Duše K (2010) (pořad) odpad!

Líp než Luczi to nenapíšu. Dušek je prachsprostý hamižný žvanil, který dává mediální prostor kšeftařům s nadějí a maskuje to řečmi o probuzení a rozšířeném vnímání a k tomu občas prohodí nějaké to vtipné moudro. Samozřejmě nenese naprosto žádnou zodpovědnost, protože je to přece jeho umělecká licence. Prachy nesmrdí.

Pokoj (2003)

Zábavnost maximální. Ač naprosto souhlasím s verbalem ohledně talentovanosti režiséra-scénáristy-herce-superidiota-narcistního paka, které to má na svědomí, tak si na rozdíl od něj myslím, že film stojí za vidění.

I Love You Phillip Morris (2009)

Jediné pozitivum filmu je, že jsem to dokoukal až do konce, ale docela jsem trpěl nudou. Za srdíčko mě to tedy opravdu nechytilo. Evidentně si ale Jim Carrey i tento film své publikum našel, takže to beru tak, že co člověk, to názor a možná v tom filmu opravdu je něco vtipného, romantického nebo hlubokého, ale pouze jsem si toho nevšiml.

Rande s Fyzikou (2011) (pořad)

Jako fyzik oceňuji zejména vysokou odbornou kvalitu tohoto seriálu. Pokud si ho vezme jako pomůcku zkušený učitel, tak je to skvělý doplňkový nástroj pro výuku. Účast lidí z matfyzu zaručuje věcnou správnost zpracovaných témat. Sem tam sice nechápu hodnocení těch anket - odpovědí běžných lidí z ulice. Proč třeba nebyla uznána parabola jako odpověď na to, po jaké dráze se pohybuje odhozená koule a proč jako jediná správná odpověď je "balistická křivka"? Vždyť parabola je velmi dobrý popis trajektorie a je to pořád nadprůměrná odpověď oproti tomu tristnímu stavu průměrné populace. Ty odpovědi samy o sobě jsou téma na společenskou diskuzi, nejen o výuce fyziky, ale vůbec celkově toho, co je výsledek vzdělávání. Pokud se v lepším případě dotyčný zasekne v půlce básničky a ukáže se, že to jen papouškuje a vůbec neví, o co jde, tak to je prostě tragédie našeho školství (Těleso setrvává v klidu nebo rovnoměrném pohybu, pokud, pokud, ... pokud ...- prostě vůbec neví, co je ta pointa 1. Newtonova zákona). _____________________Je tam tedy i dost mimofyzikálních námětů, které se dají dále zpracovávat - třeba ten kluk, co říká, že je z umělecké školy a že to jde mimo něj (nic proti němu, ale je to fakt smutné). I kluk z umělecké školy by měl mít ponětí o tom, proč se připoutat v autě (ad Vergilius v originále). Pokud se to bude jen pouštět ve třídě stylem - teď probereme Newtonovy zákony, udělejte si zápisky, tak to samo o sobě bude určitě lepší než nic, ale já to vřele doporučuji třeba jako úvodní (nebo shrnující) velmi dobrý a kvalitně zpracovaný materiál. ________________________Líbí se mi hlavně to, že se pořad (opět asi díky lidem z matfyzu) snaží sice ve zkratce, ale názorně vysvětlit podstatu fyzikálních jevů. Jako ilustraci zkratky uvedu to,  že síla má vždy pachatele a oběť (pokud jedno z toho chybí, tak to není pravá síla, což můžeme pozorovat třeba u setrvačných sil). Myslím si, že se podařilo vypíchnout to fyzikálně podstatné, což je hlavní deviza seriálu. Pořadu by ale prospěla větší živost, kterou jsem viděl třeba v Kouzlech fyziky s Vladimírem Kořenem, nemluvě o zahraniční tvorbě. Dvojčata odpichující se veslem na pramičkách na Vltavě jsou sice fajn, ale určitě se na 3. Newtonův zákon dá najít mnohem zábavnější příklad. Ty dva parníčky s magnety, které se měly přitáhnout k sobě (demonstrace akce a reakce) jsou super, ale v předvedené ukázce se jeden z nich se asi přilepil ke stěně bazénku, takže to působilo spíš kontraproduktivně.  To nebyl po ruce větší bazének a silnější magnety? Na komentářích ostatních lidí (provázející slečna odříkává básničky) asi něco je, ale já jí to prominu, ale chápu, že to hloubavějším divákům vadí. Při tom, co ČT produkuje, je to naprostý nadprůměr a díky za Rande s fyzikou! Byl bych moc rád, pokud by tenkrát nezůstalo jen u natočených dílů a v podobné (prosím, ne horší a pokud možno opět pod vedením odborníků) kvalitě by ČT zpracovala třeba elektřinu, magnetismus nebo tepelné jevy. To naprosto chybí a třeba by načerpali inspiraci i ti nefyzikáři, kteří fyziku učí, protože fyzikáři prostě nejsou. Popravdě moc nerozumím tomu, proč ten projekt nepokračoval, podle mě je celkově velmi dobrý. _________________________________Celkově - vždy jde něco zlepšit :-) , ale já to hodnotím pozitivně, ve školách se s Rande s fyzikou dá pracovat velmi kreativně. Plusy: jednotlivé díly na sebe logicky navazují, vystihují to podstatné, jsou fyzikálně správné, základy mechaniky jsou podané moc pěkně. Minusy: chtělo by to dotočit další kapitoly fyziky.

