Desperado

Desperado

Lost In Space

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12
    • 16.7.2014  00:02
    Agresivní virus (TV seriál) (2014)

Pilot viac než len navnadil. Je z toho cítiť Del Torov rukopis z každého frejmu, konečne je späť ten odviazaný, cynicky nekorektný, nechutne explicitný a predsa len láskavý tón. Nedotknutý knižnou trilógiou ma to oslovilo snáď ešte viac. Chytľavý dej, zaujímavé postavy s veľkým potenciálom sa plnohodnotne vyvýjať a dať príbehu živočíšnejší rozmer, nový uhol pohľadu na prevarenú a filmársky vyšťavenú tému, miešajúci napätie, zvedavosť, nepredvídateľnosť, ale aj nadhľad a rešpekt k danej tematike. Latka postavená veľmi vysoko, ďalši síce z toho môžu vyviaznuť s hexenšusom, ale budem dúfať, že kvalita neklesne nijak výrazne.

• 7.3.2014  23:47

Takže po Liamovi Neesonovi, Johnovi Travoltovi sa do Paríža prestrieľal ďalší hollywoodsky matador, Kevin Costner, a vyzerá to tak, že jedinou Bessonovou úspešnou reinkarnáciou týchto bezpochyby charizmatických páprdov naďalej zostane zatiaľ iba Neeson. McGho výplachovka rozhodne nenudí, má zopár skvelých momentov, jeho zásadným problémom však je až prílišná žánrova rozpoltenosť a nezámerné klamanie telom. Dejová línia sa začína ako zaujímavý špionážny thriller, pokračuje ako komediálno-akčné rodinné drama a končí ako paródia na všetko, čo dovtedy po kúskoch žánrovo celkom zábavne ponúkal. Ano, v jednotlivostiach 3 dni na zabitie funguje veľmi solídne, ale celkovo vytvára dojem spektakulárneho mišmašu, ktorému chýba často šťava a brzdia ho linky, na ktoré som po traileroch vôbec nebol zvedavý (rodinné vzťahy). Tie som samozrejme očakával, ale tie linky úplne odtiahli úvodný dej na vedľajšiu koľaj, a tak ma záver nechával úplne chladným a postavy vrátane hodne slabých záporákov (samozrejme vinou imbecilného scenára) ma vôbec nezaujímali (úplne zbytočná a nevýrazná Amber Heard) , a ich osudy viacmenej len prešumeli do záverečných titulkov a márne som si po nich spomínal, o čom to vlastne celé bolo. Pri tom veľká škoda, Costner je aj v rokoch frajer, mnohé scény fungujú len jeho prítomnosťou, akčné scény sú vydarené, ale prílišná nadsázka celkový dojem strhavá do priemeru, na ktorý sa zabudne po pár dňoch. From Paris with Love 2.

• 28.2.2014  23:24
    In Fear (2013)

Fajn jednohubka z írských pastvín. A taktiež dobrý príklad, ako sa dá z minima vyťažiť maximum, ktoré môže inšpirovať aj našich zanietených a talentovaných filmárov, kade vedie efektívna cesta natočiť lacný a efektívný zážitok. Mal som celkom príjemné mrazenie väčšinu stopáže a okrem solídnych výkonov neznámych hercov musím pochváliť aj jednoduché a atraktívne prostredie , v ktorom sa to odohráva. Viac však prezrádzať nechcem, lebo rozpisovať sa o tomto filmíku bez čo i len mierneho spoilerovania je veľmi ťažké a tak jedinou výtkou je len mierne prepálený záver, ktorý postráda motiváciu (samozrejme nevysvetlenú) kľúčovej postavy.

• 18.2.2014  00:47

Farbičkami nabitá spomienka na rozšafné 70te roky, ktorá aj dnes skvele baví. Základnou podmienkou na vychutnanie si tohoto už klasického sci-fi s výborným nápadom a vtedy bohatou výpravou je prijmúť ho s nadhľadom rovnako ako ten nadhľad ponúka divákovi. Anderson bol viac než len slušný remeselník a na výsledku je to vidieť, keď spektakulárnosť, vtip ale aj napátie vie dávkovať po únosných porciách dokonca aj v tak bizarných lokáciách a dekoráciach akými aj po takmer 40tich rokoch Loganov útek disponuje. Ústredná dvojica je veľmi sympatická, York charizmatický , Agutter pohľadná a Ustinov si tu vystrihol milého huhňavého starého pošuka.

• 18.2.2014  00:36

De Palmovská kamera tomu dodala rozhodne na pikantnosti, avšak ani to nič nemení na fakte, že inak táto zábavná jednohubka je klišoidná a z hlavy rýchlo vyšumí. Nepomáhajú tomu ani herecké výkony: Wood je tlmený a nevýrazný, jeho filmová partnerka je fyzicky otravná, Cusack má svoju badass postavu písanú ako nesvojprávneho idiota, čo prehral na automatoch celý svoj majetok a tečie mu do topánok. Nakoniec jediné zapamätateľné pozitívum tu zostáva réžia a zaujímavá kamera.

