ad

Adam Doležal

okres Brno
už ne student

• 15.6.2005  12:02

Přiznejme si to, trojka Zucker-Zucker-Abrahams jsou legendy parodie a pravděpodobně i její nedostižné modly. Jejich filmy hýří bláznivým humorem a brilantními hláškami, na které se nezapomíná. Pokud bych měl někoho vyzdvihnout, byl by to asi nedostižný Lloyd Bridges!!!

• 15.6.2005  11:55

Moje první parodie, která u mně na dlouhou dobu definovala pojem komedie a kterou si nenechám od nikoho vzít :) "Zajdeš na skleničku?" "Díky, já sklo nejim."

• 8.6.2005  16:49

Burtonova imaginace nezná mezí... Tento filmeček vám nic převratného neřekne a ani neukáže, jen je tak krásně atmosférický a ulítlý, že nemá (svým způsobem) obdoby... Hudba je perfektní (zaplaťpánbůh, na ní stojí podstatná část kouzla filmu) a romance mezi kostlivcem Jackem a hadrovou panenkou Sally funguje též na výbornou!! Konečně pořádný neokoukaný film na vánoce :)

• 8.6.2005  15:15
    (1998)

Zajímavá studie lidské posedlosti (či lidských posedlostí), kterou je ovšem hřích přirovnávat k Lynchovi jen kvůli vnější podobnosti s Mazací hlavou. Pravda je, že forma je brilantní, ať už jde o klasické kamerové jízdy (které naplno vyznějí až v Reqiem za sen), či o zrnité, černobílé "noir" obrazy. Určitě se na to všwechno moc pěnkně kouká a hl. postava je stvrárněná též velmi dobře. 15:13Osobní poznámka: Kdysi jsem tajně doufal, že se najde ovlážlivec a zfilmuje Foucaltovo kyvadlo. Pi na něj v mnohém tolik odkazuje, že už snad ani není nutné jej natáčet... Bravo!

• 6.6.2005  16:14
    Vyvolený (2000)

Velmi zajímavý psychologický film o lidech vypořádavajících se se životní krizí. Každý z nich tak činí po svém... Vynikající herecké výkony, slušná hudba, příjemná režie, pomalý spád, který může někoho nudit, závěr, který může někoho naštvat (ne tak mě) a závěrečné dovysvětlující titulky, které naštvou snad každého :) Pět jen s odřenýma ušima a za originální verzi.

• 5.6.2005  22:12
    Vetřelec (1979)

Sci-fi Scottovi prostě jdou o tom není pochyb,vždy si skvěle rozumí se svými výtvarníky a tvoří skličující světy jeden za druhým... tento je z nich nejstrašidelnější.

• 5.6.2005  11:22
    Dobytí severního pólu (divadelní záznam) (2006)

"Poslechni, Varle...."

• 5.6.2005  11:20
    Záskok (divadelní záznam) (1997)

"Tady jsem hrál!" Můj vůbec nejoblíbenější Cimrman. "Při potlesku na otevřené scéně se neukláněj, patrně nepatří tobě." nebo "Po nápovědě neopakuj všechno, některé věty patří kolegům."

• 5.6.2005  11:18
    Vyšetřování ztráty třídní knihy (divadelní záznam) (1997)

"Tohle, že je pořádná třída? Vždyť je to tady samej debil, nebo blbeček!"

• 5.6.2005  11:17
    Němý Bobeš aneb Český Tarzan (divadelní záznam) (1997)

"Cos to udělal, Pepíku?" "Hoďte na něj deku, nebo ho zabiju!"

• 5.6.2005  11:16
    Lijavec (divadelní záznam) (1997)

"H2 SO5"

• 5.6.2005  11:16
    Hospoda Na mýtince (divadelní záznam) (1997)

"No moment, ne tak hr, na takový návaly tady nejsem zařízenej!"

• 5.6.2005  11:15
    Akt (divadelní záznam) (1997)

"...takové jakoby... čtverečky..."

