Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

Prekvapujúco svieže a zábavné. Nemal som veľké očakávania, lebo podobné typy filmov svyknú byť pomerne povrchné, bez vzťahu k fanúšikom látky, no tu vidno, že si tvorcovia nechali poradiť, malo to hlavu a pätu, trefné easter eggy aj licensované značky. Jediné, čo bolo pre mňa nelogicky úsmevné, bol samotný záver - kto by už len hral takú hru? Resp. ako by sa mohla stať masovo úspešná?

Tenet (2020)

Film, po ktorom si kladiem hlavne jednu otázku. Je Elizabeth Debicki skutočne taká vysoká, alebo len John David Washington príliš malý? Ale nie, vážne. Ja som si to užil. Pokiaľ by som sa v tom vŕtal, určite by som tam našiel chyby a nedostatky aj ja, no Nolan ich vie tak rafinovane prekryť, že sa nad nimi vôbec počas sledovania nezamýšľam. Páčilo sa. Ako zatiaľ asi všetko od neho. A Aaron Taylor-Johnson z Kick-Ass-a sa len poserie pri pohľade na samého seba z Tenet-u.

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Keď sa dostanete do štádia, že po Endgame vás už nemá čo prekvapiť a nabudiť a každá ďalšia sólovka bude podpriemerná, príde nový Spider-man a vyvedie vás z omylu. Áno, mám na Spider-mana slabosť. Áno, bolo to ochudobnené čo sa množstva superhrdinov na jeden pixel zmestí, no aj tak. Triky, zvraty, holografické efekty a zároveň slušný teenage rom-com, ktorý vyzerá skutočne tak, ako by asi vyzerala realita, keby sa dané veci diali šestnásťročnému "obdarenému" stredoškolákovi. Krochkám blahom.

Avengers: Endgame (2019)

Tu sa snáď nedá nedať nič iné ako päť hviezd. S napätím očakávané vyvrcholenie spĺňa najprísnejšie kritériá. Áno, zo začiatku tam je trochu menej akcie, no na záver až moc, niekedy sú hlášky a obrázky až príliš prvoplánové, všetko to ale valcuje krásne prepletenie príbehu, zvraty, nečakané situácie a záver jednej epochy. Som spokojný.

Jak vycvičit draka 3 (2019)

Dojemný záver trilógie. Veľmi vkusný, trefný a poctivý. Presne takto to malo vyzerať. Zároveň, každý diel sa dá od predošlého výrazne rozlíšiť, a preto nedochádza k dilemám typu: "Toto bolo v jednotke, či dvojke? Teraz už neviem"... ako u mnohých animákov na pokračovanie býva na dennom poriadku.

Úžasňákovi 2 (2018)

Skvelé pokračovanie. Nedá sa povedať, že som na film vytúžene čakal ako milióny nadšencov predo mnou, no som veľmi rád, že som ho videl. Ešte radšej, že som si predtým opakovane pozrel jednotku, lebo bez nej by som trochu tápal. Skvelý humor a energia robia z filmu jeden z najlepších animákov. Hoci hlavný záporák bol celkom predvídateľný.

Avengers: Infinity War (2018)

Stálo za to čakať. A môžeme čakať ďalej. Pre tých, ktorí nie sú zarytými fanúšikmi celej série, to nemusí byť taká slasť, pretože filmu mierne chýba výstavba a ide sa priamo do 2 a pol hodinovej akcie. Tí, čo ale majú Marvel v krvi, nemôžu inak, než za plný počet.

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Ťažké sci-fi v Ready Player One hľadať netreba, no napriek tomu, že bol spravený veľmi zľahka, pre mladých a rodiny s deťmi, romantickou zápletkou a v konečnom dôsledku to bola rozprávka, myslím že aj geekovia si prídu na svoje a nenájdu až príliš veľa žánrových chýb. Ja som sa veľmi bavil a nebude mi vadiť pozrieť si film znovu. Spielbergov návrat k pubertálnemu sci-fi rozhodne vyšiel a padol vhod.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Na Pulp Fiction človek musí dozrieť. A potom už zistí podľa seba, či to berie ako nechutnú drámu, alebo iracionálnu komédiu z gangsterského prostredia. Na strednej mi film veľmi nezašliapal, teraz, keď som sa ho konečne rozhodol poriadne pozrieť, tak z neho nemôžem. Kult.

Šokugeki no Sóma - Ni no sara (2016) (série)

"Druhý chod" v rámci Shokugeki sa už zameriava konkrétne na určitý "Masterchef" turnaj a počet dielov v porovnaní s "Predkrmom" je polovičný, no v kombinácii s niekoľkými dielmi "Original Video Animation" sa dopátrame k širšiemu pozadiu a nažhavíme na dezert. Nové farbisté fantázie katarzie z pokrmov, prsia nových hrdiniek, stále to funguje. Možno o to viac, že už pri dvojke človek nestrká nohu do neznámej jaskyne.