• Krátkometrážní

Svatba Jiřího Káry (2000) (amatérský film) odpad!

Dle ČSFD žebříčků nejlepší amatérský film....hmmm...leda tak výsměch. Opravdu tady místní administrátoři hodně přestřelili. Jako amat. filmař normálně tyto filmy nehodnotím, ale tuto frašku bych neoznačil ani za pokus o vtip.

Rozpitvaný Hostel (2006)

Docela obsáhlý dokument z natáčení Hostelu jako součást bonusu na DVD. Zhlédnu vždy s filmem.

Po smrti (1989) odpad!

Hodně špatná záležitost. Všechny složky filmu spadají do podprůměru a to ještě vážím slova. Kdyby aspoň masky a gore efekty za něco stály, ale bohužel představy tvůrců o vizuální podobě nemrtvých dávají tušit vážné pochybení. Šátky a závoje, aby náhodou někdo nespatřil, že zombie pořádně nehnijí, podbízejí úsměvnou představu o davu zfetovaných islamistů. Název filmu samozřejmě parazituje na předchozích filmech, kde už u trojky Fragasso scénáristicky i režijně pohnojil, co se jen dalo. Matteiho věrný žák ovšem v případě ZOMBIE 4 dal výrazně na obdiv osobní neschopnost, ničemnost a absolutní nezájem zaujmout alespoň něčím minimálním. Praštěné dialogy, mizerné efekty, scénář, hudba, habr-dub herci, vata kam jen oko dohlédne – to vše utvrzuje o Fragassově brakovní existenci poděděné po mnohem horším individu jménem Mattei.

Hodně štěstí, Charlie (2010) (seriál)

Z nevkusné Disneyovské produkce určitě ta lepší záležitost, která se nad ostatní může vyvyšovat díky realistickým složkám, místům, situacím a vůbec se to snaží vyvarovat přehnané ztřeštěnosti, kýčovitosti i trapnosti jiných Disney seriálů. Musím pochválit i výborný dabing. Viděny 3 série.

Vlkodlak (2010)

Po všech těch laciných bracích a kvílejících škvárech mohu klidně označit tento počin za nejlepší vlkodlačí film. Hlavní aspekt úspěchu připadá na výpravu krásně stylovou, dobovou a špinavou. Temné interiéry, zamlžené exteriéry určitě nejednomu připomenou Burtonovu Ospalou díru. Obstojné herecké obsazení v čele s hlavním antihrdinou (Benicio Del Toro) za kterého musím tvůrcům poděkovat, protože tím film ignoroval novodobí trend, kdy upíra či vlkodlaka hraje nameděný puberťák a to pouze z toho důvodu, že rok před tím vyhrál nějakou soutěž miss čurák (omlouvám se). Další plus vidím samozřejmě v oblasti masek, gore efektů a dokonce mě nevadily ani ty občasné digitální sračičky. V celkovém hodnocení ovšem musím ubrat hvězdičku za trochu nevyrovnané podíly žánrů. Převážná akčnost filmu neprospívá atmosféře a lekačky typu…..BAF jen znepříjemňují kvalitní zážitek stupňující se především díky vizuální stránce.

Chata v horách (2012)

Vcelku nudně začínající a probíhající (záměrná) vykrádačka všeho možného, jenž postupně odhaluje svoji originální tvář s nějakým tím nečekaným esem v rukávu. Myslím, že počáteční nudu hravě vynahradí epický a gradující konec. Jedno z mála hlavních mínus bylo určitě herecké obsazení v chatě. Ovšem papaláši za monitorem excelovali. Zombie mám sice rád, ale celou stopáž jsem nadával, že si nevybrali jakékoli jiné monstrum. Výběr byl totiž veliký :-)

Lesní duch (2013)

Aby měl člověk rozdvojenou osobnost pro objektivní hodnocení. Jedna hlásící se k původnímu filmu a druhou, jenž bere v potaz pouze novou verzi jako samostatný film. Pro objektivitu hodnocení se pokusím přiklonit k druhé variantě. Velmi působivé vizuální vychytávky, tragické herecké obsazení, hudbu si už ani nepamatuju a gore (+masky) nejlepší za poslední dobu, ale na jeden film celkem zbytečné stereotypní zaměření pouze na končetiny. Takže vizuálně vychytané, herecky tragické a jako remake absolutně zbytečné. Kde je kruci atmosféra???

Aenigma (1987)

Atmosférický lehce nudící horor prošpikovaný bizarními pasážemi, jimž vévodí scéna se slimáky. Líbí se mi práce s kamerou a světlem, většina trikových záběrů je celkem dobře zvládnutých. Tragedií shledávám v hereckém obsazení a hudbě. Obě složky působí velice rušivě a celkoví dojem spíše kazí. Chválím konečné zúčtování v márnici a sem tam (ve filmu) použité miniatury zřejmě suplující letecké efektivní záběry. Pro Fulciho, v této době, typický průměrný film obsahující dobré i špatné momenty. A proč to nadprůměrné hodnocení?...........je to prostě Fulci!!!

Duch Sodomy (1988)

Počáteční orgie bych u Fulciho očekával mnohem syrovější a zvrácenější, protože takto je to docela fádní laciný pokus o něco perverzního, ale musím uznat, že na takové věci máme vcelku dobře zaběhnuté a rozšířené porno kanály, takže rozhodně za to nebudu nijak snižovat hodnocení. Po příjezdu mentálů do domu nastává nudné vzduchoprázdno zahrnující solidní práci s kamerou. Scény s duchy, ruletou jsou docela fajn - určitě bych vyzdvihl povedenou gore scénu vytékajících sraček z mrtvého muže. Celková kvalita filmu obsahuje všechny typické znaky pozdního Fulciho tvůrčí činnosti, ale třeba pozdní filmy - Casa del tempo, Voci dal profondo a Porte del silenzio jsou určitě lepší.

Lesní duch (1981)

Sympatie k tomuto filmu zahrnuje několik různých aspektů, o nichž většina konzumentů nemá ani tušení, protože mimo celkového dojmu Evil Dead disponuje také unikátním vnitřním světem zahrnujícím natáčení a vůbec vznik celého díla i následné pohnuté osudy tvůrčího týmu nepodléhajícímu optimistickým ambicím. Budu asi opakovat postřehy druhých o atmosférickém úvodu, krvavém prostředku a lehce poslepovanému závěru, ale raději bych se věnoval tvůrčí části. Úplnou náhodou se mi podařilo zhlédnout hodinové video obsahující průřez natáčením seskládaný většinou z nepovedených nebo vystřižených záběrů. Jako amatérský filmař jsem byl prostě nadšen, protože podmínky, problémy a jistá podobnost vzbudila sakra velkou nostalgii a zadostiučinění. Zima, samota, lepkavá krev (všude), otrávení herci, záběry na poslední chvilku……v tom všem prostě vidím sebe a moji skupinu prožívající podobné věci ve stejně drsných podmínkách atd. Vždyť Evil Dead vznikal ze začátku jako amatérský film a jen díky kreativitě, talentu i trochu štěstí Sama Raimiho dostalo se filmu tolik potřebné pozornosti. Raimi hodně dřel a nakonec tato píle byla oceněna už jen vzestupnou kariérou. Dnešní generace přivítá akčnější remake, ale to vůbec nemůže konkurovat atmosférou a už vůbec dobovou ojedinělostí nebo tvůrčí invencí.