• 4.6.2005  22:30

Každopádně Spielbergův tvůrčí vrchol... Fiennes je skvělý, skvělý a ještě jednou skvělý!!!!

• 25.5.2005  23:23

Úvodní půlhodinka a poslední půlhodinka (samozřejmě bez závěrečných minut vlajících amereckých vlajek) jsou oporavdu hodně dobré... vše mezitím se dá přetrpět, neuráží to a rychle to uteče (až se budete divit) jen ten patriotismus mi už leze krkem.

• 25.5.2005  22:46

Obrazově dokonalý, až přepečlivý film, u kterého si však tou poslední hvězdičkou budu jistý pravděpodobně až po druhém zkouknutí (jak už se stává u Bergmana zvykem), protože první polovina se mi zdála za a) zdlouhavá a za b) místy trochu nevyrovnaná, jako by film sám nevěděl, čím (a o čem) chce přesně být... Poté do sebe ovšem začalo ono přehršle témat krásně zapadat a já začal koukat jako na vyjevení. Nakonec musím přiznat, že pan Bergman je nejspíš génius, že dokázal poskládat tolik témat a vypravěčských postupů do jednoho celku, obzvláště závěrečná kombinace až dětškého mystična s krutostí mezilidských "vězení", či vězení uvnitř svých masek mi doslova vyrazila dech! Nebudu tu dlouho tlachat a jen znovu dodám, že opravdu počítám s tím, že napodruhé už mi vše bude dávat větší smysl (pokud ne, vrátím se a své hodnocení opravím na čtyry*)

• 20.5.2005  18:12

Upřímně řečeno, muzikály moc nemusím, protože mi přijdou ploché a o ničem... Ne tak tento, užil jsem si ho od svižného začátku, až do halucinogeního, geniálně vystavěného konce, který je sám o sobě jedním z nejsilnějších filmových finále, co jsem kdy viděl (vlastně nejsilnější) - "Some of these days, you gonna miss me..." :)MMCH, Rob Scheider se tu občas zaobírá střiháním filmu o standup komikovi, a následnými kritikami na tento film...že by odkaz na Lennyho?

• 16.5.2005  15:27
    Daria (TV seriál) (1997)

Darjinej klid, pohodu a suché hlášky jsem také dost žral :)

• 16.5.2005  11:42

Trainspotting hadr! Aneb Co jste si nikdy nepřáli vědět o drogách a dnech na která lze spadnout, studená sprcha a pro mě pravděpodobně nejemotivnější film posledních pěti let! Herci hrajou jako o život a v čele jim vévodí nepřekonatelná Ellen Burstynová, která dokáže svoji "mamku" dovést až do nejhoroucnějších pekel. Režisér předvádí hypnotické jízdy kamer a Kronos Quartet k tomu fidlujou ostošest... Nic na co zapomenete, nic na co budete rádi vzpomínat. Pro mě osobně se jedná zase jednou o film, kvůli kterému mi do sbírky přibyde další noční můra.

• 13.5.2005  17:19
    Pro ptáčky (2000)

Myslím, že tenhle tříminutový kraťas naopak vydrží hodně dlouho, skoukávám ho pořád dokola, když mám melancholickou náladu a vždycky zabere... už jenom ty zvuky ptáčků, super (Gerihu hru mám ale stejně radši)

• 9.5.2005  16:34
    Metropolis (1927)

Nezbývá než smeknout klobouk...nebo se divit, protože to co Lang ve své době dokázal je neuvěřitelné! začátek je lahůdka,ale jak film pokračuje dostává se mu stále víc a víc vizuálních dokonalostí, a dokonce se v některých scénách dotýká až surrealistického vidění světa. Samozřejmě nečekejte žádný hlubokomyslný děj (ten ve filmu prezentovaný je až hlupě triviální a odhadnutelný), ale i tak je Metropolis gigantické dílo, na kterém by se měli všichni současní režiséře (bez rozdílu) učit, jak na věc - vzpoměňte, jak se v tehdejších dobách točilo a jak se točí dnes...

