thunnus

thunnus

the xenoborg alien

okres Hodonín
Muži, jsou z Marsu, ženy z Venuše, LGBT možná z Měsíce, ... ale já jsem z LV426 :--)

• 2.6.2012  21:56
    Prometheus (2012)

Tak konečně jsem zhlédl Promethea v HD v kině a dojmy z toho mám smíšené. Na jedné straně je tu skvělá technická stránka – modely, efekty, hudba (která sice někdy kopíruje originálního Vetřelce, ale i třeba Hvězdné války, ale nerušivě), kostýmy, lokace různě po světě, z toho všeho jde cítit slušný rozpočet a cit pro detail, dále pak na blockbuster velmi slušné výkony - hlavně "Fassy" s jeho "poloemocemi robota" kraluje a jeho postava nečlověka je nejzajímavější charakter filmu a slušně sekunduje i Rapace, která dobře zobrazuje rozpolcenost mezi vírou a deziluzí a hlavně střídá přesvědčivě jeden výraz utrpení za druhým a vyvíjí se z naivní postavy v bojovnici, podobně jako Rip. Velmi důležité je také, že film klade odvážné filozofické otázky a nebojí se být kontroverzní (bohužel ale nedává odpovědi, ani je nenaznačuje, což ale může být můstek pro sequel) To vše funguje, jenže jsou tu věci, které nefungují, často drobnosti, ale o tom to je abych si jich hnidopišsky všiml a popsal je, a já váhám, jak to napsat, abych vše neprozradil lidem, kteří to ještě neviděli. Proto ty části rozdělím nejdříve na spoiler-free část a tu se spoilery. Tedy: Největší slabinou je scénář. Do detailů půjdu asi až v spoileroidní části, ale měl jsem z toho dojem, jakoby ho někdo narychlo dával z původního příběhu dohromady a přepisoval (což je asi i pravda, protože na filmu pracovali Spaiths a pak Lindeloff) nebo dokonce něco přetáčel (třeba scéna útoku Fifielda, protože jsou na netu obrázky, kde vypadal jinak) a hlavně zkracoval a stříhal, protože některé věci mi připadaly nedotažené. Další věc, která zamrzí, je, že film hned na začátku stanoví, kdo jsou důležité charaktery a na ty ostatní pak kašle a kdybych nečetl titulky, neznám ani jejich jména. Kouzlo Vetřelce bylo v tom, že všechny postavy, kterých bylo záměrně málo, byly skvěle popsány a nenapadá mě jiný výraz, než že se chovaly lidsky (a taky logicky), navíc dlouho nebylo jasné, kdo je jak důležitá postava, což jen zvyšovalo napětí. To tady neplatí a, i když je postav asi příliš mnoho na nějaké dokonalé vykreslení, mohli jsme se o nich dozvědět víc. Třetí věc, která mi vadí, je "konformismus" co se týká genetiky a biologie. Vždy jsem si „inženýry“ představoval jako nepodobné člověku, vzdálenější než Vetřelce, který už byl křížencem s člověkem (nebo jiným pozemským živočichem). Něco jako na tomto videu: http://www.youtube.com/watch?v=5H-Lkqu1zUo&feature=player_embedded , které se mi na rozdíl od ostatních fanoušků alieního univerza líbí. Ve filmu (pozor spoiler) jsou však inženýři antropogenní „nadlidé“, kteří jsou jen trochu vyšší a silnější jinak skoro stejní. Nemůžu si pomoct, ale dost mne to zklamalo, čekal jsem něco originálnějšího od Gigera, který by byl jistě schopen vytvořit nějakou lepší „šílenost“. Poslední nespoilerovou výtkou je, že film nedává žádné odpovědi na provokativní, zajímavé a docela i aktuální filozofické otázky, které klade. Jistě, nemůže na ně odpovědi znát, ale on se o ně ani nesnaží a já oceňuji, že nechává prostor pro diváka, ať si udělá vlastní názor a poskládá si vše dohromady, jenže film to přehání a skoro to působí, že jeho tvůrci na ty otázky jako odkud život pochází, pokud byl na Zemi přinesen z vesmíru, jak tedy vznikli inženýři atd. nemají názor, pouze se ptají, ale neodpovídají. No, snad si Scott nechává prostor pro další díly. Uvidíme. A teď k spoilerové části. Ve filmu je několik momentů (jako ale skoro v každém blockbusteru vč. Batmanovy série), které prostě nesedí a bijí do očí. Například Milburn, který na cizí planetě zahlédne prapodivnou, hadovi podobnou věc, ke které se pak chová jako k malé přítulné sousedově kočičce. Fakt, že Fifield, který je člověk zodpovědný za lokalizaci jako jediný spolu s Milburnem v lodi zabloudí. Fakt, že na cizí planetě si vědci bez obav sundají helmy s kyslíkem, fakt že Elizabeth nikdo nepronásleduje do místnosti s medpodem (a ona tam ani nezavře dveře, které se asi zavřou samy, protože po skončení operace jsou zavřené). Celá scéna Fifieldova útoku je prapodivně sestříhaná - později jsem zjistil, že je přetáčená, smrt Vickers je vzhledem k tomu, o jak jde významnou postavu „odfláklá“(podle mě měla umřít v souboji s El nebo inženýrem), závěrečný Alien je sice hezkým odkazem, jenže je pro film zbytečný a hlavně není ani zdaleka tak „hezký“ jako ten původní Gigerův. Takových drobností se ve filmu najde víc a je to škoda. Nechci k filmu být krutý a přespříliš kritický a tak vypíchnu i věci, které se mi líbily. Zejména scéna, kdy inženýrova loď odlétá a on si sedá do křesla, je „kulervoucí“ a je tak skvěle natočena, že z toho jde cítit, o jakou jde monstrozitu, a lituju, že jsem to neviděl v 3D, protože to bych z toho (spoiler) pádu té lodi měl ještě silnější pocit. Taktéž atmosféra je přítomná, i když zdaleka nedosahuje dusnosti originálu, ale mám pocit, že se o to ani nesnaží, jde spíš o sci-fi než o klasický horor jako původní film. Každopádně i v tomto ohledu film zabaví a nenudí. Na druhé podívání jsou už ale díry v scénáři příliš velké. Snad mě přesvědčí nějaká prodloužená verze nebo další díl. A pro ty kdo se tady hádají na diskuzi: Rozhodně to není prequel, spíš „poloprequel“, hraje si se stejnými motivy, ale jde na to jinak a vytváří celou vlastní mytologii a ubírá se trochu jiným směrem – což filmu nezazlívám, protože rozhodně to není jen tupá vyvražďovačka typu avp, i když na druhou stranu je to film drsný – viděl jsem, jak několik žen odešlo z kina, asi se bály, nekecám. Komentář na závěr: Jen bych chtěl poukázat na recenze jedněch z nejlépe hodnocených recenzentů - Pomo a Matty - oběma se totiž líbí a nelíbí přesný opak toho co u toho druhého recenzenta u tohoto filmu :-)

