrá a místy i poučná komedie, jaké se dnes moc netočí. Ideální film na nějaké víkendové odpoledne, kdy si chce člověk odpočinout. Příběh překvapivě není vůbec primitivní, postavy si člověk oblíbí a hlášku aj ja ja ja ja jaj doslova miluju. Když přičtu spoustu originálních gagů (př. otevírání závory, vytažení auta na strom), je to skoro na maximální hodnocení, tomu jen brání jistá naivita, zejména v dějové lince teroristů, kteří by do filmu tak nějak neměli patřit.

I am fishead (2011)

Dost nevyvážený dokument, první půlka plná rozhovorů s odborníky byla možná trochu suchopárná, ale zajímavá a poučná, druhá mi místy začala připadat jako agitka. Některé souvislosti jako psychopatie a citové otupění z léků mi připadají trochu pochybné, byť zajímavé, jiné podle mě podstatné skutečnosti zanedbané - dokument se například vůbec nezabývá deprivanty (tzv. parciálními psychopaty), kterých mezi manažery nejspíš bude mnohem víc, než "ryzích" psychopatů a jisté vysvětlení a oddělení těchto skupin, které není úplně jednoznačné, by vůbec nebylo na škodu. Druhou půlku plnou patetických a dost možná i manipulujících žvástů si ale mohli autoři odpustit, nic nového tím nepřinesli a dost se snaží zmanipulovat, jak tady správně poznamenávají jiní komentátoři. Co mi taky dost vadilo, je několik podprahových zpráv, které se objevovaly mezi záběry, i to naznačuje pokus o manipulaci. Kdybych měl dát hodnocení, tak asi nejlépe odpovídá těch 2,5 hvězdičky, ale zaokrouhluju nahoru, protože aspoň oceňuju, že se o tomuto vážnému tématu mluví. Bude to totiž čím dál větší problém, ale to by přesahovalo komentář, potažmo recenzi k filmu a je spíše na diskuzi.

Pěst Ježíšova (2012)

Nepopírám, že to je originální a má to v sobě jistou (zvrácenou) zábavnost, ale je to ptákovina až na ntou. Autor zjevně chtěl pobouřit co nejvíce lidí a vyprovokovat druhou skupinu, aby mu přispěla na celovečerní film (a aby se stal bohatším). Nenudí to, ale zas tak to nebaví a nepochopitelné krávoviny (př. kovbojové) se jen kupí. Přemýšlím, jak daleko asi zajdou nejrůznější "nezávislí umělci". Počítám, že brzy uvidíme film Ježíš, Jidáš, Máří Magdalena a učedníci o(b)jíždí Jeruzalém. Jen nechci vidět, co tam bude dělat Lazar a už vůbec ne, jak bude vypadat neposkvrněné početí...

Flashdance (1983)

Příběh naprosto o ničem, obyčejná pohádka pro naivní holky, které věří, že pro ně přijede krasoň v porscháku. Na druhou stranu to ale zachraňuje hudba, která se mi líbí i po těch 30-ti letech. Irene Cara měla velký talent, škoda, že se ztratila.

Pád Bílého domu (2013)

