Phenomena (1985)

Moja najobľúbenejšia Argentovka - vždy bola a navždy bude. Jasné, príbeh v podstate kopíruje Suspiriu (hrdinka príde na dievčenskú školu v Európe, v ktorej okolí útočí brutálny vrah), ale to vôbec nevadí. Phenomena na to ide predsa len trošku ináč. Absurdný nápad s hmyzom funguje na jednotku a celé to má tak silnú, snovú a dokonalú atmosféru, že len ťažko tomu nepodľahnúť. Krásna Connelly, doktor Loomis ako vozíčkar - expert na hmyz, neskutočný soundtrack od legendárnych Goblinov a unikátne, chladné alpské prostredie. Čo viac? Videl som milión hororov a kadejakých rádoby originálnych záležitostí, ale nič také ako Phenomena nie je, tento film skrátka nemá inú alternatívu. Velikánska srdcovka - 100%. Film vyšiel v niekoľkých zostrihoch. Ten najdlhší "Italian Cut" ma necelé dve hodiny a niektoré dialógy Jennifer Connelly sú nahovorené v taliančine.

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Absolútna lahôdka doslova odjebaná z reťaze. Potoky krvi, ultimátne masky, úžasný gore a fenomenálny audiovizuál. Zmena prostredia na moje počudovanie absolútne nevadila. Tvorcovia veľmi dobre vedia, ako zaujať hardcore fanúšikov tejto krvavej frančízy aj bez chatky v lese. Aj keď, dalo by sa polemizovať, či by taký krik, buchot, streľba z brokovnice a iné veci zostali len tak, bez povšimnutia okolia či polície - ale logiku by sme asi pri sledovaní EVIL DEAD mali nechať niekde doma, zamknutú v pivnici. Za mňa teda plný počet, lebo úprimne neviem, čo tomu vytknúť a ani sa mi nad tým nechce rozmýšľať.. Podobne ladené veci skrátka nevychádzajú každý deň. Na toto dielo sme museli čakať neuveriteľných desať rokov.. BAVIL SOM SA, od začiatku do konca. Takto nejak som si predstavoval po skvelom remaku ďalšiu časť. (Btw, už by sa tunajší distribútor mohol rozhodnúť, ako túto sériu volať, lebo raz je to Lesný duch a raz Smrteľné zlo.. úsmevné.)

Vymítač ďábla: Znamení víry (2023)

Nefunkčné, sterilné, rutinné, nezáživné a hlavne absolútne nedesivé. V podstate ani veľmi neviem, čo k tomu napísať, pretože sa tam za tie necelé sve hodiny takmer nič neudialo. Začnem ale hercami, ktorí boli fakt hnusne nesympatickí. Odom je herecké drevo. Ten človek má po celý čas na ksichte jeden a ten istý výraz a ja netuším prečo. Kurva tak stratí sa mu dcéra, tri dni je pohrešovaná a on nič? Emočne to s ním absolútne nepohlo - v realnom živote by už mohla byť po troch dňoch dávno mŕtva, znásilnená, rozrezaná - ja ako otec by som sa veru zrútil. Vzťah medzi ním a dcérou mi prišiel strašne neprirodzený, vôbec som im to neveril, a keď nefunguje takto primitívný základ, ako je strach rodiča o dieťa, len veľmi ťažko môže fungovať zbytok, keďže to s príbehom úzko súvisí. Atmosféra nulová. Žiadna gradácia, žiadne napätie, žiadne tajomno. Príšerne monotónne natočená vec. Tešil som sa na dusnú atmošku, na hnusné a nepríjemné scény, ale nič z toho sa nedostavilo. David zdá sa nepochopil o čom bol pôvodný originál a hlavne v čom bol, a stále je, výnimočný. Cameo Ellen Burstyn vnímam ako logický krok - v dnešných hororoch úplne normálna vec, kedže sa jedná o legacy sequel. Avšak pôsobilo to hrozne hlúpo a odveci. Jej návrat nefungoval tak ako  návrat pôvodných postáv v iných hororoch. (Herečka sama priznala, že s filmom nechcela mať nikdy nič spoločné, pretože jej to prišlo hlúpe, ale štúdio jej nedalo pokoj a niekoľkokrát jej zvýšili finančnú odmenu na takú sumu, že im na to kývla, aby už mala kľud). No a samozrejme tu máme ešte samotné vymietanie, ktoré je v tejto sérii alfou a omegou. Na rovinu však poviem, že to bolo neuveriteľne chabé, bez poriadnych/šokujúcich scén či znechutenia. Bezpodmienečne najnudnejšie vymietanie diabla aké som v živote vo filme videl, prisahám. Navyše tam Green napchal do finálnej scény toľko ľudí do boha, že to pôsobilo hrozne teatrálne a priam cirkusantsky. Už som iba čakal, kedy začnú všetci kričat EVIL DIES TONIGHT. Ach jaj. Osobne proti nemu nemám nič, prvé dve časti Halloweenu sa mi v podstate páčili - jednotka obzvlášť perfektná - takže o nejakom “prznení” ďalšej hororovej série, ako tu čítam v každom druhom príspevku, hovoriť určite nejdem, lebo Halloween tento človek určite nesprznil (treba si pozrieť nejaké tie staršie časti, aby ste videli, čo to znamená prznenie série). Ale Halloween a Exorcista je kurva rozdiel. Tu nemôže aplikovať tie svoje pičoviny, ktoré mu fungovali v telenovele o Myersovi. Toto su diametrálne odlišné horory a on si to vôbec neuvedomil. Ako hardcore fanúsika originálu ma tento film skrátka absolútne nebavil. Takto si pokračovanie super komornej, strašidelnej, tichej a atmosférou natrieskanej jednotky proste nepredstavujem. Pre nezainteresovaných a príležitostných divákov možno okej, čo ja viem, je to skrátka klasická hollywoodska rutina.. Osobne si však myslím, že k Exorcistovi nemalo nikdy vzniknúť žiadne pokračovanie. Ten film má svoj vlastný príbeh, ktorý skrátka na konci skončil. Bodka. Všetko ostatné je v podstate len parazitovanie na jeho úspechu. Nikdy sa mi nepáčil ani jeden sequel či prequel - pre mňa jednoducho nemajú zmysel. Z úcty k Ellen Burstyn a Linde Brair dávam 50%.

