jakeer

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16
    • 21.5.2020  02:11
    Párty Hárd (2019)

Nie až tak geniálne ako som sa mohol po prvej polovici nazdávať. Samotná párty ma až tak neoslovila, ale prvá polovica, najmä scény s cigánskym "varičom" ma rozplakali viac ako Martyho frky. Azda málokto ocení to prepojenie absurdného humoru, fekálii a nechutnosti s krehkým životom tínedžera, ktorého najzratilnejšou stránkou je, že je panicom (nedobrovoľne).

• 3.5.2020  04:48

Tento film má na rotten tomatoes tiež niečo málo nad 60% od publika, ale vyše 80% od kritikov. A naozaj, nie je to mainstreamový film (paradoxne, ako by si zrejme skutočný Chuck želal). Ale natočené je to výborne a Schreiber štandardne skvelý - v tomto prípade vstúpil už do prebádaných vôd, lebo jeho postava nie je príliš odlišná od Raya Donovana. A nesúhlasím, ako niektorí v komentároch vravia, že tento film je povinnosťou pre fanúšikov Rockyho. Kým Rocky sa vyžíva v pátose a v bombastických, ale ťažko nerealistických boxerských scénach, Chuck je oveľa úspornejší. Samotný veľký fight s Alim je správne upozadený - nevidíme tu veľkolepú prípravu s premotivovaným trénerom, ani dramatický akcent na bojové scény. Chuckov zápas bol len krátkou epizódkou, ktorá mala hneď skončiť (zas až tak toho Aliho nepotrápil, akurát vydržal do posledného kola). Silnejší je životný príbeh okolo toho celého a to filmári vystihli takmer na jednotku.

• 29.4.2020  17:10
    Attila (2020)

S dokumentmi je to tak, že keď je silná a zaujímavá téma, tak už to samo o sebe je výhra. A Attila silnou témou je - teraz je v kurze a jeho životný príbeh sa musí páčiť (vyrástol v skromných pomeroch, na začiatku kariéry mal najmä zanietenie, k tomu ohromný úspech v Amerike, následný pád, potom návrat, až napokon víťazstvo v "zápase storočia"). Ešte k tomu je to príjemný chlapík. A nech sú zábery z prvej polovice filmu (popisujúcej cestu na vrchol) akokoľvek zaujímavé a fanúšikovi MMA nevídané, a emócie sa u mňa dostavili, tak prácu dokumentaristu musím hodnotiť negatívne. S Petrom Větrovským som videl rozhovor na YouTube (podcast U kulatého stolu) a zanechal na mňa dojem. Na tak mladého človeka úžasné CV - ako dvadsiatnik prezident fortunaligového klubu, následne založenie úspešnej agentúry, ktorá organizuje koncerty so svetovými hviezdami... Keď som sa dozvedel, že tak rozhľadený a príčetný človek sa podujal urobiť dokument o Attilovi Véghovi, ani vo sne by mi nenapadlo, že ho bude režírovať on sám. Samozrejme, mohol by mať nejaký skrytý talent a prekvapiť nás, lenže on ničím podobným nedisponuje. Dokument nie je remeselne dobre zvládnutý, zle sa narába so strihom a najmä s hudbou. Avšak, čo je neodpustiteľné (a prečo dávam také nízke hodnotenie, hoci som sa v pdostate bavil) je, že dokument klame! Viaceré scény sú dohrávané. Scénka na terase popisujúca nenútený rozhovor Attilu s Mečárom je ešte ok. Avšak, akože náhodný telefonát, keď režisér natáča v Gabčíkove ilustráky a Attila mu oznámi, že sú so ženou v očakávaní je do oči bijúci fejk. Taktiež aj akože autentická esemeska od promóterov Oktagonu, že mu zápas odriekol americký súper kvôli Rizinu. Attila je akože prekvapený, rozhorčený a musí sa ísť mimo záber vydýchať - v nasledujúcom strihu je už vydýchaný. Ani taký pohoďák ako Attila toto dobre nezahral a v dokumente popisujúcom realitu to nemá čo hľadať. Štylizované zábery s perfektným filmovým timingom počas Attilovho tréningu (najmä beh na ceste) sú už hriechom menším, skôr je to vec vkusu. Druhá polovica filmu je už venovaná zápasu storočia. Minimálny priestor tu však dostáva Attilov oponent, pričom najmä vďaka nemu mal tento zápas taký náboj (a asi aj vďaka nemu sa väčšina divákov tohto filmu začala zaujímať o MMA). Väčší priestor ako Vémolovi sa tu nepochopiteľne venuje Zwickerovi, pričom on bol iba prostredníkom k tomu, prečo sa stal zápas storočia takým zaujímavým (Vémola na vrchole vs Végh, bývalý šampión Bellatoru v úpadu). Neviem, či Karlos nedal na viac materiálu súhlas, ale rozhodne je to škoda. Na záver zábery z pôrodnice - nech si každý zhodnotí, či to do dokumentu patrí. Petrovi Větrovskému v jeho pracovnom živote fandím, je to obdivuhodný človek, ale filmovej či dokumentaristickej tvorbe nech sa už prosím nevenuje.

