Zocelovací kúra (2015)

Ako neuveriteľne zle na tom už musíte byť, keď pre svoj film vykrádate námet z prijebabraných "komédií" toho vaginusa Roba Schneidera? To ľudské, psychické a profesionálne dno ktoré ste museli dosiahnuť, aby ste sa k niečomu takému uchýlili je popravde mimo akúkoľvek moju predstavivosť, a to ju mám vcelku bohatú. Čo však jedným dychom priznám a uznám je, že z toho vykresali fajn komédiu s pár zábavnými momentami. Nič úžasné, nič čo by som si chcel ešte niekedy pozrieť, proste len taký typický obyčajný americký komediálny priemer s nejakým tým nechutným momentom navrch, ako to už v poslednom období býva štandard. Z ohľadom na to odkiaľ to ale vyšlo vďaka aj za to.

Cukor (1982) (TV film)

Road movie v postapokalyptickom svete inšpirovaná Pánom Prsteňov? No, skoro. Až na tom, že tým postapokalyptickým svetom je slovensko po druhej svetovej vojne a hlavná hrdinka neputuje preto, aby zničila prsteň, ale aby získala ten titulný cukor. Ten je totiž v jej kraji nedostatkovým tovarom a ona ho chce získať pre svoju tehotnú dcéru. Vydá sa teda s košom tabaku na cestu, ktorú jej nekomplikujú len policajné zložky, ale aj hrozba v podobe pašeráka Bartošku, ktorý jej pred rokmi zveril syna a ten umrel o čom Jiří dodnes nevie. Dosť rozporuplný film. Je to naozaj dobre natočené, žiadna lacná inscenácia, hlavná hrdinka je veľmi dobre zahraná. Najviac mi vadil prehrávajúci Bartoška, ktorý bol ešte aj predabovaný, čo iste výkonu nijak nepridalo. Neprehliadnite.

Přerušená píseň (1960)

Naivná, romantizujúca čierno-biela (a tým nemyslím farebnosť filmu) sračička. Fašisti sú skrz-naskrz zlí. Všetci od Slovenska na východ skrz-naskrz dobrí. Bratia so Sovietskeho zväzu (poprosím dôraz na ä) nemyslia dňom i nocou na nič iné než ako nám pomôcť. Proste jednorozmerná, vyslovene ako na objednávku veľkého brata natočená rozprávka s romantickou linkou (celkom očividne inšpirovaná úspechom Twilightu) Pántik – odvážna gruzínska doktorka, ktorú ani fašistický nálet fašistického lietadla s fašistickým pilotom fašisticky strieľajúceho z fašistického guľometu fašistické strely nezastaví pred pomáhaním raneným. Pije sa tu vodka, spievajú tklivé národné pesničky, hádžu mince do mora, dovtedy drsne pôsobiace ženy sa počas náletov túlia k mužom... Viac gýču sa už fakt asi ani nedá. Toto proste pokojne vynechajte.

Demeterovci (1976) (TV film)

Famózny Laco Chudík v hlavnej úlohe starého Demetera, chrániaceho si svoj grunt, ktorý gives a fuck about vojna okolo. Až kým mu tá sama nevrazí priamo do domu v podobe strateného a všetkými vo vojne za padnutého považovaného syna. Komorný príbeh, až na pár výstrelov žiadne veľké bojové scény. Je to však napínavé, má to dobrý scenár a herci to tiahnu nevídane. Okrem už spomínaného Chudíka, ktorého by za tento výkon v Amerike obsypali Oscarmi až po pás, aj štandardne dobrý Kukura a výborne nejednoznačnú postavu hrajúci Horváth ml. Jedno z najpríjemnejších prekvapení z SNPčkových filmov čo vytiahla RTVS. Výborné!

Explózia (1982) (TV film)

Počas prvých minút som sa, s hrôzou v srdci i očiach, začal obrňovať pred tým peklom, čo ma asi čaká, keďže to vyzeralo na politicky červeno podfarbenú agitku. No našťastie sa už po chvíli presunieme v rozprávaní do minulosti a rozbehne sa fajn príbeh o začiatkoch SNP z pohľadu detských očí. Film je určený skôr mladším divákom, takže sa nevyhne istému zjednodušovaniu a snahe tému pre detského diváka odľahčiť (komediálne scénky s gardistom). Je to však dobre, civilne natočené. Kamera sa v podstate nepohne od hlavného detského hrdinu, ten však našťastie jednak nie je otravný, ako to v podobných prípadoch býva a čo je tiež dôležité - hrá dobre, takže nemáte chuť vraziť si hlavu do obrazovky. Odporúčam.

Prerušujem pojednávanie (1975) (TV film)