• 17.5.2012  18:16
    Fanoušci (2009)

Zajímavé, že na mě film zapůsobil přesně obráceně než na jinak mnou velmi váženého imf. Dokud byl film jen o vtípcích a geek kravinách, strašně jsem se nudil. Skoro jsem přemýšlel, že to vypnu. Nakonec jsem to neudělal a v druhé polovině film zvážněl (alespoň v některých částech) a začal fungovat kompaktněji. Dokonce u některých vtípků jsem se i zasmál. Ale co si myslet o filmu, kde pět cvoků jede ilegálně zhlédnout star wars. Možná jen, že kdysi dávno bych býval takovým geekem mohl být i já a i proto, přestože film nemá jinak moc co nabídnout, to ne chávám na těch třech hvězdách. Škoda jen, že se tam neobjevil Ten Lucas. Nějak z něj mám pocit, že si neumí dělat legraci sám ze sebe...

• 7.4.2012  20:21

Nevím moc, proč to tady lidé berou jako pohádku, když to pohádka vůbec není. Je to něco na způsob středověké romance a právě ta středověká místy skoro až snová atmosféra minesängerského příběhu a hezké písničky se mi na tom líbily nejvíce. Jistě, chyby by se našly, výkony herců mohly být lepší, dialogy buď více plné starých slov nebo naopak současné, ale když vidím hodnocení, jaké film dostal, myslím, že si ho vůbec nezaslouží

• 8.3.2012  11:52

K filmu jsem měl velká očekávání, která nakonec ale nebyla úplně naplněna. Jistě, Tilda Swinton je skvělá, její postava je výborně zahraná a uvěřitelná, ale postava Kevina je až přílišným ztělesněním zla a nikde není vidět jeho vnitřní myšlenky a důvody jeho jednání natož, aby bylo vysvětleno pozadí vývoje jeho charakteru. Prostě se mi nějak nezdálo, že takhle jednoduše se z dítěte/člověka stane psychopat a už vůbec nevěřím, že se jím jentak jednoduše narodí. Nejsem sice psycholog, ale pochybuju, že by Kevin dělal věci, které dělal, jen pro vlastní pobavení, vlastně bez důvodu. Nebo v to aspoň doufám..

• 18.2.2012  16:20
    Dunkirk (1958)

Prošvihl jsem první půlhodinku, ale i tak se mi ten film rychle dostal pod kůži a velice se mi líbil. Jen jsem trochu měl problém s postavami, některé vojáky jsem od sebe nedokázal rozeznat. Celkově mám však pocit velmi pozitivní, o Dunkirku mám jen kusé informace, myslím, že by se tomuto tématu mělo věnovat více filmů, protože, jak je uvedeno v popisu, sice to byla porážka, ale zároveň obrovské štěstí, že to nebyla obrovská porážka, která by znamenala prohru Velké Británie. S trochou nadsázky se dá říct, že zatímco existuje pojem Pyrhovo vítězství, mohl by se zavést pojem Dunkirkská porážka.

• 13.2.2012  23:31

V závěru jsem cítil mrazení po celém těle, víc k tomuto filmu nedokážu napsat.