• 18.2.2014  00:26

Ťažký béčkový priemer, ktorý nestihne ani poriadne naštvať a chvílkami aj zabaví. Príšerní herci splnili presne to, čo sa od nich vo filme s takýmto scenárom očakaválo, teda zmiznúť čo najspektakulárnejšie zo scény. Hlavne závererečná polhodina už doslova volala o rýchlopretáčanie a ukázala schopnosti režiséra. Takto zle vygradovaný (ani béčkový) hororový záver som už dlho nevidel. Mierne horšie ako jednotka, ktorá tiež do tohoto žanru veľa nepriniesla.

• 9.11.2012  23:31

Nostalgia? Mozno. Sympaticky stret dvoch svetov, brany dobrodruzno-romantickym usmevnym tonom, kde sa da vsetko prvoplanovite pochopit. Cesta k skutocnemu stastiu nepotrebuje dokaz toho v co verime, ale nadej v to, comu sme sa branili verit. Zivot je jedna velka fantazia, a ani obtlstly Brando mi nevadil na to, aby som si tento mily cvokarsky slabikar oblubil. K-Pax pre vyliecenych romantikov (presne tu som pochopil otrepanu rovnicu cynik=frustrovany romantik) , a pamatajte, bol daleko pred nim.

• 7.10.2011  13:14
    Terra Nova (TV seriál) (2011)

Po pilote a následnej tretej časti sa potvrdzujú moje obavy. Terra Nova je za vlasy pritiahnuté voľné pokračovanie 7th Heaven s logickými kotrmelcami v intervale každých 5 minut, keď ani oči v stlp nezachránia potenciálny vysoký krvný tlak nad tým, čo sa na obrazovke deje (fyzika a logika tu riadne dostávajú na frak). Herci sú skrz naskrz seriálovo nesympatickí. O'Mara je nevýrazný, jeho rodina otravná a vôbec , takmer celé osadenstvo vyzerá akoby ich zhrabli z rôznorodých neúspešných vystúpení súťaží Miss, Mister, Missis či Child alebo i Dog (znečistenie Zeme asi má skvelý dopad na ľudskú estetiku). Langdon recykluje v blede modrom svoju postavu z Avataru a pochybujem , že celú túto káru výtvoru mačkopsa utiahne. Seriál pre celú rodinu, dokonca aj vaša babička v tom bude vidieť uspokojivú náhradu za Rosalindy a Esmeraldy.

• 7.10.2011  12:53
    Drive (2011)

Moc fajn filmík, v ktorom nezáleží až tak na tom, čo sa tam deje, ale akým spôsobom sa to vyrozpráva. V prvom rade utkvie jedinečný kontrast vizuálu s hudobným pozadím (nádherná elektronická miestami až kláštorná Martinezova kompozícia a slušivý podmaz a trefný pesničkový výber vo feelingu 80ies), kde sa snovosť strieda s nesamoúčelnou brutalitou podčiarkujúci otrepanú formulku, že život je rovnako krutý ako nádherný a každé rozhodnutie má svoje (aj najfatálnejšie) následky. Postavy a ich kasting výborný. Viac než pri všetkej snahe trochu ňoumovitého hlavného hrdinu v podaní Goslinga ma zaujali vedľajšie postavy. Mulligan je už od pohľadu krehká žienka, vyvolávajúca permanentne ochraniteľské pudy, Cranstonovmu manažérovi veríte jeho čestnosť a neľahký údel už len z pohľadu do jeho tváre, Perlmanovi jeho primitívne buranstvo lokálneho šéfa miestnych goríl, a Brooks? Zabudnite na jeho tajtrlícke komediálne figúrky, jeho Bernie predstavuje démonickú kombináciu elegancie a rozvahy De Nira a zároveň sadistickej a odhodlanej brutality Pesciho, a je proste týpek, z ktorého očí a gestikulácie vyžaruje varovanie, že s týmto chlapíkom sa neradno dostať do krížiku. Refnova réžia je skutočne hypnoticky pomalá, a s uvedeným hudobným motívom a kamerovými hrátkami na detaily postáv zo všetkých uhlov z filmu robia úplne niečo iné, než by si človek predstavoval po letmom prezretí obsahu deja.

• 15.7.2011  15:52

Dosť uponáhľané , kde sa žvaní ostošesť a väčšinou o ničom, kde akcia strieda akciu, a ktoré príbehu často nepomáhajú. Finiš je emocionálne roztrieštený, jednoduchý a skratkovitý a spája sa s jednotkou ako nadržaný zajac so zajačicou (šup šup, mnoho času nezostáva, tak to rýchlo nejako naplácajme). Herci sa snažia, až na pár plus mínus odchýliek (po dlhej dobe opäť maniakálny lotor Bacon či extrémne nudná a nezáživná krása January Jones) a ako sezónny popkorňák funguje viac než dobre. Čo však nič nemení na skutočnosti, že sa jedná o doposiaľ Vaughnov najslabší kúsok do jeho zatiaľ malej filmovej mozaiky.

