• Thriller

Absurdistán (2006)

Tak ako znie názov filmu, je aj táto komédia idiotská. Skvelý nápad nevedeli tvorcovia s nízkym rozpočtom, slaboduchým scenárom a priemernými až podpriemernými hercami zúžitkovať do aspoň priemerného celku. Hanebne premárnená príležitosť. No na druhej strane treba uznať, že film pre inteligentného diváka zrejme nebude, nakoľko forma podania tejto neradostnej budúcnosti je určená práve pre tých, ktorí mozgovými závitmi hýbať veľmi nechcú. A pre tých bude to poslolstvo, podporené dementným humorom možno varovaním.

Aféra Thomase Crowna (1999)

Nevidel som staršiu verziu so Steveom McQueenom a Faye Dunaway (viem len, že tí dvaja sa na pľace neznášali), no McTiernenov remake sa drží presne stanovenej šablóny "elegantný a šarmantný zlodejíček" verzus "ambiciózna policajtka so slabosťou pre dobrodružstvo". Videl som to mnohokrát, často lepšie, nemálokrát horšie. Toto patrí k tomu lepšiemu.

Agresivní virus (2014) (seriál)

Pilot viac než len navnadil. Je z toho cítiť Del Torov rukopis z každého frejmu, konečne je späť ten odviazaný, cynicky nekorektný, nechutne explicitný a predsa len láskavý tón. Nedotknutý knižnou trilógiou ma to oslovilo snáď ešte viac. Chytľavý dej, zaujímavé postavy s veľkým potenciálom sa plnohodnotne vyvýjať a dať príbehu živočíšnejší rozmer, nový uhol pohľadu na prevarenú a filmársky vyšťavenú tému, miešajúci napätie, zvedavosť, nepredvídateľnosť, ale aj nadhľad a rešpekt k danej tematike. Latka postavená veľmi vysoko, ďalši síce z toho môžu vyviaznuť s hexenšusom, ale budem dúfať, že kvalita neklesne nijak výrazne.

Alexander Veliký (2004)

Neviem prečo, ale film na mňa pôsobil miestami televízne. Pre amerického diváka viac akademické než zábavné, pre mňa oboje.

Americká krása (1999)

Dráma trpiaca veľkou naliehavosťou vo svojom odkaze. Ešteže ju nám tvorcovia podávajú odľahčeným spôsobom a práve preto funguje ešte viac. Mendes je brilantný rozprávač a herci ho taktiež rozhodne nesklamali.

Andělé a démoni (2009)

Klasická hollywoodska šablona: lacný, konšpiračný, lež pútavý svetový bestseler s ľahko fantazmagorickým dejom, obsadenie veľkého mena do hlavnej úlohy, prizvanie nejakých charizmatických filmových hviezd menšej žiarivosti či niekoľko charakterových hercov, renomovaný režisér, prepálený rozpočet...A funguje to? Z divackého hľadiska ano, z umeleckého či aspoň filmárskeho sotva. Atmosféra vytváraná len na základe eyecandy záberov či monumentálnej Zimmerovej hudby jednoducho nedokáže prekryť jednoduchosť schematického scenára či nezáživnosť hereckých predstaviteľov (s výnimkou Mueller-Stahla či Lie Kaasa). Plochosť postáv je daná už z Brownovho nezaujímavého románu a nič s tým neurobia ani nudiaci sa herci či profesionálna remeselnosť Howarda. A nebyť zmieňovanej sugestívnej hudby, nezostalo by ani to málo, len stopy po tematicky lákavej, no hlboko nevyužitej detektívke. Božská kravina!