• 12.2.2012  19:36

Co se týká technického zpracování skvělé, co se týká příběhu, dialogů, scénáře a logiky naprosto strašné a nekoukatelné. Pozor obsahuje celý děj filmu, kdo to ještě neviděl nemusí číst, ale nemusí se na ten film taky ani dívat, o nic nepřijde. Někdy jsem měl skutečně pocit, že se jedná o parodii nebo, že ta Lucasova mašinérie už senilní. Po akčním nesmyslném začátku, kdy dva hlavní hrdinové přežijí útok plynem i droidů (zaujala mne scéna, kdy se najednou objeví dva světelné meče v mlze, aby pak hlavní hrdinové seskočili odkudsi hodně vzdáleně od místa, kde by podle těch mečů měli být, ledaže by stáli ve vzduchu a meče měli obráceně - teda ti jediové jsou borci), vidí invazi na Naboo, tak se tam svezou taky, zachrání obludku Jar Jara (otravný, nicméně to zdaleka není to nejhorší), procestují s ním přes jádro planety (zajímavé, že tam je voda - uprostřed planety..), kde je jedna nestvůra zachraňuje od jiné, aniž by se jejich lodi cokoli stalo, osvobodí královnu, která je tak velkodušná, že se dobrovolně chce nechat zabít radši než aby opustila svůj lid a čistě náhodou (ne pomocí síly) a za pomoci R2D2 se dostanou na Tatooine, kde náhodou přistanou v místech, kde náhodou žije i Anakin Skywalker. A teď přichází první obrovský logický kopanec (pozor spoiler) do nebezpečného a kriminálníků plného prostředí se rozhodne sice v přestrojení, ale téměř bez ochrany jít sama královna z důvodů mě nepochopitelných.. Něco, co tady zjevně nevrtá hlavou nikomu a nad čím by se podle mě měly zastavit i ty pětileté děti, kterým zejména je tento produkt (můj překlep prdukt se tu hodí) určen. Setkáváme se s malým Anakinem, prototypem dokonalého dítěte, jehož zrození se Lucas opovážil vykrást z bible, ale budiž. Dostáváme se do asi nejlepší části filmu, kdy hlavní hrdina v podání Neesona (nevím proč, ale jeho postava mi připadala jako by měla až podezřelý pedozájem o mladého Aniho), přes protesty královny vsadí všechny peníze, které mají, na jízdu malého otroka, který žádný závod nejen že nevyhrál ale ani nedokončil..(opět velmi logické a sugestivně uvěřitelné). Nicméně následující závod, ač bych měl k němu výhrady je dynamický a asi je nejlepší částí celého filmu, kdy se na to dívá nejlíp a nevadí, že je celý ukradnutý z Ben Hura, což je věc jiná, ale tohle bych odpustil. V závodě Neesonův Qui-gon vyhraje Anakina a dá mu svobodu a poté, co se ten srdceryvně rozloučí se svou matkou, která takové štěstí nemá (při tom mě napadlo, proč je prostě nějak oba dva nepropašoval pryč - myslím, že pokud jsou jediové takoví machři, tak by to nebyl takový problém - a hned bylo po srdceryvnosti) přijde první a zcela zbytečný souboj na světelné meče, který je dělaný jen na efekt a k tomu ještě blbě. Mimochodem, celou dobu jsem přemýšlel, jak ten Darth Maul dokázal tu loď na tom Tatooinu najít, když je hledala celá obchodní federace a nepovedlo se jí to, on našel planetu, ale nemohl najít na ní loď (to mi moc logické taky nepřipadá), následuje intermezzo, kde, což mi na tenhle film připadá až moc důvtipné, se senátoru, kterého hraje McDiarmid, což je jediný herec, který si zde udržuje jakous takous důstojnost, podaří zmanipulovat tu blbou královnu k tomu, aby vyvolala hlasování o nedůvěře kancléři, aby se následně novým kancléřem stal on sám. To mi připadá na celém filmu až podezřele inteligentní, bohužel mé naděje na zvážnění příběhu budou zklamány. Následuje zkoušení Anakina radou jedi vedenou moudrým zeleným Yodou, kde je odmítnut pro údajné stáří (tedy tomu asi 10-ti letému klučinovi se asi nedá dokonale vymazat mozek) a Neeson z toho radost nemá a hádá se i se svým učedníkem. Královna se rozhodne vrátit se zpět na svou planetu - nechápu proč, ale později je její záměry jakž takž pochopitelně vysvětlí a následuje další logický paradox. Jediové, ač mají důvodná podezření týkající se toho sithského bojovníka (jediný možný dějový důvod toho souboje) místo aby poslali celou armádu nebo alespoň partu bojovníků jedi (což bych považoval za logické) nebo, pokud by se tedy nemohli nijak angažovat, zůstali neutrální a tedy by neposlali nikoho (což není logické, ale je to typické řešení mnohé a nejen naší armády), pošlou stejné dva jedi a s nimi malého 10-ti letého supernadaného Anakina do regulérní bitvy (nabízí se tak otázka zda velcí jediové jsou lepší než diktátoři z