• 1.2.2019  00:58
    Trhlina (2019)

Ja som Bebjakovi nespapal Čiaru a teraz ani Trhlinu. Musí sa uznať, že tento režisér je komerčne úspešný, ale jeho filmy majú všetky detské choroby slovenskej kinematografie. Dialógy šuštiace papierom, neauntetickí herci. Navyše to, čím sa odklonil od Karikovej knižnej predlohy, akási autorská licencia, tuto vyznela trápne (t.j. celá linka okolo postavy spisovateľa). P.S. A narozdiel od Čiary som to tento raz nespapal ani Maštalírovi. Naopak, Mária Bartalos mi z celého skromného ansámblu prišla najautentickejšia.

• 31.12.2018  08:36

Každý rok tu máme to isté. Nejaký filmový blockbuster, ktorý pritiahne do kín aj ľudí, ktorí tam inak nepáchnu ako je rok dlhý. A títo začnú hovoriť o tom, že to je najlepší film, aký kedy videli. No ako pozerám, Bohemaniam rhapsody sa podarilo opiť rohlíkom aj skúsených divákov. Áno, zaužívaný bol argument, že táto snímka nie je dokumentom a preto nie je potrebné bazírovať na skutočných udalostiach. Len ak sa zamyslíte, že všetky zlomové situácie sú fejkom, tak zistíte, že ide o generický hollywoodsky doják. A vy sa pozeráte na niečo, čo ste už dávno videli niekde inde. Nehovoriac o tom, že ani zo strany režiséra nejde o dobre zvládnutú remeselnú prácu (najmä v narábaní s časom). Taktiež sa čudujem žijúcim členom Queenu, že prikývli na takúto prvoplánovú čiernobielu sračičku, ktorá vykresľuje Freddieho ako tohto grázla a ich ako anjelikov. Neviem, či aj preto herci ktorích ich stvárňovali, vyzerali ako ich verné kópie a Rami Malek ako paródia na Freddieho. Ak mi nejaká scéna ulahodila, bola to akurát tá posledná.

• 24.7.2018  14:35

Nerozumiem, prečo sa filmy ako Lion či práve tento "tešia" takej neobľube na ČSFD. Zaujímavý životný príbeh, ktorý by bolo trestuhodné prerozprávať priamočiaro. Preto si scenárista pripravil malú lesť a tá vyšla (idioti, ktorí si pred zhliadnutím všetko o filme googlovali samozrejme prekvapení nebudú a pripravia sa tak o 90 % pôžitku). Obaja hereckí predstavitelia vierohodní. Za mňa bez výhrad.

• 2.7.2018  17:23

Takúto retrospektívu poznáme zväčša z americkej produkcie a preto chvíľu trvá si zvyknúť na európsky rukopis. Ale v konečnom dôsledku je možné len máločo filmu vytknúť. Dobrý výber hlavnej predstaviteľky.

• 30.6.2018  12:04
    Pěna dní (2013)

Bolo to až príliš surreálne, aby to udržalo moju pozornosť na celých 131 minút. Určite je dobré to vidieť, ale raz stačí.

• 25.6.2018  16:07

Dávam rovnaké hodnotenie ako pri jednotke (de facto štvorke), ale sú to o poznanie slabšie tri hviezdičky. Opäť to isté dojenie príbehu v roku 1993. Koncept bol vo všetkých piatich filmoch rovnaký, až z toho ide strach. Kým prvý Jurský svet mohol stavať na nostalgii, pri dvojke sa už všetko kúzlo vytratilo. Je to už len prehliadka trikových sekvencií, ktoré su stále veľmi slušné. Herci nehrajú zle a scenaristi im nevkladajú do úst úplne debilné dialógy, preto s hodnotením pod tri hviezdy nejdem.

