LeoH

LeoH

Leo Hanuš

okres Zlín
překladatel-muzikant-knihomol


15 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 14 27 40 53
  • 18.3.2018  01:09

  Vymyslet takhle odpudivý český název a pustit k překládání titulků na DVD někoho, kdo (mimo řady jiných kopanců) z dějotvorné šosácké hlášky „nemravnost je možná zábavná, ale ne tak, aby nahradila stoprocentní ctnost a tři pořádná jídla denně“ udělá nesrozumitelný blábol „nemorálnost je možná zábava, ale ne pokud ji chcete praktikovat na stoprocentní cudnosti, a to klidně třikrát za den“, to už musí člověku hodně záležet na tom, aby ten film pohřbil. A přesto, i když je z něj místy cítit divadelní předloha a v prostředním dějství se trochu vleče, zůstává Design for Living svěží taškařicí s mnoha výsostně filmovými momenty (trefně vypíchnuté příklady viz rikitikin komentář), dodnes udivující nejen bezpředsudečným užíváním slova sex, ale hlavně neortodoxním náhledem na to, co znamená „čestně uspořádaný život“.

  • 13.3.2018  21:08

  Kdyby Lyne to úvodní dramátko s ožehavými morálními otázkami nerozehrál tak přesvědčivě, člověka by tolik nemrzelo, když ho scenáristi najednou rozseknou prohlášením jedné strany konfliktu za psychopata a úhybným manévrem do čistokrevného lekacího thrilleru. Který taky v limitech svého žánru vůbec není špatně natočený.

  • 10.3.2018  12:57

  Vhled do jiné kultury, ve kterém „drobné rozdíly“ s naprostou samozřejmostí prorůstají každou scénou, aniž by se o nich žvanilo nebo se hnaly do prvoplánově žalujících extrémů (byť i tak si u konzervativní části íránské kritiky vysloužil nálepku سیاه‌نمایی). O to srozumitelnější je z pohledu Evropana výsledný obraz, o to snáz navozuje představy, jaké by bylo žít mezi těmito lidmi jako jeden z nich. A na tomhle hřišti se hraje antihollywoodsky komplikované, dospělé drama, které neustále převrací role zdánlivých hrdinů a padouchů (aby nakonec dospělo k soucitu se všemi) a přitom mj. díky lehce detektivní zápletce, přirozenému herectví a nenápadně cílevědomé režii nemá nejmenší problém s nečitelností či nezáživností, naopak, chytí a nepustí. — Haló, poradna? Mám náboženský problém.

  • 9.3.2018  19:04

  … a to čistě za samotné malby a za předpokládaný vizuální zážitek ve 3D (viděno bohužel z DVD, ale další hodinu a půl života mě tomu ani nenapadne věnovat). Pokud jde o užvaněný komentář a celkové „filosofující“ pojetí, jsem přesvědčený, že si Herzog dělá z lidí srandu; Star-Spangled Banner jako ukázka pentatonické(!) melodie, očichávač otvorů s voňavkářskou průpravou, „možná-uslyšíme-i-tlukot-vlastního-srdce-buch-buch-buch“ a další pouťové atrakce toho buďtež důkazem, a i kdyby náhodou tohle všechno mělo tvořit jízlivý kontrast k závěrečné nekomentované prohlídce (i když pak se vlastně ještě šlo do pavilonu krokodýlů, takže nejspíš ne), přijde mi to jako mimořádně slaboduchý způsob, jak naložit s materiálem z míst, kam lidská noha s kamerou hned tak znovu nevkročí.

  • 8.3.2018  19:38
  Magnolia (1999)
  *****

  Tříhodinový pobyt v extrémní emocionální ždímačce, sepsaný, zahraný, nasnímaný a sestříhaný tak mistrně, že (#subjectivism-alert) skoro postrádá momenty, které by působily uměle nebo „přes čáru“. Někteří vytýkají nedostatečné intelektuální hlubiny a jiní se zasekli už na rámovací premise „tyhle věci nemůžou být náhoda“, pro mě obojí druhořadé; ústředním tématem, ke kterému se moje myšlenky během filmu stočily a nepřestaly se kolem něj točit ještě dlouho potom, bylo odpouštění – odpouštění těžkých vin, drobných prohřešků i pouhých nenaplněných představ, odpouštění partnerům, dětem, rodičům, sobě samým, odpouštění jako tough part of the job, když máme poznat/vycítit, jestli odpustit lze nebo ne, a to či ono taky uskutečnit – a přitom právě to je důležitý klíč když ne ke štěstí, tak aspoň k snesitelnému (spolu)bytí. Sebereflexe jako blázen, není mnoho filmů, které by se mnou tohle ještě dneska dokázaly. — Apropos, jsem zvědav, jestli když budu příště líp poslouchat rapujícího prcka, přijdu na to, čí byl ten pán ve skříni, co nebyl té paní.