Afriky, kteří tohle dělají taky, ale to odbočuji). Vyjde najevo, že královna není královna a její ta holka, co šla na Tatooine a tím se (opět nelogicky-ten úsměv McGregora musel být ironický) získá přízeň gunganů, kteří jen tak pro přízeň královny a proto, že si prý ta nemyslí, že "má mozků hlavu plnou" rozhodnou, že pošlou celou armádu proti "mechaňákům", kteří obsadili její hrad, aby ona, jediové a parta vojáků (zajímalo by mě, odkud se vzali) mohli zaútočit na šéfa droidů idioticky působícího místokrále. To vše jim vychází, Anakin sedne do stíhačky a bez toho, že by v ní někdy dřív v životě seděl sundá několik droidů a s ní odletí bojovat s velkou lodí připomínající koblihu, která ovládá droidy, aby toho nebylo málo, tak právě tenhle 10-ti letý kluk, který dřív v životě stíhačku asi ani neviděl zaparkuje do hangáru té lodi a nazdař bůh vypálenou střelou ji celou zničí, protože asi trefí její baterky nebo co, nevím, radši jsem o tom nepřemýšlel. Tím zničí i droidy, kteří jinak porazili (nepřekvapivě) gungany a místo toho, aby ty dlouhouché a dlouhooké potvory postřílely (mohl být konec toho jar jara), je nashromáždili a čekali asi na soudný den. Mezitím královna a její početná skupina vojáků potká sitha Dartha Maula a zřejmě protože jsou jím přečísleni, nebo možná obklíčeni, se rozhodnou jít oklikou a nechají s ním bojovat 2 Jedie, jejichž hlavním úkolem bylo chránit královnu a případně i Anakina, a ti navzdory svému původnímu poslání se rozhodnou, že s ním svedou čestný souboj muž proti muži, dva proti jednomu. Pro začátek, celý souboj je nepřehledný a hlavně nelogický, jediný, kdo vypadá, že trochu s tím svým dvoustranným mečem umí máchat, je Darth Maul, kterého hraje mistr bojového umění Wutsu (doufám, že to píšu dobře)a jinak neherec Ray Park, oba jediové jsou k smíchu a jen poskakují. Po té, co Maul zkopne McGregora z jedné z těch říms, co tam jsou, se pro mě z nepochopitelných důvodů rozhodne Neeson, že Maula bude zahánět co nejdále, asi proto, aby mu Obi-Wan McGregor nemohl pomáhat, nevím, logicky jsem to nedokázal pochopit, načež se dostanou do jakýchsi laserových dveří, kam za nimi McGregor nestihne doběhnout. Maul, celkem logicky, převezeme iniciativu a rychle Neesona zabije. McGregor se naštve a až se dveře otevřou a po předvedení několika figur (které jsou nepraktické a nelogické), přesekne Parkovi meč, ale místo toho aby ho jednoduchou ranou zabil, přes něj udělá salto a nechá ho utéct. Ten toho využije a po několika dalších saltech ho shodí do jakési díry, tak, že se Obi drží jen tak tak jakéhosi výstupku. Pak to vypadá, že si oba uprdnou (promiňte mi ten výraz) a protože pšouk McGrregora je asi silnější, tak ho z té díry vznese a ten sebere meč a Maula rozsekne vejpůl a shodí do díry, tak, že se rozpadne na dva kusy. Další stupiditou je, že Maul tento zásah a pád prý přežije, jak jsem se dozvěděl nedávno, nepochybně je to proto, že byl populární postavou a tak ho páni z Lucasarts chtějí využít, aby mohli vydojit víc peněz. Umírající Neeson ještě řekne něco jako, že Anakin je vyvolený a královna, která šla oklikou a její dvojnice, která se objeví odkudsi odnikud, zajmou místokrále. Následuje konec, kdy Neesona pohřbí, řeknou něco o sithech, udělají z učedníka McGregora rytíře a Anakina jeho učedníka a oslaví vítězství. Kdybych se měl nad filmem zamyslet, skutečně nevím, jestli je to fakt tím, že film je asi určen primárně tříletým dětem, nebo jako tzv. guilty pleasure. Jeho postavy jsou nelogické a nesympatické - počínaje pedálem Neesonem, drzým a prostořekým McGregorem, pokračujíce přes královnu, která mění šaty s každou scénou, a je ztělesněním dokonalosti, jakž takž přijatelnými naivním Anakinem a naopak intrikánským Kancléřem, užvaněným, nešikovným, do hoven šlapajícím a větry zvířat čuchajícím Jar Jarem, který má neuvěřitelně nepříjemný hlas, a relativně cool, ale naprosto nevyužitým Darthem Maulem. Logické kotrmelce jsem už popsal výše, takže všem doporučuji, ať se tomuto dílku vyhnou velkým obloukem, nebo ať o něm aspoň moc nepřemýšlí, mohli by dojít k úhoně. Sice si za tento komentář možná vysloužím nějakou nepříjemnou soukromou zprávu, nebo pár nadávek, ale je to můj názor a já říkám ruce od tohoto pryč! Je to ztráta času a od odpadu to u mě zachraňují jen vizuálně efekty, které způsobují, že se na ty bitvy a závody dívá hezky.

