Ajka1

Ajka1

okres Jihlava
milovník umění ve všech jeho podobách

<< předchozí 1 2 3 4 5
    • 15.9.2020  18:58

Nečekaně zábavná a originální alegorie lásky ve všech jejích podobách. Doporučuji.

• 10.9.2020  22:35
    Hangmen (divadelní záznam) (2016)

Černá až lehce morbidní komedie o tom, že spravedlnost je vlastně slepá a zvyk je železná košile. Obsazení je skvostné, herci se navzájem předhánějí ve svých výkonech, přičemž nade všemi samozřejmě vyčnívá ústřední dvojice v podaní Morrisseyho a Flynna. A že jsou vskutku excelentní, to se jim nedá upřít. Dlouhé monology a dialogy, které však diváka nenudí, ba naopak ho nutí býti stále ve střehu a přitom neuvěřitelně baví. Tím svým nádherně suchým, chytrým (přisprostlým) britským humorem. Nevím co více napsat, to se prostě musí vidět!

• 18.8.2020  23:40
    Emma. (2020)

Filmová Emma je skvělá, vtipná, sarkastická, barevná, plná jemných detailů. Co se charakteru týče, Anya vystihla hlavní hrdinku svým herectvím (manýry) perfektně. Mr. Knightley je zde mnohem uvěřitelnější, lidštější a sakra větší sympaťák, než na stránkách knihy. Stejně tak Bill Nighy uchopil svou postavu oproti knize hravě a vtipně a ani zbytek ansámblu nezůstává vůbec pozadu. Kombinování různých motivů a scén dohromady či přidávání jiných, které v původním díle J. Austenové nenajdete, mi osobně vůbec nevadily. Ba naopak. Způsob, jakým režisérka a scénáristka dokázaly zachytit atmosféru nebo frustraci jednotlivých postav, mne doslova nadchl. Nikdy nemůžete do filmu narvat všechno z knihy, ale můžete natočit skvělý film knihou motivovaný. A pro vzdychálky: ano, Mr. Knightley je v knize o 16 let starší než Emma. A i když to tak možná nevypadá, herci sami mají mezi sebou téměř totožný věkový rozdíl. Johnnymu Flynnovi skutečně táhne na čtyřicet. Někteří lidé na svůj věk zkrátka nevypadají, smiřte se s tím! Btw, knihu jsem zhltla naráz až po návštěvě kina - taková motivace to byla.

• 4.4.2020  19:44

Tak tohle byla nuda. Velká nuda.

• 24.1.2020  20:10
    Castle na zabití (TV seriál) (2009)

V prvních sériích se jednalo z mé strany o naprostou srdeční záležitost. Milovala jsem hašteření všech hlavních i vedlejších postav, humor a přiměřené skeče. Přibližně kolem čtvrté série se ale něco změnilo a dříve výborný seriál se začal zvrhávat v přehnanou (pitomou) komediální soap operu bez konce. Castle měl skončit o mnoho let dřív a hlavní postavy měly dostat svůj happy-ending. Za tím si do dneška stojím a nikdo mě nepřesvědčí o opaku. Tak žalostný úpadek kvality bylo bolestné sledovat a přiznávám, sama jsem to nevydržela. Bylo to prostě moc. Hodnotím cca. do čtvrté série. Seriály by zkrátka neměly překračovat dobu expirace.

• 15.9.2019  20:33
    Živí mrtví (TV seriál) (2010)

Nemám ráda zombie... :( Víc k tomtuto seriálu nemám, co říct. Nezaujal. Tečka.

• 3.6.2019  16:36
    Good Omens (TV seriál) (2019)

Coby zarytý fanda knižní předlohy se zdráhám TV zpracování adekvátně ohodnotit. Je to kvalitně natočeno, skvělí herci v hlavních i (některých) vedlejších rolích, něco tomu ale přece jen chybělo. Veškeré mé nadšení tak zůstalo u excelentně střiženého traileru, nicméně věřím, že nečtenáři Gaymanovsko-Pratchettovské předlohy si přijdou na své. Tvůrci si vyhráli a to se cení. Za mne tedy chválím, ale nehodnotím. Kniha je prostě kniha ;-)

