Spider-Man: Bez domova (2021)

Blockbusterová superhrdinská zábava s tak akurát akciou, novými zloduchmi, oprášenými kamošmi, troškou romantiky, silnou dávkou sentimentu. Vhodné nielen pre dospelákov, podávané aj v detskom menu. Silnejší záver vyťahuje na štvorku.

Hra na hraně (2013)

Priemerné, tuctové, bez výraznejšieho nápadu a ničím výnimočné. Tradičné postupy (mládenec potrebuje peniaze, tak staví všetko na jednu kartu, samozrejme mu to vyjde, postupuje hore, ale... vždy je tu ale. Pekná baba musí byť, podraz, slabé miesto v podobe rodiny, pomsta, twist - nie príliš vydarený).

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Oveľa lepšie ako Homecoming. Pomohlo zasadenie do Európy a cestovanie po zaujímavých destináciách, lepší príbeh, záporák, dobrý dejový twist. Nie je to také strhnulé, nudné, silené.

Captain Marvel (2019)

Minulo ma to teda riadne, či už príbehovo, štýlom, podaním, protivníkom, vlastne skoro všetkým. Marvelovka, ktorú si len môžem odškrtnúť ako videnú.

Uncharted (2022)

Robert Langdon zmiešaný s Indiana Jonesom. Že ide o adaptáciu rovnomennú úspešnej videohry som nevedel, ale nie som prekvapený. Niektoré akčné scény a vychytávky boli super, často sa však vyskytli scény "za hranicou uveriteľného a smrteľného", ako to zvyknem nazývať. Nuda to ale rozhodne nie je.

22. míle (2018)

Zbesilé tempo, miestami brutálne drsná akcia a tomu zodpovedajúce hlášky. Scenár alebo príbeh sú však slabšie, miestami dosť rozhárané. Potom aj záverečná pointa nemá taký efekt, teda presnejšie pre mňa slabý.

Le Mans '66 (2019)

Dva a pol hodinový film o pretekoch, v ktorých pretekári 24 hodín krúžia dokola. Spracovať toto do podoby, ktorá počas tak dlhej doby nenudí, ale skôr naopak prechádza pútavo, to klobúk dolu a najväčšia pochvala odomňa za to. Prvá časť a súperenie Fordu s Ferrari je fajn, ale to je asi všetko. Zato druhá, ktorej doslova kráľuje Christian Bale je parádna. Bale si rolu evidentne užíva. Výborný casting, tvorcovia sa trafili do postáv, každá hrá čo a ako má. Film, ktorý graduje do samotného záveru (aj keď ten úplný už bol trochu prestrelený). Dlho som váhal či 4 alebo 5, popravde to je u tak na rozhraní u mňa. Ale bavilo ma to.

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

Marvel po čínsky. Úvod bol v poriadku, viaceré dobré nápady, autobusová sekvencia napríklad. Po presune do tajomnej krajiny využívajú tvorcovia všetky tromfy a nápady, ktoré ponúka Orient (najmä vizuál je štandardne super, kung-fu mám tiež rád). Záver je však už príliš fantastický, predigitalizovaný a z môjho pohľadu už za pomyselnou čiarou.

Stockholm (2013)

Film, kde sa prakticky vyskytujú len dvaja ľudia a úplne jednoduchý námet starý ako ľudstvo, podaný už hádam miliónkrát milión variantami. Kvalitne napísané dialógy a chémia však spôsobujú, že som sa nenudil a hodina a pol bola zaplnená slušným príbehom jednej noci a rána. Réžia schováva, čo je za jednotlivými postavami a ich chovaním. Vypomstí sa to však v závere, ktorý práve kvôli tomu vyšumí a aspoň pre mňa nemá taký efekt. Páčilo sa mi, že réžia necháva diváka na pochybách a nie je predvídateľné, ako sa bude príbeh odohrávať, čo sa odohrá, kto bude mať navrch v danom momente. Lovestory trochu inak a to sa cení.

Avengers: Infinity War (2018)

Pravý komiksový blockbuster plný superhrdinov, bojov, akcie, trikov a všetkého, čo patrí k podobnému typu filmov. Zámer urobiť z toho to najmega z celej série z filmu priam srší. Tvorcovia vytiahli doslova všetky zbrane, na plátne sa mihnú takmer všetci superhrdinovia, až som mal problém sledovať jednotlivé línie a trochu som sa strácal. Dobrý záporák, asi jeden z najlepších. Trochu som mal problém sa v niektorých veciach zorientovať a dať si ich dokopy (asi preto mi polovica vyfučala rýchlo z hlavy). Ohliadnuc od toho, vo svojom žánri výborné. U mňa by to chcelo ešte jedno pozretie na čisté 4.