• Krátkometrážní

Ženščina (1932)

Nezvyklé záběry, radikální montáž, dovženkovská lyrika, feminismus versus tradiční hodnoty mateřství na běloruské vesnici.

Buraikan (1970)

Takto skeptický pohled na státní reformy a ze zoufalství propukající vzpory a revoluce jsem snad jinde neviděl.

Sakura no mori no mankai no šita (1975)

Fascinujících jsou označení údajných žánrů filmu, asi nikdo nikdy neslyšel o alegorii. Šinoda pracuje s touto metodou poměrně rozpoznatelně a mám dojem, že i docela tvrdě ve svém postoji k ženám (nebo jejich jisté kategorii) a jejich schopnosti ovládat muže.

Daisy Millerová (1974)

Většina tvůrců má tendence realitu 19. století romantizovat, Bogdanovich ne (v čemž se drží ducha literární předlohy).

Želary (2003)

Zbytečnost po filmech jako Smrt si říká Engelchen a Kočár do Vídně.

Bílý šejk (1952)

Už tady je všechno z Felliniho (a došlo někomu, že Kristián je podobného, i když o hodně zjemnělejšího) druhu?

Babička (1971) (TV film)

Spíše adaptace (a to příliš věrná) Kašparových ilustrací než Němcové, chybí i dramatičtějš rozměr / což je v Němcové Babičce záměrně potlačeno, aby vynikl příběh Viktorky a autorka zapomenula na krušnou dramatičnost svého života/ . Podle mě začátek uhlazené nudy současné produkce ČT. Preferuji Čápovo zpracování, Moskalyk je téměř neemocionální. Pozitivně hodnotím scény z umírání vojáků v závěru filmu, který dodávají snímku sílu. Mnoho lidí zapomíná, že do promluv babičky Němcová vkládala své sociální a politické názory. Mám dojem, že autoři této adaptace poněkud potlačili kontrastní stránku mezi babičkou a její dcerou, tedy kritiku mamoměšťáckých paniček, které Němcové celý život ničily život.

My všichni školou povinní (1984) (seriál)

Markéta Zinnerová je autorkou neuvěřitelně papírových dialogů a scénáře, který sice leccos z reality odkoukal, ale ve skutečnosti je s realitou pouze vzdáleně příbuzný.

Telefon Butterfield 8 (1960)

Vlastně je to dost Ibsen po americku , dost a ještě více psychologie, životních úvah a střetů, které reflektují realitu myšlení autora v promluvách postav. K tomu z jedné strany realistický civilismus, z druhé prožívání Stanislavského. Později tento přístup zdevalvoval v americkém vážném mainstreamu, který si většinové publikum představí ve škatulce kvalitní náročný film, tady je to ještě živé. Výborná je Rutterbergova hudba stojící na hranici mezi expresionismem a jazzovými ohlasy, úvodní bezeslovná kamerová sekvence, kdy si hlavní hrdinka prohlíží byt, v němž strávila noc, po odchodu své alkoholické známosti, řekne tolik o ní, že poté film už jen doříkává. Řekl bych, že inspirace Madame Buterfly je víc než nápadná.