IXOXI

IXOXI

Tuvalu

<< předchozí 1 2 3 4 5 6
    • 28.9.2020  09:18

Papež chovající se jako hovado, protože si to vzhledem k pozici mohl dovolit, stejně jako králové a aristokrati byly v minulosti běžní stejně jako dnes někteří prezidenti, proto mně přijde směšné číst o vzájemné úctě mezi povýšeným a „sluhou“. Kdybych se stejně uctivě choval ke komentujícím mluvícím o úctě asi by nebyly stejně nadšení jako v případě 5-ti hvězdičkového filmu. Papež je zahraný skvěle, ale osobně nemám potřebu takové hulvátství sledovat. Kromě toho je zde jen velice pomalu odsýpající děj, množství plytkých myšlenek apod. Z kladných stránek musím vyzdvihnout pěkné kostýmy a kulisy, ale zejména na kulisách se už podepsal čas. Dnes bych řekl, že se jedná o film hodný zapomenutí.

• 15.8.2020  06:34
    Triumf vůle (1935)

V roce 1934 ještě Francie se Spojeným Královstvím plně neukázali svoji impotenci, Mussolini ještě nespolupracuje s nacisty, naopak je jediný, kdo zakročí proti Hitlerovi, přesto Hitler už vede válečnou rétoriku. Triumf vůle pochází z doby kdy stále cílil na nejchudší a levicové voliče, mluví zejména o práci a využívá neštěstí hospodářské krize. Slibuje beztřídní společnost, mír a vyzdvihuje nedávno umřelého Hindenburga, který bránil Hitlerovi, co mu síly stačily a snaží se v lidech probouzet národní cítění. Po mnoha revolucích kolem celého světa se zdají texty Hitlerových proslovů primitivní, ale taky se až zase tak neliší od proslovů politiků v jiných dobách. Na druhou stranu se musí uznat, že Hitler mluvil bez poznámek na papírku (ne vždy) a dost možná právě svou zaníceností, vírou ve svou věc a cílením na spodinu dokázal získat masy a rozpoutat peklo na Zemi. Také je zřejmé, proč silně potlačoval sociální demokraty a komunisty, cílící na stejné skupiny lidí. I přes moje hodnocení se vyplatí vidět, jak se chlubí tlačením bludů do hlav děcek v Hitlerjungen apod., historickou cenu tento „dokument“ má a na jedno shlédnutí lze doporučit. Osobně mně přijde, že ve filmu Hitler: Vzestup zla byl Hitler zahrán působivěji, než zde předvedl sám sebe...

• 26.7.2020  19:45
    Katedrála moře (TV seriál) (2018)

Knihu jsem nečetl, přesné historické pozadí neznám a neubírám kvality tomuto seriálu, ale sledovat něco natolik útrpného nebudu. Tolik hnusu, co se vejde do jednoho dílu je na mě prostě příliš. Nehodnotím hvězdičkami, ať nesrazím hodnocení sebetrýznitelům.

• 20.6.2020  09:10
    Pro Samu (2019)

Vzácný pohled drsných záběrů ze skutečné války? Spíše kýč plný největších dnešních stereotypů, jak správně vylíčit v médiích škaredé věci. Pokud je získání jednoho kusu ovoce svátkem pro celou rodinu, pak vlastnictví mobilního telefonu povinností, stejně tak mobilní data. Trpí lidé ve válce? Předně děti, proto se utrpení ukazuje zásadně na dětech - na ostatních až zase tak nezáleží. Bojovali v Aleppu různé strany? Ne, jasně se zde dozvíte, že to byly pouze chudáci běžní lidé proti vládě s podporou Ruska. Rusové samozřejmě byly tak zlý, že pokud jste potřebovali jet navštívit přátele v Turecku (kteří ačkoliv to nebylo zmíněno, tak podporovali opačnou stranu), Vás pustili oběma směry. A nakonec Vás ti zlý agresoři nechají jen tak odjet... Bohužel drastické záběry s komentářem vyprávějí příběh, který Vám říká co si máte myslet, nikoliv co se opravdu stalo. Běžně bych hodnotil odpadem, zde jsem kvůli některým věcem hodnocení upravil, aby bylo jasně vidět, že jsou přínosné.

