Bakuman. - Season 3 (2012) (série)

Tak a je tu v poradí tretia a zároveň aj posledná séria dokonalého mixu žánrov shounen, slice of life & romance s názvom バクマン。 A musím sa priznať, že toto skvelé anime mi bude naozaj chýbať. Osudy ústrednej trojice Ashirogi, sú pre mňa doposiaľ jedným z najpríjemnejších anime a nemyslím si, že sa to zrovna ľahko zmení. Spomedzi troch vynikajúcich sérií, je práve tá záverečná absolútne najlepšia. OHBA Tsugumi a OBATA Takeshi si to najlepšie, veľmi prefíkane, ušetrili práve na koniec. Príbeh tretej série je doslova napumpovaný drámou, romantikou, humorom a napätím. Pribudnú nové charaktery, niekto sa ožení a niekto zas spraví comeback, iný si zas prežije peklo, avšak na konci ho nečaká nič iné, ako rozprávkový a dojemný happyend. Toto anime mi doslova nedalo spať! Keď som si uvedomil koľko je hodín, za oknom už svitalo a ja som zistil, že som pozeraním tohto masterpiecu strávil celú noc. Takto som teda pojem o čase nestratil už dávno, ale to vôbec nevadí pretože tá prebdená noc stála zato. Pochváliť treba opäť skvelé OP a EN a vlastne nieje jediná vec, ktorú by som na tomto seriály zmenil. Všetko je tak ako má byť, tak ako má Bakuman vyzerať, dokonalé! Pre mňa je to za 5/5, 10/10, 100% a jednoznačné miesto v seriálovej topke :)

Gekidžóban Fate/stay night: Unlimited Blade Works (2010)

Jedna otázočka. Prečo preboha, nepoužili tento príbeh pre pôvodný seriál? Je mnohokrát lepší, zaujímavejší a hlavne obsahuje ten dôležitý zvrat, ktorý chýbal pôvodnému seriálu. Nakoľko som bol veľmi spokojný s dejom, na druhej strane ma neuveriteľne vytáčalo, že autori sa spoliehali na to, že divák videl Fate/stay night. Film vynecháva neskutočné množstvo informácii a tým pádom pôsobí pre diváka, ktorý nemal možnosť zhliadnuť seriál neúplne a dokonca až hlúpo. Pre mňa, za mňa mohli autori minutáž pokojne predĺžiť a z kvality by vôbec neubudlo.

Fate/stay night (2006) (seriál)

Fate/stay night je anime s neprekonateľným potenciálom, ktoré sa niekde cestou zmenilo na dementnú romantickú háremovku. Nie, že by som nemal romantiku rád, ale v tomto prípade som sa tešil na plnokrvnú akciu, sekanie, strieľanie a vlastne všetko to, čo k tomu patrí. Mať za hlavného hrdinu takého pacifistu, zrovna tiež moc neprospelo a ku koncu som sa už nevedel zbaviť pocitu stále väčšieho a väčšieho otrávenia. O historickej presnosti tu nemá zmysel niečo písať, autori využili všetkých ''hrdinov'' pretvorili si ich k obrazu svojmu a potom ich odkopli. Gilgamesh bol zle nakreslený, napísaný, nadabovaný, s takouto vážnou figúrkou sa tvorcovia predsa len mohli viacej pohrať. Plusom pri tomto anime je, že mi vôbec nevadila mágia, asi prvý krát v živote... Čo sa týka príbehu, oproti filmu je to teda poriadna slabota. Po zhliadnutí Unlimited Blade Works ma ako prvé napadlo, prečo to sakra nespravili takto? Po dlhom rozmýšľaní mením hodnotenie zo 4 na lepšie 3*.

Aragami (2003)

Áno, tá tajomná, desivá a zaujímavá ázijská mytológia hrá výraznú úlohu aj v tomto kratučkom-70 minútovom-príbehu. The Raging God of Battle - ARAGAMI. Za týmto pseudonymom sa prekvapivo nachádza meno neporazeného muža, ktorý to celkom vedel s katanou. Tento akčný počin je svojím tempom, zvratmi a napätím hodný kvalitnejšieho spracovania. Je to, ale vôbec nutné? Ani zďaleka! Aragami je perfektne akčne-konverzačne vyvážená fantasy jednohubka. Vidíme tu minimálne množstvo postáv z ktorých polovica neutrúsi ani dve súvislé vety. O všetku zábavu sa nám starajú starý a nový boh boja, najprv svojimi konverzáciami o výžive nad rôznymi alkoholickými nápojmi a potom aj plnokrvnými duelmi. Perfektne strávených 70 minút.

