Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Animovaný
  • Krimi

Ray Donovan (2022)

V roku 2013 skončil môj najmilovanejší seriál všetkých čias - Dexter a ja som myslel, že sa už s prichádzajúcou jeseňou nebudem mať rok čo rok na čo tešiť. No Showtime nenechal na seba dlho čakať a takisto v r. 2013 prišiel Ray Donovan. Hneď sa zaradil k seriálom, ktoré ma chytili za srdce. A (dramatické) seriály, ktoré ma chytili za srdce sú iba štyri (okrem spomínaného Dextera a Raya sú tam ešte Six feet under a Masters of Sex). Aby ste pochopili, ako veľmi som si Raya Donovana obľúbil, tak uvediem seriály ako Homeland, House of Cards, Breaking Bad, Narcos, Banshee, atď, t.j. seriály, ktoré som s radosťou pozeral, vnímal som ich nesporné kvality, no za srdce ma nechytili. Ray Donovan sa však stal pre mňa symbolom chlapskej zábavy a Liev Schreiber jedným z najobľúbenejších hercov. V konečných fázach seriálu to už bola zhmotnená depka, ktorú si som si vychutnával s pohárikom whisky a spoločne s hlavnými hrdinami som si prípíjal Slainte! Epizóda, kde umrela Abby, bola mojim najsilnejším seriálovým zážitkom vôbec. Po poslednej seriálovej sérii som bol zničený myšlienkou, že sa príbehy týchto hrdinov neuzavrú. Som tak veľmi rád, že tvorcovia aj za levieho podielu Lieva Schreibera - napriek nie až tak masovému úspechu seriálu - vybojovali aspoň tento záverečný TV film. Azda aj pod vplyvom negatívnych emócií z ukončenia návratovej série Dextera, ktorú som dopozeral pred týždňom, sa mi tento koniec Raya Donovana veľmi páčil. Uzavreli sa príbehy tejto narušenej rodinky, no geniálne je zavŕšenie vzťahu Raya a Micka (ktorý bol vždy hlavným leitmotívom seriálu).

Klan Gucci (2021)

Ťažko to hodnotiť. Na jednu stranu ma film napriek tej brutálnej stopáži bavil a ani raz som sa nepozrel na hodinky (a hádam to nebolo len vďaka tomu, že som bol natešený z toho, že nás po čase opäť pustili do kín). Na druhú stranu, nebyť tej plejády hviezd, film by ťažko stál za zmienku, nijako geniálny námet to nie je. Boli tam mnohé detské choroby amerických filmov - postavy rozprávajúce po anglicky s rádoby talianskym prízvukom, prehrávanie, postavy nestarnúce v reálnom čase - manželstvo Gucciovcov trvalo 22 rokov a Gaga s Driverom nám vôbec nezostarli. Okrem iného je to zlé najmä v tom, že divák sa ťažko zorientuje v čase. Postava Jareda Leta bola zbytočná, v podstate to bola karikatúra. Možno sa tvorcovia chceli držať reality, ale keď mohli úplne vyškrtnúť druhú dcéru hlavného hrdinu, mohli aj jeho bratranca. Musím na záver pochváliť Adama Drivera - hoci som o jeho hereckom umení nikdy nepochyboval, doteraz som ho videl len vo filmoch, ktoré má minuli. Tuto hral skvele. Najlepší za mňa bol Al Pacino, vyložene si to užíval. Lada Gaga si po boku reálnych hereckých es hanbu neurobila, hrala podľa mňa lepšie ako v Zrodila sa hviezda (hoci tu bola jej postava menej ľúbivá).

plakát

Dexter - Sins of the Father (2022) (epizoda)