• 15.7.2011  15:40
    Cesta (2009)

Mccarthyho novelu som nečítal, takže porovnávať nemôžem. Hillcoat však potvrdil, že jeho angažovanie pre tento podľa mnohých nesfilmovateľný projekt, bolo správnou voľbou. Už jeho predchádzajúci The Proposition nemohol nechať nikoho na pochybách. Atmosféru zvláda výborne akoby prežil hrôzostrašné dospievanie. Toľká skľúčenosť, beznádej, frustrácia a hlavne bezemotívnosť proste nejde dať na plátno len tak. Jediným problémom mi prišlo, že jeho miestami až strohá doslovnosť (zrejme sa inšpiroval autorovými úsečnými a nič nevysvetľujúcimi vetami) prišla prebytočná, kde by som si dokázal predstaviť aj nejakú pridanú hodnotu na celuloid, ktorý by ozvláštnil a špecifikoval jeho rukopis, čím by možno dal tomu celému mierny nadhľad (výborný kontrast depresie so sviatočným pocitom šťastia v scéne v úkryte pod zemou je výnimkou). Ale na druhej strane, je to len moja predstava a v konečnom výsledku, lepšie to asi spracovať naozaj nešlo.

• 15.7.2011  15:31

Typická Sandlerovka s netypickým Sandlerom? Francúzska situačná komika zo starej školy v podaní yankeeov ide od prvej minuty na pol plynu a klame po celú dobu prehodením ústredných postáv, kde Sandler majúci tradične najvyššiu minutáž na plátne je prekvapivo v úzadí akoby mu nevoňal buď honorár za film alebo bojkotoval absenciu nekorektných skopičín tak typické pre jeho postavy v predchádzajúcich komédiach. Buď ako bud, hlavnou hviezdou je prekvapivo Anistonka (kto by to po nej povedal?), ktorá to všetko ťahá do uspokojivého ale predvídateľného finišu. Brooklyn Decker je dvoma slovami prirodzene sympatická a pochopila, že u jej postavy sa stačí len pekne usmievať a viesť sladké idealistické rečičky atraktívnej blondínky, ktorá však pôsobí, že ju problém dostať do postele nerobí až taký problém pre bežných sukničkárov. Swardson a Kidmanka sa zrejme predháňali v tom, kto z nich bude na plátne otravnejší a Dave Matthews jednoznačne vyhráva cenu G & BI roku.

• 15.7.2011  15:18

To že Denzel je kápo, vedia všetci čo sa motajú okolo filmu, to že je nezraniteľný kápo, vedia všetci jeho fanúšikovia aj odporcovia. Svet apokalyptična je tu však priam až komiksovský, ľúbivý vizuál to aj jasne podčiarkuje. Religiózne posolstvo by som v tom však za každú cenu nehľadal, skutočne tu slúži skôr len ako nástroj pre inak celkom banálny príbeh, a to aj napriek tomu, že tu spomínaná kresťanská "agitka" na mnohých pôsobí ako svätená voda na pekelníkov. Ono to však agitka vôbec nie je. Púštný obsah príbehu však kompenzujú dobre vybraní herci, ktorí výkony neflákali a pristupovali k tomu rovnako oduševnene ako farár k nedeľnej Bohoslužbe a čierni bratia opäť potvrdili že s formou si tykajú viac než s obsahom.

• 15.7.2011  15:09
    Super 8 (2011)

Tak čo k Abramsovej Super osmičke? Predovšetkým musím pochváliť marketingovú kampaň, ktorá celkom slušne navnadila na inak celkom tuctový film pre takmer všetky generácie, ktorým je aspoň trošičku blízke buď sci-fi alebo mysteriózno. Následne však dodám, a to po zhliadnutí všetkých jeho kúskov, že Abrams má bližšie k maximalistovi Bayovi než hračičkárovi Spielbergovi. Vo vedení mladých hercov je striedmy, spolieha sa na prirodzenú sympatickosť vybraných typov a ani to rozprávanie deja mu nejde tak ako Eddiemu Murphymu ústa. Tá nostalgia eighties je tam cítiť, čo je jedno veľké plus pri zachovaní aspoň ako takej atmosféry, pri budovaní napätia či toho spomínaného mysteriózna však práve naopak, cítiť zádrhely. Sám akoby nevedel, či točí skôr napinák pre deti alebo len bežnú oddychovku pre všetkých, čo sa najviac podpísalo v závere, ktorý bol skutočne scenáristicky prešľahaný až do morku kostí. Ak by som však mal ísť do kina s rodinou na korektný letný film, ktorý nikoho neuráža preplácanou bombastickosťou , Osmička by bola jasná voľba. 70%

