Chudáčci (2023)

Prvních 20min jsem si říkal na co jsem to vlezl a že to zřejmě nedám. Posléze jsem dostal neskutečně chytrou, obrazově krásnou s neskutečným humorem dotýkající se baladu o formování svobodné osobnosti. Zároveň jsem nečekal, že by ještě v dnešním Hollywoodu byl někdo natolik odvážný jako Emma Stone. To mě velmi příjemně "šokovalo". Smekám. Existenciální procházka v úchvatném balení. Několikrát jsem plakal smíchy. Mark Ruffalo byl naprosto úžasný. Všechno dokonale sedlo. Zároveň mi záběry připomněly našeho mistra Karla Zemana. Inteligentní, rozverná "pohádka".

Pretty Baby: Brooke Shields (2023)

Brooke Shields dnešní generaci toho moc neřekne. Dokonce ani Modrou Lagunu často neviděli (konec konců ani její vlastní dcery), ale pro všechny, co vyrůstali ještě v 90's je stále celkem známá a to především právě svojí neuvěřitelnou krásou. Opravdu jsem přesvědčený, že byla jednou z nejkrásnějších dívek/žen v historii. Věděl jsem, že už se jako dítě věnovala kontroverzním projektům (fotografie, film, reklama), ale nikdy jsem neslyšel její vlastní názor na to všechno a tak jsem velmi rád, že něco takového vzniklo, jelikož bylo rozhodně o čem mluvit. Mile mě překvapilo, že i dnes si Brooke ponechává kladný otevřený postoj k nahotě jako takové a že činy své matky, která jí zastupovala, dokáže konstruktivně obhájit i přes to, že by bylo velmi jednoduché je automaticky zavrhnout. Značnou míru na tom má jistě znalost evropské kinematografie, která byla vždy znatelněji otevřenější a odvážnější než v US. Když Brooke začala jmenovat evropské snímky, co jako mladá nakoukala, tak bylo více než jasné, že její vnímání umění a její hranice budou jinde než u 90% Američanů té doby, obzvlášť v jejím věku. Tohle Vás prostě musí zformovat, jelikož je to tak jiné od toho, co můžete vidět v US. Zároveň mě "šokovalo" jak obratně a inteligentně dokázala diskutovat na vážná témata v tak ranném věku. Tam, kde by její dnešní vrstevníci ze sebe vysoukali sotva dvě věty s omezenou slovní zásobou a projevem, ona diskutovala s dospělými jako obratný řečník. Zároveň se nebojí kritického pohledu a např. otevřená diskuse se svými dcerami na tohle téma je skvělá ukázka toho, jak by měla výchova vypadat- otevřeně a bez předsudků, inteligentně se pokusit analyzovat. Další zajímavostí je, že i přes její otevřenou mysl vůči skandálním/ odvážným uměleckým projevům se vždy projevovala jako velmi plachá slušná dívka do které byste to prostě neřekli, naopak byste tipovali, že se tomu bude vyhýbat jako čert kříži. Už tenhle prostý fakt z ní dělá prostě zajímavou osobnost. Pobavila Commercial na Calvin Klein Jeans, kterou jsem nikdy neviděl a musím uznat, že je velmi chytrá. Aniž by cokoli ukazovala, tak starší šokovala a to jen díky představivosti a křivkám v upnutých jeans. V té době jí mohlo být tak 16/17. Jak říká Brooke "Pro mě to byla zábava, lingvistické cvičení".. to pouze dokazuje, jak je její vnímání oproti prudérně smýšlejícím jedincům úplně jinde a nemá zapotřebí ze všeho dělat drama. V té době už to nebylo malé dítě, které neví, co dělá a plně si uvědomuje své činy, narozdíl od "Děvčátka". Další kapitolou jsou média a různá Late shows, která naprosto nevybíravě sráželi Brooke na pouhou pěknou tvářičku od které toho nechtěli moc slyšet i přes to, že bylo nad míru jasné, že je to velmi inteligentní dívka/žena. A tak se otázky zásadně smrskly na její nahotu, vzhled či panenství. To muselo být ubíjející. Věřím, že kdyby působila v Evropě, tak se jí dostane naprosto jiného přijetí. Brooke, která byla vždy médii hyper sexualizovaná už od ranného dětství, hovoří téměř o všem, skutečně otevřeně a emotivně, bez autocenzury. Po dokumentu typu "Sly" je to úplně jiný rozměr

Nesmiřitelní (1992)

Pokud bych měl označit nejlepší western, tak mi na mysl okamžitě přijdou pouze dva (Tanec s vlky nepovažuji za western). Tenkrát na západě a Nesmiřitelní. Klenot.

Cristóbal Balenciaga - Otázka stylu (2024) (epizoda)

Esteticky podmanivé, krásné a herecky výborné. Sledovat tu krásu je prostě zážitek a zároveň překvapení, jakou elegancí a stylem Balenciaga oplýval vzhledem k dnešním úděsným modelům značky.

Ve jménu cti (2023)

Tomuhle dílu nemám co vytknout. Výborně natočený historický kus s přesahem, kde je feminismus přirozenou součástí a není uměle našroubovaný, aby se jakože neřeklo, protože je zrovna v módě, ale je plnohodnotnou složkou příběhu. Kdo by to čekal ve filmu o duelech. Výborné herectví, výborná kamera, nasvícení filmu je skvělé, režie, souboje, emoce, to všechno funguje na jedničku. Velmi profesionální a zároveň velmi civilní a přirozený. Bez zbytečného balastu a hluchých míst. V jednu chvíli mi film připomněl 'Poslední souboj' od Scotta. Ne snad svou pompézností, ale řemeslnou zručností. A přiznávám, že tohle jsem si užil ještě víc. Zem se pro tuhle roli narodil. Perez jako cholerický mstivý narcistický plukovník perfektní.

Tár (2022)

Tár jsem se dlouho vyhýbal aniž bych věděl proč. Tohle není sice pro každého, ale na své si přijdou milovníci dobrého vkusu, umění, kvalitních konverzací a obrazové krásy. Stylem režie a kamerou mi film hodně připomínal Eyes Wide Shut.

Nekonečný příběh (1984)

Nejkrásnější fantasy pochází z roku 1984. Stále nepřekonané ani se všemi vymoženostmi nového tisíciletí. Boj dobra a zla. Výprava, masky, hudba, příběh. Průchod mezi sfingami , topící se kůň a další scény berou dech i srdce. Tahle pohádka umí být skutečně temná i děsivá. Oslovuje děti i dospělé. Krása a obdiv.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Krásná fantasy pohádka se vším všudy. Vlastně poklad. Bylo by skvělý, kdyby někdo s takovou láskou a výpravou přišel s něčím ve stylu 'Nekonečného příběhu'. Jakousi temnější verzí D&D, který mi svou poctivostí 'Nekonečný příběh' připomněl- což je velká poklona.

Nejhlubší nádech (2023)

Mě freediving fascinuje od Magické hlubiny a freedivery považuji za až mytologické bytosti. S citem pojaté, finále dojemné.