Vaginator: Dawn of the Bitches (2017) (amatérský film)

Už prvý diel Vaginátora zaslúžene patrí medzi instantnú klasiku, dosť som sa však bála, ako sa Robert Vrba popasuje s námetom na o dosť väčšom priestore druhého dielu. Zbytočne - pretože je tradične silný v dialógoch a kultové hlášky majú veľmi silnú kadenciu. Dočkáme sa rozšírenia charakterov (otravného Squirta si patrične užijeme práve až v dvojke) i keď u niektorých mohla byť silnejšia (drsňák Screw - zase si to vynahradí svojou finálnou scénou). Celú prvú polovicu filmu si pre seba kradne geniálny Tomáš Opatřil ako moderátor Jimmy Bottom, ktorý nutne POTREBUJE svoj spinoff. Je to proste sprostý klenot napísaný a natočený chytrými ľuďmi, ktorí očividne milujú film.

Pevnost (1983)

Atmosférická pecka, ktorá síce má svoje muchy, ale kvôli neuveriteľnej nadpozemskej hudbe od Tangerine Dream jej odpustím všetko. Zahrajte mi Stealing The Silver Cross na pohrebe.

Američtí bohové - The Bone Orchard (2017) (epizoda)

Luxusné dialógy, dramaticky perfektne vystavané, zaujímavé postavy, pútavé výtvarno. A skvelé fincherovské otváracie titulky, v ktorých si zaspievala aj Shirley Manson. Mohlo to byť o niečo kratšie, ale za mňa na jedničku.

1890 (2017) (seriál)

Na slovenské aj české pomery veľmi sympatický koncept, ktorý síce vykráda zahraničnú tvorbu, no som rada, že tu vôbec niečo také vzniklo. Ústredné duo z hľadiska atraktivity oceňujem veľmi ;) herecky je to takisto slušné, ten hejt na Koleníka nechápem, Majer si to dáva s prehľadom. Dialógy nič moc, ale párkrát som sa zasmiala. Najviac by som vytkla, že je to hrozne pomalé, oproti západnej produkcii bolestivo rozťahané. Na druhej strane oceňujem kameru, krásne prostredie a fajn hudbu (chápem prirovanie k Ravenous, ale zas až taká úchylárna to nie je, skôr to vykráda amerického Sherlocka Holmesa). Dávam priemerné hodnotenie, pretože na môj vkus by tomu skutočne sedela o dosť kratšia stopáž, ale odpad to rozhodne nie je.

Kosti a skalp (2015)

Výborné postavy, realistický príbeh a zlo, z ktorého skutočne mrazí. Funguje ako western aj horor, na staršieho bračeka Ravenous však predsa len nemá.

Dream (2015) (amatérský film)

Tomáš Krajča je pre mňa jeden z najnádejnejších hororových tvorcov v Čechách a na Slovensku. Atmosféra, ktorú sa mu podarilo vytvoriť (vizuálne aj hudobne) je absolútne bezprecedentná, príbeh, hoci skĺza trochu ku klišé, je tiež veľmi slušný (vrátane zakončenia, presne ako píše Choze). Ako fanynku rozličných monštier ma takisto veľmi potešili masky a správne nechutná scéna pôrodu. Hlavná hrdinka je vybraná dobre a svoju rolu herecky zvláda. Bohužiaľ film dosť zhadzujú formálne nedostatky, zlá angličtina a nešťastné herectvo (najmä vo vysvetľujúcom dovetku). Neškodilo by ani v niektorých záberoch viac strihať, aby sa skryli prípadné nedostatky masiek či hercov.

Až oči mé se rozevřou (2015) (amatérský film)

"Je to moc zlý!" kričala postava vo Vrbovom príspevku do prvých Pionierov hororu, V1. "Je to moc dobrý!" ohromene mumlalo publikum po zhliadnutí Až oči mé se rozevřou v Pionieroch dvojke. A ja musím súhlasiť, formálne výborne natočený film so zaujímavým scenárom a perfektnou hudbou. Snáď len ten koniec mohol byť explicitnejší.

Dům ďábla (2009)

To, že sa prakticky až do finále okrem znepokojivých drobností nič nedeje, by som odpustila, ale absolútne nehororová koncovka plná klišé ma nepresvedčila o ničom.