Helios (2020) (TV film)

Moc pěkný a zajímavý film, profesor Druckmüller je velmi sympatická osobnost. Oceňuji, že film není jen vyprávění o sluneční fyzice, ale podařilo se předat i něco z nadšení protagonistů a ukázat, kolik práce za fotkami je, zejména při samotném pořizování na místě, ale i v dalším procesu. Film je podle mě vhodný jak pro odborníky, tak i širokou veřejnost. Já jsem trochu postrádal vysvětlení toho, čím je vlastně tato metoda tak unikátní - resp. jaké výsledky dostávají další vědci nebo amatérští fotografové, kteří se tématem zabývají a jistě také používají skládání různě exponovaných obrazů. Také by mě zajímalo, kde přesně leží těžiště této práce - zda jde o vysloveně vědecký přínos, nebo zda jde o spíše estetickou stránku věci. Předokládám ale, že kombinace obojího. Výsledný dojem z filmu je pro mě ale ryze pozitivní a jsem rád, že mezi námi žijí skuteční lidé, kteří tak zajímavou práci odvádějí. K dobrému dojmu pomohla i vysoká řemeslná úroveň tvůrců a dobrý spád filmu, délka byla taky akorát. Jdu pátrat, kde koupit nějakou fotku.

Přes prsty (2019)

Film je o dost lepší než většina českých tzv. komedií posledních dekád, od kterých se liší zejména tím, že je alespoň občas skutečně docela vtipný a postavy jsou mnohem realističtější (byť je to zde samozřejmě velká nadsázka). Pikantní je, že by mě vůbec nenapadlo se na něco takového podívat, protože české komedie jsou kapitola sama o sobě (s výjimkou úletů typu Polski film). Nalákalo mě pouze to, že dva "trendy" moderátoři z pořadu Kompot na Radiu Wave o něm mluvili jako "o nevtipném dnu českého filmu". Vzhledem k tomu, že oba vydávají své progresivní názory za kategorické pravdy, tak jsem si řekl, že to asi nebude tak horké a filmu jsme dal šanci. Samozřejmě je vše úplně jinak a naše názory na film se liší stejně jako naše názory třeba na cenzuru, gender studies nebo americký feminismus posledních dvaceti let. Chápu, že ten film nemusí sednout každému (zase tak skvělý určitě není), ale dno českého filmu je úplně jinde. Tím tedy děkuji moderátorům Kompotu za pěkný tip na poměrně zábavný film.

Ženy v běhu (2019)

Průměrný český film, ani vyložený průšvih, ani nic světoborného. Herci překvapivě docela dobří, ale tím pozitiva končí. Scénář tak na úrovni žáka osmé třídy základní školy, vtipy na tom byly ještě hůř, byly předvídatelné a nevtipné. Věděl jsem, že to nechci vidět a proč to nechci vidět a měl jsem pravdu. Ale kdo má rád pohádky pro dospělé, které mají vypadat jako realita, tak tomu se to asi líbit bude. Viz komentář: Dadel. Nejvíc mě ale na celém tom našem filmovém rybníčku fascinuje to, že takový kýč (a další podobné) dostává státní příspěvky na natočení.

Pavarotti (2019)

Opera je nejen zpěv, ale i herectví a Pavarotti rozhodně uměl obojí dokonale. Zpíval božsky a své role uměl prožívat také (árie z opery Pagliacci je pro mě jednou z nezapomenutelných chvil filmu). Trochu jsem se bál toho, že dokument půjde jen po povrchu, ale povedlo se alespoň trochu dotknout se i kontroverzních témat. Pro mě jako člověka, který klasickou hudbu miluje, je dokument optimistickou vzpomínkou na hvězdu opery, která dělala vše pro to, aby hudbu přiblížila lidem i na to, jak výjimečný to byl zpěvák (a podle všeho i člověk). Musím se přiznat, že některé jeho mimooperní kroky úplně umělecky ani ideově nechápu, konkrétně stačí zmínit Miss Sarajevo ve spolupráci s U2 či megashow s pop hvězdami své doby. To ale samozřejmě nebrání v tom uznat obdiv nad celkovým Pavarottiho odhodláním jít si za svým bez ohledu na "kritiky", kteří mu nebyli vždy nakloněni, protože věřím tomu, že většinou dělal to, co považoval za správné. Doporučuji krátkou recenzi F. Fuky na kinoboxu, která film dobře vystihuje https://www.kinobox.cz/clanek/16725-recenze-pavarotti-opera .

Love, Death & Robots (2019) (seriál)

Zajímavé, trochu zklamání, protože jsem čekal o dost inteligentnější zábavu (třeba ale právě nejsem tak inteligentní, abych to pobral všechno), ale pár výborných dílů stojí za celé shlédnutí. Negativum je, že kvalita jednotlivých epizod dost kolísá a relativně dost jich je spíš na efekt. Vizuálně je to super skoro vždy, ale obsahově to občas skřípe, což je škoda. Každopádně jsem rád, že jsem se k tomu dostal. Osobně bych ubral na brutalitě a temnosti, ale někdo jiný právě tohle zase ocení.