• 30.1.2012  15:16
    Milk (2008)

Velmi dobrý film o světě homosexuálů a počátcích jejich hnutí v Americe. Spousta záběrů vypadá autenticky jak ze sedmdesátých let a až po přečtení komentářů jsem se dozvěděl, že některé byly pravé a některé ne a po pravdě v tom mám teď guláš a nedokážu říct, že bych je rozeznal. Herecké výkony byly velmi dobré, byť Pennova nadšenost pro věc a idealističnost mi připadaly až moc "dušínovské" (což je ale i vlivem scénáře) a jeho reakce místy přehnané. Ostatní mu v tomhle filmu více méně jen přihrávali, celou show samozřejmě ukradl on a ne že by mi to vadilo. Co mi však trochu vadilo bylo zobrazení hlavní postavy, která kromě odlišné sexuální orientace, působí jako dokonalý, již zmíněný, Mirek Dušín, bez jakékoliv špatné vlastnosti, nikdy se neuchylující ke kompromisům mezi svými ideály a konformními "společensky přijatelnými" projevy, což se mi na něj jako politika moc nezdá, protože politika je právě kvůli kompromisům. Jeho protipól v podobě Brolinova Dana Whita zase nedostává dostatek prostoru a působí dost jako bezrozměrná figurka. Závěr je pak dost patetický a zoufale černobílý, právě kvůli tomu, co jsem napsal výše. Jinak ale film baví, nenudí, občas se člověk zasměje a dozví se i nějaké ty informace, o kterých neměl dříve ani páru. Dávám čtyři, protože k dokonalosti něco chybělo, ale určitě je to velmi silný film, kterého je ten příběh hoden.

• 28.1.2012  21:42

Místy zábavné, místy až mrazivé, co však nemohu odpustit, je, že vrah mi byl znám téměř hned a to se mi u díla od Agathy Christie, které jsem předtím nečetl, nestává a stávat by se to (nejen mně) nemělo, protože v tom je právě ta správná zapeklitost a zašmodrchanost jejích zápletek, které dojdou překvapivého rozuzlení. Takhle jsem se neměl na co těšit. Herecké výkony se mi líbily, jen snad na paní Lansbury jsem si nemohl zvyknout jako na slečnu Marplovou, mám ji zafixovanou jako Fletcherovou a alkoholičku ze smrti na Nilu, co se mi ale nelíbilo byl dabink a možná až zbytečně přehnané karikování Hollywoodu, ne vždy to bylo vtipné i když to je vyváženo pointou (drobný spoiler pro všímavé).

• 20.1.2012  20:43
    Mary a Max (2009)

Překrásný příběh o dvou zcela odlišných človíčcích, mezi kterými se vytvoří celoživotní přátelství, hodnota, na kterou se v poslední uspěchané době, kdy každý jiného jen podezírá z lží a úkladů, tak nebezpečně zapomíná . Už dlouho se mi nestalo, že bych na konci filmu brečel. Tady se přiznám, že ano a nevím, jestli to bylo tím, že film byl tak lidský, ale možná i proto, že byl podle skutečných událostí, což v tomto případě zahřeje na srdci nejvíce.

• 14.1.2012  13:25

Popravdě řečeno nic moc. Nápad je to zajímavý, ale odkazy na sw jsou už otřepané a celkově tomu chybí šťáva a je to docela nuda.

• 10.12.2011  22:27
    Leviathan (1989)

Film kombinující prvky Vetřelce, Věci a zde již zmíněné Propasti. Vůbec to není špatné, atmosféra je slušná, obsazení áčkové (hl. Crenna je dobrý), co filmu ale podkopává nohy je blbý a moc optimistický konec a také finální příšera, která není ani zdaleka tak strašidelná jako v prvních dvou zmíněných dílech (mimochodem, závěrečné zvolání hlavního hrdiny zas připomíná jednak terminátora a jednak čelisti, jo bejt originální je těžký). Jinak některé scény - třeba útěk před zavírajícími se dveřmi nebo vyhazování mrtvých těl se vyloženě povedly, škoda jen, že film nejde víc do hloubky (myšleno té psychologické a i morální), byl by o třídu lepší.

• 28.11.2011  00:12

Nenápadný, přesto však vůbec ne špatný film, Christensen není vždy úplně přirozený, přesto jeho projev není zdaleka tak prkenný jako v sw. A je to právě on, kdo své postavě a tedy celému dodává lidský rozměr nejvíce, kdy mi toho asi patologického lháře bylo až líto, skoro jsem (spoiler) čekal, že bude na konci zavřený v blázinci a celý ten tyátr, kdy se představuje dětem, je jen v jeho hlavě. Skutečně jsem si někdy nebyl jistý, co si vlastně vymyslel a co byla pravda. Celý film jsem trochu čekal na nějaký twist, ale nakonec jsem se ho nedočkal a možná je to i dobře, film je skutečnější, nepůsobí tak přitaženě za vlasy, když není překroucený nejrůznějšími složitými dějovými zvraty, ale i díky krátké stopáži pobaví, sice vyšumí, ale rozhodně neurazí. Je to za takové lepší tři hvězdičky, ale vzhledem k tomu, že jeho jiný film Probuzení má vyšší hodnocení, zaokrouhluju nahoru.