Antikrist (2009)

Akurát sa zamýšľam, pre koho je film určený. Milovníkom hororov či silných drám? Obávam sa, že tí prví budú sklamaní a tí druhí znechutení. Nie je to film, je to polemika a pocity prenesené na plátno/obrazovku. Hra s divákom, ale nemyslím, že nefér. Návrat muža a ženy k prirodzenej podstate existencie, keď sa prejavuje diferenčnosť týchto dvoch pohlaví. Fyzicky sa priťahujú, emocionálne nie. To že fungovanie či nefungovanie vzťahov ide cez myšlienkové pochody dvoch existencií, možno chápať z biblického ale aj naturálneho hľadiska. Z pohľadu antikrista sme len zvieratá prahnúce po pudovosti, líšiace sa od ostatku zvieracieho ansáblu jedným. Rozumom. Tragédia rozdeľuje stav duše aj mysle a otvára dušu k temným silám a slabnutiu osobnosti. Žena a muž, emocionalita a racionálnosť. Niečo také fungovať nemôže. Nemyslím, že Trier neznáša ženy či nimi opovrhuje. Je nimi posadnutý. Tri základné prvky, príroda, muž a žena. Miesto - Raj. Príroda - telo/zdroj/počiatok, žena - ruka/médium, muž - nástroj/vykonávateľ. Nie prvýkrát som si všimol, že Trier ženy vykresľuje ako silné a dôležité bytosti, ako základný kameň fungovania života, ako skrytú odpoveď na všetko podstatné, čo hýbalo dejinami ľudstva - lásku, smrť, nenávisť, pomstu, obetu. Muž, tu figuruje ako egoista, racionálny neschopák zahľadený do seba aj v najvypätejších chvíľach. Silná osobnosť a či len emocionálny chlad? Žena vo svojej duševnej frustrácii riadená pudmi, sexuálnou nenásytnosťou, muž ješitne odhodlaný pomôcť za každých okolností. Obaja hrajú vzájomne svoje hry. Výsledok nemôže byť dobrý. Z tohoto možno chápať Triera dvojsečne. Chce ženy pochopiť alebo nenávidieť? Alebo len načrtáva myšlienku, že muž je bez ženy zablúdilým zvieratkom a odsúdený na neúspech. Wildovsky dekadentná predstava a nutná na rozmýšľanie. V každom prípade je to ponuré, pomalé, temné, depresívne a atmosferické. Po zhliadnutí Antikrista už nechcem ísť do lesa si kaziť romantické chvíle, lebo slovami klasika, z frustrovaného romantika sa stáva iba cynik. A to Lars rozhodne je a zakryť to tu ani nechce a všetko čo chcel povedať, mi povedal v skeptickom epilógu. A preto by mal vytrúbiť svetu, čo sa mu skutočne stalo.

Austrálie (2008)

Austrália sa tvárila už dávno pred uvedením, že sa bude jednať o jeden obrovský gýč. Nemám proti takýmto filmom nič, pokiaľ dokáže osloviť aj niečim vic, než len audio-vizuálom. Ten je na vysokej úrovni. Ale to sa od Luhrmanna čakalo. Avšak takýto naivný príbeh, okorenený mystikou tradičnej kultúry tohoto kontinentu a zakončený nič nehovoriacou WTF vojnovou, spektakulárnou scénou je tak trochu faux pax od všetkých, ktorí zapožičali tomuto projektu svoje hviezdne meno. Zjavne Luhrmannovi robí problém rozprávať takýto prevarený guláš ako celistvý príbeh, ktorý by mal vziať za srdcia divákov, ale ten koniec mi ukázal, aký dokážem byť chladný a cynický. V tomto prípade určite. A tak jediné, čo sa Austrálii čiastočne darí, je bezpochyby turistický marketing a zvýšenie záujmu o tento čarovný kontinent.

Babylon A.D. (2008)

Kassovitz zvláda ponurú atmosféru blízkej budúcnosti, čo však nezachráni, je samoúčelový, neinvenčný a hlavne BLBÝ scenár. S tým naozaj nič neurobí ani renovovanejší režisér. Plus ak zarátam aj prestrihaný koniec, kde na dôvažok neexistuje ani pointa, ani logika, nečudo že ambiciózny projekt dopadol aj z filmárskeho či finančného hľadiska úplnou katastrofou.

Barbar Conan (1982)

Moc sa tam toho nenahovorí, ale aj tak zaujme skvelou hudbou, dobovou fantasy atmosférou či temným James Earl Jonesom.

Ovládací panel
164. nej uživatel Slovensko