• 2.5.2019  00:38

Oh, to bylo tak zábavně devadesátkové. Ta pohoda, ta hudba, bez zbytečných sáhodlouhých rádoby-srdceryvných (vlasteneckých) projevů, na které jsme nejen v této sérii tak zvyklí. Sympatická hrdinka, dokonce i nezáporáci a záporaci vám přirostou k srdci. Žádné složitosti, žádná hluboká psychologie. Tomuhle já říkám zábava na úrovni. Jen houšť a více podobných filmů. Stýská se mi po starých časech, kdy nebyly věci tak komplikované. Při sledování jsem se cítila podobně jako u prvních Mužů v černém. Skvělý styl, jen tak dál Marvele ;-))))) A cameo Lee Stana dojalo.

• 4.4.2019  22:54
    Shazam! (2019)

Kids friendly komiksák s velmi zábavnou úvodní sekvencí objevování superschopností hlavního hrdiny, a troufám si klidně tvrdit, že v této konkrétní části tvůrci Shazama s přehledem zastínili i dnes už legendární scénu z prvního Iron Mana. Je to hravé, je to dětské, a přestože se ke konci už poměrně dost hraje na infantilní notu, baví to. Zachary Levi se jako Shazam snad narodil, banda nevlastních sourozenců je ve svých rolích naprosto dokonalá a jejich pěstouni jsou sympaťáci. Zbytek hereckého ansámblu zapadá do jednoho spíše do bažin průměrnosti. Bohužel i po všech čertech jinak charismatický Mark Strong - v jeho případě za to ale může scénář, který mu nedává mnoho prostoru k seberealizaci. SHAZAM jako celek tak samotným příběhem nějak výrazně nenadchne, je to prostě jiná cílovka a jako takový je třeba film brát, jedno mu však musím přiznat...bavila jsem se, hodně, hlavně ze začátku, kvalitně a pěkně nahlas! Tak si kupte lístek a běžte se bavit taky ;-) Peněz litovat nebudete. Viděno v originálním znění s titulky.

• 16.7.2018  20:58
    Kong: Ostrov lebek (2017)

Proč, proboha, proč? Nečekala jsem od toho snímku moc, ale takto hluboký propad mě naprosto zaskočil. Film je slátanina poskládaná v průměru z 2,5 vteřinových záběrů, absolutně bez hlavy a paty, s naprosto otřesným konceptem, dřevěným ansáblem (uřvanou komerční figurkou Samem O. Jacksonem, toporným, plochým a typově zcela nevhodným Tomem Hiddlestonem, nesnesitelně otravným Johnem C. Reillym, zbytečným Johnem Goodmanem, směšnou jednotkou armádních ťulpasů a jednou prsatou kráskou s inteligencí Disneyovské animované verze Sněhurky od sedmi trpaslíků po lobotomii), s naprosto děsivou závěrečnou potitulkovou předzvěstí možného pokračování... Zajímalo by mě, co na výsledný produkt říkali sami herci. A nemyslím tím interview spojená s propagací filmu, myslím jejich skutečný názor. Minimálně polovina z nich se podle mě musela chytat za hlavu, k čemu se to upsali?! Dokoukat to celé pro mne znamenalo velké utrpení. Prosím, už ne, výsměch kinematografii.

• 25.1.2016  22:00
    Stvoření světa (TV film) (1989)

Čisté a absolutní "Guilty Pleasure", kdo neviděl v devadesátkách, nepochopí :D

• 27.11.2014  04:29

Navzdory všem předsudkům není tento film ani tak teplý (po mravní stránce zcela neškodný), jako spíše zábavný. U Stevenových eskapád jsem se bavila nad očekávání - nechyběla nadsázka ani černý humor a všechno to pěkně odsýpalo. Mavíc mám odvěkou slabost pro filmy, ve kterých se vyskytuje postava vypravěče (Chocolat, Lemony Snicket, Zlodějka knih, Amélie, Moulin Rouge atd.). Carrey je opět ve formě a na rozdíl od Yes Man nebo Blbý a blbější sáhnu po I love you Phillip Morris zanedlouho znovu a s chutí.