  • 7.3.2018  22:36

  Svým námětem ohromně záslužný, ba úctyhodný počin, u kterého se divácky nedokážu přes pár věcí přenést. Za prvé přes jakousi útržkovitost, neodůvodněnou nedořečenost mnohých epizod – tady se, mám pocit, přece jen neblaze podepsal malý rozpočet (čímž nemám na mysli nepřítomnost soubojových scén, i když i v tomhle punktu by se podle mě bývalo dalo z lecčehos vylhat sebevědomější prací se zvukem) –, za druhé přes nepříliš životně napsané dialogy a celkovou inscenační topornost a za třetí přes nevyrovnanou úroveň (či možná jen nesourodou stylizaci) hereckých výkonů; Jirka Hrzán září (oproti zbytku ansámblu možná až moc), Jiří Bednář s ním jakž takž drží krok, zapomenutá Jana Nováková si (ve své druhé a poslední větší roli, rok před nesmyslnou smrtí v mnichovské emigraci) střihla zamilovanou anglickou naivku s nenápadnou precizností… a ostatní hrají v jakémsi jiném, o dekádu starším filmu. O tenhle rozpor se mi pokaždé rozbily slibně komorní, civilní, „nezávislé“ momenty, film mi před očima rušivě škobrtal a rozpadal se, nedokázal jsem se do něj dostat. Čeští letci RAF na svůj opravdu důstojný filmový pomník pořád ještě čekají, i když Polákovi Nebeští jezdci k němu mají i vzhledem k okolnostem vzniku a pohnutému trezorovému osudu blíž než Svěrákův nesrovnatelně řemeslně suverénnější, patetičtější a vnitřně vyprázdněnější Tmavomodrý svět.

  • 7.3.2018  21:25

  Láskyplné filmařské vyznání, šarmantní, lehkonohé, zábavné (Léaud snad nikdy neměl tak kouzelně sebeironickou roli), filigránsky vypracované (pomlaskával jsem si třeba nad záběrovými variacemi v opakovaných scénách nebo nad tím, jak se v ději postupně uplatňují na začátku vybrané rekvizity), jen to se mnou uvnitř nijak zvlášť nehnulo; jiné Truffautovy kousky se mi zaryly do paměti podstatně víc a to, že nedosahují popularity Americké noci, přičítám spíš její „lidovosti“ než tomu, že by nad jeho ostatní tvorbou nějak zásadně kvalitativně vyčnívala. ****1/2

  • 2.3.2018  13:11

  Příjemná hodinka honící možná příliš mnoho zajíců najednou – představit Tarkovského životní osudy, pracovní metody, náhled na umění a ještě rozebrat pár typických symbolů a motivů z jeho filmů, to na tak malé ploše nešlo stihnout jinak než náznakově.

  • 2.3.2018  12:51
  Zapadákov (1973)
  ***

  Abychom si rozuměli, nezpochybňuju estetické kvality obrazu ani Orffa ani skvělé typové obsazení/herectví Martina a Sissy ani koncept odtažitého líčení událostí bez moralizování; jenom jsem ze sebe za celou dobu nedokázal vykřesat zbla sympatie k postavám ani se byť jen na chvíli nechat unést pocitem volnosti a světa krás, o kterých tu ostatní básní, a bez toho, obávám se, ten film jde uvnímat, ale nejde si ho užít. Podobný problém jsem měl s Bonnie a Clydem; čestná výjimka jsou Mickey a Mallory, asi holt zabijáckou romantiku dokážu přijmout, jen když mi ji někdo jako Stone vyžene do absurdna, explicitně zironizuje a přihodí něco halucinogenních scén. Moje minus.