• 5.5.2005  14:51

Postelová scéna s rodiči je vážně neopakovatelná... Stejně jako spoustu jiných scén :) Veselý, krutý, prostě "přesný" film.

• 1.5.2005  16:10

I když s tou poslední hvězdičkou je to tak trochu na pováženou, film bohužel není takj dokonalý, jak jsem od něj čekal,a jak by napovídalil jiná Bergmenova díla (především Fanny a Alexandr), problém je hlavně v některých scénách s herci (např. jejich realizačne průhledný a divácky neúčinný útěk před smrtí a bouřkou, nebo stylové,ale nehodící se přehrávání kováře) to vše jsou ale jen maličkosti, ktreré nemůžou zastínit všechny ostatní scény, ze kterých jde mráz po zádech, všechno okolo (brilantní) smrti, závěr, scény s "posedlou dívkou, či sebemrskačský průvod pokrytců... velmi silný příběh, tak holt jednou těch pár rušivých momentů přehlédnu a dám nejvíc...už proto, že i přes svoji averzi k historickým filmům mě Sedmá pečet určitě vždy chytne a nepustí...

• 25.4.2005  16:16
    Lesní duch (1981)

Ano prosím, moc jsem se bavil celou dobu a přiznám si to: bál jsem se :) natočit něco podobného (hlavně práce kamery a zvuku jsou brilantní) s tak málo prostředky je asi celkem kumšt, pátá hvězdička je tedy za odvahu...

• 20.4.2005  15:12

Nad čím porád špekulujete? je to prostě opravdu DOBRÝ film. Bill Murray je prostě skvostný a pozadu není ani Scarlett Johansson (ovšem na Billovi etudy u fotografa, nebo u režiséra nemá). celkově melancholická atmosféra je silná a hned tak jí nic nepřehluší. Být mladší, okamžitě se mi film vyhoupne na vysokou příčku... Bohužel už neumím tolik snít, jak jsem uměl dříve, ale i tak hodnotím vysoko. PS.: Ano, jistá paralela s The Follow tam je, ale ve výsledku se jedná o dva zcela odlyšné filmy a myslím, že jejich srovnávání je čirá zhůvěřilost.

• 21.2.2005  17:10

Jednoznačně a nemilosrdně za pět, jedná se totiž o jeden z nejlepších (ne-li nej.) dokumentů všech dob. Až se bude někdy hlasovat, co vyslat do vesmíru potencionálním mimozemšťanům, přimlouvám se za Koyaanisqatsi :) ať ví, do čeho jdou. Jak by řekl Jack z Klubu rváčů: Myslím, že je to o tom, kam kráčíme... a má recht. PS. : Má smysl se rozepisovat o krásné hudbě?? :)

• 14.2.2005  23:36

Ano, Kroner a Kaminská = herecká škola, herecké nebe, oba jsou nerosto dokonalí, stejně jako režie, či scénář.... + několik důležitých slov pro život..."Zlo vzniká ze strachu." + jedno z nejsugestivnějších finále světového filmu

• 11.2.2005  23:27
    Občan Kane (1941)

A to prosím film nehodnotím jako povinný kult,ale jako plnohodnotný film o nezaplatitelné cenně za velikost... i když je jasné, co dělá Občana Kanea Občanem Kanem a to je režijní filmové arcidokonalé vidění...

• 19.12.2004  17:40

Naprosto úžasný krátký filmeček, je obdivuhodné, kolik atmosféry, emocí a dohraných charakterů se vejde do osmi minut...a konečně film nepůsobí jen jako demonstrace jednoho auta, kdyby jezdili v úplně jiném, nebo kdyby chodiliu celou dobu pěšky, nic by se nezměnilo.

• 19.12.2004  15:25
    Želvy Ninja (TV seriál) (1987)

Taky jste si na ně jako škvrňata hráli? Mým favoritem byl sice Rafaelo, ale nakonec jsem vždycky skončil jako Mistr Tříska....amozřejmě, že je to kravina nad kraviny, ale dyž ono se na to tak pěkně vzpomíná :)