• 6.6.2011  18:39
    The Ward (2010)

Na Johnyho najlepšie záležitosti, akými sú The Thing, Halloween či In The Mouth Of Madness môžeme len nostalgicky spomínať, veď aj majster si zaslúži pokojné starnutie a trochu úcty a nemôžeme od neho očakávať na staré filmové kolená nejaké ďalšie žánrové nášupy. Okrem toho, sa majster nikdy netajil, že tvorí béčka, a nie je tomu inak ani v tomto prípade. Je to absolútne neoriginálna vykrádačka všetkého možného, avšak netváriaca sa nijak svetoobjavne. Predsa len, posledný Carpenterov celovečerný počin Ghost Of Mars má už desaťročie a teda čo si budeme nahovárať , bolo to od majstra nechcená komédia. Preto som sa zľakol, či starý pánko už nezačal natoľko senilnieť, že každý ďalší jeho počin bude len hrubším a dlhším klincom do jeho rakve. The Ward sa tvári sympaticky starosvätsky, taká menšia jednohubka, pri ktorej režisér so štipkou vizuálneho a rozprávačskeho talentu nedokáže nič pokaziť. V jeho neprospech však hovoria nudný scenár a zúfalí herci, ktorí sa typologicky do atmosferického hororíku z 60.tych rokov, zúfalo nehodia.

• 27.4.2011  12:36
    Insidious (2010)

Paranormal Activity, čo sa nehrá na pseudodokument. Wan úspešne vykráda všetky ingrediencie nielen zo žánru, ale aj so samotných vrcholov žánru (Changeling, Poltergeist, Entity, a tvorcovia mali určite zhliadnuté aj španielsku sériu Películas para no dormir ...). Insidious je hororový produkt dnešnej doby, ktorý neovplýva originalitou, ani extra hustou atmosférou, napätím z neočakávaného (ano, je priehľadný a divák musí tušiť, kam to bude vždy smerovať, a má pred príbehom náskok) a dokonca ani príliš vydarenými ľakačkami (tu však zrejme môže ísť aj o nepodarený hudobný doprovod, ktorý bol vždy o málinko v predstihu pred šokantným záberom). Toto je štvrtá Wanová snímka, ktorú som zhliadol a musím konštatovať, že mu asi nikdy neprídem na chuť. Wan sa má k filmovému žánru asi ako Lady GaGa k hudbe. Vyciciava ako slušný remeselník to najlepšie z klasiky , trocha tomu pridá niečo zo svojich zmesí (nepochopiteľné odkrývanie figurínovských postáv s tlemiacimi tvárami je obávam sa, skôr Wanovou úchylkou než jeho trademarkom), a vytvára akýsi spomenutý produkt pre dnešnú generáciu, ktorý tomu nekriticky pripisujú punc geniality, pritom Wan v niektorých prípadoch doslova kopíruje vyššie spomenuté, ktoré si rádoby vyľakaný divák strčí do škatuľky nudného starého blábola. Smutné, ale popisné. Wanové diela sú stále len niečo na hranici ambicióznych béčiek a nedomrlých áčiek. Jeho režisérsky talent nemôžem spochybniť, ale vynášanie do takmer filmárskych nebies už ano. Zatiaľ pracoval len so scenármi (okrem pre mňa tragického a poloparodického Death Sentence) svojho najlepšieho priateľa Whannella (ktorý sa tu objaví v nie nemalej roli), ktoré nie sú bernou mincou jeho veľkosti talentu. Pokiaľ Wan pracuje len s hudbou a obrazmi, kde podsúva len náznakmi či minimálnymi polsekundovými zábermi, funguje príbeh dobre, akonáhle prejde do časti s astrálnym cestovaním, je už problém, kedy človek nerozoznáva hranicu, kedy sa má báť , alebo už smiať (tie kritizované Wanove figuríny). Napriek výhradám však Insidious považujem za Wanovo najlepšie a filmársky najvyzretejšie dielo, aj keď stále na poli undergroundového žánru (aj napriek slušne obsadeným a celkom zvučným hercom, kde Barbara Hershey figuruje ako celkom podarené cameo a spomienka na Entity) a určite v dnešnej hororovej mizérii je potešujúcim spestrením, ale na vrchnú policu so žánrovými vrcholmi môže zatiaľ pokojne hľadieť zo šuplíka.