• 21.6.2018  23:11

Mňa na tom nevyrušovalo nič, homosexualitou počnúc. Na rozdiel od miestnych kritikov si nemyslím, že odmysliac si tú inakosť, je to tuctová love story. Nie, nie je, lebo svet homosexuálov je iný ako ten náš a v tomto filme to malo svoje miesto. Takisto oceňujem, že rodina hlavného hrdinu bola liberálna a on tak nemusel s ňou bojovať - boli sme tak ukrátený o najväčšie klišé filmov s touto tematikou. No na druhú stranu, dôvod môjho priemerného hodnotenia spočíva v scenári, ktorý narozdiel od nadšencov nepovažujem vôbec za kvalitný.

• 25.5.2018  14:20
    Deadpool 2 (2018)

Pre mňa podobný problém ako pri jednotke. Humor mi nesadol a akčnú stránku zas nemôžem brať príliš vážne. Ale ten nadhľad oceňujem.

• 16.5.2018  23:39

Mal by som napísať, že to bolo nad očakávania dobré. No ja som kvalitu očakával. Zaujal ma trailer (čo sa stáva málokedy), tá myšlienka a naozaj som chcel na to ísť. A nič by som na snímke nemenil. Aj s tým pomalým rozjazdom po dramatický koniec. Všetko tam bolo ako malo byť. Keď som si čítal knihu "Jak napsat dobrý scénář", jedna z hlavných rád znela, že tvorcovia filmu musia vytvoriť vzťah medzi postavami a divákom. Za ostatné roky sa to v mojom prípade nepodarilo snáď žiadnemu inému filmu tak Polnočnej láske.

• 14.5.2018  14:34

Životopisný film verne zahraný. Áno, obaja hlavní predstavitelia hrajú veľmi slušne. Ale to je asi tak všetko, ten príbeh nie je podľa mňa tak silný - aby naplnil tie ambície, ktorý snímka mala. Pritom dej je boostovaný kadečím - homosexualitou Jean Kingovej, komplikovanou povahou Riggsa... Ale na oscarový drive málo, skôr je to príjemná oddychová limonádka, ktorá ponúka retrospektívu do 70. rokov (a toto v hollywoode točiť vedia).

• 14.5.2018  12:30

Doteraz som nevedel, že niečo také ako ľavicové filmy sa vôbec natáča. A ako na to pozerám, robiť filmy pre takúto cieľovku je podobne jednoduché ako robiť pre nich politiku. Aj keď napíšete psudomoralistický status či urobíte obrázok s takým posolstvom, úspech máte zaručený, lebo kvantum ľudí sa na to chytí ako ryba na udicu. Odhliadnúc od toho, že s autorom filmu politicky nesúhlasím, ani umelecká stránka filmu nie je žiadne terno (aspoň v kontraste s tými festivalovými ováciami). Triviálne diaĺogy, neuveriteľné situácie... A aj tá politická angažovanosť a spôsob, akým Loach forsíruje svoje ľavicové posolstvá je na smiech. Kritika kapitalizmu - tie isté tenisky dovezené z Číny stoja neporovnateľne menej ako v obchode... A černošský imigrant sa týmto živí!!! Zatiaľ čo poctivá anglická matka musí predávať svoje telo aby nasýtila svoje dve deti!!!

• 11.5.2018  00:27

Zhruba 70 minúť z celkových 90 som si hovoril, že na iflmový horor je to neskutočne kvalitný film. Výborná myšlienka - nemožnosť hovoriť (a zároveň výborné načasovanie prvého hovoreného slova po véééééľmi dlhej dobe), trauma zo straty syna, problematický vzťah medzi otcom a dcérou, tradične utrápený výraz Emily Blunt. No bohužiaľ, záver filmu je doslova katalógový, ako v iks iných priemerných hororoch. Tým pádom sa napätie zmenilo na predvídateľnosť (spoiler: už od vodopádov mi bolo jasné, kto sa bude musieť obetovať + úplne jasný celkový záver).

• 29.4.2018  20:54

Až príliš veľa vecí mi na tom vadilo a preto som film nemohol brať celkom vážne. Ten trochu propagandistický podtón (áno, USA sú takmer v každej oblasti života lepšie ako Rusko, ale nemusí sa to servírovať takým detinským spôsobom), postavy hovoriace po anglicky s pseudoruským prízvukom, bratislavské exteriéry, hlavný záporák obsadený najmä preto, že sa podobá na Putina... Na druhú stranu mám slabosť pre Edgertona a taktiež nahotu Jennifer Lawrence a preto hodnotím film ako slušný priemer. Film sa tváril, že je niečo viac ako popcorn, ale nebol.