• 28.9.2014  12:46
    Zlatý kompas (2007)

Dakota Blue Richards je tak neuvěřitelně protivný spratek, že to snad ani není možné. Nicole Kidman vypadá jak vosková figurína a ten její žlutý opičák je vemi nepovedené CGI. Děj samotný je nepřehledný a zmatečný, celé to tak nějak nudí a nikam nevede. Škoda, nápad dobrý, výprava štědrá, výsledek však katastrofální.

• 4.9.2014  22:03

Kdyby byl filmu ponechán jeho alternativní konec a několik scén bylo vyměněno za ty vystřižené, celý příběh by vyzněl zcela jiným dojmem a já bych šla s hodnocením možná i na čtyři hvězdy - i když s hodně odřenýma ušima. Takhle to ale vypadá, že ani sám režisér a scénárista si nevědeli rady, kterým směrem se vlastně vydat... bohužel se nakonec rozhodli dostát názvu filmu a tak z toho vznikl jen hodně slabý thriller s naprosto dementním finále.

• 29.8.2014  23:40
    Firefly (TV seriál) (2002)

Joss Whedon nám už mnohokrát dokázal, že je mistrem v tvorbě nových světů. Navíc se nebojí skloubit dohromady i zdánlivě neslučitelné. Ať už se jedná o postavy a prostředí, ve kterém se jeho počiny odehrávají, nebo o žánry, které jsou vždy nejednoznačné. Firefly je dle mého názoru vrcholem Jossovi barvité fantazie a tvořivosti. V téhle vesmírné kovbojce spojil dohromady mnou dva nejméně oblíbené světy a stvořil z nich něco neopakovatelně přitažlivého. Zaručeně nejsympatičtější a nejpropracovanější postavy v celé televizní éře - o samotných hercích ani nemluvě, zcela určitě 100% originální námět, unikátní neokoukané prostředí a klasická Whedonovská porce ironických hlášek a popkulturních odkazů. K téhle předčasně ukončené sérii jsem měla dlouhou dobu veliký odpor a odmítala jsem se na ni podívat, až konečně jednoho dne... A prozřela jsem! Bizarní svět Firefly si mne získal a už nepustil. Proto se ani trochu nestydím a dávám tomuhle televiznímu skvostu maximální možnou známku. P.S. A po shlédnutí Firefly si nezapomeňte sehnat film Serenity ;-)

• 29.8.2014  23:35
    True Blood: Pravá krev (TV seriál) (2008)

"Buffy pro dospělé s příchutí Rodrigueze" - asi tak by se dalo jednou větou charakterizovat True Blood. Pojďme si tedy shrnout, co seriál divákům nabízí... Herce: Neokoukané, zajímavé tváře, kterým není zrovna ‚náct‘. Hurá! Mezinárodní složení více či méně zkušených herců podává vesměs vynikající výkony (nejen ty herecké :), takže člověk přežije bez újmy na psychice i ty méně záživné pasáže seriálu, aniž by mu unikl nějaký důležitý detail, který by mohl mít zásadní význam v pozdějším vyprávění. Romantiku: Namísto cudných milostných scén nám tvůrci (zbožňuji Tě, Alane Balle) servírují nefalšovanou nahotu a plnohodnotný sex. Vzduch je přesycen takovým množstvím feromonů, že skrz tu mlhu není skoro ani vidět. Většina hlavních představitelů (ne-li všichni) jsou v jednom kole nadržení, a je jim úplně jedno kde nebo s kým (seriál rozhodně nelze označit za homofobní) to zrovna dělají. Koneckonců, fan(g)tazii se meze nekladou. Zábavu: Autoři si rozhodně potrpí na štiplavý sarkasmus a černý humor podpořený bohatou jadrnou slovní zásobou. Na každém rohu se povaluje mrtvola, do všech stran stříkají hektolitry krve (resp. červeno-pomerančového džusu) nebo létají lidské/vlkodlačí končetiny. Důmyslný je rovněž způsob umírání upírů (ať žije puding! :D), sem tam se objeví i nějaký ten odlehčený ‚gore‘ efekt a mé srdce plesá radostí. Už žádný rating P-13! Sympatické postavy: Každá postava vykazuje sklony k závislosti na čemkoliv, ať už se jedná o omamné a psychotropní látky (především krev), alkohol ve větším než malém množství (konzervativnější jedinci) nebo již výše zmiňovaný sex. Pohádkový příběh: Okolí Bon Temps by se pak dalo charakterizovat jako ‚začarovaný les‘ – upíři, vlkodlaci, pumodlaci (what?), metamorfové, víly, polovíly, čarodějnice, bakchantky, irácký pouštní kouřový démon, pobíhající naháči… kam se hrabe Sněhurka a sedm trpaslíků. A v neposlední řadě také vynikající soundtrack a vizuálně neotřelou úvodní znělku. TRUE BLOOD je zkrátka zajímavý, napínavý, občas nepřehledný až přeplácaný, ale i přesto pořád nesmírně zábavný (sexy) seriál, který obsahuje všechny ty ošklivé věci, které nám dospělým na teenagerských seriálech tolik chybí, a kvůli kterým stojí za to ho sledovat. Muhehehehe XD Další ovečka do stáje zamilovaných. P.S. Taky bych chtěla rodit jako víla ;-)