• 8.3.2011  01:16

Filmy založené na skutočných udalostiach sú vždy lákavé, a keď sa jedná o udalosti relatívne tak tabuizované, akými boli pracovné tábory za Stalinizmu, sú o to viac. Weir si však bol toho vedomý a celý Rawitzov publikovaný príbeh stvárňuje ako enormnú ľudskú túžbu po slobode a nie ako zajatecký film o pomeroch v gulagoch. Avšak tu môj režisérsky obľúbenec nedokázal úplne potvrdiť svoju povesť tvorcu silných témat a výborného rozprávača. Teda, silné téma ano, ale prevedenie už menej. Čo však neznamená, že Weir natočil zlý film, naopak, svoj rukopis ani tu nezaprie. Obávam sa však, že došlo k akejsi scenáristickej amputácii, nakoľko film je najsilnejší vo svojom prostrednom dejstve. Úvod z gulagu mi prišiel veľmi frázovitý a len ako povinné predstavovanie ústredných postáv, kde navyše práve jeho odfláknutím trpeli niektoré dôležité postavy, ktoré by si zaslúžili lepšiu psychologickú hĺbku. Nožničky zrejme pracovali aj v závere, ktorý pôsobil veľmi uponáhľane, a teda filmu by paradoxne pomohlo takých 15-20 minút naviac. Na druhej strane, v porovnaní s gýčovitým Annaudovým Sedem rokov v Tibete vychádza Útek zo Sibíra predsa len uveriteľnejšie a vážnejšie. Hercom nemožno nič vyčítať, každý si odviedol svoju prácu, mrzí ma však spomenuté nedostatočné vykreslenie mnohých postáv (v podstate zbytočná ženská postava inak dobrej a zreteľne dospievajúcej Ronan) , kde patrí aj Sturgessov Janusz (Rawitz). Nepochopil som za celé dve hodiny dôvod jeho vodcovstva tejto utečeneckej výpravy. Vzhľadom k renomé režiséra, ktorý nikdy nenatočil (a zrejme ani nenatočí) nieto zlý ale ani len priemerný film, však Útek radím v jeho filmografii za slabší, čo neznamená, že priemerný. Aj za túto okázalú filmovú mágiu v dnešnej kinematografickej sterilite treba byť vďačný. Slabšie 4 frčky a nostalgické spomienky na báječné a nezabudnuteľné Weirove predchádzajúce kúsky.

• 27.2.2011  01:15

Michell je v komédiách doma, a v Morning Glory to opäť potvrdil. Film plynie príjemným tempom, nikde sa netlačí a na nič sa nehrá. Problémom takýchto komédií môže byť fakt, že postráda príbeh a je viacmenej tvorený situačným humorom, ktorý sa lepšie hodí do sitcomov. Velmi výrazným prvkom je herecké obsadenie, kde dominuje Ford a ktorý si svoju večne unudenú tvár zo skorších svojich diel tu doviedol do dokonalosti, a rola mu sadla perfektne. Rachel je sympatická, Keaton príjemná, Goldblum fajn dekorácia, Wilson iba dekorácia. V zásade sa jedná o vydarenú komédiu, s nemálom skvelých hlášok, kde nezáleží čo sa stane, ale ako sa to stane.

• 30.11.2010  00:11

Starobylý dom odrezaný od civilizácie so záhadnou minulosťou, sirotci, príbeh lásky, mysteriózno.... No Španieli vo svojich hororových počinoch tiež veľmi originalitou neovplývajú, čo im však uprieť nemožno, je zvládanie atmosféry aj v tak televízne poňatej (zrejme) minisérii akou sa zdá príbeh domu Valdemarovcov. Televízny look mi silne pripomínal trojdielne Kingovské adaptácie (Rose Red), čo ako z rýchleho pokračovania sa javí, že tá podobnosť nezostane iba pri tom looku.Príbeh vôbec nemôžem označiť za tuctový, ba dokonca ho považujem za nielenže zaujímavý ale aj nabitý nápadmi (možno aj šialenými). Ako inak označiť romantický historický opus (hehe Búrlivé výšiny? ), v ktorom hrajú významnú úlohu zombíci, diabli, mobilné telefóny, daňováci, feministické ženy, Alistor Crawley či aj Bram Stoker? Aby som však bol úplne úprimný, všetko tu funguje priemerne, čo neznamená v kontexte avizovanej série nijak dehonestujúco či myslené zle, len dáva priestor na možné rozvinutie už teraz dobre rozohratého príbehu, ktorý rozhodne zaujal natoľko, že sa teším na pokračovanie. Takže sem s ním čo najrýchlejšie! P.S.: Mimochodom, všimli ste si tú podobnosť obluďáka s Fiennesovým Voldemortom?

• 20.10.2010  15:59
    Živí mrtví (TV seriál) (2010)

Hodnotenie pilotu. Vyzerá to zatial na slušné mäsíčko. Seriál v sebe nezaprie velký potenciál a štedrý rozpočet a vizuálom hravo strčí do kapsy drvivú väčšinu zombie movies. Napätie sa v niektorých momentoch doslova dalo krájať a ocenujem aj tvorcovský nadhlad. Bude zaujímavé sledovať vývoj postáv, nakolko seriál bude záležať hlavne na nich. Z hereckých výkonov však nadšený nie som, sú vskutku televízne a na prvý pohlad možno seriál nie je o hercoch samotných, na druhý však práve na nich bude závisieť celé to megainferno.