Když to srovnám s konkurenčním White House Down, který se nebral vážně a dělal si ze sebe stále legraci a dobře balancoval mezi akčňákem a komedií, vychází tenhle film a emoce, které ve mě zanechal, jako jasný poražený. Neuvěřitelná dávka patetických keců a blbých dialogů, Američani jako ztělesnění ctnosti a (jejich) čestnosti, spousta scén a motivů vykradená z jiných starých filmů (hl. legendární Smrtonosná past, ale i Přepadení v Pacifiku), logické mezery jak prase (fakt věřím, že vrchní štáb USA by byl ochoten odvolat celou svou flotilu, která chrání stabilitu na Korejském poloostrově za život prezidenta, kterého drží teroristé a stejně by ho asi zabili, určitě by prezident obětoval miliony, možná miliardy lidí, aby zachránil své spolupracovníky z Bílého domu, určitě by horda dobře vycvičených teroristů měla problém najít jednoho bývalého agenta a ani by nebyli schopní se domluvit na koordinovaném sweepu a dalších "wtf" momentů je tam spousta, což na to, že se ten film chce brát vážně, mu to narozdíl od WHD neodpustím), Co mě ale nejvíc popudilo, bylo Butlerovo jednání se zadrženými, které odzbrojené a bezbranné (!), mučil, vraždil a dokonce (drobný spoiler) zabil i svého bývalého kamaráda poté, co byl zraněný a zjevně nepředstavoval nebezpečí. Jistě, ve filmu jako tento se to dá přehlédnout, byli to teroristi, jenže to jednak dává něco jako vzor a obhajuje to mučení, kterého Američani dopouštějí (často i na nevinných) a jednak to ukazuje americkou mentalitu, která se podle mě začíná zvrhávat do "my, Bůh a svoboda a všechno ostatní je nám jedno, protože jen naše hodnoty a to, co říkáme, je správné"... a že při tom zabíjí hromadně lidi, to už je jaksi jedno. Vím, že tohle s filmem úplně nesouvisí, ale na druhou stranu v mnoha ohledech a náznacích tenhle mizerný film tyto názory obhajuje. Když tomu přidáme mizerné efekty, chaotické přestřelky, kde útočníci trefí vše jen ne hlavního hrdinu, opravdu moc není na co se dívat. Abych ale nebyl jen kritický, pár pozitiv se najde - Butler nehraje zas tak špatně a Morgan Freeman na to, jak malou má roli zaujme. Tak aspoň ta jedna hvězdička

Útok na Bílý dům (2013)

Neuvěřitelný vrchol guilty pleasure. Film, který je tak úmyslně blbý, až jsem se královsky bavil. Překvapivě Emmerichovi vše funguje a vychází, nadhled funguje na 100 %, příběh, ač plný všech možných klišé akčních výplachů, stále po sté úderný. A hlavně, člověk jen tak nevidí amerického prezidenta střílet z raketometu :-).

Lovelace: Pravdivá zpověď královny porna (2013)

Po přečtení wikipedie a několika článků, uznávám argumenty některých komentátorů, že se film od skutečného příběhu první porn star dost odchyluje, ale na druhou stranu, by mě zajímalo, jak by se tolik životních zvratů narvalo do tak krátké stopáže? Film hodnotím jako lehce nadprůměrný, oceňuji odvážnost hlavní představitelky i řadu hvězd, které tu mnohdy hrají štěky, spíš mě ale zaujala jeho hlavní myšlenka, chcete-li vyznění, poselství či pointa. Že svět porno byznysu a život pornohvězd není žádný med, je jasné každému, ale když si člověk uvědomí, že roste obrovským tempem a dle odhadů o něj nějak zavadila každá čtvrtá studentka, přivádí mne to k zamyšlení, jak se pak tyto ženy vrací do "normálního života" a jak se se svou minulostí pak vyrovnávají samy a jak jejich okolí. Film tohle řeší až na konci a ukazuje to jako součást té odvrácené tváře, mohl se tomu věnovat ale přecejen déle. Nechci, aby to znělo příliš vulgárně, ale to, že počet/procento "kurev se záznamy jejich prasáren" v společnosti roste tak rapidním tempem, bude mít jistě nějaké následky a život naivní Lindy je toho jakousi předzvěstí. Každopádně ten film na mě zapůsobil tak, že těch holek, kterých je plný internet, je mi ještě víc líto, mnohé trpí mnohem hůř než hlavní představitelka.

V pasti (2005)

Velmi působivý a dramatický thriller, kdy jsem nevěděl, kterého z těch dvou psychopatů mám nenávidět víc. Každopádně od plného hodnocení mě odrazuje "jen" celé morální poselství filmu, že trestat lidi na vlastní pěst je vlastně správné, protože si to ty svině vlastně zaslouží. Jistě, zaslouží, jenže pak se to obvykle zvrhne v ještě horší věci (protože právě takovými "samosoudci" je většina spree killerů pro nechápavé) , Jinými slovy, hlavní hrdinka byla stejně špatná jako hlavní hrdina a zasloužili si buď oba umřít, nebo ještě lépe se za to vše zodpovídat.