• 23.4.2018  02:31
    Dubček (2018)

Pamätám sa, ako pred rokom českí novinári písali na margo filmu Masaryk, že taký film si Jan Masaryk nezaslúžil. To isté by sa dalo povedal v prípade filmu Dubček, no len v opačnom význame. A to preto, lebo Dubček naozaj nebol taký hrdina, ako film predstavuje. A práve preto nemôžem akceptovať, že v roku 2018 sa tu stavia pomník komunistickému politikovi. Ak by som odhliadol propagandu, tak by som aj tak dal max. 3 hviezdičky, keďže s výnimkou hlavného predstaviteľa hrali všetci herci teatrálne ako v markizáckych seriáloch. Celkovo, svojim poňatím je Dubček jednoduchý film.

• 17.4.2018  09:14

Mix niečoho nám dobre známeho a niečoho, čo tu dlho chýbalo. Moderné, aj nostalgické. Neskutočná jazda. Jedinou výhradou je prehnane dlhá stopáž, pre účely deja to nebolo potrebné. A hoci nemám rád Spielbergovu tvorbu, tuto mi tie jeho cukríkové sentimentálne konce nevadili. Za mňa jeho najlepší film vôbec. P.S. James Halliday je vynikajúco zahraná a aj napísaná postava. Až sa to na tento štýl filmu nechce veriť.

• 27.3.2018  00:15
    Odnikud (2017)

Jediným negatívom, ktoré som postrehol je už ta spomínaná karikatúra právnika - obhajcu. Áno, v tomto film naozaj nepôsobí autenticky, lebo serióznu obhajobu takých svíň by si asi žiaden nemecký obhajca nezobral na triko a zrejme by boli odsúdení. Ale to je len mala chybička krásy. Inak skvelá hustá atmosféra a vynikajúci výkon hlavnej predstaviteľky. Nemecká kinematografia v posledných rokoch boduje.

• 25.3.2018  00:16
    Nikdys nebyl (2017)

Váhal som medzi štyrmi a piatimi hviezdičkami, ale za odvahu tvorcov dávam plný počet. V danom žánri sa film vymyká všetkým zvyklostiam. Je realistický, bez pátosu a bez jasného happy endu. A najmä, divákovi nepodáva všetko po lopate. Ani na moment snímka neskĺzne do polohy, kde by sa chcela divákovi podlizovať. Druhý film v kine v týždni s Phoenixom, a druhý raz veľká spokojnosť.

• 22.3.2018  23:56

Ako neveriaci mám rád filmy s biblickou tematikou (lebo z hľadiska príbehu je to perfektne vymyslené fantasy), napriek negatívnym kritikám som si užil ako Noeho, tak aj Exodus. Mária Magdaléna bola určite menej epická, ale stavala na uveriteľnosti. Áno, tomuto by som aj uveril, že sa to takto nejako mohlo stať a že na počiatku viery bola najmä pekná myšlienka a minimum transcendtálnosti (a kde sme dnes, keď cirkev už dokáže mobilizovať len negatívnym spôsobom, samý gender, gayovia, veľké penisy, no nie?). Hlavná misia filmu je vyjadrená v záverečných titulkoch - očistenie Márie Magdalény. V neposlednom rade musím priznať, že Rooney Mara patrí medzi najobľúbenejšie herečky a jedna hviezdička z hodnotenia patrí jej.

• 22.3.2018  02:29
    Lady Bird (2017)

Tak veľmi som tomu chcel dať dobré hodnotenie, dokonca až plné. Nebyť toho záveru, ktorý absolútne skazila akási nutnosť dať filmu morálne ponaučenie a to dosť prvoplánové. Až som si spomenul na Krok za krokom. Inak výkon hlavnej predstaviteľky výborný, Zlatý glóbus jej právom patrí.

• 15.3.2018  21:15
    Pretty Woman (1990)

Klasika, ktorej som sa 28 rokov vyhýbal. A musím povedať, že snáď okrem oblečenia a iných módnych záležitostí sa na filme zub času veľmi nepodpísal, nejako takto podobne by sa to dalo natočiť aj dnes. Som milo prekvapený, príbeh je uveriteľný. Veľmi sa mi páčil aj spôsob, akým to Richard Gere zahral (Julia už pre mňa menej uveriteľná). Výhodou toho, že film vidím až v roku 2018 je aj to, že nie som zaťažený (akýmkoľvek) dabingom, videl som to v pôvodnom znení.