• 4.10.2010  14:12
    Predátoři (2010)

Úprimne, čakal som od toho viac. Zrejme som bol len predčasne namlsaný zo sľubnej spolupráce talentovanej mladej krvi v Hollywoode, už pomaly matadora Rodrigueza a vychádzajúcu režisérsku hviezdu Antala, ktorý ma sklamal hlavne v neprehľadných akčných scénach a na dôvažok, jeho rutinérstvo nestačí ani na vytvorenie hustejšej atmosféry. Zoznamovacia prvá polovica filmu v eyecandy kulisách je natoľko pri zemi, že tam by nič nepokazil ani Boll. Scenáristicky je to natoľko jednotvárne, a miestami až komické, že ani sebalepší moment nenapraví sterilný zbytok. Postavy sú napísané podľa nezáživných akčných šablón, neraz citujúce z McTiernanovho originálu, čo niekomu môže byť sympatické, a niekoho to môže iritovať. Rozhodne by som skrátil stopáž aspoň o 15 minút, vytiahol do popredia zaujímavejšie charaktery, než Brodyho a Bragy (Trejo, Grace, Fishburne) a nesnažil sa v každom druhom zábere pomrkávať na síce nostalgickú, ale inak po všetkých stránkach priemernú jednotku.

• 4.10.2010  13:55
    Čtyři lvi (2010)

Four Lions sa na prvý pohľad môže zdať ako nekorektná, prvoplánovo provokačná antimoslimská agitka. Omyl! Morris si zobral na paškál ľudskú hlúposť a obmedzenosť. Hlavné postavy, tak sympaticky lúzerské, že aj napriek šialenému nápadu, ktorý pripravujú, sa divák pristihne, že im aj v tom fandí, sú brilantne napísané. O koho sa jedná? Hlavný člen a organizátor, inak sporiadaný muž, so zamestnaním a slušným zázemím, je ukážkou typického jedinca, ktorý trpí komplexami vlastnej priemernosti a svoje prevýšené nenaplnené ego prenáša aj na svoje nič nechápajúce okolie, (žena, dieťa, pritrúbla partia..), u ktorých ten pocit výnimočnosti čiastočne získava, a ktorý si celú filozofiu islámu vycucáva z prsta a prispôsobuje si ju na svoj mikrosvet (viď rozprávky na dobrú noc pre syna). Jeho najlepší kamarát, trochu menej chápajúci nielen súvislosti, ktorému robí akéhosi tútora, naopak pozná islám maximálne z komiksov a obrázkov pre deti. Ďalší členovia partie sú tiež minimálne výstredné typy. "Biely" moslim, ktorému chýba v hlave nielen jedno kolečko, hip-hopový mladý vyznavač džihádu, introvertný tvorca výbušnín z minimálneho rozpočtu... Ano, je to všetko sranda, taká trpká sranda, keď sa človek smeje niečomu, a má pocit, že jeho sa to netýka, pritom sleduje aj vlastný pohľad do zrkadla. Štyri levy sú sviatkom absurdity, čierneho humoru a taktiež aj zamyslenia sa nad vlastným životom, a cez poriadne silné dioptrie aj pohľad na spoločnosť, a na naše zažité stereotypy. Ak niekto tvrdí, že Morris dáva ranu len do náboženstva ako takého, film určite nepochopil. Takáto rôznorodá sebranka, ktorých príbeh montypytonovsky rozpráva, sa nájde vo všetkých náboženstvách, kultúrach a spoločenstvách, akurát tá moslimská ponúka viac možností na karikatúrovanie, čiže režisér len využil skvelú príležitosť a tému, ktorá sa tu už roky poneviera, no nik nenašiel odvahu sa do nej pustiť. A za to má u mňa veľú poklonu. Lebo svojim dielom naštve len tých, ktorých vydáva za hrdinov vo svojom príbehu, čiže hlupákov. A ako vieme, tí sa naštvú aj za modrú oblohu.