Ďalšia z československých inscenácií, ktoré, ako pevne dúfam, premietajú študentom scenáristiky na VŠMU, aby videli ako v žiadnom prípade nepísať scenáre a obzvlášť dialógy. Ani jedna jediná postava v celom filme nerozpráva ako skutočná živá bytosť ale len teatrálne deklamujú pseudofilozofické pseudomúdre chujoviny, z ktorých nejedna ma v tom lepšom prípade nechcene rozosmiala, v tom horšom spôsobili zarolovonie mojich očí kamsi dovnútra lebky. Bonbónikom je už potom aj samotná zápletka, keď dvoch dospelých ľudí s dospelými deťmi, ktorí sa chcú rozviesť, miesto jednoduchého rozvodu hodinu traumatizujú rozoberaním ich sexuálneho života, chorôb, závislostí a vzťahov. Traja sudcovia, ktorí tých ľudí vidia prvýkrát v živote a hovno o nich vedia, dokonca neváhajú dvoch dospelých poučovať o tom ako by mali žiť a čo by mali robiť. Ak takto za socíku fakt prebiehali rozvody tak to spánombohom. Viem si predstaviť, že malými úpravami by sa z tohto filmu dala spraviť vcelku zaujímavá, absurdná komédia, v terajšej podobe je to však len na zaplakanie. Na záver vyberám zopár periel ducha, ktoré vo filme zaznejú: „Odvodzovacím spôsobom myslenia zostavíme si črty každého z manželov, ktoré rušivo pôsobili na rozvinutie priateľstva muža a ženy. A kde láska, a LEN láska, nestačila kráčať za šťastím.“ „...túžba za šťastím sa tým len stupňuje, núti hľadať tento večný plameň života...“ „Žena predsa veľmi intenzívne prežíva prvý pohľad, dotyk, bozk. Proste všetko čo sa dotýka citovej sféry.“ „Človek predsa nie je budík na ktorom možno nastaviť čas.“ „...ale napriek tomu obraz spomienky by nemal stratiť svoj dôstojný rámec.“ „Nikdy vám neprišla na um súvislosť medzi samovraždou a realitou?“ „Láska muža a ženy je to najkrajšie čo môže vyplynúť so zaujatosti pohlaví.“ „No nemožno sa beztrestne schovávať za masku modernosti.“ „... a aj nádej musel zamieňať za drobné.“ „...a že niekto pije, až neznesiteľne, je aj chybou manželky.“ A takto by sa dalo pokračovať ešte veľmi dlho.

Noční běžec (2015)

Tak a trilógiu priemerných Neeson/Collet-Serroviek máme konečne kompletnú. Prvým dvom filmom som sa s ľahkosťou mladej primabaleríny vyhol, odolal som volaniu kina a pozrel si ich až doma, a ani v jednom prípade toto rozhodnutie po nabehnutí záverečných titulkov neľutoval. Pri bežcovi ma však dobre vyzerajúce trailery, herecké obsadenie a prvé nadšené reakcie dostali aj do kina. A po skončení som si veru povedal, že odo mňa bolo hlúpe nezostať verný rozhodnutiu z predchádzajúcich filmov. Dostal som totiž ďalší priemerný film, ktorý tých pár pekných záberov a letov kamery z biedy nevytrhne. Akčné scény žiadny zázrak, prípadne vyslovene sklamanie ako v prípade časti kde Neeson nakráča do baru, aby sa tu vyrovnal so svojimi starými kumpánmi a divák očakáva poriadnu akčnú nálož, no je to odbavené pár výstrelmi a nasleduje scéna s naháňaním sa medzi vlakovými súpravami, čo je teda fakt veľmi originálne a v kinematografii to ešte nebolo použité asi tak štyristopäťdesiattísícosemstdodvadsaťtri krát. Ale fajn, v konečnom dôsledku je prvá tretina až polovica ešte fajn, no v momente keď tam nabehne ten ultrazabiják, ktorý pôsobí celý čas akoby sa sem dostal omylom zo zahodeného scenára niektorej Bournovky, začne to byť v hajzli, kam sa zároveň porúča aj logika. Na kino to teda nie je, ale jeden večer doma pri telke fajn.

Interview (2014)

Veľa kriku pre nič. Jeden z tých filmov, ktoré by lepšie fungovali, keby to bol len fakeový trailer na v skutočnosti neexistujúci film, ktorý premietnu len ako súčasť nejakej inej, ideálne o dosť lepšej, komédie než je samotné Interview. Ak ste videli trailer videli ste aj všetky dobré vtipy, nič ďalšie čo by vás mohlo pobaviť tam už žiaľ nie je. Že si vôbec tí chlapci šikmookí dali kvôli takejto nezaujímavej blbosti tú námahu s hackovaním keď si zatiaľ mohli venčiť svojich Kim Čur-ákov na nejakom dobrom online porne je, hneď po scenári, druhou najväčšou tragédiou tohto filmu...

Star Trek IX: Vzpoura (1998)

Otras. Aj ako 45 minútová epizóda seriálu by to bola hlboko podpriemerná a zabudnutiahodná časť, nie to ešte keď je natiahnutá na hodinu a pol dlhú celovečernú stopáž. Vzbura je k uzúfaniu nudná a nezaujímavá, a to píšem ako fanúšik TNG a celej posádky Enterprise (s výnimkou toho cocksuckera Wesleyho samozrejme). O miere môjho opovrhnutia touto snímkou svedčí aj to, že ako jedinú z TNG série som si ju odmietol kúpiť v špeciálnej dvojdiskovej edícii, aj keď bola v ponuke za smiešnu výpredajovú cenu. Americkí producenti sa z tohto šoku iste dodnes nevedia spamätať. Človek, ktorý rozhodol o tom, že práve tento - zo všetkých možných scenárov - je tak dobrý, aby sa z neho oplatilo urobiť ďalší trekovský kinofilm, by si zaslúžil vraziť do zadku maketu lode Enterprise NCC-1701-D vyrobenú v mierke 1:1. Bez lubrikantov.

Dostaň ho tam (2010)

Menej vtipnú a zábavnú komédiu aby jeden pohladal. Čo je o to smutnejšie, že postava rockera Aldusa Snowa, tak ako ju definovala, na rozdiel od tejto trápnosti aj ozaj zábavná, komédia Forgetting Sarah Marshall mala potenciál na to v pohode utiahnuť vlastný spin-off a divákov pri tom kvalitne pobaviť a rozosmiať, nie nudiť ich zdanlivo nekonečných 114 minút.