Sestra II (2023)

Musím sklamane skonštatovať, že som sa tentoraz naozaj nudil. Prvú Mníšku pokladám sa podarený, "tichý" horor s troma hercami a vcelku hustou atmosférou - nič extra výnimočné, no zábavné. Dvojka na to ide bohužiaľ z úplne iného konca. Film má dvojnásobne väčší rozpočet ako jednotka a je to samozrejme vidieť aj cítiť - no na kvalite to rozhodne nijak nepridalo. Efektov je viac, hercov je viac a... tým to končí. Všetko ostatné je tak nudne šedý priemer, že ani neviem čo k tomu povedať. Nezľakol som sa ani raz, nebál som sa ani raz, v napätí som nebol ani raz.. Skrátka totálne nezáživný mainstreamový horor, ktorý sa bojí akýmkoľvek spôsobom inovovať/šokovať/prekvapiť. Všetko je tak nechutne "dokonalo" nalinajkované podľa hollywoodskych pravidiel, že to človeka až irituje.. Pozeral som to včera večer a dnes si už polovicu filmu nepamätám. 50% s odretými ušami.

Chůva (1995)

Dvaja blbci sa v piatok večer nudili a nevedeli, do čoho pichnúť.. ale nakoniec na to prišli a zhodli sa, že by to mohla byť Alicia Silverstone. Ale v tento inkriminovaný večer by do nej s radosťou pichlo určite viac spoluobčanov, ako len spomínaní dvaja tragédi, a tak nastáva hlavný problém - kto do nej nakoniec pichne? Veľmi zvláštny film. Nebola to samozrejme taká tragédia, ako opisujú kolegovia, ale videl som aj horšie zlátaniny ako toto, ktoré majú na tomto webe dvojnásobne vyššie hodnotenie. Asi to len netreba brať tak vážne.. 50%

Vřískot 6 (2023)