• 31.8.2010  21:32

Adam McKay si spoločne s Ferrellom pomaly ale isto vytvárajú svoj trademark novodobej americkej zábavy. Komédie v ich podaní nie sú rozhodne pre všetkých, a to nevyvráti ani fakt, že The Other Guys boli kasovým trhákom tohto leta v zámorí. Ich najnovší počin vyvolával vysoké očakávania , či už z traileru alebo hojným počtom zaujímavých a zvučných hercov. Aby som však bol úprimný a objektívny, mnohí budú sklamaní, ja však tradične nie som. Mckayov konverzačný a absurdný humor, okorenený aj dávkou čierneho aj s troškou perverzností je mi čím ďalej, tým viac po chuti, no ako som už spomínal, obávam sa, že sa väčšine nezavďačí. Aj čiastočne namlsaným úvodom, kde superakčná hviezdna dvojka rámuje všetko naokolo a hláškuje ostošesť, ktorý trvá zhruba 15 minút, sa masový divák môže cítiť okradnutý, nakoľko ďalšie minuty budú tráviť v spoločnosti nesúrodej hlavnej dvojky, ktorí sú viacmenej užvanení. "Šťastný blbec" Ferrell s "večne nasrdeným lúzrom" Wahlbergom sú slušná dvojka, ktorým to celkom klape, záporák Ray Stevenson však bol nevýrazný až bieda a Coogan pri toľkých hereckých matadoroch zúfalo nevyužitý ako nerozbalený kondóm po sexe. Mne to však neprekážalo, bavil som sa nielen vďaka dobre vypointovanými vtipnými dialógmi s množstvom skrytých popkultúrnych narážok, ale aj vďaka dobre natočným akčným scénam a vtipne vybranej hudbe. Jednoducho, je to kravina, ktorej hlavnou devízou je to, že tvorcovia sú si plne vedomí, že točia kravinu, ktorú sa snažia povzniesť na vyhranenú zábavu. To je ten tradičný trademark dvojky McKay-Ferrell.

• 21.8.2010  14:50
    Strážce návěstí (TV film) (1976)

Velmi sugestívné malé veľdielo. Dickensova poviedka je samo o sebe založená na atmosfére a atypických dialógoch (ktoré sú pre tento príbeh kľúčové), medzi ktorými to záhadné ticho vypĺňané len tikaním hodín a šumom vetra pôsobilo na mňa príjemne tenzne. Za tých necelých 40 minút nedokáže nudiť ani chvilku, a to aj napriek tomu, že za ten čas sa neudeje okrem záveru vôbec nič. 4,5/5*

• 9.8.2010  01:06
    Černá smrt (2010)

Meno režiséra dávalo tušiť, že sa dočkáme ultimátneho stredovekého hororu. Smith však už od výplachového Metra prešiel nejaký ten krôčik k sofistikovanejším filmom, čiže nakoniec ma ani neprekvapuje, že to nakoniec horor nie je. Rovnaká búda na mnohých divákov ako v prípade Shyamalanovho Village a (ne)zámerné zavádzanie distribútora či filmových databáz ho môže stáť nejaké tie sklamané hodnotenia hororuchtivých fanúšikov. Ako to už presne vystihla Kiddo, je to stredoveká dráma s intelektuálnym posolstvom, atmosférou pripomínajúcou 6 rokov starý The Reckoning, ktorý je aj tematicky aj dobovo takmer totožný. Smith sa zameriava nielen na psychológiu postáv ale aj na dobovú atmosféru. Nutno však pripomenúť, že mu to ide v oboch prípadoch len sčasti. Kamera pôsobila veľmi dokumentárne až televízne, čo pre dobové filmy (nie seriály) nie je najvhodnejší spôsob. Herci odviedli svoj štandard, v prípade hlavnej postavy mladého mnícha mi však jeho záverečný charakterový prerod prišiel krapet nevierohodný, na druhej strane Sean Bean patrične charizmatický a Carice až diabolsky krásna (akoby z inej doby, z iného filmu a z inej planéty). Dilema, ktorú sa snaží prostredníctvom jednoduchého príbehu Smith riešiť, či je fanatické náboženstvo ("Som škaredý a veriaci") zhubný pre ľudí viac ako freudovský materializmus ateistov ( - "Prečo ju počúvaš?" - "Pretože je krásna." ), však dopadlo našťastie nerozhodne, avšak s krutým ortieľom pre nás všetkých. Všetci v niečo veríme, všetci sa niečoho štítime, všetci nosíme v sebe nejaký žiaľ, niektorí smútok či tragédiu, prerastajúcu neraz v nenávisť a zatratenie všetkého, v čo sme verili a čo sme milovali. Smithov najnovší počin s výrazným filozofickým presahom, no slabším vizuálom, však stojí rozhodne za zhliadnutie.

• 17.7.2010  16:00
    Repo Men (2010)

Velmi zaujímavý námet, nie tak z hľadiska originality ako rozvinutia danej látky, ktorá akoby dávala Dickovi na frak a nie ho citovala. Rozhodne je to miestami až príliš cynické a brutálne. Ano, krvou a čiernym humorom sa tu nešetrí a aj Sapochnikova forma doplnená trefným soundrackom a taktiež veľmi slušnými hereckými výkonmi potešia. Avšak na to, aby dosiahol kvalít Minority Report či Blade Runnera mu chýba to podstatné: scenár. Ten je šitý veľmi horúcou ihlou, kde si mnoho kľúčových situácii či dialógov až príliš šliape na päty a jazyk, čiže tým pádom degradujú výrazné klady filmu. Takto je to len nezámerné béčko, ktoré balansuje medzi regálmi v DVD požičovniach a veľkým plátnom, čo je vzhľadom na aktuálnosť sociálneho tématu, ktorú film viacmenej úspešne karikaturuje, veľká škoda. Apropo, Alice Braga je okrem toho, že je talentovaná herečka, aj krásna žena :)