• 9.3.2018  04:22
    Tlumočník (2018)

Źáner road movie skôr odrádza, keďže mne to evokuje niečo ako PC hry - adventury. Musíte urobiť niečo tam, zobrať to niekde inde, aby ste neskôr prišli na cieľové riešenie. Teda samoúčelnosť. V prípade Tlmočníka to "road" naštastie slúži len na vykreslenie vnútorných posunov v postave, ktorú stvárňuje Simonischek. Celkovo, tento film je tak skvelý, žeby som ho ani nepremietal širokej verejnosti, lebo ho aj tak nedocení. Lebo to zďaleka nie je mainstream. V slovenských reáliách si vychutnávať herecké predstavenie Jiřího Menzela a "Toniho Erdmanna", to nie je niečo bežné. Simonischek je zrejme najlepší európsky herec a Šulík najlepší slovenský režisér. A hoci práve na práci režiséra je vidieť isté chybičky krásy (nedostatočne vedenie hercov vo vedľajších postavách, dlhé sentimentálne zábery podkreslené emotívnou hudbou...), výsledok je pre mňa viac ako dobrý.

• 26.2.2018  02:05

Atmosferické. Bola to vzťahovka, ale skôr ako romantický film to je dráma a preto to je fajn. Sotva sa dalo stotožniť s čo i len jedinou postavou, ale o to išlo.

• 26.2.2018  02:03

Toho Spielberga by mali zavrieť. Svojim pátosom znásilní a následne zavraždí aj veľmi potenciálne témy. Niekedy som mojich dvoch hereckých obľúbencov ľutoval, aké rádoby patriotické bláboly museli vypúšťať v rámci svojich replík z pusy. Až som čakal, že si jeden z nich rozdrapí košeľu a vyletí odtiaľ orol bielohlavý, s Nixonovou hlavou v zobáku. Pritom dej ma zaujal, bolo to "catchy", ale záver tak typicky spielbergovský, že som mal čo robiť, aby som dobehol na hajzel.

• 16.2.2018  02:45

V prvom rade mi napadlo, že to je film vyložene pre fanúšikov The Room. V kine to bolo poznať podľa reakcií. No fanúšik príde na to nadržaný po rovnako vtipných momentoch ako v pôvodnom filme. Pre nezaujatého diváka však skôr funguje dramatická stránka filmu, a podľa mňa za to dostal Franco ten Zlatý Globus. Za The Room, Tommym Wiseau ale aj Gregom Sesterom sa ukrýva neobyčajný životný príbeh a Francovi sa ho podarilo verne vystihnút.

• 12.2.2018  04:24
    Velká hra (2017)

Výborný výkon hlavnej hereckej predstaviteľky Chastain, ktorá sa v posledných rokoch nezadržateľne derie do prvej hollywoodskej ligy. Taktiež skvelý Sorkin, ktorý už v tej prvej lige dávno je. Doteraz len ako scenárista, no tento režisérsky debut dopadol na jednotku. Už neraz sa ukázalo, že pri takejto dlhej stopáži je dobrým receptom rýchle tempo. A najmä vďaka nemu všetko odsýpa svižne. Ja som sa bavil a túto snímku by mali dať do učebníc ako príklad mainstreamového filmu, na ktorý má zmysel ísť do kina. P.S. Srdce mi krváca, keď vidím herca ako Kevin Costner v takej podradnej role. Stále verím, že sa mu podarí comeback na štýl Michaela Keatona.

• 9.2.2018  00:04

Clint Eastwood je môj najobľúbenejší režisér a je úctyhodné, že vo svojom veku točí stále nové veci. No dosť ma štvalo, ako sa v ostatných rokoch začal sústreďovať len na patriotické chujoviny ako Americká sniper či Sully. S podobným očakávaním som išiel do kina aj teraz a musím povedať, že to bolo v mnohom odlišné. Stále tam síce bolo dosť patriotizmu, ale už bez zbytočného pátosu. Clint to poňal ako civilný životný príbeh troch ľudí, ktorým sa prihodila taká situácia, pri ktorej zachránili vlak pred teroristom. Podobne ako pri Sniperovi či Sullym potreboval Clint vyzdvihnúť neobyčajných z obyčajných ľudí, ktorých príbeh by mal poznať každý. No v tomto prípade mal človek pocit reality.

• 29.1.2018  00:05
    Coco (2017)

Zo všetkého najskôr musím najprv vyzdvihnúť veľmi inteligentný scenár. Ani jedna scéna mi neprišla navyše, všetko malo zmysel a zapadalo do seba. Na to bolo samozrejme potrebné, aby sa dej rozohral, teda okrem (na rozprávku) slušnej stopáže aj pomalší rozjazd. Ten ma v úvode napĺňal skepticizmom, no o to príjemnejšie bolo moje prekvapenie na záver. Veľmi pekná základná myšlienka filmu a asi najoriginálnejší happy end, aký som kedy videl.

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16