• 6.6.2020  17:10
    Blade Runner (1982)

Po druhém shlédnutí ponechávám hodnocení na zasloužených ****. Blade runner je dobrý film, který vyniká promyšlenými rozhovory, které jej mohly a věřím, že v očích mnoha i povznesli do sekce výjimečných filmů. U mě k tomu nedošlo, zejména kvůli svým způsobem zbytečným soubojům, kdy hlavního „záporáka“ nebylo třeba vůbec honit, natož pak riskovat při boji s ním. Přesto vyznění a množství chytlavých myšlenek donutí k zamyšlení i po skončení filmu po několik následujících dnů.

• 26.4.2020  19:07

Vůbec by mě nenapadlo, že detailnější záběry, než nám pravidelně servíruje David Attenborough přinese dokument o pavoucích z Jihoafrické republiky. Nesmírně pozitivní překvapení.

• 15.3.2020  14:34

Ve třetím díle už mně postupné přepisování kánonu začalo štvát, zejména v povídce Zaklínač, ale i parabola Yen a strigy by mohla poukazovat na nepochopení jedné z nejzajímavějších postav vůbec. Začínám mít strach o celý seriál.

• 14.3.2020  20:47

Druhý díl zcela zbytečně prolínají tři příběhy, z nichž zejména představení Marigolda je hodně odfláknuté... Proč tedy dávám *****? V prvních knihách je naznačeno co utvářelo psychiku Yennefer, zde je celý příběh domyšlen a fantasticky natočen takovým způsobem, že pozorný divák si jistě všimne drobných detailů, které se později objeví až bude Yen pečovat o Ciri. Už jen pro tuto část má smysl tento díl vidět!

• 14.3.2020  20:41

Úvod do Zaklínače mě dost zklamal, první scénka vyznívá zbytečným dojmem. Na rozdíl od prvních knih, kde se střídali ucelené útržky ze života Geralta a jeho přátel, zde se prolínají dva příběhy, dost možná, aby působili zmateným dojmem, což se zcela povedlo, protože při královské oslavě nestačí ani 6 knih přečtených, abych s jistotou poznal o čem je řeč... Filmové efekty působí lacině, příběh z knihy je dost osekaný a navzdory přesným citacím je výsledný dojem o poznání horší. Na druhou stranu ponuré a zamlžené prostředí přesně zapadá do zaklínačova světa.

• 1.3.2020  14:36

Dobrý nápad kazí příliš povrchní přístup s „uplakánky“, kteří se ani po třiceti letech nejsou schopni přenést přes odmítnutí ženy...

• 23.12.2019  19:14
    Francouzská revoluce (TV film) (1989)

Toto nic v šesti hodinách se pro mě postupem času stalo nedokoukatelné... ** dávám za pokus vykreslit důležité historické události, které změnily celou Evropu.

• 3.8.2019  18:47

Naprostá bomba! Po návštěvě Francie si už o její civilizovanosti iluze nedělám, přesto je tento film příkladnou ukázkou kam vede státní moc a podobné zvěrstvo by se mohlo stát kdekoliv jinde. Film je celý negativní, napínavý a po odhalení celého příběhu člověka nutí k zamyšlení. Příběh neodkrývá jen naprosté bezpráví a bezmoc, které provázeli hlavního hrdinu spolu se 49 dalšími lidmi, ukazuje také mnohé další životní zkušenosti, jako lidi schovávající se za rozhodnutí jiných, i když si sami špiní ruce, nepřiznání vlastní chyby a zvláště pro státní moc typické rozhodování bez ohledu na fakta, které ani nikdo nechce probrat... I kdyby se nejednalo o příběh podle skutečné události, tak bych jej doporučil jako důležitou příručku pro život. Jen se divím osudu hlavního hrdiny, pro jeho cestu nemám pochopení...

• 3.8.2019  18:36
    Kandahár (2010)

Velice příjemné překvapení, které bylo navzdory mému očekávání mnohem blíže uvěřitelnosti, než většina amerických filmů, které jsem v posledních letech viděl. Nižší hodnocení zde přikládám pomalejšímu ději v některých částech, sám bych jej neviděl negativně, neboť pomáhalo dotvářet atmosféru zajatců, čekajících co, případně jestli vůbec něco se s nimi stane. Jako bonus bych viděl vykreslení Afghánistánu po skončení studené války a opuštění oběma znepřátelenými "velmoci".