SPOILERY. Viac som toho popísal k celej sezóne New Blood. Tú som si od začiatku užíval, dokonca aj prvé dve rozjazdové epizódy, ktoré nás mali navnadiť na reálie Iron Lake. Nástup Harrisona bol štylizovaný, ale ok, nejako museli prepojiť starý život Dextera v Miami s tým novým v chladnom malomeste. Hlavný záporák v podobe Clancyho Browna bol dokonca jedným z najlepších z celého seriálu. Aj predposledná epizóda ma tak navnadila, že som sa tešil celý týždeň ako už dávno nie. Zatknutie Angelou bolo super. A odvtedy to už bolo čudné, uponáhľané... Vražda Logana bol nepotrebná, vôbec sa nehodila do tejto série, celého seriálu a charakteru Dextera. No stala sa povestným neuralgickým bodom, za ktorým už bolo jasné, že inak ako smrťou hlavného hrdinu to skončiť nemôže. A šup - koniec! Výstavba tu bola ako na tradičnú dexterácku (showtimácku) dvanásťdielnú sériu, no tuto sa to v desiatej epizóde rázne utlo. Mnohé otázky zostali nezodpovedané, príbehy neuzavreté a na priestore pár minút bola ukončená nielen návratová sezóna, ale celých šestnásť rokov s Dexterom. Michael C. Hall povedal v talk show s Colbertom, že týmto návratom chceli fanúšikov zbaviť pachuti, ktorá zostala za pôvodným ukončením v ôsmej sérii. No neviem, či sa im to podarilo. S koncom v podobe smrti Debry a odchodu Dextera do vyhnanstva som vedel žiť, ale vykúpenie Harrisona - ktorý po smrti svojho obľúbeneého trénera pochopí, že je lepší ako jeho otec a tak ho musí zabiť - je niečo, čo sme si nezaslúžili. No aspoň nejako sa to uzavrelo a tvorcovia majú nadosmrti pokoj.

plakát

Dexter - New Blood (2021) (série)

SPOILERY. Touto návratovou minisériou som sa vrátil späť do vysokoškolských čias, keď som sa týždeň čo týždeň bál o život Dextera. Asi žiadny iný seriál mi také intenzívne emócie neprivodil, možno ešte Six Feet Under (kde hral hádajte kto). Z pôvodneho seriálu sa mi páčila narozdiel od mnohých fanúšikov každá jedna séria (jedna viac, iná menej), aj tá zatracovaná ôsma. Páčil sa mi príbeh okolo Dr. Vogel, jej strateného syna, vzťahu Dextera a Hannah (kde sa vyprofilovalo, že aj psychopat ako Dexter je schopný hlbokých citov, aj lásky) a aj s ukončením tej série som dokázal žiť. Po vzore Breaking Bad všetci čakali rovnaké možné zakončenie aj Dextera. No tu zomrela druhá najdôležitejšia postava - Dexterova sestra, na základe čoho si Dexter uvedomil, že jeho "dark passenger" je zhubou pre jeho najbližšie okolie a namiesto vysnívaného života s ďalšou sériovou vrahyňou a poloosirelým synom sa rozhodol nafingovať svoju smrť a utiahnuť sa do nejakého neurčitého zrubu. Veď to nie je až tak zlé, nie? New Blood začína práve tam, kde sme naposledy skončilo. Dozvedáme sa, kde sa to vlastne Dexter usadil a vybudoval si nový život. Tie prvé dve epizódy sú skvelým uvedením do deja a za mňa aj takou malou paródiou na idylické béčkové filmy z amerického malomesta, kde sa všetci majú radi a pomahájú si. Potom sa objaví stratený syn a bohužiaľ, aj "dark passenger". Postava Harrisona mi prišla silne štylizovaná, ale napokon poslúžila ako solídne pojítko medzi životom v Miami a Iron Lake. Záporák v podobe Kurta Caldwella by zahviezdil aj v najlepších rokoch seriálu. No a napokon tu máme záver. V podstate taký, aký očakávali iní fanúšikovia pre ôsmimi rokmi. Dexter čoby sériový vrah je odhalený a jeho predtým milujúce okolie mu ide po krku. Fanúšikovia chceli v tejto úlohe vidieť Batistu, Quinna, možno aj Masuku a iných špičkových kriminalistov z Floridy. Napokon je Bay Harbour Butcher odhalený mladou policajtkou zo zapadákova, ženou, príslušníčkou minority, osamelou matkou. V tomto je návratová miniséria poplatná dobe, v ktorej vznikla. Ale Dexter si za to môže sám - nemal venovať toľko úsilia, aby unikol svojej minulosti v Miami a potom si začať s policajtkou. Michael C. Hall v Colbertovej talk show povedal, že New Blood natočili, aby napravili pachuť v ústach fanúšikov, ktorá zostala po ôsmej sérii. Pre mňa bola celá New Blood päťhviezdičková, no po finále zas páli záha mňa. Záverečnú epizódu som si pustil s takými očakávaniami a zimomriavkami, ako už hádam desať rokov nie a napokon je pointou toho celého, že Harrison nie je až taký skazený ako Dexter (čo sa samozrejme korunuje popravou vlastného otca). Vražda Logana je síce silnou kávou, ktorá by akoby ani nepatrila do tejto série, celého seriálu a Dexterového charakteru. Stala sa pomyselným neuralgickým bodom, po ktorom bolo jasné, že iné východisko ako smrť neexistuje. A pritom to celé bola len skratka v uponáhľanom finále a mnohé otvorené veci ostali neuzavreté. No ale nejako sa to už celé skončiť muselo, tvorcovia majú od fanúšikov nadosmrti pokoj a ja som rád, že mi Showtime doprial takýto návrat môjho najmilovanejšieho seriálu všetkých čias a ani ten záver ma neodradí dať menej ako päť hviezd. Lebo Dexter.

