Fratelli Dinamite, I (1949)

Niektoré zdroje dávajú tomuto filmu prívlastok ´prvý taliansky dlhometrážny animovaný film´. Tým však je ´Le avventure del Principe Achmed´ režisérky Lotte Reineger z roku 1926. Prvenstvo však získal ako prvý taliansky film vo farbách Technicolor. Začalo sa na ňom pracovať v roku 1942. Počas bombardovania sa však hotový materiál poškodil, a tak bol celý film predstavený až v roku 1949 na Benátskom filmovom festivale spolu s ďalším animovaným filmom ´La rosa di Bagdad´.

Je s námi konec? (2016)

V podstate opakovanie všetkého, čo už bolo povedané v dokumente ´An Unconvenient Truth´ z roku 2006. Tento remake je všek užitočný a nemám nič proti nemu, na rozdiel od mnohých iných zbytočných. Veľa ľudí si tieto päťdesiat rokov staré pravdy vypočuje radšej od sladkého Leonarda ako od prevareného amerického politika Ala Gorea.

Suspense (1913)

Lois Weber patrila k priekopníkom nemého filmu. Bola prvou ženou autorkou-režisérkou svojich filmov. Prišla s novými postupmi rozprávania príbehu a snímania kamerou. Americké kinematografia ju stavia vedľa D. W. Griffitha.

Attack of the 50 Foot Woman (1958)

Filmový plagát je dosť zavádzajúci. Film je čiernobiely, Nancy (Allison Hayes) nie je taká akčná a nie je taká veľká. Film je poväčšine sociálnou tragédiou nešťastnej manželky a jej neverného manžela, ktorý ide po jej peniazoch. Triky nie sú veľmi akčné, skôr poetické. Mimozemšťan vyzerá ako Džin. A záver je na americké pomery kreatívny happyend. Príbeh nie je ľahko predvídateľný a dá sa naň pozerať.

Chyťte ho! (1995)

Kedysi som čítala knihu Elmorea Leonarda, ale bola príliš zamotaná na mladý rozum. Film som si teraz užila viac. Je to taká historka, ako sa podsvetie dostane do Hollywoodu, neúspešní herci začnú produkovať a neúspešní režiséri dostanú šancu režírovať. (Možno vznikne podobný vtipný film o tom, ako sa ruský kapitál dostal do Hollywoodu.) John Travolta ako gangster opäť ukazuje, že v neprehľadnej situácii je chladná hlava najlepší spojenec. Pripomienky dobre známych filmov sú príjemným korením v príbehu. Ako to býva v takýchto kriminálnych komédiach, jazyk postáv je nonšalantný a sarkastický. Príbeh dobre plynie a koniec sa objaví dosť nečakane, ale v správny moment. V roku 2005 Chili Palmer (John Travolta) druhú šancu vo filme ´Be Cool´.

Hráč (1992)

Mám slabosť pre filmy Roberta Altmana. Arthur Hailey bol pre mňa veľký objav v literatúre. Vysvetlil mi, ako funguje nemocnica, banky, distribúcia elektriny, automobilový priemysel. Rovnakým fenoménom vo filme je pre mňa Robert. Od neho som sa dozvedela, ako funguje Hollywood, svet módy, aký bol tradičný vzťah anglickej šľachty a jej služobníctva. Neboli to len nezáživné dokumenty, ale aj detektívka a trocha napätia. A ako bonus desiatky celebrít, väčších aj menších - všetkých odvetví, které sa túžili zúčastnit jeho filmov. V tomto filme Tim Robbins dáva školu, ako prežiť medzi predátormi, a ukazuje, že chladná hlava je najlepší spojenec. No, ako povie jedna postava - je to ´svet dospelých´.