Bezpečnost na třetím místě (2018)

Goofy chlapík, ktorý sa pri sólovaní radil medzi najvyššiu špičku, podľa niektorých aj nad samotného Honnolda... Česť jeho pamiatke...

Bakuman. - Season 3 (2012) (série)

Tak a je tu v poradí tretia a zároveň aj posledná séria dokonalého mixu žánrov shounen, slice of life & romance s názvom バクマン。 A musím sa priznať, že toto skvelé anime mi bude naozaj chýbať. Osudy ústrednej trojice Ashirogi, sú pre mňa doposiaľ jedným z najpríjemnejších anime a nemyslím si, že sa to zrovna ľahko zmení. Spomedzi troch vynikajúcich sérií, je práve tá záverečná absolútne najlepšia. OHBA Tsugumi a OBATA Takeshi si to najlepšie, veľmi prefíkane, ušetrili práve na koniec. Príbeh tretej série je doslova napumpovaný drámou, romantikou, humorom a napätím. Pribudnú nové charaktery, niekto sa ožení a niekto zas spraví comeback, iný si zas prežije peklo, avšak na konci ho nečaká nič iné, ako rozprávkový a dojemný happyend. Toto anime mi doslova nedalo spať! Keď som si uvedomil koľko je hodín, za oknom už svitalo a ja som zistil, že som pozeraním tohto masterpiecu strávil celú noc. Takto som teda pojem o čase nestratil už dávno, ale to vôbec nevadí pretože tá prebdená noc stála zato. Pochváliť treba opäť skvelé OP a EN a vlastne nieje jediná vec, ktorú by som na tomto seriály zmenil. Všetko je tak ako má byť, tak ako má Bakuman vyzerať, dokonalé! Pre mňa je to za 5/5, 10/10, 100% a jednoznačné miesto v seriálovej topke :)

Aragami (2003)

Áno, tá tajomná, desivá a zaujímavá ázijská mytológia hrá výraznú úlohu aj v tomto kratučkom-70 minútovom-príbehu. The Raging God of Battle - ARAGAMI. Za týmto pseudonymom sa prekvapivo nachádza meno neporazeného muža, ktorý to celkom vedel s katanou. Tento akčný počin je svojím tempom, zvratmi a napätím hodný kvalitnejšieho spracovania. Je to, ale vôbec nutné? Ani zďaleka! Aragami je perfektne akčne-konverzačne vyvážená fantasy jednohubka. Vidíme tu minimálne množstvo postáv z ktorých polovica neutrúsi ani dve súvislé vety. O všetku zábavu sa nám starajú starý a nový boh boja, najprv svojimi konverzáciami o výžive nad rôznymi alkoholickými nápojmi a potom aj plnokrvnými duelmi. Perfektne strávených 70 minút.

Danši kókósei no ničidžó (2012) (seriál)

Danshi koukousei no nichijou je exemplárny príklad toho, ako by malo vyzerať naozaj vtipné, komediálne anime. Z názvu logicky vyplýva že toto anime je zamerané na stredoškolských chlapcov a ich každodenné životy. O tých každodenných životoch sa však dá jemne, ale naozaj len jemne pochybovať. Situácie v ktorých sa ocitá najmä ústredná trojica Hidenori, Tadakuni, Yoshitake sú vždy prevedené s maximálnou finesou a humorom. No a práve humor je v tomto anime ten základný kameň, všetko ostatné autori obetovali. Nemôžem si pomôcť, ale nikdy som nevidel nič vtipnejšie, zábavnejšie a pri žiadnom inom filme či seriály som sa tak nenasmial. Každá z 12 epizód(+ špeciály) je nabitá pozitívnou energiou, vtipnými epizodickými ''každodennými'' príbehmi zo života. A pri každej z týchto epizód som sa nahlas smial plných 20 minút. Môžem pohodlne povedať, že po Živote Briana ide o najvtipnejší počin, s akým som sa kedy stretol. A aj preto si toto anime vydobilo miesto v mojej seriálovej topke. Mangaka Yamauchi Yasunobu musí byť so svojím zmyslom pre humor, dosť zaujímavým a veselým človekom. Stále tu opakujem humor, humor, humor, humor.... To však človek ocení až keď toto dokonalé anime zhliadne. Opening a Ending sú taktiež prvotriedne, čo sa týka hudby, príjemne hrá v pozadí. Pred animáciami a hudbou sa mi však najviac páčili empirické a špičkové výkony seiyuu. Dúfam, že to ohlásené dorama sa naozaj natočí a že si z nás len autori zas nerobili srandu. It's surreal.

Chūgoku No Chōjin (1998)

Pri pozeraní tohto filmu som mal pocit, že sa nepozerám na film od Miikeho ale na snímok, ktorý natočil Kitano. Atmosféra, tempo, humor aj postavy mi dávali tento dojem. Miike však bez problémov natočí akýkoľvek film nehladiac na žáner a väčšinou sa mu aj vydarí. V tomto prípade bola Takashiho ''yakuzácka dráma'' možno lepšia, ako keby ju natočil Takeshi. Takashi-Takeshi dúfam, že som tým nikoho príliš nezmietol. :) Chuugoku no choujin podľa mňa ukazuje, ako si človek nájde, práve to svoje miesto na Zemi, kde bude schopný lietať... Celý film je zložený z pútavých a zmysluplných dialógov. Nečakal som, že sa vo filme budú riešiť problémy tretieho sveta, viedlo to však ku skvelému záveru, tak prečo nie?!. Počas celých 118 minút som sa výborne bavil aj napriek tomu, že film je tu zaradený ako dráma, o humor tu teda núdza nie je. Ešte k tomu lietaniu, vôbec by mi nevadilo, ak by pridali trošku viac tej mystičnosti. P.S.: Tie korytnačky boli naozaj nechutné, vôbec sa nečudujem, že ich Ujiie rozsekal na maděru :D