• 31.3.2010  19:20
    Orphan (2009)

Som rád, že Serra nerezignoval na hlúpu a lacnú vyvražďovačku s adolescentom v zápornej úlohe, ale že aj okrem slušnej a tenznej atmosféry ponúka aj dobre napísané postavy, s ktorými sa dá ľahšie identifikovať a buď sympatizovať s nimi alebo ich nenávidieť. Takáto interaktivita ma potešila, na čom majú nemalú zásluhu aj dobre vybraní herci. Čo však scenáristom neviem odpustiť, je klišoidný záver, ktorému sa tak statočne dokázal po ten čas vyhýbať.

• 31.3.2010  17:04
    Tři pohřby (2005)

Veľmi príjemný odklon od typického mainstraimu. Zdá sa, že Tommy Lee Jones nezaprie svoj južanský pôvod a rád nakrúca z prostredia Texasu a Nového Mexika. Ako svoju režijnú prvotinu si zvolil Arriagov chytro napísaný príbeh o pravom mužskom priateľstve. Že do toho hrajú fantasticky napísané postavy, v ktorých nenajdeme jedinú kladnú alebo čo len zidealizovanú, je len plus. Tým vytvára priestor na čiernohumornú až morbídne poetickú road movie, kde dialógy a správanie hrdinov (ktorých osudy sú Arriagovsky prepletené) sú natoľko bizarné, že nenútene núti človeka sa nad nimi zamyslieť.

• 17.3.2010  01:01

Ďalšia prechvalovaná záležitosť. Remeselne veľmi slušné, čo iné očakávať od Martyho, ale nevybral si najvhodnejšiu látku a zdá sa, že s týmto žánrom nemá skúsenosti. Záver dáva dvojité vysvetlenie, aj keď to nemal ani v pláne, samozrejme väčšina berie len jediné rozuzlenie, ktorému však podrážajú nohy predchádzajúce oslie mostíky a veľmi nevierohodný dej. Di Caprio odviedol svoj nadštandard, ale vzhľadom k ponúkanemu záverečnému twistu sa do postavy typovo nehodí, čiže byť dvorným hercom renomovaného tvorcu nemusí byť vždy výhra. Prekážali mi tam aj trikové sekvencie, ktoré príbehu len škodili, a aj flashbacky či snové vízie robili celkovému atmosferickému vyzneniu len medvediu službu. Sú tu však skvelé dialógy (bizarne pôsobivý rozhovor Di Capria s Levinom v jeepe), úchvatná kamera, ale Kingsleyho záverečné vysvetlovanie ma však šokovalo nepríjemne než by som si tu skladačku pôvodne predstavoval. Pretože k vyše dvojhodinovému rozprávaniu sa ani jedno rozuzlenie nehodí, a je to len zbytočná hra s divákom a zaradenie sa do trendy novodobých thrillerov. Nečítal som spomínanú predlohu, čiže neviem súdiť, aká záverečná dvojznačnosť fungovala v nej, ak vôbec bola, ale z filmu ani po druhom zhliadnutí sa mi nedostali dostačujúce argumenty čo i len k jednej. Ako klasický noir by to fungovalo lepšie než táto dráma, čo sa tvári už od úvodných minút ako búda na všetkých, čo očakávajú niečo výnimočné. U mňa sa však také niečo nedostavilo. Asi siahnem po knižke.

• 11.3.2010  20:21
    The Canyon (2009)

Richard Harrah sa vydal nakrútiť dokumentárny film a zasadiť do toho akože zaujímavý príbeh. Takmer ako z Discovery Channel či Reality TV. Ken a Barbie sa majú veľmi radi, leč sú trošičku unudení, tak za svoju svadobnú cestu, na ktorú nezabudnú, si vybrali výlet do Grand Canyonu v sprievode s miestnym ochlastom. Patton je užvanený a otravný, Bailey je zúfalo necharizmatický (vizuálna kópia Jasona Patricka) a nudný, jedine Yvonne pôsobí ako tak prirodzene. Kopec nezmyselných žvástov v postupne nepohodlných podmienkach krásne drsnej prírody, pôsobivá kamera Nelsona Cragga a statická réžia, ktorá stavia príbeh v tak pôsobivej scénerii len na dialógoch. A kopírujúci záver tomu dal korunu, až sa mi natiskla otázka, či sa to celé netočilo len kvôli pointe, ktorá vyznie už nie absurdne šokujúco ale zúfalo komicky. Zbohom, Henry!

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12