• Krátkometrážní

Panenky na útěku (2024)

Ke kyblíku vyhřátýho popcornu epesní oddychová věc u který nemusíte ani na vteřinu zapnout mozkový buňky, který vám bráněj v se*u. Akorát já popcorn moc nemám rád, tak za chybějící trojku dávám trojku. Ale možná jsem to hodnocení overfinknul. *** Na vedlejších sedadlech sedící patrně lesbičky udělaly z filmu nevšední 5D zážitek, ale nepočítám to do hodnocení. *** Tady Vary (jako trochu to vřelo), Světozor *** RIP slečna latexová hippie modelářka.

Peníze nebo život (1932)

Trošku už zastaralé, ale gagy a herecké výkony a velmi dobrá práce s dynamikou všeho to pořád drží na velmi solidní úrovni! ::: Ponrepo, 35 mm

Spojka (1961)

Lidský dokument :: Hrajou to nebo to nehrajou? ::: Svítící žárovka u záchoda / koupelny, která nezhasne, ani když se připojí hudební kombo... ::: Takovej ten stav, kterej je super a ničí ti život. ::: Ponrepo, 35 mm.

Přes kosti mrtvých (2017)

Celkem by mě zajímala cílovka tohoto filmu, protože nevěřím, že existuje. Je tu snaha o jakýsi spirituálně-eticko-vědecký přesah, ale přitom film působí většinu času dost nudně nebo sledujeme trpící zvířata (případně ta, co to už mají za sebou). Závěrečná pointa není úplně špatná, ale přišla až poté, co jsem několikrát zvažoval odejít z kina, takže celkový dojem z filmu to už úplně nezachránilo. A nezachránil to ani následný diskusní panel s režisérkou: "Chtěla jsem něco od této spisovatelky natočit a toto mi jako jediné přišlo, že by to zfilmovat šlo..." (Nejsem si jistý, zda to kvalitně zfilmovat šlo, ale každopádně tohle nebyla ideální cesta.) * FamuFest, BioOko

Anatomie pádu (2023)

Dvě a půl hodiny čekáte na geniální pointu a nepřijde skoro vůbec nic... Další z řady filmů, kde si tvůrci mysleli, že dítě s vadou jim zachrání celý počin. Ale některým nepříliš bystrým akademikům to evidentně ke štěstí stačilo, tak se můžeme těšit na zával dalšími podobnými zbytečnými hovadinami... * kino Atlas

Laputa: Nebeský zámek (1986)

První třetina filmu působí relativně průměrně a oproti novějším Miyazakiho počinům je znát "slabší" výtvarná a animační úroveň, která je ale paradoxně místy dost vtipná a přidává dílu na jistém kouzlu zejména poté, co se naplno otevřou magická stavidla a my se ocitáme v nebeských výšinách nejen fyzikálně, ale i pocitově. ::: Aby dobrá kouzla měla co nejvyšší sílu, tak se musíš naučit i ta nejvíc zlá. A nikdy je nesmíš použít. ::: Světozor, 3. sál

Stará známá písnička (1997)

Překvapivě originální! Není to teda vyloženě úchvatná jízda na hudebním rollercoasteru, ale kombinace hereckých, scénáristických a gagových perel se tu najde. A vložené písničky z DJ boxu taky občas vytvoří zajímavou synchronicitu. Ale hlavními hrdiny jsou beztak Selští rytíři od jezera Pludradž. (nebo tak nějak) [Ponrepo]

Tři mládenci od benzinu (1930)

Před 100 lety to mohla být celkem zábava, ale mně to přišlo pomalé jak šnek na dálnici. Postavy se chovají tak pitomě, že mi to skoro vůbec nepřišlo vtipné. Ta hodina a půl se zdála nekonečná a já už se jen těšil na konec. [Ponrepo, 35 mm]

Duna: Část druhá (2024)

Hodně solidní pokus, ale na totálně nedoceněnou Lynchovu verzi Duny z 80tek to pořád nemá! Místy je to 5hvězdičkové, místy dvouhvězdičkové, většinu času tříhvězdičkové. Tak celkem tak 55 %. Až místní pseudorecenzenti dostanou Lynchovu Dunu aspoň na 70 %, tak zvážím jednu hvězdičku přidat. 😊 Páč tohle je SVATÁ VÁLKA a já jsem místní Kwisatz Haderach!!! Tak přidejte hvězdičky Lynchově Duně nebo vás zlynčuju!!! *** Knihu jsem pouze letmo prolistoval, ale ač si Lynch pár věcí domyslel, tak to ve většině ohledech ještě vylepšil. Viděl jsem Lynchovu verzi aspoň 20x.  Asi jediné postavy, které působí ve Villeneuvově verzi kontextově výrazně propracovaněji jsou Feyd-Rautha (ač teda Sting byl boží) a dcera imperátora (ač vzhledově byla v Lynchově verzi taky mnohem lepší).  Villeneuvova věrohodnost vůči knize je dosti narušena zničením postavy Alie, která se objeví jen jako vize a našeptávač své matky a navíc nekonečné těhotenství dost bourá vnímání času a sledu událostí. Ti, kteří nádavají na Lynchovu nevěrohodnost vůči knize, tak ať se kouknou na Aliu tam. Pseudokritici možná už přesvědčili i Lynche, že natočil sračku, ale já za jeho filmovou transcendentální čest hodlám dál bojovat!!! Neboť za mě podstatu světa Duny, která míří k absolutní pravdě navnímal Lynch mnohem lépe než Villeneuve, To, že na jedno zhlédnutí může Lynchova verze působit nekompletně je už věc druhá a je potřeba ji vidět několikrát, aby ty střípky skládačky do sebe zapadly. *** BioOko, předpremiéra 🙏❤♾ Edit: Raději jsem na to zašel podruhé, tentokrát do Lucerny, abych se zbavil pocitu jisté neobjektivity a případně se mi rozsvítilo, ale navyšuji pouze na 65 %. První půlka napodruhé už byla dost nuda a ač několik věcí mi zapadlo do stravitelnější skládačky, tak efektům z dalšího a dalšího objevování nového v Lynchově Duně se zde ani ždibíčkem nepřibližuji. A zde tkví pravá podstata KOŘENÍ: Uvidět realitu přítomnosti, budoucnosti a minulosti v nekonečných kontextech a s tímto nadšením objevovat svět. A v této věci Lynchova Duna naprosto exceluje a to i když se na ni díváte podvacáté, zatímco zde u druhého zhlédnutí asi na dost dlouhou dobu zůstanu. Takže stejně jako Lynchova verze mi přijde totálně nedoceněná, tak tohle mi přijde fatálně nadhodnocené. Ať místní prohnilé kritiky pohltí píseční červi!

Odpočítavanie, posledný film Ivana Palúcha (2022)

Nepřišlo mi to tak inovátorské, jak tvrdí některé jiné recenze, ale rozhodně je to zajímavější než by se po přečtení synopse mohlo zdát. 70 %. [Ponrepo]