Kapitán Phillips (2013)

Kulervoucí adrenalinová jízda plná strhujících momentů a znamenitě zahraných scén. Paul znovu potvrzuje své jedinečné nadání pro práci s kamerou a dává rovněž patřičný prostor pro vyniknutí Hanksova mistrovského projevu. Gradující napětí je nasazeno už od úvodních minut a v závěrečných chvílích je dokonce infarktové. Komorní scény v záchranném člunu jsou náležitě dusné a nejen v této fázi vyniká autentičnost filmu spolu s realistickým chováním somálských pirátů. Nechybí vykreslení psychologického profilu rukojmích, ani reklama na U.S NAVY. Hudební podkres impozantní. 85%

Červi (1976) odpad!

Těžká zoufalost. Lieberman tímto "filmem" neprovokuje veřejnost, nýbrž duševní zdraví diváka. Prvních 45 minut se neodehrává vůbec nic. Jsme pouze seznámeni s ústředním duem, které je mnohem nechutnější, než červi samotní. Režisér tohoto nesmyslu měl být urychleně léčen, neboť totálně selhal nejen jako filmař, ale i jako racionálně uvažující člověk. Squirm nenabídnou zhola nic. Jsou snad jen zářným příkladem toho, jak se práce na filmu může vymknout z rukou a vznikne tak naprostá zhovadilost, která nikdy neměla spatřit světlo světa. 0%

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Zdá se, že současným trendem filmových tvůrců tohoto žánru je zdemolovat, co se dá. Viz Transformers 3, Man of Steel. Z tohoto hlediska Pacific Rim celkem funguje. Destruktivní souboje jsou efektní a nápadité. Chybí ovšem hlubší myšlenka, která by posunula film o stupeň výš. Postrádal jsem původ monster Kaiju a bližší seznámení s Jeagery. Charaktery postav zdaleka nevykreslené, tak jak bych si přál. Film tedy u mě nabudil dojem spíše průměrného zábavného blockbusteru, než ambiciózního snímku, kde je cítit nějaká inovace.

Úkryt (2011)

Démonické psycho, které je potřeba vstřebat všemi smysly. Režisér nekompromisně cloumá s pocity diváka a po dvě hodiny jej udržuje v nejistotě a napětí. Take Shelter disponuje značnou dávkou velmi silných momentů( scéna v bunkru), které znamenají jedině plus pro atmosféru a zážitek samotný. Michael Shannon předvádí prvotřídní kreaci, čímž se stává jedním z nosných pilířů filmu. Realistická a velmi hutná záležitost. 75%

Avengers (2012)

Velkolepý opus s dostatkem ohromující akce, lehkomyslnosti, gagů a znamenitých dialogů, což je na blockbusteru asi ten nejvíce potěšující parametr. Hrdinská parta je neodolatelná a stojí na ní veškerá zábava, které je v tomto kolosu skutečně štědrá porce, obzvlášť ve vyhroceném finále. Všichni jsou sehraní a svými projevy nadpřirozených schopností umocňují efektivní dopad na diváka. Ve všech aspektech slušně odvedená práce. 75%.

Ten nejlepší (2000)

Pokud film obsahuje štědrou porci De Nirových nasraných póz a originálních sarkastických projevů, jsem ochoten všechny neduhy odpustit, což jsou v tomto případě nevkusná klišé a tradiční sentiment. Tillman občas zatlačí na pilu i co se týče moralizování o životních úspěších, ale tím u mě zápory končí. Skvěle je vyobrazen kariérní vzestup (Carl Brashear), sestup( Bill Sundy) i rasová segregace mezi těmito postavami. Charlize Theron coby sexsymbol filmu trochu zkrášluje vizuál. Nechybí několik emotivních scén (osobní duel se zadržením dechu, závěr ve skafandru, praktická zkouška pod vodou) a i ty romantické nejsou k zahození. Trochu pateticky působí řeči o životních hodnotách a poctivém vybojování slávy a úspěchu, nicméně i přesto z tohoto hlediska Men of Honor zapůsobí a možná donutí diváka omezit jeden ze sedmi smrtelných hříchů. Lenost :-)

Vše je ztraceno (2013)

Trosečník o 13 let později, jen s tím rozdílem, že Redford se snaží přežít na moři, nikoliv na ostrově. All Is Lost nemá daleko k němému filmu a vyniká především svou atmosférou a samotným Redfordem, který směle dokázal, že do starého železa ještě nepatří. Za pozornost nepochybně stojí i ambientní zvuky (šplouchání vody, poryvy větru, bouře apod.). Efektně je vyobrazena bezútěšnost situace a pořekadlo, že " vždy může být hůř ". Nějak takhle mohou vypadat stinné stránky samotářského života na moři. 75%

V zajetí démonů (2013)

Úchvatný příklad, kdy se zkušený a velmi schopný režisér ujme stále populárního tématu a vytvoří v rámci žánru silnou konkurenci. V porovnání s Exorcistou z roku 1973 o něco hutnější a působivější. Wan důkladně buduje atmosféru po celý film a pečlivě minimalizuje počet hluchých míst. Známé "lekačky" v některých momentech předvídatelné, avšak přesto je účel hororu splněn na výbornou. Duo Warrenových je skvělé, obzvlášť krasotinka Vera Farmiga. Závěr s vymýtáním sice trochu oslabuje věrohodnost exorcismu, nicméně pro řádné vyvrcholení filmu a emoce to znamená jedině plus. Před takto zručně odvedenou prací lze jedině smeknout. 80%

Nevědomí (2013)

Zas tu máme moderní velkolepé dobrodružství, které má u mě dva úhly pohledu. Jedná se o pouhý epický blockbuster, který jen předstírá myšlenkový přesah a je vlastně ve výsledku příběhově těžce nedotažený, a nebo se skutečně jedná o hluboké filozofické dílo, které je jen těžko rozluštitelné? Po první projekci nemám nejmenší ponětí, ke které variantě se přiklonit. Vedle toho je však Oblivion tak jako tak fenomenální audiovizuální žranicí, která nemá obdoby. Impozantní soundtrack má tendenci vyléčit zánět uší a možná i zlepšit sluch. Zkrátka nezapomenutelná vizionářská podívaná. Otázkou zůstává, zda má v sobě něco hlubšího či nikoliv. Uvidíme po dalších projekcích. 70%

Zmizení (2013)

Jakmile film skončil, vstal jsem ze židle a zatleskal. V tomto případě jsou superlativy na místě, neboť všechny filmové atributy se tu sešly ve vrcholné formě a společně učiní z tohoto veledíla ojedinělý kult. Gyllenhal-Jackman hrají tak skvostně, že pokud nebudou alespoň nominováni na zlatého plešouna, tak bude vážně ohroženo mé duševní zdraví. Guzikowski má zlaté ruce a jeho práce plná geniální tvůrčí invence je jednoduše řečeno dechberoucí. Villeneuve už několikrát dokázal, že své práci dobře rozumí a zde to úchvatným způsobem jen potvrdil. Každý záběr je do detailu promyšlen a dost možná se tu objevuje nová definice pro pojem dějová gradace. Umělecké dílo ve všech směrech.