Frajeři (2009)

Presne ako píše Flipper, Japonci by sa mali potiť. Lascars je totižto animák perfektný po každej jednej stránke. Veľa ľudí tu spomína že animácie sú zvláštne. Niečo, čo je iné nemusí byť okamžite zlé, mne sa napríklad veľmi páčili, na rozdiel od čoraz tupejších disneyoviek a typického anime to bola príjemná zmena. Takisto v porovnaní so západnými animákmi bol dubbing neskutočne lepší, úplne na inej úrovni. Ďalšia vec ktorá ma len utvrdzuje v tom že Lascars sú najlepším európskym animákom za posledné x-ročie je štipľavý humor. Sarkazmus, irónia, satira takto si predstavujem komédiu ktorá má gule. Postavy sú taktiež veľmi dobre napísané, každá má svoju vlastnú vtipnú individualitu a diváka určite nebudú nudiť. Príbeh a hudba taktiež +++. Naozaj tomuto snímku nemám čo vyčítať, Francúzi tentokrát príjemne prekvapili a dúfam že sa od nich dočkám ešte niečoho podobného :)

Padlí andělé (1995)

Kar-wai Wong po dokonalom Chongqing senlin prišiel s ďalším fenomenálnym kúskom. Duo luo tian shi už možno nie je tak perfektný avšak s čistým svedomím mu môžem napariť plný počet. Réžia a hudba v spolupráci Wong-Chan je opäť nezabudnuteľná a výborne dopĺňa typickú, možno až príliš, melancholickú atmosféru. Skvelý pocit z filmu podtrhávajú krásne herečky a charizmatický herci. Opäť mi do oka padla prepracovaná kamera, film je po vizuálnej stránke opäť jedinečný a veľmi dobre sa naň pozerá. Už som pochválil takmer všetko, no nemôžem však zabudnúť na zábavný, tragický, depresívny, romantický...SCENÁR. Oba príbehy do seba krásne zapadajú, pozorný diváci si všimnú nejeden odkaz na Chongqing senlin a tie minimalistické, ale akurátne dialógy sú taktiež na mieste. Dúfam že som spomenul všetko a ak nie tak to vôbec nevadí, pretože či už to o ňom napíšem alebo nie, tento film bude aj tak fantastický, kultový, nezabudnuteľný...

Vlčí děti (2012)

Ookami kodomo no Ame to Yuki je Hosodov ďaľší perfektne namierený a hlavne vydarený útok na divákov hrudný kôš a jeho slzné kanáliky. V bezpečnej blízkosti si preto uschovajte nejaké tie smrkáče, určite sa vám zídu. S nádychom melanchólie Hosoda prezentuje v poradí už svoj tretí masterpiece. Pozitívne a negatívne emócie si v ňom neustále striedajú pozície, takže o pestrosť je naozaj postarané. Nápad za milión sú hlavne charaktery Ame a Yuki. Roztomilejšie postavy než sú tieto dve malé kawaiiiiii vľčatká by ste len ťažko hľadali. Ako časom rastú a dospievajú obaja sa stretávajú s rôznymi problémami a obaja si zvolia cesty o ktorých si myslia, že sú pre nich, ako pre vlka a človeka najlepšie. Čarovná a podmanivá atmosféra akou oplývajú Hosodove filmy je jedinečná a vždy sa veľmi teším na jeho nové dielka.

Běž! (2001)

Viac než romantická, je Go skôr psychologická dráma. Vzťah Japoncov k takzvaným Zainichi, hlavne ak sa jedná o kórejských prisťahovalcov, je vždy vyhrotený a konflikty sú na dennom poriadku. O tomto sa na vlastné oči presvedčí aj mladík Sugihara, ktorý je pôvodom dokonca zo Severnej Kórey. No a ako na začiatku trefne podotkne, jedná sa o jeho love-story aj keď tu a tam sa o romantike hovoriť nedá. Dve hodiny prešli nečakane rýchlo a s filmom som bol maximálne spokojný. Scénka kde proti sebe boxujú Sugihara a jeho opitý otec bola perfektná, až lietali zuby a to nie po prvý raz :)

Letní válka (2009)

Summer Wars, film od režiséra, ktorý ma už raz kompletne dostal jedným svojim dielom a zdá sa, že tomuto anime som taktiež nedokázal odolať. Mamoru Hosoda natočil nádherný príbeh o asi tej najzábavnejšej a najlepšej rodine, ktorá v dobrom i zlom nestráca nádej. Jej členovia sa nevzdávajú a aj keď všetko na vôkol vyzerá beznádejne, vzbúria sa a pokúsia sa zachrániť svet. Potomkovia starých samurajských klanov sú asi už raz taký a s pomocou matfyzáka Kenjiho sa im podarí niečo nečakané. Nádherný snímok s plynulými a farebnými animáciami, výnimočným príbehom a lahodiacou hudbou. Moje očakávania boli vysoké, no takýto výsledok ma naozaj prekvapil a milo potešil. Už teraz sa teším na ďalšie Hosodove filmy.