• 24.8.2014  00:29
    Pád (2006)

Pohlcující příběh, surrealističnost, barvitý fantaskní svět (úchvatná výprava), více než uvěřitelná atmosféra z prostředí nemocnice první poloviny minulého století, a nad tím vším neobvyklá dvojice hrdinů, které na začátku filmu spojuje pouze jediné...pád. V první polovině se sice v "pohádkové" části nachází několik hluchých míst, které zpomalují celkové tempo jinak poutavého emotivního příběhu o podivném přátelství dvou věkově, mentálně i národnostně zcela rozdílných lidí, nicméně ve druhé polovině je to právě hlavně snová část, která svým strhujícím tempem nedovolí divákovi odtrhnout oči od obrazovky monitoru. Kouzelně bezprostřední holčička v roli malé Alexandrie vnaší do příběhu upřímnou něhu a pomáhá divákovi vnímat děj dětskýma očima. Společně s vynikajícím Lee Pacem a jeho přesvědčivě zahraným zlomeným kaskadérem tápajícím ve svém bytí, který filtruje své niterní pocity a bolest skrze místy až kruté vyprávění s nejasným koncem, tvoří dokonalý kontrast mezi světem dětí a dospělých. V průběhu sledování se mi hned vybavil Del Torův Princ bez království. Další projekci plánuji co nevidět!

• 29.12.2013  22:27

Po zhlédnutí Alenky a mnoha doporučeních mých známých i neznámých, jsem se nakonec rozhodla pro soukromou domácí projekci Karlíka na mém starém věrném Lenovu G560 s LED obrazovkou 15,6" a HD rozlišením 1366x768. Jako Burtonův věrný fanoušek jsem přinejmenším cítila povinnost dát této Timově bizarní pohádce šanci... navíc, když ji všichni tak vychvalují. K mému překvapení jsem se dočkala jen těžce přehrávajícího Johnnyho, nesympatických postav a příběhu, který mě místy nudil natolik, že jsem dokonce jednou (málem dvakrát) během projekce usnula. Už v životě nechci vidět Umpalumpy (v podání herce, jehož tvář budu mít až do smrti spojenou s mužíčkem na závodním hlemýždi z Nekonečného příběhu), Willyho Wonku, ani jeho kouzelnou továrnu. Tim Burton tentokrát zklamal. I krvavý holič Sweeney Todd mne bavil mnohem víc než tahle barevná bublina. Tentokrát to nevyšlo, tak snad příště?!

• 15.12.2013  15:15
    Ples upírů (1967)

Fearless Vampire Killers je tak neuvěřitelná suchárna, že jsem si je musela pustit hned dvakrát, abych pochopila, co na tom všechny tak bere. A podařilo se. Jakmile si zvyknete na to táhlé tempo, často násilný humor a přehrávání herce v roli profesora, a uvědomíte si, že přesně to byl filmařský záměr, tak si tuto upírskou hororovou parodii prostě zamilujete. Stejně jako v případě Soukupovy Svatby upírů se jedná o roztomilou blbinku na téma upíři a krásná panna, po které jistě brzy s chutí sáhnu znovu. EDIT: 1.6.2014 Po třetím zhlédnutí se již jedná o těžce návykovou záležitost!