  • 1.3.2018  22:56
  Nostalgie (1983)
  *****

  Už jsem myslel, že se mě žádný další Tarkovský nedotkne tak osobně jako Stalker a Solaris. Ale kdybych měl říct, proč Nostalgie ano a Zrcadlo ne, budu jenom mlhavě blekotat něco o čistších obrazech, větší soustředěnosti, rezonující osobní zkušenosti.

  • 28.2.2018  16:12

  Nepamatuju, že by na mě nějaký film podle skutečné události (nálepka, která obyčejně znamená „mizerně natočený bulvár“) zapůsobil takhle reálným dojmem neúprosného chaosu, do kterého zúčastnění proti své vůli spadli a dělají, co jim přirozenost dovolí, aby z něj se zdravou kůží vybruslili a mohli se konečně jít někam v klidu navečeřet. Lumet si vybral vynikající „předlohu“, chytře vypustil hudbu a moc dobře věděl, koho obsazuje nejen do hlavní role. Dává si na čas s odkrýváním charakterů a motivací a buduje krásný oblouk – začíná to jako legrační historka o dvou nemotorných smolařích, ale úsměv začne brzo tuhnout a nastoupí silné mrazení v zádech, které nevychází jenom z příběhu a hereckých výkonů, ale i z toho, co se tu říká o napětí mezi lidmi, institucemi, morálkou a společností. Kdo by to byl řekl, že se na tak otřepaný námět dá natočit něco takhle nevšedního.

  • 27.2.2018  23:05
  Malý Cézar (1931)
  ****

  První dojem hodně kazí archaické herectví, ze začátku dokonce i u všeobecně vyzdvihovaného Robinsona, než svou postavu rozehraje trochu do šířky. A nedá se nic dělat, pro diváka znalého novodobých gangsterek od Coppoly, Scorseseho, Leoneho a spol., pojatých jako rafinované charakterové/dobové studie a současně adrenalinové jízdy, je to samozřejmě příliš jednoduché a příliš málo zábavné. Nicméně: I tady se silně zrcadlí éra Velké hospodářské krize a to zrcadlení je jedinečné v tom, že jde o žhavou současnost, žádné načančané retro; je tu několik neortodoxně řešených scén (obě přepadení a vůbec momenty, kdy se tvůrci museli nějak popasovat s různými dobovými tabu – byť jde o film ještě předkodexový), a osobně mi stejně jako u jiných žánrových kousků z 30. let není nesympatické, že hlavní gauner je prostě jenom gauner a ne zromantizovaný gauner s bohatým citovým životem trpící odcizením, existenciálními pochybnostmi a jinou psychologickou omáčkou. A tak, i vzhledem k zakladatelským zásluhám, Cézárkovi tu půlhvězdičku s chutí přihodím.

  • 26.2.2018  21:56
  Opičárny (1931)
  ***

  Humor bří Marxů, nakolik jsem ho zatím měl tu čest poznat, to je těžkotonážní, frontální komická palba bez chvilky oddechu, bez kontrastů, bez chaplinovských poetických okamžiků – mění se jen typ gagů, sérii vybroušených slovních hříček vystřídá fyzická groteska a tu hned zase převálcuje scénka postavená třeba na komickém přízvuku, podle toho, na kterého z bratrů právě přišla řada. Opičárnám směju se mocně na mnoha místech, ale v urputnosti, s jakou se na mě všecka ta pečlivě propočtená legrace hrne, až se pod ní příběh rozpadá, shledávám cosi křečovitého, co mi brání bavit se úměrně počtu vtiposekund. Nepřekvapuje mě, že je Woody Allen řadí mezi své nejoblíbenější komedie „založené na výkonu komika“, ale myslím, že i on sám dokázal tuhle disciplínu povznést k vyšším metám.