slovenština
plakát

Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic (2022) (TV film)

Mal som v pôvode to celé odsúdiť za to, že neprizvali JKR, lebo povedala, že ľudia ktorí menštruujú sa nazývajú ženy. No to by človek musel zlomiť palicu nad celým Hollywoodom, kde preskočilo už hádam každému. V dokumente pre mňa bolo zaujímavé sledovať to, ako rozdielne pristupovali k práci jednotliví režiséri. Z ľudského hľadiska je najzaujímavejšie rozprávanie hlavného hereckého tria, ktoré séria katapultovala do prvej ligy. Alebo rozprávanie predstaviteliek Ginny či Luny, ktoré k podobnej úrovni už nikdy nepričuchnú. Pomerne komicky vyznievajú vstupy hereckých es ako Gary Oldman, Helena Bonham Carter či Ralph Fienes, ktorí sa tam v celkovej stopáži série akurát mihli, no tvária sa, ako keby to aj v ich kariére bola zásadná vec (a nielen bezvýznamná avantúra). Ja som bol vždy fanúšikom skôr knižnej série, než tej filmovej a preto som aj tento dokument bral s rezervou. Nebolo to ničím zvláštne, ale celkom fajn vhľad na to, ako to na pľaci asi vyzeralo. Večná škoda, že sa toho nedožil Alan Rickman - bol by to celé vyšvihol - tak, ako aj celú pôvodnú sériu.

Dej si pozor! (2016)

Chcel som netradičný vianočný film a to sa podarilo. No brať to aspoň trochu vážne sa nedalo.

Odpojit (2012)

Niečo také som už hádam z americkej produkcie ani nečakal. Podobné filmy som vídal akurát zo Škandinávie. Mozaikové filmy pritom nemám veľmi rád, ale Rubin to namiešal naozaj skvelo.

Quo vadis, Aida? (2020)

Je tu podobný vzorec ako pri Titanicu - okolo fiktívneho príbehu jednej rodiny je vykreslená tragédia jednej historickej udalosti. A keďže ide o vyobrazenie osobného boja hlavnej hrdinky, tak sa dá odpustiť tendenčnosť a neriešiť, či sú tu Srbi tí najväčší grázli a či aj Bosiaci páchali vo vojne zverstvá. Masaker v Srebrenici tu je vyobrazený verne a navyše vynikajúco po filmárskej a hereckej stránke.

Dva muži ve městě (1973)

Film, v ktorom podla mňa nič nefunguje. Hlavný záporák je úplne absurdný, bývalí parťáci (lupiči) hlavného hrdinu sú až groteskní. Smrť prvej manželky len tak akosi prebehne. Potom sa ožení opäť, čo sa spomenie len tak mimochodom. A za smiešnych okolností nastáva vražda. Funkčná je podľa mňa iba posledná polhodina - t.j. príprava na tragický koniec.

Mraky odtáhly (1996)

Zozačiatku som myslel, že sa mi to bude páčiť velmi. Absurdný humor tu bol použitý veľmi dobre a skvelo striedal tie depresívne momenty. No neskôr už prevažovala iba depka, až mi to prišlo ako ľavičiarska agitka (hoc nie tak sračkovito natočená ako to robí Ken Loach). Herci hrali však velmi dobre.