Jak přicházejí sny (1998)

Film o živote a láske, o smrti a aj o druhej šanci, o nádeji i beznádeji, o farebných obrazoch, proste o všetkom čo život a možno i život po živote prináša. Skvelé herecké výkony oboch hlavných protagonistov, krásne smutný príbeh, farebné a super triky, emócie vybičované do maxima... Film, ktorý vtiahne človeka do deja od začiatku do konca..

Psí poslání (2017)

Film s krásnou pointou, jednoduchým a predsa nevtieravým dejom. Našlo sa tam všetko - láska, žiarlivosť, závislosť, samota.... Všetko čo k ľudskému životu patrí. Herci možno nepredviedli Oscarové výkony, ale o to boli viac uveriteľní. Jednoducho super sonda do psej i ľudskej duše. Ako sa hovorí v jednoduchosti je krása. Tento film to potvrdzuje.

Sybil (2007) (TV film)

Po pravde pôvodnú verziu s 1976 so Sally Field som nevidel. Takže neviem porovnať. Nevadí. V skutočnosti som si začal vážne myslieť, že má V rámci filmu už ťažko niečo prekvapí. Mýlil som sa. Pretože tento snímok ma prekvapil svojim príbehom (bol by som fakt vďační, ak by toto nemusel byť skutočný príbeh, ale iba fikcia nejakého blázna. Bohužiaľ aj takých svinstiev sú ľudia schopní. A ak tu ide O ženu A matku V jednom, ešte tomu človek viac nemôže uveriť). Ale čo má najviac dostalo bol herecký výkon Tommy Blachard. Zatiaľ najlepší ženský herecký výkon aký som kedy videl. Uveril som jej každú tu postavu A aj jej emócie. Ostatní boli iba ako sekundanti, ale to bol príbeh (či hrôza) života Sybil a nie ich. Fakt tento film a príbeh sa mi hlboko vryl do pamäte. Ale za to môžem iba poďakovať. Nevšední zážitok.

Hon (2012)

Toto bola severská sila. Ja vlastne nemám k tomu dielu normálne slova. Príbeh (žiadna umelina) berie dych, herecké výkony berú dych, hudba a celková réžia podobne. Najradšej by som všetkých tam nakopal. Myslím tie postavy v tom meste, okrem Mikkelsena a tých čo mu verili. Malá vlastne bola iba decko, ale okolie boli totálny blbci, čo si srali do úst. Vraj deti majú občas fantáziu a potom už len, že deti majú vždy pravdu. Odkiaľ na to prišli? Alebo navonok odpustenie hlavnému hrdinovi a potom ten záver. Proste lepšie stvárnené dielo (ako v Jakubiskovom filme Nejasná správa o konci sveta) a to o tom, ako s normálnych ľudí sa stanú vlci a stačí na to malá nevinná lož. Proste toto nedostalo Oscara? Nechápem...

Všichni moji blízcí (1999)

K tomuto snímku človek ťažko hľadá komentár. V tom dobrom slova zmysle. Pre niekoho to môže byť obyčajná citová vydieračka, ale nemyslím si. Tento film ma všetko: - skvelý príbeh (na základe skutočných udalostí) - silné a uveriteľné emócie - majstrovskú réžiu - vynikajúce herecké výkony - skvelú hudbu nič tomu snímku vlastne nechýba. Najlepší český film všetkých čias.

Sedím na konári a je mi dobre (1989)

Jakubisko v tomto filme ukázal svoje najlepšie umenie. Podľa mňa jeho najlepší snímok. Polívka 100 krát lepší ako v Dědictví, Hrubešová, Jakubisková a Kvietik a ďalší mu perfektne asistujú. V jednom príbehu celá anabáza povojnových časov. Láska, chtíč, politický fanatizmus, zrada, jabloňový sad a pekáreň dokáže spojiť iba majster. Berousek je môj človek.

Poslední Mohykán (1992)

Je to niečo ako skvost filmografie. Všetko do seba presne zapadá. Herecké výkony, hudba, scenéria, príbeh proste všetko. A posledných 30 minút filmu je totálne kultových. Je to zmes emócií, lásky, vášne, krutosti, pomsty, odplaty proste krása. Klobúk dole.

Austrálie (2008)

Pre mňa je to perfektná pocta krajine, kultúre a spôsobu života v tak rozmanitej krajine ako je Austrália. Presne tak ako ju opisuje práve Luhmann. Na mňa tento film zapôsobil ako magnet. Od hereckých výkonov protagonistov cez výpravu až po samotnú réžiu. Na tomto snímku však boli podľa mňa najlepší domorodí herci a hlavný záporák. Ale celé to dielo malo tú správnu atmosféru a šťavu a dávno som nemal taký dobrý pocit z americkej produkcie ako po tomto filme. Ďakujem.

Lidice (2011)

K tomuto skvelému snímku môžem napísať len toľko, že je to emočne silný a realistický príbeh, so skvelými a uveriteľnými hereckými výkonmi (Roden, Fialová a Luknár nadpriemer), ďalej super hudba a výprava. Proste tomuto snímku osobne nemôžem nič vytknúť. Dokonca ani 126 minutová stopáž mi nevadila. Len som u niektorých hodnotiacich som vonkoncom nepochopil, kde "podľa nich" režisér i scénarista "tlačili na pílu".

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Skvelý vojnový príbeh. O reálnosti a sile bojových scén, človek ani nemusí hovoriť (a to nehovorím, iba o tej prvej a poslednej filmovej bitke). K tomu ešte (klasický) skvelý herecký výkon Hanksa a ostatných. Proste famózna predpríprava na ešte väčší vojnový skvost a to na Bratstvo neohrozených. Bravó.