  • 25.2.2018  15:40
  Dracula (1931)
  ****

  Nosferatu je Nosferatu, ale tohle je neoddiskutovatelná klasika svého druhu s vlastními kvalitami, svým způsobem krásně čistá věcička. Stoker dal v knížce jednou provždy „kanonický" tvar lidovým pověrám a první oficiálně zfilmovaná verze ho poctivě přesypala na plátno, je to tam jak v encyklopedii, rakve s hlínou, vlci, netopýři, zrcadla, česneky, oměje, pojídání pavouků, Van Helsingové i Míny. Kdyby si někdo potřeboval ujasnit pravidla upíří hry nebo tápal, kdo je kdo v drákulovské mytologii, tady najde všecko přehledně vyskládané do poliček a popsané; pozdější variace na stejné téma až do dnešních časů vždycky tak trochu počítají se znalostí zde položených základů. Jasně, trpí to na všechny neduhy přelomu němé a zvukové éry a není to umění. Tedy až na to, že s nepřítomností doprovodné hudby a s dlouhými pasážemi ticha, stejně jako s vynalézavě rozhýbanou kamerou, se cíleně pracuje jako se zdroji napětí – když se člověk trochu snaží, dokáže si představit, že by se u toho před těmi skoro devadesáti lety bál – a že „mizerný herec“ Lugosi dokáže být démonický bez složitého líčení a zároveň do své postavy vecpat ještě i jistý druh aristokratického rošťáctví (ostatně film sám není tak úplně bez sebeironie), a ještě několik dalších „až na to, že“, díky kterým Browningova Draculu pořád stojí za to vidět, někomu třeba i ne jen jednou.

  • 24.2.2018  01:26

  Vzpomínáte na kultovní Matuškovu Hloupou žábu, nebo jste dokonce někdy potkali originál s Petem Seegerem a vrtalo vám hlavou, jak to, že v obou verzích jsou skoro, ale ne úplně stejné stejné obrázky? Tak to jste narazili na jednu drobnou epizodku z neuvěřitelného životního a tvůrčího příběhu Gena Deitche, pražského Američana, který přiletěl na deset dní a zůstal šedesát let. Osudy a osobnosti obou manželů Deitchových, jejich nakažlivě pozitivní přístup k životu, vypravěčské schopnosti, bohatý animovaný i dokumentární archiv – to je materiál, který se snad ani nedal zkazit, čímž nechci zlehčovat poctivou a patřičně hravou práci tvůrců tohohle filmového portrétu, ale dovolím si ještě vřeleji doporučit stejnojmennou Deitchovu knížku, zejména pak mladším ročníkům – líčení tří dekád života v minulém režimu očima „udiveného návštěvníka z jiného vesmíru“ totiž našincům, kteří tu dobu nezažili, nabízí bližší a srozumitelnější pohled než svědectví nás, kteří jsme se v ní narodili a vyrůstali. (A typicky deitchovskou shodou okolností mi – nekecám – zrovna ve chvíli, kdy píšu tenhle komentář, přišla zpráva, že za tři týdny konečně vychází její český překlad.)

  • 23.2.2018  23:45

  Hodně svérázně vystavěné a stylizované vyprávění o pubertálním hledání lásky a místa v životě, kam se vešlo lpění na vlastních kořenech i vzpoura proti nim, obětavé přátelství i cynická zrada, americké velkoměsto i italský venkov, pouliční realismus i debata oživlých kluků z plakátů, legendární Udo Kier interpretující svůj vlastní starší pokus o synthpopový hit stylem Modrý samet i král vágusů zhusta citující Falstaffa. Drzé, ujeté, křehké, autenticky lidské.

  • 23.2.2018  22:31

  Příběhový minimalismus a lenivé tempo života namazaného na sakra velký krajíc, kytarový fetišismus a jiné projevy pošetilé, ale nutné snahy naplnit si existenci krásou a smyslem, současnost (hudba, společnost, připonakýčlá poezie nejnovějších poznatků astronomie i kvantové fyziky) jako organické pokračování minulosti a jeden z mnoha úseků cesty, jehož význam se s širší perspektivou scvrkává do patřičnějších mezí, vylidněný Detroit jako symbol zvětrávání epoch, slupka oduševnělé morálky / pěstěného estétství versus pud sebezáchovy / přízemní úskalí dlouhých romancí a jiné laskavě cynické humory, hypnotická hra světel a táhlých zvuků, nakažlivý styl a lehkost, které by jeden mohl klidně považovat i za vyčpělou midcultovou posičku a povrchnost, kdyby mu u toho ty dvě hodiny nebylo tak zatraceně dobře.