Danši kókósei no ničidžó (2012) (seriál)

Danshi koukousei no nichijou je exemplárny príklad toho, ako by malo vyzerať naozaj vtipné, komediálne anime. Z názvu logicky vyplýva že toto anime je zamerané na stredoškolských chlapcov a ich každodenné životy. O tých každodenných životoch sa však dá jemne, ale naozaj len jemne pochybovať. Situácie v ktorých sa ocitá najmä ústredná trojica Hidenori, Tadakuni, Yoshitake sú vždy prevedené s maximálnou finesou a humorom. No a práve humor je v tomto anime ten základný kameň, všetko ostatné autori obetovali. Nemôžem si pomôcť, ale nikdy som nevidel nič vtipnejšie, zábavnejšie a pri žiadnom inom filme či seriály som sa tak nenasmial. Každá z 12 epizód(+ špeciály) je nabitá pozitívnou energiou, vtipnými epizodickými ''každodennými'' príbehmi zo života. A pri každej z týchto epizód som sa nahlas smial plných 20 minút. Môžem pohodlne povedať, že po Živote Briana ide o najvtipnejší počin, s akým som sa kedy stretol. A aj preto si toto anime vydobilo miesto v mojej seriálovej topke. Mangaka Yamauchi Yasunobu musí byť so svojím zmyslom pre humor, dosť zaujímavým a veselým človekom. Stále tu opakujem humor, humor, humor, humor.... To však človek ocení až keď toto dokonalé anime zhliadne. Opening a Ending sú taktiež prvotriedne, čo sa týka hudby, príjemne hrá v pozadí. Pred animáciami a hudbou sa mi však najviac páčili empirické a špičkové výkony seiyuu. Dúfam, že to ohlásené dorama sa naozaj natočí a že si z nás len autori zas nerobili srandu. It's surreal.

Crows Zero II (2009)

Takashi Miike a jeho VRANY sú späť. A vo veľkom štýle. Pokračovanie opäť prináša veľa rozbitých lebiek, vyrazených zubov, polámaných kostí a nesmú chýbať kaluže krvi. Všetky boje sú opäť správne prehnané a to až do takej miery, že niektorým chlapcom zo Suzuranu by závidel ich monokle aj samotný Rocky... Genji a jeho armáda GPS tentokrát stojí proti presile Housenu. Tu sa film doslova zasekne a celá prostredná časť je vlastne len kecanie a kecanie. Miike chcel pravdepodobne divákov nechať pretrpieť túto konverzačku(Kenov comeback; Genjimu postrelia otca..) a potom ich oslniť neskutočnou porciou bitiek, mlátičiek, súbojov.. No a môžem povedať, že sa mu to aj celkom podarilo. Pretože ''final engagement'' je naozaj nepretržitá intenzívna x-minutová bojová sekvencia, kde padne neuveriteľné množstvo pästí, kopancov a headbutt-ov. Atmosféru dotvárala správne agresívna hudba. Nevravím, že je to zrovna inteligentná zábava, to nie, ale človek sa pri tom nádherne odreaguje a zabudne na význam slova stres. O veľmi dobrý dojem sa zaslúžili hlavne herci, ak sa tak teda dajú vôbec nazvať :D. Zvieratá, im sluší oveľa viac :). K postavám, niekoho obetovať museli, ale stále ma štvalo, že Tsutsumota odstránil taký 5 kilový svalovec. Výčitiek moc nemám, iba ak za sokov mohli vybrať zaujímavejších hercov a posledná bitka potrebovala takisto trochu priostriť. Anglické titulky, ktoré som mal k dispozícii neboli práve perfektne spracované, viacero zlých prekladov a preložená nebola scéna s Genjim a jeho priateľkou. No a tá naozaj stála zato, po tom ako som si to dohladal na nete som sa nemohol prestať smiať. Miike a spol naozaj odviedli vynikajúcu prácu a Kurôzu zero II sa maximálne vydarilo.