Pokladám sa za naozaj veľkého fanúšika serie, teda prevažne prvých troch časti, na ktorých som vyrastal. Jednotka je v mojich očiach najlepsi slasher doteraz, ktoreho chytrosť, nadhľad a vtip neprekoná uz v zivote nic. Co sa ale začalo diať so sériou po smrti Cravena sa mi absolutne nepaci. Vreskot 5 nebol vyslovene zlý, ale uz to jednoducho bolo varenie z vody. Pribeh Sidney, o com v podstate cely Vreskot je, bol odhodeny bokom a na scenu prišlo duo nezaujímavých sestier a ich kamaráti. Tvorcovia sa síce snažili nadviazať na povodne filmy a vymysleli dalsiu (hlúpu) zápletku, no uz to skratka nebolo ono. Avšak kráľovskú korunu čistej debility sérii nasadzuje az tato šiesta časť. Pane boze! V podstate ani neviem, kde začať. Samozrejme tvorcovia neprinášajú opäť absolutne nic nové (aj ked na úplnom zaciatku snaha bola, ale vyfučala po 10 minútach, zbabelci) a znovu sme svedkami neuveritelne smiešneho a strasne hlúpeho príbehu, ktorý sa ani s prižmúrením všetkých oci neda brat vazne. Postavy su aj v siestej časti nezaujímavé a niektore z nich dokonca velmi iritujuce. Kazdy tu v maximalne vypätej situácii alebo tesne pred smrťou hláškuje ako debil a neviem ako ostatnych, ale mna uz fakt unavuje pocuvat tie idiotske zvasty o rádoby hororových pravidlách, requeloch, prequeloch a sequeloch. Navyše od postavy, ktora mi je uz z predchádzajúcej časti maximalne nesympaticka. Chudak Randy, ten sa musi v hrobe obracať. Nema to šťavu, nema to iskru, nema to zapal. Áno vratila sa Gale (uplne zbytocny návrat, ale vsetkym je jasne, ze Cox toho na vyber v Hollywoode vela nema, cize urcite kývne aj na Vreskot 12 odohrávajúci sa vo vesmíre), ale pre jezisa krista, vyzera ako Nosferatu. Ano, vratila sa aj Kirby, ale jej postava tu nema absolutne ziadny realny zmysel. Navyše aj ta je uz tak preplastikovana, ze sa na seba ani nepodobá a tentoraz je z nej prosim pekne agentka fbi... najhoršia agentka fbi na tejto planéte. A odhalenie vraha a jeho motívu pokladám za paródiu na celu seriu. Rovnako ako “svätyňu” policajných dôkazov vyskladanú v centre New Yorku v opustenom kine, o čom zázračne nikto nevidel.. To fakt tam bol televízor, ktory hodila Sidney Stuardovi na hlavu v jednotke? A co tie ostatne veci? Nôž Billyho Loomisa, ktorý je po takmer 30 rokoch stale čerstvo od krvi? Kazdy jeden kúsok oblečenia, ktory nosili vrahovia a ich obete v predchádzajúcich filmoch? Dokonca som tam videl červený župan, ktorý mal v prvom filme na sebe Stu. Kurva nech mi nikto nehovori ze sa k takýmto predmetom da nejakym spôsobom dostať.. a je mi jedno ze sa tu bavime o filme, toto je proste extremne stupídne a nemozne. Je absurdne, aby tieto veci zmizli z polície a nikto si to nevšimol. Ach moj boze.. A Ghostface v kazdej scéne pôsobí ako dvojmetrové, neuveritelne silne hovado, ktore si bez problémov poradi aj so svalnatym dospelým chlapom (frajer Gale) a pri odhlaleni vraha zisťujeme, ze pod maskou sa skrýva meter aj pol vysoké dievčatko a 17 ročný školou povinný tínedžer.. Choďte do riti. V ďalšej časti bude vraždiť kto? Švagor zabitého predavača zo supermarketu? Alebo syn majiteľa videopozicovne z Woodsboroo, kde robil Randy?.. Cele toto predstavenie pôsobí hlupo a smiesne a takýmto štýlom sa da pokračovať donekonečna. O tom ze hlavne postavy su nesmrteľne ani nejdem začínať.. 10 bodnutí do brucha od dvoch vrahov súčasne a o pol hodinu sa tvari, akoby sa nic nestalo? V tejto časti prakticky nikto nezomrie, len panaci, ktorí nikoho nezaujímajú. Pomoc. Tupy “americky” film pre mládež. Ostrieľaným hororistom a old-schoolovym fanúšikom serie toto jednoducho sadnut nemoze. Chyba mi Sid a Dewey.. stare dobre casy.. Toto je na hovno.. 45%.

Texaský masakr motorovou pilou 3D (2013)

Určite jedno z tých lepších moderných spracovaní koženého ksichtu, ktoré máme k dispozícii. Neviem ako ostatní, ale pri pozeraní podobne ladeného filmu mňa osobne príbeh a jeho zápletky skutočne nejak extra nezaujímajú. Všetky texaské masakre, piatky trináste a nočné mory existujú len preto, lebo ľudí baví sledovať, ako si vrah berie svoje obete "svojským" a jemu blízkym spôsobom. Netvárme sa tu, že to všetko sledujeme kvôli hlbokomyseľnému príbehu a neuveriteľne prepracovaným postavám. Preto nerozumiem, ako môže niekto nenávidieť tento film kvôli zápletke. Prepáčte, ale riešiť tu nejaké časové rozpoloženie, ktoré údajne nesedí, alebo to, že postavy používajú mobil, ktorý v danej dobe neexistoval, mi pripadá, neurazte sa, neuveriteľne jebnuté. Ak sú toto veci, ktoré diváka zaujímajú pri sledovaní Texaského masakru, tak sa niekde stala obrovská chyba. Ale aby som sa ešte na chvíľu vrátil k filmu ako takému.. je to úplne bez problémov stráviteľná chainsaw rutina. Koho bavili tie "vážne" časti série, čiže jednotka, remake a jeho prequel, musí sa mu v podstate páčiť aj toto, pretože je to plus-mínus to isté.. 65%.