  • 23.2.2018  21:09

  Hvězdičku srážím hlavně u vědomí toho, jak se mnou zamával Stalker a Solaris – ve srovnání s nimi je pro mě většina Rubleva krapítek neosobní (a Zrcadlo, BTW, zase až příliš osobní), „pouhé“ mistrovské dílo, které můžu obdivovat a rozebírat, ale neumím ho (zatím?) prožívat. Až na zvonařskou epizodu ovšem, to je bez debat jeden z Tarkovského vrcholů.

  • 15.2.2018  00:48

  Z beatlologického hlediska se Scorsesemu povedlo skoro nemožné – neopakovat, co už bylo stokrát řečeno jinde, a když už, tak aspoň volit originální úhel pohledu, nesklouznout na jedné straně do nekritického adorování ani na druhé do bulváru, ale podívat se na život, tvorbu i dynamiku vztahů uvnitř a okolo slavné kapely po svém, hodně intimně a přitom s obyčejně lidským respektem ke všem zúčastněným, a to i u hodně kontroverzních témat – aniž by člověk měl pocit, že se toho ve jménu smířlivosti nějak moc zametlo pod koberec. Co se týká mravenčí práce na postižení všemožných zákrut klikaté životní, osobnostní, tvůrčí i světonázorové cesty samotného George, mám jen tu výhradu, že některé věci (třeba tu o dvou protikladných povahách) jsme možná nemuseli slyšet tolikrát z tolika různých úst, výsledek by asi nebyl o nic míň strhující (zvlášť pro někoho, kdo byl beatlovskou i post-beatlovskou muzikou a celým jejich fenoménem kus života uhranutý) a zároveň by byl o něco málo stravitelnější.

  • 14.2.2018  23:49
  Chlapectví (2014)
  ****

  Časosběrnou metodu bych nenazýval úplně revolucí, skoro tentýž film by se dal docela dobře natočit klasicky, ale je fakt, že dvě věci by neměl – zvláštní magii plynoucí z toho, že před námi herci stárnou doopravdy a ne pomocí maskérských triků, a pak gradaci danou tím, že příběh dospívání je zároveň příběhem filmařského vyzrávání – od prvních jalově dojímacích, schematicky nahozených kapitolek přes defilé nemožných chlapů a životních karambolů zobrazovaných stále méně banálně, s rostoucí jistotou a hloubkou, po sugestivní závěr, kde už nakažlivá energie mladého samečka na prahu samostatného života i syndrom prázdného hnízda u jeho mámy (nejzajímavější postavou filmu je pro mě spíš ona než Hawkeův otcovská moudra trousící a s léty očekávatelně krotnoucí bouřlivák) proudí z plátna suverénně, organicky, s opravdovou vřelostí. — Líbilo se mi mj. i rozhodnutí nesázet třeba ve výběru muziky příliš na nostalgii za konkrétní dobou, roky plynoucí ve vnějším světě jen lehce naťukávat střídáním technologických hračiček apod. – výsledek je o to nadčasovější, dá se na něj snadno napojit bez ohledu na to, kdy člověk prožíval svoje vlastní dospívání/rodičovství, dopřát si půvabně očistný zážitek a přivolat intenzivní ozvěnu leckterých třeba už pozapomenutých pocitů.

  • 4.2.2018  21:22

  Woody svůj film tentokrát tak dlouho utápí v zlatavé záři Storarovy medově nostalgické kamery, podlévá vřelými tóny saxofonových balad a zasypává ledabylým troušením druhdy slavných jmen (tedy přesně tím, co Bobby v druhé půli tak rozhořčeně vyčte své životní lásce), že by člověk v tom unylém, lehce přisnoblém požitkářství málem přehlédl, co se vlastně chtělo říct, a moc tomu nepomáhá ani citelně prořídlý humor, ani pro pozdního Woodyho typická vypravěčská úspornost až strohost, která mi ještě v Kasandřině snu, Whatever Works nebo You Will Meet a Tall Dark Stranger notně konvenovala, protože tam uprázdněné místo zaplnila svérázná, urputná energie, jakou Kavárenští povaleči (nebo třeba Kalifornská kavárna, aneb když už by si mohl distributor s českým názvem při byť jen minimální invenci užít trochu zábavy, nechá pro jistotu anglický) nenabízejí. Pod tím vším se ale rýsuje lehýnce, vlastně docela elegantně načrtnuté (tak jako dobové-nedobové líčení herců) a na Allena vzácně pozitivní, málem buddhisticky smířené sdělení, že i když se člověk nesnaží za každou cenu užívat, co to dá, a tzv. velké příležitosti a osudové vztahy mu proklouznou mezi prsty, pokud si přitom dokáže udržet cosi jako osobní integritu, může život dávat docela dobrý smysl. Není to nic extra radikálního ani objevného, ale důvod, proč o tom natočit film, proč ho natočit třeba takto, proč se na něj podívat a dokonce si ho i užít, se v tom najít dá.