• 28.11.2013  23:49
    Swing Kids (1993)

Skvělá atmosféra, žádný zbytečný heroismus. Pouze touha přežít a nezaprodat se nacistické propagandě, cenit si lidského života a sám sebe. Není zde cítit žádný chladný kalkul, ani náckové nejsou tentokrát stoprocentní záporáci z koncentrátu, jak jsme tomu u mnohých 'válečných' filmů z americké produkce zvyklí. Zkrátka překvapivě příjemné, i když velice smutné, vyprávění o jedné generaci hudbou posedlých adolescentů, kteří se ocitli mezi dvěma mlýnskými kameny války. Moje celkové pocity? Mám chuť se jít hned zítra zapsat na taneční hodiny Swingu, a Naďu Konvalinkovou s Christianem Balem společně v jednom filmu (a dokonce ve společné scéně) už asi nikdy neuvidíme. Váhám, váhám, ale když vezmu v potaz i vynikající hudbu, tak ty čtyři tam zákonitě musí spadnout.

• 21.10.2013  14:20
    Trans (2013)

Pestrobarevná úchylárna s tisíci zvraty vedoucími k nečekanému, ale za to perfektnímu finále s bezkonkurenční závěrečnou scénou (a písní). Danny Boyle je možná magor, nicméně pomyslná hranice mezi genialitou a šílenstvím je opravdu jen velmi tenká, a zde prokázal, že lze obojí skloubit dohromady a vytvořit celek, který je schopný zaujmout a šokovat. McAvoy a Cassel je sázka na jistotu, kterou příjemně doplňuje krásná Rosario v poněkud netradičním filmovém kostýmu. Nemůžu jinak, za čtyři hvězdy. Je to nepřehledné, matoucí, překombinované, ale pekelně zábavné s jedním WTF momentem za druhým. Jen tak dál Danny, třeba to příště už bude za pět.

• 16.10.2013  19:45
    Rivalové (2013)

Skvělý zážitek z jízdy i z příběhu dvou ikon F1. Technické provedení, střih, způsob vyprávění, pokud tomuto filmu nelze něco upřít, pak to bude bezesporu fakt, že byl dělaný s láskou a pečlivostí. Skvěle vybraní herci od hlavních až po ty nejmenší role, kteří by snad obstáli i lépe než samotné osobnosti, na kterých se tyto postavy zakládaly. Ron Howard znovu v sedle a za tento počin má u mne obrovské plus - koneckonců, jedná se o první film letošní sezóny, na který jsem šla do kina plna očekávání, které bylo bezezbytku naplněno. Samozřejmě se zde objevuje několik zaběhnutých klišé v podobě patetických proslovů. Závěrečný epilog s real-life záběry však tuto nepatrnou scénáristickou pachuť lehce pohřbí. Tentokrát je to za plný počet. Ještě nikdy jsem si neužila adrenalin závodu formulí tolik, jako při sledování RUSH. Tento životopisný snímek mohu všem (nejen fanouškům "eF jedniček") jen vřele doporučit. Bravo!

• 16.7.2013  23:11
    Revival (2013)

Po Ženách v pokušení další příjemná současná česká komedie se spoustou nezapomenutelných hlášek a skvělých herců. V sálu nás byla polovina, ale chlámali jsme se od začátku až do konce. Jen více takových komedií, které mi polechtají bránici.

• 28.1.2013  22:02
    O zrzavé Andule (TV film) (1988)

Nesmírně vtipná a (povětšinou) skvěle zahraná televizní pohádka od režisérky Vlasty Janečkové s luxusním Štěpánkem a Postlerovou. Zkrátka a dobře: "Tuhle zbožňuju!"