• 10.9.2011  23:07
    Tlumočnice (2005)

Napínavý thriller, kde to mezi hlavními postavami funguje a který má i politický podtext, ale trochu ho sráží občasné logické díry a trochu nešťastné vyústění (nedá mi to, jak se tam ta tlumočnice do ochranné místnosti mohla dostat..) a závěr, který se moc nehodí.

• 30.8.2011  01:07
    Zelený drak (2001)

Citlivý film, jehož velmi nízké hodnocení příliš nechápu. Je to vlastně průměr, postavy jsou často možná až moc kladné, ale tak nízké hodnocení, jaké tady má, si podle mě nezaslouží.

• 29.8.2011  16:51

Velmi příjemné překvapení. Technickou stránku filmu asi jako neodborník nedokážu plně docenit, nicméně pohledy opic byly plné emocí, jako živé a troufám si říct, že tu máme další milník v postupném nahrazování herců digitálními technologiemi. Když k tomu přičtu solidní příběh, akční scény, které, na hollywood netypicky, nejsou jen smrští digitálních efektů, ale kde se i myslí (a většinou jsou opice chytřejší než lidé - aspoň při boji určitě :-)), dobré herecké výkony hlavních postav a "ekoposelství", které nepůsobí křečovitě ani kýčovitě, ale vážně vyvolává otázku, jak skutečně se lidé chovají ke zvířatům (a víme, že často dost hrozně), myslím, že tu máme zatím nejlepší blockbuster tohoto léta. Kam se proti tomu hrabou plecháči a čarodějové.

• 23.8.2011  15:38

Až mě udivuje že dnes v té záplavě hororů, thrillerů, akčních a katastrofikých filmů může režisér Vetřelce: Vzkříšení natočit takový poetický, příjemný film, který dokáže tak pohladit na duši.

• 23.8.2011  15:35
    Apokalypsa: 2. světová válka (TV seriál) (2009)

Skvělý dokument, který, jak zde již bylo řečeno, ukazuje válku z mnohem zajímavějšího a atraktivního pohledu, než jak se učí ve škole. Ale přecejen bych měl výhrady k poslednímu dílu, který mi připadal jako dělaný nějak narychlo, aby se to dokončilo. Podle mého názoru měly být ještě probírány následky války a Norimberský a Tokijský proces, které jsou s ní neodmyslitelně spjaty. To by ale asi bylo ještě na další díl.

• 15.8.2011  00:06
    Nebeské dny (1978)

Připouštím, že bych asi neměl hodnotit, když jsem neviděl prvních cca 20 minut, ale nějak mě ten film minul, postavy a příběh mě nechaly naprosto chladným a kamera sice byla hezká, ale nějak to pro mě nezachránila.

• 13.8.2011  18:21

Film, který mě opravdu zasáhl. Všechny školy, na které jsem chodil, jsem vlastně nenáviděl. Nebo jsem spíš nesnášel mnohé ty lidi, se kterými jsem se tam setkal. Aspoň jsem ale nemusel ve škole házet granátem a chodit střílet ruské děti.

• 12.8.2011  22:53
    8. míle (2002)