Asura kurain - Season 1 (2009) (série)

V obsahu na portály anime-planet nebola jediná zmienka o tom že tento seriál bude plný démonov, robotov, mágie, háremov... V podstate všetkých vecí, ktoré v anime nemôžem ani len vystáť. Okrem týchto pre mňa zjavných neduhov, je hneď na začiatku divák vrhnutý do maximálne mätúceho deja a nejaké vysvetlenie celej situácie okolo bojových mašín, duchov a všetkých týchto sračiek vás za rohom teda nečaká. Charaktery taktiež neprinesú žiadny pokrok. Naopak. Sú gýčové, nudné, ukradnuté! O hudbe sa tu ani nedá rozprávať, príbeh ma nebavil od začiatku a zázrakom som vydržal až do epizódy číslo deväť. Last, but not least, animácie. Tie boli veľmi svojské, nič svetoborné, ale je to asi jediná vec, ktorú som dokázal akceptovať. Keď ma niečo nebaví, začnem hľadať chyby a pri tomto seriály som sa nemusel ani snažiť. Asura Cryin' pre mňa nefunguje po žiadnej stránke a svet by sa nezrútil, ak by toto anime vôbec nevzniklo.

Chūgoku No Chōjin (1998)

Pri pozeraní tohto filmu som mal pocit, že sa nepozerám na film od Miikeho ale na snímok, ktorý natočil Kitano. Atmosféra, tempo, humor aj postavy mi dávali tento dojem. Miike však bez problémov natočí akýkoľvek film nehladiac na žáner a väčšinou sa mu aj vydarí. V tomto prípade bola Takashiho ''yakuzácka dráma'' možno lepšia, ako keby ju natočil Takeshi. Takashi-Takeshi dúfam, že som tým nikoho príliš nezmietol. :) Chuugoku no choujin podľa mňa ukazuje, ako si človek nájde, práve to svoje miesto na Zemi, kde bude schopný lietať... Celý film je zložený z pútavých a zmysluplných dialógov. Nečakal som, že sa vo filme budú riešiť problémy tretieho sveta, viedlo to však ku skvelému záveru, tak prečo nie?!. Počas celých 118 minút som sa výborne bavil aj napriek tomu, že film je tu zaradený ako dráma, o humor tu teda núdza nie je. Ešte k tomu lietaniu, vôbec by mi nevadilo, ak by pridali trošku viac tej mystičnosti. P.S.: Tie korytnačky boli naozaj nechutné, vôbec sa nečudujem, že ich Ujiie rozsekal na maděru :D

Uzumaki (2000)

Horory moc nepozerávam, tu som však dostal chuť na niečo strašidelné. No, a kedže mi Uzumaki ležal na disku nejaký ten piatok, pustil som sa do tohto pseudo-hororu. Jediné čo môžem s istotou povedať je, že som od Japoncov nevidel nič divnejšie, zvláštnejšie, znepokojujúcejšie... inými slovami Uzumaki je totálna sprostosť. Čakal som niečo oveľa viac mystické a napínavé ako napríklad Noroi, nie ľudí posadnutých špirálami, ktorí sa budú meniť na slimákov, zabíjať sa v práčkach a otáčať si končatiny o +1080 stupňov. Tento film mi naozaj nesadol a kedže tu všetci chvália komiksovú predlohu, pustím sa radšej do nej.

Tooned (2012) (seriál)

Ako verný fanúšik efjednotky som si túto mini-sériu jednoducho nemohol nechať ujsť. Síce je mojou srdcovkou červená Scuderia, ale tento počin McLarenu je naozaj skvelý. Dokonca si aj získali moje sympatie! Profesor M, Lewis, Jenson a mechanici-umpalumpovia sa divákom starajú o veľmi kvalitnú zábavu. Každá 4-minútový epizóda je spracovaná dosť jednoducho, ale práve preto je tak veľmi zábavná a tak strašne vtipná. Teším sa na pokračovanie, už ale s Checo-m.