• 31.1.2019  13:29
    Lekce Faust (1994)

Po 20 minutách jsem se rozhodl se vzdát. Viděl jsem soubor na sebe nalepených scén, později by se možná ve filmu objevil i nějaký příběh, ale už se mě čekat nechtělo...

• 11.8.2018  06:15

Moje první seznámení s vraždou v Orient expresu dopadlo relativně dobře. Knižní předlohu jsem sice nečetl, ale hlavně ze začátku filmu jsem mohl dobře načerpat atmosféru dávných časů minulého století z pohledu vyšší společenské třídy. Film má dobře zpracované charaktery, takže všímavý divák přijme mnoho informací nad rámec právě probíhajících rozhovorů. Za nejslabší článek bych asi označil vedení vyšetřování a naprosto necharismatického Poirota. U hodnocení jsem dost váhal a na konec jsem trošku přidal. Kvůli dobrému příběhu se určitě poohlédnu po vydařenější adaptaci.

• 14.7.2018  07:47

Obecně muzikály moc nemusím, takže já bych se obešel bez zpívaných pasáží, nicméně problémem Frozen je nesmyslný příběh, takže celý film sází pouze na hezkou animaci.

• 14.7.2018  07:10

Don't panic je značně špatně připravená přednáška, která není doporučitelná ke sledování. Za prvé uváděná čísla jsou vždy zaokrouhlená (jak mluvčí zdůrazňuje), ovšem po pár grafech je zřejmá extrémní míra zaokrouhlení, aby výsledek vyšel přesně podle přání. Velice pěkný je příklad zaokrouhlení na ½. Za druhé obsah je nekonzistentní. Jak je možné ospravedlnit zvýšení ekologické zátěže a úsporu času u nejchudších, ale odsoudit u nejbohatších, když z obou (podle mluvčím uvedených příkladů) plyne principiálně stejný závěr. Za třetí výsledky jsou často předváděny zbytečně „vtipně“, tj. zesměšňujícím způsobem, kde zvláště u hlasování šimpanzů lidé se znalostí teorie velkých čísel nemají na výběr, než nevěřícně kroutit hlavou, jak následek hlasování šimpanzů vyjde rovnoměrně rozložený výsledek (řekněme, že i zde bylo použito „zaokrouhlení“ na ¼), když existuje nerovnoměrná pravděpodobnost obsazení (ve skutečném životě se člověk chtě, nechtě musí smířit s různou mírou obliby i u čtyřech hromad banánů). Za čtvrté proč by někdo měl považovat za vhodné indoktrinovat nejchudší lidi v cizích zemích, když podobné řízené zásahy v minulosti končili špatně? Podobně by se dalo pokračovat...

• 7.5.2018  14:26
    Stalingrad (TV seriál) (2014)

Dokument pojednávající o skutečném pekle na zemi pro všechny zúčastněné. Vzhledem k opakujícím se záběrům a chvílím hrajícím na city jednu hvězdičku srážím. Také mě trochu mrzí, že není zřejmě co jsou dobové záběry, co jsou poválečné rekonstrukce a co nové záběry. Jako dokument „nezápadního“ typu doporučuji pro vyváženější pohled k ostatním dokumentům.

• 5.5.2018  15:04
    Tajné zlato (TV film) (2008)

Tajemné zlato v podstatě popisu tři různé příběhy lidí. První je o policistovi řešícím krádež zlata v Londýně, druhý o partě hledačů mýtických pokladů a poslední o chudém těžaři z Amazonie. Ze vzdělávací hlediska není zajímavý, ale pro chvíle oddechu je zajímavým zpestřením na jedno podívání.

• 17.2.2018  15:38

Dokument o lidech žijících podél řeky.

• 14.1.2018  14:44
    Objevování vesmíru (TV seriál) (2013)

Stručně řečeno se jedná o základy vesmíru z pohledu obyvatel Sluneční soustavy. S drobnými výhradami a klidným svědomím dávám plný počet. Zvláštně poslední díl sebou přináší v podobných dokumentech málo známé skutečnosti.