Pozor obsahuje spoilery: Pro mě velmi rozporuplný film, na jedné straně tu jsou velké mínusy, jako naprosto primitivní děj, který připomíná Rockyho, nemá žádné zajímavé prvky a mě vyloženě štval, pak také několik prapodivně kladných postav počínaje Rabbitem, který v pohodě spolu se svými věrnými kamarády spálí dům, jinak je ale velice kladný hrdina, daruje jen tak bývalé holce auto, pracuje v továrně a chce dobře vychovávat svou sestru, třeba tak že se porve s "motherfuckerem" Gregem a neustále "fuckuje" a hádá se se svou alkoholickou matkou, která s ním probírá svůj sexuální život, sázení v bingu a fakt, že za neplacení nájmu budou vyhozeni, což nakonec zažehná právě tou výhrou v bingu. Pak je tu jeho sympatická přítelkyně, která neváhá a vyspí se s jeho hlavním nepřítelem, kámoš, který poté, co všechny ohrožuje zbraní, se střelí do nohy a velice klaďácký černoch, který mu dohazuje (ale nějak neúspěšně) kšeft nahrávání u společnosti. Jako záporáci je tu parta černochů (rasismus mnou nezamýšlen), která je naopak přesně záporácká, neštítí se ničeho, že i shakespearovský Yago je proti nim břídil, a jejichž podlé činy a pokřivené charaktery po zásluze v závěrečném "battlu" hlavní hrdina nakonec úspěšně prozradí, přemůže, a hlavně "vyfuckuje". Něco podobného tu už stokrát bylo a i v mnohem lepším provedení. Nezastírám, nemám moc rád rap, nelíbí se mi "battly", kdy na sebe dva drsní hoši plivou nadávky a urážky a publikum se jimi doslova tetelí a povzbuzuje k vystupňování jejich už tak bohulibé činnosti. Tyhle výbuchy nenávisti mi připomínají (účelové a zbytečné) násilí, jež se děje v ulicích (momentálně Londýna), které doslova nesnáším (vím, že jsem tady asi v menšině). Kdybych ale jen nadával, byl bych k filmu nespravedlivý. Určitě mě na něm některé věci zaujaly, především to byl herecký ("technicky herecký") výkon Eminema, který působil velmi věrohodně a jeho naštvané (ale i jiné) výrazy jsem mu věřil, působil skutečně autenticky, pravděpodobně, protože sám mnohé z toho, co se odehrává ve filmu, skutečně zažil, také bych vyzdvihl hudební část snímku v čele s písní Lose Yourself, s jejímž textem bych sice nějaké problémy měl, ale melodie se mi velmi líbila a to nebyla rozhodně jediná dobrá píseň. Co je ale nejdůležitější, je, že snímek, byť ne dokonale, upozorňuje na jeden velký problém naší společnosti a tou je chudoba, spousta lidí, žijících ze dne na den, s tím související zločinnost, alkoholismus a pocit odcizení ve společnosti (nejsem Marxista) a hlavně, jak to říci, totální ztráta těch nejzákladnějších lidských hodnot jako čest, ohled k druhým, tolerance a slušnost, které nejmladší generace zahrnuje do pojmu sentimentální prkotiny. Myslím, že o těchto věcech by se měly točit velké filmy s dobrým marketingem, reklamou a rozpočtem a nejen komiskové jednohubky a neustále se opakující pohádky, jak dobří porazí zlé, apod (né že bych byl nějak hodně proti nim, ale v poslední době jich je nějak moc). Aspoň já bych na takové filmy chodil, protože (plné) kino by nemělo být jen u filmů pro odpočinek a zábavu, ale i pro zamyšlení se nad důležitějšími věcmi než, jestli "Harry Potter porazí Voldemorta a která postava přežije a umře". Původně jsem 8 míli chtěl dát jen dvě hvězdičky ale i pro zejména to, co se snažím vyjádřit v té poslední části téhle dlouhé, nudné recenze, jsem se rozhodl jí zvýšit o jeden bod nahoru, i proto, že si myslím, že to hodnocení tady má skutečně poměrně nízké.

• 3.8.2011  22:50
    Rambo II (1985)

Pohádka, jak jeden chlap porazil celou armádu. Skvěle jsem se bavil a po skončení měl chuť nakopat zadek Rusákům, Vietnamcům i věrolomným Amíkům :-)

• 31.7.2011  17:03

Precizní a solidně provedené řemeslo, které mě ale nijak emočně nezasáhlo a místy bylo až příliš okatě průhledné a odhadnutelné. Lewis jako vždy skvělý, ostatní na něj neměli.

• 28.7.2011  10:58
    Mamma Mia! (2008)

Narozdíl od svých rodičů nejsem z tohohle filmu odvařený. Má prostoduchý scénář a, i když se snaží být neustále optimistickou jízdou, občas mu dochází dech. Na druhou stranu jsou to ale stále chytlavé písničky a na jedno zhlédnutí je to jakž takž dobrá oddechovka.