• 28.1.2013  21:46
    Gympl s (r)učením omezeným (TV seriál) (2012)

Stále pouze jednooký mezi slepými, ale nemohu si pomoct, mne to prostě baví. Marcel je můj hrdina, to jeho "božínku" si pokaždé užívám a některé jeho hlášky by zasloužily vytesat do kamene. Je to toporné? Ano. Je to vtipné? Nesmírně. Je to trapné? Místy určitě. Je to naivní? Bezpochyby! Ale má to sympatické herce a to jak z mladší generace, tak i z řad staré gardy. Někteří vedlejší herci mají sice projev jak z laciného porno snímku a hojně se zde vyskytují mdlá hudební čísla (né, vůbec se nesnaží vykrádat Glee a High School Musical... bohužel) - nicméně v případě krajní nouze je vždy k dispozici tlačítko Forward. Kam se hrabou všechny Ordinace, Křehké vztahy, Ulice a jim podobné. A jde se zapuzovat... :) EDIT 8.6.2013: A pomalu, ale jistě klesáme.

• 19.1.2013  21:28

Z nostalgie, za český dabing a pár skvělých hlášek: "Jak ti říkají?", "Rypáku..."

• 1.1.2013  17:27
    Legenda (1985)

Zajímavé temné fantasy, které ovšem s odstupem času ztácí na atraktivitě. Po hezkých pár letech jsem zhlédla Legendu znovu, a bez mučení se přiznám, že princezna mi tentokrát svou drzostí a naivitou celou dobu pěkně lezla na nervy . K tomu extrémně nevzhlední slizcí záporáci a místy děravý scénář s nudnými momenty. Z nostalgie a za nápad dám 3 hvězdičky, ale ještě na závěr vyjímečně doporučím český dabing, v jehož provedení jsou hlasy hlavních hrdinů mnohem snesitelnější, než v originále.

• 30.12.2012  21:09

Inteligentní parodie na horory, kde hlavní prim hraje sarkasticky vztyčený prostředník poukazující na profláknutá žánrová klišé. K tomu ještě navíc tvůrci přihodili spoustu dobře známých tváří (nejen) z Jossovi seriálové stáje a jako třešničku na závěr také Sigourney Weaver, která si v tom samém roce vystřihla podobné cameo i v emzáckém dítku dua Pegg/Frost. Zábavný element s pár whedonovskými WTF momenty tomu tedy rozhodně nechybí. Člověk si hned zavzpomíná na staré dobré časy, kdy v kině promítali Vřískot a v televizi běžela Buffy. Chce to zkrátka mít jen tu správnou náladu.

• 25.12.2012  01:35
    Dvanáct měsíčků (TV film) (2012)

Strašně mne doráží, jak tu spousta neználků poukazuje na fakt, jak neoriginální nová pohádka je a jak moc se podobá schématu z Mrazíka. Milánkové, tak aby bylo jasno: pohádka 'O dvanácti měsíčkách' je stará česká pohádka, kterou slýchávala za svého dětství již má prababička. Ano, tvůrci malinko pozměnili interpretaci a pár jmen. Ale dávat této milé pohádce stejné nebo dokonce horší hodnocení, než například Troškově slátatnině z devadesátéhodevátého, které dodnes nemohu přijít na jméno? Inu, každému jak je libo. Mne osobně ale pohádka pobavila... konečně zase po dlouhé době.

• 18.11.2012  15:40

Watcmen je film řemeslně zpracovaný na výbornou, ale veškeré kouzlo story o poněkud temných strážcích jakoby zůstalo někdo v úvodních titulcích. Ačkoliv si u dobrých filmů vážím schopnosti vtáhnout diváka do děje, až má pocit, že celý příběh prožívá v reálném čase, u Watchmenů tomu tak nebylo. Měla jsem pocit, jako bych sledováním trávila už týden a přitom uběhly teprve 2 hodiny (z celkových tří). Nesmírně monotónní tempo, táhlé statické vyprávění, místy nuda k uzoufání. Dalším negativem je potom absence nějakého silnějšího motivu - záchrana světa je vedlejší, hlavní prim hraje detailní zkoumání tajemství (a životních pravd) jednotlivých postav a jejich vzájemná propletenost. Filozofický podtext, ani závěrečné rozuzlení mne nepřiměje k vyššímu hodnocení. Fanoušek původního komiksu nejsem, a tak i navzdory skvělému soundtracku dávám "pouhé" 3 hvězdy.

<< předchozí 1 2 3 4 5