  • 4.2.2018  18:51

  Z marvelovského světa jsem zatím měl tu čest jenom s Bladem dvojkou, Spider-Manem a původní Fantastickou čtyřkou, takže tak trochu test, jestli má cenu si ještě na stará kolena nějak zásadně divácky začínat s novodobou MCU érou. Výsledný dojem tak napůl – navnadilo mě to, ne že ne, ocenil jsem nadhled, dynamiku, technické provedení, krutopřísné hlášky, sedmdesátkový soundtrack. Chybí mi v tom ale uvěřitelná člověčina, jak na straně hrdinské, tak ještě víc na té padoušské (evidentní záměr, ale proto mi chybět nepřestane), a studené, mechanicky odměřované prefabrikované dávky patosu a emocí srážejí jinak svižnou, hyperstylovou a sympaticky otevřeně brakovou zábavu na úroveň příjemně navoněné hygienické pomůcky na jedno použití.

  • 30.1.2018  21:40

  Nemýlím-li se, vůbec první heist komedie, předobraz všech Dannyho i jiných parťáků, Podrazů, ryb Wand atd. atp. S tempem sice středním, ale zato nekolísajícím (Crichton je původem střihač), s anglickým ne-vždy-úplně-suchým humorem, bezchybnou dvojkou distinguovaných uličníků Obi-wanem Guinnessem a Alfiem Doolittlem Hollowayem, závratnou sekvencí běhu z Eiffelovky, jednou z prvních pidiroliček sladké Audrey H. a mnoha dalšími pozitivy. 90 %

  • 30.1.2018  20:44

  Pustili jsme si s prostředním dítětem (politicky uvědomělá skoro17ka) pro trochu historického kontextu v kocovině finálového večera té letošní prezidentské volby – bez pár měsíců přesně po 50 letech, jak mi došlo až dodatečně. Úplně ideální výběr to ale nebyl, ten film s odstupem doby hodně doplácí na to, že počítá se znalostí kontextu, událostí a tváří, má sice zásluhu za uvedení stylu direct cinema do našich luhů a hájů, ale za jeho zjednodušení na doktrínu „zaznamenávat v reálných proporcích, nezasahovat, nekomentovat, nemanipulovat“ platí tím, že sám o sobě na celé té poměrně velké ploše nepředává o mnoho víc než povšechnou atmosféru doby s iluzí autenticity (iluzí vzhledem k aktéry neustále reflektované přítomnosti kamery a mikrofonu). Když si vzpomenu, co ze stejné techniky a stejných metod (ovšem bez alibistického odvrhnutí možnosti podstatnějších střihových zásahů) dokázal dávno před Vachkem vytřískat třeba Pennebaker… — Mimochodem, Kubiška s Janžurkou jsou tady na ČSFD uvedené v obsazení omylem; ta slavná scéna s předáváním kytek Dubčekovi a zapomenutým talismanem ve Spřízněných volbou není, pochází myslím z nějakého dobového filmového týdeníku.

  • 30.1.2018  16:21
  Malíř Kamil Lhoták (studentský film) (1959)
  **

  Voiceover jak opsaný z učebnice dějin umění, občas pro sebepotvrzení avantgardně prostřižený malířovým „Ano“ a zalevno zpoetizovaný flétnovými kudrlinkami v pozadí, záběry snaživě napodobující geometrii Lhotákových obrazů a ve výsledku strašlivá suchařina, málo sdělná a málo vystihující, se špetkou melancholie a nulou hravosti. Dvě hvězdičky za to, co z Lhotáka do výsledku přesto prolezlo.