• 16.7.2011  14:32

Pro mě důstojné a obstojné zakončení série, ale do dokonalého zážitku to má hodně daleko. Co se týká postav, tak samozřejmě jedinou skutečnou postavou je Snape, ostatní jsou jen typizované "postavičky", ale to více méně platilo i o knížce (vím, že jsem si teď udělal hodně nepřátel). Herci tak nemají příliš prostoru na pořádné herectví a ústřední trojice to sama zcela neudrží. Zaujali mě vlastně jen Neville, který kupodivu dostal docela dost prostoru a, i když v prvních dílech nevypadal jako hrdina, postupně se jím stal, a Bellatrix, která se aspoň legračně šklebí a když připočítám tu Hermioninu etudu, tak H.B. Carterová působí opravdu zábavně. Naopak naprosto nezaujali Hagrid, Sirius, Trelawneyová a další stádo hvězd v epizodních rolích, kteří měli málo prostoru - víc je někdy míň, McGonagallová, která nebyla ani vtipná ani zajímavá a zejména mě zklamal Voldemort, který byl jako loutka mizerného scénáristy spíš k smíchu a vůbec z něj nešel strach, jak by na takovou postavu asi měl, myslím, že to ani není vina Fiennese, je to spíše tím, že prostě postava byla špatně napsaná. Když to tak shrnu, tak jediná postava, která se mi opravdu líbila, byl Rickmanův Snape, který působil velice lidsky a scénu v Godricově dolu jsem mu docela sežral, byla to jediná, která mě skoro dohnala k slzám. Pokud by Alan Rickman dostal nominaci na oskara za vedlejší roli, vůbec bych se nezlobil a celkem bych mu to i přál, ale to je samozřejmě jen snění. Příběh vzhledem k tomu, že už je to nějaký pátek, co jsem četl knihu, se neodvažuji rozebírat do detailů, ale i tak jsem si všiml mnoha odlišností, zejména v závěrečné bitvě, která ale zvlášť ta část v noci nebyla moc vidět, ale i z toho, co vidět šlo, se spíše jednalo o změť jakýchsi chaoticky se mlátících postaviček než o třeba ukázku strategie obrany školy, nebo útoku Smrtijedů, tedy typicky snaha jen zapůsobit líbivou "eye candy" (ta ale nebyla v noci vidět :-)) místo promyšlené akce, která by dávala smysl a nevzbuzovala otázky o logické chování postav (doteď třeba nechápu proč ten most chránil jenom Neville a zbytek bránících čarodějů studentů, místo aby mu pomáhal, stál jak dřeva na druhé straně). Tohle je ale klasický nešvar Hollywoodských blockbusterů a já to ani nevyčítám tomuhle filmu, ani jsem nedoufal, že se od tohoto trendu odvrátí. A teď pozitiva. Určitě bych ocenil hlavní trio, které zase o píď se zlepšilo a působí celkem uvěřitelně. Princův příběh byl jednoduše skvělý stejně jako Rickmanův výkon. Také se mi líbilo (spoiler) setkání Harryho a Brumbála na Charing Cross a a i díky této scéně ona alespoň snaha o na chvilku zcela dospělý vzhled filmu, který už dávno není tou pohádkou jako první díly. Emocionálně mi také nepřišel zcela chladný, jak tady někteří píší, lví podíl na tom má již několikrát zmíněný Alan Rickman. Samozřejmě vizuální efekty jsou špičkové a film je asi od půlky vlastně záplava velkých akčních scén, které mají spád a alespoň mě nenudily. Sečteno a podtrženo, pro mě se jedná asi o nejlepšího Pottera, chyby by se našly, i když nechci spoilovat, řada postav zemře mimo kameru (pravděpodobně kvůli ratingu), některé věci zůstanou nevysvětleny (třeba nevím, jak dopadl Červíček, který v part 1 nezemřel), ale jedná se o dobrý film a aspoň já jsem se bavil.

• 14.7.2011  00:18
    Četa (1986)

Byl takhle jeden večer, spíš noc, všude tma, vítr bičoval okna mého pokoje, v kterém jsem si pro tuto romantickou chvíli pustil válečný film, o kterém jsem už slyšel tolik chvály. Sledoval jsem nepříliš kvalitní verzi v originálním znění, takže jsem chytil tak každé druhé slovo. Cca prvních 50 minut mi postavy byly ukradené, po té záležitosti s vypálením vesnice (která asi záměrně připomíná My Lai masakr) jsem skoro vojákům přestal fandit, i ruce zdvižené k nebi mě nějak minuly. Co se mi však začlo líbit, byla následná psychologická hra s postavami, psychopata Barnese jsem začal opravdu nenávidět, což už se mi u nějakého filmu dlouho nestalo, a když dostal, co zasloužil, celkem jsem mu to i přál. Už jen proto bych udělil ty čtyři hvězdy, ten film na mě zapůsobil. Nežil jsem (naštěstí) v době Vietnamu a tak nevím, jak je ten film objektivní, nicméně to surové zobrazení války, které v něm je mi připadá povedené a atmosféra je skvělá

• 13.7.2011  21:54

Povedená adaptace, kde je sice poměrně hodně změn oproti originálu, ale ty zase nepůsobí nějak rušivě a, i když jsou trochu melodramatické, nevadily mi. Na detektivky od Agathy Christie se můžu dívat pořád, nikdy mě nepřestanou bavit. Proto je mé hodnocení silně neobjektivní :-)

• 3.7.2011  13:32

Místy až neúmyslná parodie. Postavy se chovají nelogicky, fyzikální zákony se nerespektují, příběh je včetně zvratů odhadnutelný až to bolí. Roden měl hrát v lepších filmech.. Tohle je tak na jedno zhlédnutí a dost.

• 22.6.2011  20:14
    Interview (2007)

Originál jsem neviděl, ale pokud to není kompletně obšlehlé, tak je to skvělý film. Hlavně dialogy jsou opravdu skvělé a dobře vypointované. Jen mě na konci zamrzelo, že obě postavy, kterým jsem postupně začínal fandit, se nakonec ukázaly jako pěkné svině, i když s lidskou stránkou..

• 5.6.2011  11:55
    Alien Saga, The (TV film) (2002)

Velmi, velmi dobrý dokument, ale jedna věc mi vadila - třetí díl vetřelce byl odbyt nejkratší dobou a bylo řečeno, že film dostal rozoporuplné reakce, nikde ale nebylo řečeno, proč a kdo to vlastně zavinil. Pravda byla taková, že studio Fox se začalo míchat režisérovi do práce, spoustu věcí nechalo vyškrtnout (film má minimálně 30 vynechaných scén) a spoustu narychlo nahradili jinými a výsledek je ten, že propracovaná atmosféra filmu - deprese a beznaděj Ripleyové, funguje jen tak napůl. Není to tedy rozhodně vinou režiséra Finchera nebo herců, že film neměl úspěch a skončil dost neslavně.