Brainscan (1994)

Vynikajúca a originálna záležitosť. Viac než o horor sa skor jedna o sci-fi triler… nieco na spôsob Cronnenbergovej podivnej tvorby. Furlong super, Langella smrtelne vážny ale samozrejme na jednotku ako vzdy, no a T. Ryder Smith ako Trickster to zaklincoval. Aby sme tu ale nelietali iba v oblakoch, nejedna sa o najlepši film všetkých cias.. K absolútnej kultovke tomu proste nieco chyba.. a to “nieco” je lepší zaver. To je v podstate jedina vec, ktorá mi na filme mierne vadi a zaroven vec, cez ktorú sa nedokážem uplne na 100% preniesť, pretože na konci padne cela tajuplnost a krasne budovaná atmosféra uplne zbytocne do hajzlu. Akoby sa tvorcovia bali zariskovať, šokovať a ostat verní “hororovejsiemu” zakončeniu, a radsej to bezpečne a mozno aj trosku nasilu zahrali do outu na happy end. Ale nevadi, nic nie je dokonale. Brainscan je nieco ako Phantasm. Zvlastne, atmosferické, zaujimave, obcas napínavé, snové.. a ma to fantasticky ústredný motív.

Věc: Počátek (2011)

Nedocenený a tak trošku zabudnutý film. Škoda, lebo cítiť, že Heijningen ctí Carpenterov originál - vidieť a počuť to na každom kroku. Keby by mu jebnuté štúdio nekecalo do práce, mohli sme tu mať ešte lepší film, ako sme dostali, hlavne s plne praktickými efektami a "pilotom", ktorého na konci nahradili "tetris kocky". Neokukané tváre však potešia. Škandinávski herci hrajú sympaticky, vierohodne. Celé to má "autentický" nádych osemdesiatych rokov a hudba od Marca Beltramiho filmu náramne sedí. Snímke podkopávajú kolená v podstate iba slabé a príliš do oči bijúce cgi efekty - obrovská škoda, že tam nenechali tie praktické, s ktorými bol film pôvodne natočený. V konečnom dôsledku však ide o skutočne vydarený prequel. Jeden z najžiadanejších, lebo azda každý fanúšik Veci bol zvedavý, čo sa stalo Švédom, ehm, teda Nórom na ich základni:). Heijningenovi sa na jednu stranu určite podarilo naplniť vysoké očakávania hardcore fanúšikov pôvodného filmu, pretože sme sa dozvedeli všetko, čo sme sa dozvedieť mali.. no na strane druhej mu celú ideu a nápad pokazilo práve chamtivé štúdio, ktoré do projektu kecalo tak veľmi, až sa to celé otočilo proti ním a film v kinách úplne prepadol. Nakoľko za posledných 41 rokov vznikli iba dva filmy z tohto univerza, pevne dúfam, že sa vo svojom živote dočkám ešte aspoň jedného.. nič viac si z tohto prehnitého filmového sveta neželám..

"O" (2001)

Tento film ma zasiahol v tom najideálnejšom období. Puberta, dospievanie, skrátka vek, pre ktorý je "O" predovšetkým určený. Čo ale neznamená, že by mi dnes snímka pripadala fádna, nebodaj smiešna.. to absolútne nie, práve naopak. Natočené je to výborne. Herci sú kvalitní a celé to má veľmi silnú romanticko-smutnú-trilerovú atmosféru a skvelý soundtrack. Hartnett bol vtedy v kurze a chrlil jednu pecku za druhou (H20, Fakulta, Čierny jastrab, Pearl Harbor..), čiže tu sa išlo s castingom prakticky na istotu. Nehovoriac o ďalších hviezdičkách milénia typu Julia Stiles (10 dôvodov, prečo ťa nenávidím), Mekhi Phifer (Tajomstvo minulého leta 2) Elden Henson (Taková normálni holka) či Andrew Keegan (Klub zlomenych srdci) + ďalší, čiže stará dobrá klasika.. ľudia, na ktorých som (sme?) vyrastal(i). Podobná vec už nevznikne nikdy, toho času bolo všetko iné..

Ovládací panel

Fanklub