  • 30.1.2018  14:52

  Obvyklá nadřazenost až bohorovnost, s kterou Vachek přistupuje k svým tématům i k divákovi a kvůli které nemám potřebu se k jeho filmům vracet, podráží nohy i téhle – ve své době obsahem i formou záslužně provokativní, odtud mé tříhvězdičkové hodnocení – zprávě o stavu moravského folklóru na začátku 60. let. Nemůžu se zbavit dojmu, že novovlnná rozkouskovanost, doslovné „symboly“ (vyšisovaný obraz), těžkopádné hrané scénky tu nejsou pro lepší pochopení, podpoření či rozvinutí jednoduché ústřední teze (raději odrecitované hned na začátku), pro proniknutí pod povrch zobrazované skutečnosti ani pro vytvoření atmosféry, ale čistě jako demonstrace domnělého tvůrčího a intelektuálního titánství autorova.

  • 30.1.2018  11:33
  Anima Mundi (1992)
  ****

  Faktor úžasu nad vhledy do mikro- i makrosvěta trošku zeslábl s vývojem kamerové techniky a množstvím nevídaných obrazů, které do nás dnes hrnou přírodovědné TV kanály. Co zůstalo, je nápaditost, svěžest a dokonce humor (kterým smrtelně vážná Qatsi trilogie zrovna neoplývá) ve způsobu, jakým jsou archivní záběry sestříhané a propojené s Glassovou muzikou. I díky krátké stopáži je Duše světa přístupnější než ostatní Reggiovy filmy, ideální pro první seznámení s jeho tvorbou.

  • 24.1.2018  23:11
  Zrcadlo (1975)
  ***

  Pět dnů marně přemýšlím, co k tomu hlubokého říct (málem: jak se obhájit, když tak koukám na to nadšení svých zdejších oblíbenců), budu to tedy muset říct mělce: Věrněji na plátno přenesenou tříšť časem rozmlžených osobních vzpomínek jsem asi nikdy neviděl, ale zároveň je to první Tarkovský, který se mě citově nedotkl, nevtáhl, nezhypnotizoval. Vysvětlení nemám, snad leda že jsem se k tomu dostal příliš pozdě nebo málokrát.

  • 16.1.2018  01:35

  Vůbec ne ta bláznivá fraška, na jakou to vypadá z většiny popisů, ale dost vážně míněný film o posledních věcech člověka, i když notně odlehčovaný humorem spíš hořce sebeironickým než ztřeštěným nebo cynickým, bez absurdního vylhaného optimismu Skafandru a motýla a podobných lacině humanistických limonád. Bilancuje se tu éra, která odchází s generací „volné lásky“ a s koncem dvacátého století, příznačně ohraničeného útokem na manhattanská dvojčata, účtuje se s dravým kapitalismem, veřejným zdravotnictvím i s odbory, polemizuje se s církví, hledí se s obavami do budoucna – a rozhodně se nevolí snadné cesty, nezjednodušuje se ani nepřikrašluje: Luxusní umírání v láskyplném kruhu rodiny a přátel, vyhandlované uprostřed přecpané státní nemocnice za úplatky z peněz, kterými hlavní hrdina pohrdá. Jeho neustálé protináboženské filipiky, které jdou autorovi evidentně z duše, ale vyústí v prazvláštní remízu s nemocniční řádovou sestrou, která je nakonec jediná, kdo pacientům opravdu naslouchá. Prázdné tlachy požitkářských vzdělanců a samozřejmá empatie novodobých barbarů. V jádru generační film, který říká: „Nevíme, jestli náš život a naše ideály vůbec dávaly nějaký smysl, nevíme, co bude se světem dál, odcházíme s neurčitým pocitem, že jsme něco nedokončili, odcházíme v úzkostech a nechce se nám, protože ze všech lidí v dějinách zdaleka nejmíň tušíme kam a proč, protože nemáme víru v Boha, v komunismus nebo aspoň v konzum,“ ale přesto nakonec skoro zázrakem dospěje k čemusi, co lze nazvat smířením, velkorysostí a opatrnou nadějí, přičemž většinu času dokáže být současně brutálně upřímný, zadumaný i prudce zábavný. Skoro za 90 %.

  • 14.1.2018  22:52
  Powaqqatsi (1988)
  ***

  Oproti zjevení jménem Koyaanisqatsi za mě druhý díl Qatsi trilogie vnějškově atraktivnější, obsahově plytší a autorsky rutinérštější (týká se obrázků, hudby i jejich vzájemnosti).

<< předchozí 1 2 3 4 14 27 40 53
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace