jakeer

okres Bratislava

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16
    • 16.4.2021  05:16
    Fruitvale (2013)

Angažovaný film, ktorý zo slušnosti povyhrával ceny na Sundance. Pritom po filmárskej stránke tu nebolo ani veľmi čo. Pre toto nemám veľmi rád americkú nezávislú tvorbu a tú neskutočnú faloš okolo nej.

• 15.4.2021  02:21

Film tak veľmi deväťdesiatkový, že človek má od nostalgie chuť privatizovať a zakopávať s Černákom mŕtvoly. Zozačiatku rýchly a svieži film, neskôr sa to variovaním spomalí. Popravde, nemal som chuť sledovať v podstate to isté po tretí raz, ale práve posledná tretina bola iná. šikovne vymyslená a celý film tak pekne vypointovaný. K filmu som sa dostal cez zoznam odporúčaných filmov "Under 90 minutes" a účel to splnilo.

• 13.4.2021  05:14

Je mi to ľúto, ale absolútne ma to minulo. Nefungovala u mňa ta dramatická - alebo ak chceme - akčná časť a ani tá komediálna. Snáď každá jedná postava mi bola nesympatická. Štyria hlavní hrdinovia mi prišli ako dánska adaptácia Shledona Coopera.Nerozumiem, prečo v tom musel hrať Mads Mikkelsen a prečo sa to natočilo práve v Dánsku - toto nech si robia Američania.

• 11.4.2021  03:52

Predstaviteľ hlavného hrdinu skvelý a to je dôležité, keďže v podsate každý jeden záber stojí len na ňom. Vzhľadom na to, že sledujeme len telefonáty (!!!), citlivo zvolená kamera (napríklad s detailom na roztrasené prsty), aj réžia. Aj vedľajšia zápletka so súdom krásne podčiarkuje motiváciu hlavného hrdinu. A za normálnych okolností sa menšie logické nezmysly v scenári odpúšťajú, no tu je jeden nezmysel celkom veľký - absurdné správanie sa hlavného podozrivého. A to len preto, lebo nemá rád políciu. Stojí na tom celá bomastickosť ťaživej atmosféry a je to samoúčelná barlička k tomu supergiga twistu. No dúfam, že ten súd nasledujúci deň Asgerovi dobre dopadol...

• 9.4.2021  04:01

Napodiv veľmi príjemný film. Natočený ešte v preddogmovskom období - Vinterberg ukázal, že vedel točiť filmy aj pred tým manifestom, ktorý bol napokon slepou uličkou. Hlavná dvojica hrá lepšie ako v Rodinnej oslave a výborná je aj predstaviteľka mladej dcéry (ktorá by si zaslužila svoj profil na ČSFD). Je to proste celé fajn, vinterbergovské, s jeho obľúbenými hercami.

• 8.4.2021  02:47
    Submarino (2010)

Za mňa lepšie ako Rodinná oslava, ale horšie ako dva neskoršie Vinterbergove filmy s Madsom Mikkelsenom (t.j. Hon a Chľast). Mám s tým podobný problém ako s Tajomnou riekou od Eastwooda - film režiséra, ktorého máte radi, nesie jeho rukopis, ale zároveň sa príliš tlačí na pilu. Pritom Submarino a Hon delia len dva roky a ten rozdiel je markantný (Hon zvládol ťaživú atmosféru s ľahkosťou a eleganciou). Takýto film mohol natočiť nejaký pseudoartový začínajúci americký režisér a nie sám veľký Vinterberg. Hoci opäť to je na pomery bežného smrteľníka nadpriemer, opäť má maestro šťastie na skvelých hercov - vrátane tých detských.

• 6.4.2021  02:29

Príbeh vyrozprávaný dokonale - tak ako je u Vinterberga zvykom. No som rád, že Dogma 95 nemala dlhé trvanie, lebo tá forma filmu nepomohla a skôr odpudzovala. Neskoršia režisérova tvorba nám krásne demonštruje, že dobrý a autentický film je možné natočiť aj konvenčným spôsobom.

• 5.4.2021  06:19
    Chlast (2020)

Ak by nebola pandémia, moje obľubené bratislavské kino Lumiere by bolo v plnej prevádzke a ja by som frčal na niekoľko európskych filmoch týždenne, asi by som dal Chľastu prísne štyri hviezdičky. Lenže ja som v Lumieri už nebol vyše roka, a tak v tej mizérii, keď nám mozog vymývajú srajdy na Netflixe, bol tento film (hoc doma, bez atmsféry, na malom displeji) balzamom na dušu. Nepáčilo sa mi to až tak ako Hon, ale konečne to bola pravá filmarčina. Istá základná mustra z Honu zostala (úvodná scéna s blbnutím, hlavná postava učiteľ - stvárnený tým istým hercom, partia chlapov...), no Vinterberg komunikoval predsa len inú emóciu. Námet s týmto zvláštnym experimentom (pre Slováka síce rutina, ale títo štyria chlapi na začiatku pli len striedmo) by vystačil aj na celú jednu seriálovú minisériu. A preto tu vidíme rôzne skratky - no aspoň má každá scéna vo filme svoje miesto a odzrkadlí sa neskôr (aj drobnosť ako vzťah telocvikára s malým triednym outsiderom). A keďže tempo je svižné, film aspoň nenudí a naozaj pocitovo netrvá dve hodiny. Mikkelsen štandardne skvelý.

• 2.4.2021  23:59

Mám rád najmä carpool karaoke - síce to nie je formát, ktorý James vynašiel, ale je v tom najlepší. Samotné interviews sú fajn, hoci u publika boduje najmä vďaka britskému šarmu, keďže Američania radi počujú britský akcent.

• 2.4.2021  23:56
    Conan (TV pořad) (2010)

Kráľ ostrovtipu.

• 2.4.2021  23:55

Jimmy Fallon si síce v roku 2002 nechal cez prsty prekĺznuť šancu mať pohlavný styk s Nicole Kidman a s o to väčšou vervou sa mohol vrhnúť na televízne hostiteľstvo, vďaka čomu sa stal svetovou superhviezdou. Podobne ako Ellen je pomerne autentický v sprievodnom blbnutí pri interview. Vie výborne narábať so svojim vnútrným dieťaťom a preto je táto show taká zábavná.

• 2.4.2021  23:51
    Show Ellen DeGeneresové (TV pořad) (2003)

Zo všetkých amerických talk show moja najobľúbenejšia. Okrem samotného interview Ellen kvitujem to, že v tých bláznivých veciach okolo a všakovakých blbinkách, o ktoré sa aj v iných show snažia, mi príde jediná autentická. Taktiež mi príde najlepšia práve v tom "hostiteľstve", skvelo zvláda publikum a atmosféru, je vtipná a má skvelé reakcie. Veľmi mi zatrnulo, keď v mene už absurdnej (americkej! politickej korektnosti sa uvažovalo kvôli úplnej hovadine o konci show.

• 10.1.2021  23:10

Normalizačná agitka - protikapitalistická, proticirkevná, protiprvorepubliková. Treba si uvedomiť, že nebyť toho, tento kratučký film nevznikne. A predsa napriek tomu všetkému je to slušne napísané, natočené a zahrané.

• 13.9.2020  01:37
    Dexter - Série 8 (série) (2013)

Nerozumiem, komu čo vadí na tejto sérii. Úžasné finále úžasného seriálu. Je to možno slabšie po dramatickej stránke - hlavným motívom nie je boj Dextera o prežitie. Naozaj mu nešlo tak o krk ako v predošlých sériách, divák sa nemusel o neho báť. Hlavným motívom jeho vzťah s Debrou, ktorá je vo veľkej kríze po vražde Laguerty. A Jennifer Carpenter tu jednoducho exceluje. Jej priznanie sa v opitosti na stanici bolo najlepším hereckým výkonom v seriáli. Vo všeobecnosti sa predpokladalo, že Dexter nemôže skončiť inak ako smrťou, zatknutím či jeho odhalením. Proste tým, že mu to už ďalej neprejde. A naozaj mohla byť finálna séria o tom, ako mu jeho bývalí kolegovia idú po krku. No takéhoto finále sa títo diváci dočkali v siedmej sérii v podaní Laguerty. Ona bola stelesnená sviňa a pasovalo jej to. Ale viete si predstaviť v tej úlohe dobráka Batistu? Práve tu by seriál prestal byť tým, čím bol po celý čas. Posledná séria nebola o veľkolepom hone na hlavnú postavu, ale najmä o uzavretí vzťahov a vnútorného sveta Dextera (tu pomohla aj postava Dr. Vogelovej). Dexter pochopil, že je hrozbou pre svoje okolie a dokonalé to ilustrovala smrť Debry. Seriál bol zavŕšený nie smrťou Dextera, ale jeho sestry. Bodka. P.S. Aj v poslednej sérii sú skvelé nuansy, symbolizmus a odkazy.

• 11.9.2020  17:11
    Tenet (2020)

Inception som pochopil až na druhý raz, tuto bude potrebných viac projekcií. Nolan sa však už úplne opustil, kašle na nejaké hodnotenia na imdb či rottentomatoes. Zatiaľ jeho film najviac vzdialený mainstreamovému divákovi. Tu si rieši svoje časové paradoxy a iné pop-vedecké vylomeniny, podobne ako v Interstellar či Inception. Narozdiel od tých tu však absentujú ľudské emócie. Neriešia sa medziľudské vzťahy, v podstate mi je jedno či svet bude zachránený. Nolan si naplno ide svoje vedeckú predstavu a v tom je ako vždy dokonalý. P.S. Základná podmienka Nolana bola aj tento raz splnená: Každý dobrý film potrebuje kúsok Michaela Caina.

• 8.9.2020  01:19
    Dexter - Série 4 (série) (2009)

Asi najpamätnejšia a najoceňovanejšia séria Dextera. Mne osobne sa ešte o niečo viac ako celok páčila 2. séria. No v štvrtej sérii sú neuveriteľné nuansy. Cesta Dextera s manželkou, ktorá v aute počúva Karma Chameleon dokonale podrthuje to, ako je v manželstve pod papučou. Jeho riskovanie hlboko raní jeho rodinu. A záver poslednej epizódy je majstrovským dielom. SPOILER: Pozeral som rozhovor s Johnom Lithgowom (Trinity) a sám podotkol, že jeho posledné minúty života - rozhovor s Dexterom, ktorý ho už má na stole inak vyznie, keď spätne viete, že mu zabil manželku. Lithgow správne podotkol, že divák si bude určite predfinálnu scénu pretáčať a hľadať v nej (a správaní Trinityho) nový význam. Trinity vedomý si toho, že sú to jeho posledné chvíle sa zasmeje, lebo vie, že sa bude smiať ako posledný. Povedať, že Lithgow po roliach v béčkových sitcomoch ukázal aj dramatickú stránku svojho herectva by bolo šialene málo. Jeho prínos a dar seriálu sa nedá vyvážiť žiadnou Emmy, ktorú za to dostal. Všetka česť tvorcom seriálu, že mali ako obyčajne gule na veľké zásahy do deja. No v konečnom dôsledku (a to sa prejavilo až v nasledujúcich sériách) si Ritinou smrťou nepomohli. Kontrast medzi rodinným a tajným životom Dextera sa už nepodarilo nahradiť ničím iným.

• 3.9.2020  23:09
    Dexter - Série 2 (série) (2007)

Séria, ktorú som ako prvú náhodne zahliadol v TV a vďaka ktorej som si zamiloval celý seriál, dodnes môj najobľúbenejší. Aj keď to teraz pozerám s odstupom jedenástich rokov, tak seriál u mňa nefunguje ako po prvý raz. Predsa len, najväčšie kúzlo Dextera spočíva v budovaní napätia, keď vy ako divák sa neustále bojíte o život hlavného hrdinu a čakáte z ako z toho zas vyviazne. Pri opakovanom zhliadnutí sa tento moment vytráca, no napriek tomu som si aj po druhý raz užíval ako vynikajúco je druhá séria napísaná. Konverzácia Dextera a Doakasa v chatrči je asi to najlepšie, čo seriál ponúkol.

• 1.9.2020  01:17
    Šarlatán (2020)

Neviem, či bol Mikolášek šarlatán (zrejme do istej miery áno). No z rozhovoru s Agmieszkou Holland v DVTV som pochopil, že to ani nie je dôležité, nebolo jej zámerom natočiť faktografický presný film. Po dramatickej a remeselnej stránke to bolo z jej strany už tradične výborné. Trojan v hlavnej roli exceloval. Postava Loja bola zrejme vymyslená z marketingových dôvodov, aby mali koho dať aj na plagáty v slovenskej distribúcii. A hoci tento herec je produktom nezmyselných tuzemských seriálov, až tak film nekazil.

• 16.8.2020  23:55
    Havel (2020)

S týmito biografickými filmami sa v našom "Československu" roztrhlo v posledných rokoch vrece. Po úžasnom Masarykovi, skvelom Tomanovi, slabom Dubčekovi či strašnej Baarovej tu je úplne priemerný Havel. Herci hrajú dobre, Dvořák je celý Havel, ale režisér neodviedol dobrú prácu. Síce v rozhovoroch avizoval, že nakrútili film akoby pre diváka, ktorý Václava Havla nepozná. Lenže veľmi dobre tu je poznať kalkul, že exprezident bol známy aj v zahraničí a ide sa najmä po americkom divákovi. Dej je tak prepchatý bulvárnymi zbytočnosťami, ktoré navyše Američan nezaradí do kontextu. A československý divák by zrejme chcel vidieť vo filme o Havlovi iné životné úseky, než tie milenky, chľast a cigarety, ktoré sa dostali na plátno.

• 16.8.2020  23:47
    Proxima (2019)

Druhý film, ktorý som videl v kine po karanténeť. Jeden z tých, ktoré majú vyššie hodnotenie od kritikov ako od publika. Film o cestovaní do vesmíru, ktorý je viac o vnútornom svete kozmonautov (v tomto prípade kozmonautky) než o samotnej ceste (do vesmíru sa s kamerou ani nepozrieme). Také som mal vždy radšej, než veľkolepý spektákl typu Apollo 13. Nečudujem sa najmä zlému hodnoteniu na imdb - pre amerického diváka musí byť tá štvorjazyčnosť zabijákom. No ja som bol s výnimkou uletenej nočnej scénky spokojný na sto percent. Eva Green bola úžasná (nikto by sa nehodil na tú rolu viac ako ona - nielen pre jej multijazyčnosť) a naplno ma vtiahla do ženského sveta, ktorý my zvykneme často podceňovať či bagatelizovať.

• 16.8.2020  23:38

Aj film s priemerným scenárom sa stáva úžasným, keď obsadíte Toma Hanksa. Po prvej polovici som si chystal tri hviezdičky, ale neskôr ma to chytilo. Až vo vyhrotenom závere sa naplno prejavil Grenngrassov rukopis, ktorý zvláda dramatično a emócie. Páčilo sa mi, že film nezakončil pátosom, ale surovou scénou.

• 21.5.2020  02:11
    Párty Hárd (2019)

Nie až tak geniálne ako som sa mohol po prvej polovici nazdávať. Samotná párty ma až tak neoslovila, ale prvá polovica, najmä scény s cigánskym "varičom" ma rozplakali viac ako Martyho frky. Azda málokto ocení to prepojenie absurdného humoru, fekálii a nechutnosti s krehkým životom tínedžera, ktorého najzratilnejšou stránkou je, že je panicom (nedobrovoľne).

• 3.5.2020  04:48

Tento film má na rotten tomatoes tiež niečo málo nad 60% od publika, ale vyše 80% od kritikov. A naozaj, nie je to mainstreamový film (paradoxne, ako by si zrejme skutočný Chuck želal). Ale natočené je to výborne a Schreiber štandardne skvelý - v tomto prípade vstúpil už do prebádaných vôd, lebo jeho postava nie je príliš odlišná od Raya Donovana. A nesúhlasím, ako niektorí v komentároch vravia, že tento film je povinnosťou pre fanúšikov Rockyho. Kým Rocky sa vyžíva v pátose a v bombastických, ale ťažko nerealistických boxerských scénach, Chuck je oveľa úspornejší. Samotný veľký fight s Alim je správne upozadený - nevidíme tu veľkolepú prípravu s premotivovaným trénerom, ani dramatický akcent na bojové scény. Chuckov zápas bol len krátkou epizódkou, ktorá mala hneď skončiť (zas až tak toho Aliho nepotrápil, akurát vydržal do posledného kola). Silnejší je životný príbeh okolo toho celého a to filmári vystihli takmer na jednotku.

• 29.4.2020  17:10
    Attila (2020)

S dokumentmi je to tak, že keď je silná a zaujímavá téma, tak už to samo o sebe je výhra. A Attila silnou témou je - teraz je v kurze a jeho životný príbeh sa musí páčiť (vyrástol v skromných pomeroch, na začiatku kariéry mal najmä zanietenie, k tomu ohromný úspech v Amerike, následný pád, potom návrat, až napokon víťazstvo v "zápase storočia"). Ešte k tomu je to príjemný chlapík. A nech sú zábery z prvej polovice filmu (popisujúcej cestu na vrchol) akokoľvek zaujímavé a fanúšikovi MMA nevídané, a emócie sa u mňa dostavili, tak prácu dokumentaristu musím hodnotiť negatívne. S Petrom Větrovským som videl rozhovor na YouTube (podcast U kulatého stolu) a zanechal na mňa dojem. Na tak mladého človeka úžasné CV - ako dvadsiatnik prezident fortunaligového klubu, následne založenie úspešnej agentúry, ktorá organizuje koncerty so svetovými hviezdami... Keď som sa dozvedel, že tak rozhľadený a príčetný človek sa podujal urobiť dokument o Attilovi Véghovi, ani vo sne by mi nenapadlo, že ho bude režírovať on sám. Samozrejme, mohol by mať nejaký skrytý talent a prekvapiť nás, lenže on ničím podobným nedisponuje. Dokument nie je remeselne dobre zvládnutý, zle sa narába so strihom a najmä s hudbou. Avšak, čo je neodpustiteľné (a prečo dávam také nízke hodnotenie, hoci som sa v pdostate bavil) je, že dokument klame! Viaceré scény sú dohrávané. Scénka na terase popisujúca nenútený rozhovor Attilu s Mečárom je ešte ok. Avšak, akože náhodný telefonát, keď režisér natáča v Gabčíkove ilustráky a Attila mu oznámi, že sú so ženou v očakávaní je do oči bijúci fejk. Taktiež aj akože autentická esemeska od promóterov Oktagonu, že mu zápas odriekol americký súper kvôli Rizinu. Attila je akože prekvapený, rozhorčený a musí sa ísť mimo záber vydýchať - v nasledujúcom strihu je už vydýchaný. Ani taký pohoďák ako Attila toto dobre nezahral a v dokumente popisujúcom realitu to nemá čo hľadať. Štylizované zábery s perfektným filmovým timingom počas Attilovho tréningu (najmä beh na ceste) sú už hriechom menším, skôr je to vec vkusu. Druhá polovica filmu je už venovaná zápasu storočia. Minimálny priestor tu však dostáva Attilov oponent, pričom najmä vďaka nemu mal tento zápas taký náboj (a asi aj vďaka nemu sa väčšina divákov tohto filmu začala zaujímať o MMA). Väčší priestor ako Vémolovi sa tu nepochopiteľne venuje Zwickerovi, pričom on bol iba prostredníkom k tomu, prečo sa stal zápas storočia takým zaujímavým (Vémola na vrchole vs Végh, bývalý šampión Bellatoru v úpadu). Neviem, či Karlos nedal na viac materiálu súhlas, ale rozhodne je to škoda. Na záver zábery z pôrodnice - nech si každý zhodnotí, či to do dokumentu patrí. Petrovi Větrovskému v jeho pracovnom živote fandím, je to obdivuhodný človek, ale filmovej či dokumentaristickej tvorbe nech sa už prosím nevenuje.

• 1.2.2019  00:58
    Trhlina (2019)

Ja som Bebjakovi nespapal Čiaru a teraz ani Trhlinu. Musí sa uznať, že tento režisér je komerčne úspešný, ale jeho filmy majú všetky detské choroby slovenskej kinematografie. Dialógy šuštiace papierom, neauntetickí herci. Navyše to, čím sa odklonil od Karikovej knižnej predlohy, akási autorská licencia, tuto vyznela trápne (t.j. celá linka okolo postavy spisovateľa). P.S. A narozdiel od Čiary som to tento raz nespapal ani Maštalírovi. Naopak, Mária Bartalos mi z celého skromného ansámblu prišla najautentickejšia.

• 31.12.2018  08:36

Každý rok tu máme to isté. Nejaký filmový blockbuster, ktorý pritiahne do kín aj ľudí, ktorí tam inak nepáchnu ako je rok dlhý. A títo začnú hovoriť o tom, že to je najlepší film, aký kedy videli. No ako pozerám, Bohemaniam rhapsody sa podarilo opiť rohlíkom aj skúsených divákov. Áno, zaužívaný bol argument, že táto snímka nie je dokumentom a preto nie je potrebné bazírovať na skutočných udalostiach. Len ak sa zamyslíte, že všetky zlomové situácie sú fejkom, tak zistíte, že ide o generický hollywoodsky doják. A vy sa pozeráte na niečo, čo ste už dávno videli niekde inde. Nehovoriac o tom, že ani zo strany režiséra nejde o dobre zvládnutú remeselnú prácu (najmä v narábaní s časom). Taktiež sa čudujem žijúcim členom Queenu, že prikývli na takúto prvoplánovú čiernobielu sračičku, ktorá vykresľuje Freddieho ako tohto grázla a ich ako anjelikov. Neviem, či aj preto herci ktorích ich stvárňovali, vyzerali ako ich verné kópie a Rami Malek ako paródia na Freddieho. Ak mi nejaká scéna ulahodila, bola to akurát tá posledná.

• 24.7.2018  14:35

Nerozumiem, prečo sa filmy ako Lion či práve tento "tešia" takej neobľube na ČSFD. Zaujímavý životný príbeh, ktorý by bolo trestuhodné prerozprávať priamočiaro. Preto si scenárista pripravil malú lesť a tá vyšla (idioti, ktorí si pred zhliadnutím všetko o filme googlovali samozrejme prekvapení nebudú a pripravia sa tak o 90 % pôžitku). Obaja hereckí predstavitelia vierohodní. Za mňa bez výhrad.

• 2.7.2018  17:23

Takúto retrospektívu poznáme zväčša z americkej produkcie a preto chvíľu trvá si zvyknúť na európsky rukopis. Ale v konečnom dôsledku je možné len máločo filmu vytknúť. Dobrý výber hlavnej predstaviteľky.

• 30.6.2018  12:04
    Pěna dní (2013)

Bolo to až príliš surreálne, aby to udržalo moju pozornosť na celých 131 minút. Určite je dobré to vidieť, ale raz stačí.

• 25.6.2018  16:07

Dávam rovnaké hodnotenie ako pri jednotke (de facto štvorke), ale sú to o poznanie slabšie tri hviezdičky. Opäť to isté dojenie príbehu v roku 1993. Koncept bol vo všetkých piatich filmoch rovnaký, až z toho ide strach. Kým prvý Jurský svet mohol stavať na nostalgii, pri dvojke sa už všetko kúzlo vytratilo. Je to už len prehliadka trikových sekvencií, ktoré su stále veľmi slušné. Herci nehrajú zle a scenaristi im nevkladajú do úst úplne debilné dialógy, preto s hodnotením pod tri hviezdy nejdem.

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16