• 24.12.2017  09:18
    Wind River (2017)

V současném Vánočním období mně přišlo sledovat thriller ze zasněžené krajiny jako skvělý nápad, po shlédnutí jsem už tak nadšený nebyl. Za prvé, pokud někdo vymyslí demo film, zde bude první kandidát, který předběhl svou dobu. Přibližně 110 minut dlouhý film má v sobě půl hodiny „vaty“, přímočarý příběh by nenašel rozuzlení, tak autoři raději kousek před koncem filmu ukáží průběh zločinu a protagonisté si vše jen jakoby náhodou (asi proto je film i mysteriózní???) vše domyslí úplně přesně, jak se to stalo... Kromě toho přílišná jednoduchost zápletky podle mě způsobila příběh neuvěřitelným. Chápu, že autoři chtěli ukázat vážný společenský problém, nicméně tento film s klidným svědomím považuji za zbytečné sledovat.

• 20.12.2017  07:40
    Kokuhaku (2010)

Kokuhaku stejně jako mnoho dalších japonských a asijských filmů obecně poukazuje na jeden ze současných problémů společnosti – v tomto případě nedotknutelnost mladých delikventů. Oproti mnoho dalším filmům, například z tvorby Akira Kurosawa je zde příliš tlačeno na pilu, až celý film vyznívá příliš neskutečně. Z tohoto důvodu tento film nemohu doporučit ke sledování, neboť s dnešním výběrem, který je k dispozici není třeba ztrácet čas s podobně průměrnými kousky.

• 20.12.2017  07:31
    Letiště (1970)

V době vzniku, Letiště bylo pravděpodobně velmi nadčasové, dotýkající se aktuálních témat, značící posun celé společnosti „dopředu“ a možná i trochu kontroverzní. Téměř po padesáti letech jsem si na jednu stranu stranu užíval dobré výkony herců a navzdory neobvykle velké sněhové nadílce a šílenci v letadly i klidu. Na druhé straně dnes už film působí staře nejen způsobem natočení, nýbrž i probíranými tématy. V dnešní době lze film stále ještě shlédnout, nicméně už nepůsobí nadčasově, jak by na mě působil v době vzniku.

• 28.10.2017  20:31

Při prvním shlédnutí působí ze začátku nudně, zbytečně, prázdně, …, ale v pozdějších fázích, kdy je divák dostatečně uveden do děje se stává zábavnou romantickou komedií, ze které jsem si odnesl, že na „Permesso?“ dívky odpovídají „Avanti!“. :) Při druhém shlédnutí kdy je jasné, kudy se příběh bude ubírat jsem si neskutečně užíval humorné chvíle, protkané romantickými momenty. Bezesporu se jedná o výjimečný klenot, který musí pro správný zážitek během prvního podívání dozrát, aby při druhém naplno předvedl, co v sobě skrývá.

• 22.10.2017  07:23
    Zázraky vesmíru (TV seriál) (2011)

Vnitřně cítím, že se musím přidat k ostatním negativně hodnotícím, ale po mnoha dokumentech, které jsem viděl mě tento sedlák příliš se tlačící do záběrů a říkající nepodstatné věci nenadchne.

• 15.10.2017  17:09
    Bídníci (1958)

Hlavně ze začátku je příběh bídníků vyprávěn příliš násilně. Upozorňovat na problémy ve společnosti podobným způsobem snižuje věrohodnost. První polovina mně pravděpodobně kvůli přílišnému přehánění nepřišla jako příběh, který by se mohl stát. Knižní předlohu jsem nečetl, takže zkratkovité vyprávění, s mnoha rychlými převraty bez postupného vývoje postav a děje považuji za neúplné. Kdybych film ukončil sledovat v první polovině, možná bych hvězdičku z výsledného hodnocení ubral.

• 30.9.2017  20:18
    Fargo - Série 3 (série) (2017)

Třetí série Fargo má velmi silný začátek, který začíná jako thriller a ve druhé části série se pomalu mění v mysteriózní thriller. Tato změna nemusí každému sedět, já považuji první část za lepší, přesto opět noví nepříliš známí herci hrají výborně, děj má spád, je nepředvídatelný a často je velice zábavný až vtipný. Při hodnocení neváhám dát plný počet, i když první série byla lepší (a druhá série zase slabší).

• 17.9.2017  19:18
    I dva jsou rodina (2016)

Vykradený Hombre de Piedra, film je naprosto bez nápadu, jen se tu vyskytuje Omar Sry, tak má lepší hodnocení. Kdo viděl originál, tak zde ztrácí čas. Kdo neviděl, měl by u něj začít...

• 12.3.2017  07:00

Vynikající film kazí extrémní přehrávání mnoha postav.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6