Bourneovo ultimátum (2007)

Mam pocit, ze stredny diel sa mi predsa len pacil viac. Akokolvek skvely a naslapany je Ultimatum, tak po podobne skvelej a naslapanej, lepse ukoncenej dvojke sa uz nema velmi kam pohnut. Zdalo sa mi tiez, ze az okazalo sebavedomy Bourne na seba zbytocne privolaval pozornost a prezradzal svoju poziciu a tym prezival extra trable. Co bolo fajn, lebo cim viac akcie tym lepsie, na druhu stranu to trochu kontrastuje s Jasonovo povestou agenta fungujuceho systemom prid-zabi-zmizni ninja staijl. Inak ma potesilo potvrdenie mojich teorii o Julia Stiles. Podoba proste nebola nahodna. Hoci je stvrty diel s Mattom Damonom uz takmer na spadnutie predsa len ich deli takmer 10 rokov a tak okrem filmu budem hodnotit aj povodnu trilogiu ako celok. A ta nema velmi konkurenciu.

Bournův mýtus (2004)

Priklanam sa k 5hviezdam z podobneho dovodu ako u jednotky. Proste to bavi aj po rokoch, aj po x tom videni. Co si ja velmi cenim. Napriek tomu vyzdvihnem dve veci. Prva je samotny Bourne. Ten sa premenil z casto neisteho, miestami az uplakaneho typka s migrenami na dokonale vrazdiace inteligentne teleso balansujuce na temnej hrane medzi chladnokrvnym zabijakom a ...no uvedomelym vrahom, alebo zabijem len ked musim. Pri jednej scene som si prial, aby cez tu hranu prepadol a bez mrknutia vyprazdnil zasobnik a trochu stratil ten cvenk bojovnika proti systemu. Bohuzial, nestalo sa a Bourne dalej zostal plne pozitivnym hrdinom ludu, obetou vladnych hratok. Co mi ale zase tolko nevadilo. Druhym dovodom je jednoznacne zaverecna nahanacka v Moskve. Urcite patri k tomu najlepsiemu co sa v akcnych filmoch udialo. A aj kvoli tomu sa tesim na zaver trilogie.

Agent bez minulosti (2002)

Knihu som cital a film som videl uz niekolko krat. A stale to hltam ako vodu po piatkovej noci. Nie je to jeden z tych "velkych" co vas po titulkoch prikova na sedacku na dalsich dobrych 10 minut. Ale skuskou casu presiel na vybornu a dokaze bavit stale znova a znova dokola. A to uz stoji za zmenu na plne hodnotenie.

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Toto je moja najlepsia komedia. Film, ktory si rad a casto pozriem s hlaskami, na ktore sa tesim a smejem ako prvy krat. Mozno aj viac.

Snídaňový klub (1985)

Tak tuna sa mi pacilo asi uplne vsetko. Cakal som dalsiu skolsku komediu z 80 rokov, dostal sa mi asi najlepsi teenagersky film o dospievani pre pubertakov dokonca aj z casti hrani nastrocnymi. Postavy su nie len zname charaktery takmer kazdej skoly, ale kazda z nich prechadza vyvojom, meni sa a z casti dospieva. Kto je vlastne ten uprimny a kto zbabelec? A navyse je tam dobra hudba, vela vtipu, trocha lasky a vela silnych momentov s myslienkami aj pre rodicov. Definitivne to doporucujem pozerat v originalnom zneni, lebo herci hraju vyborne. Co este? Vcera som to videl prvy raz, dnes by som si to najradsej pustil znovu. To sa mi este nestalo.

Once (2007)

Realny milostny intimny pribeh zo zivota, ktory mi len potvrdil moju teoriu, ze nezalezi ani tolko na vzajomnej kompatibilite ako skor na timingu. Alebo ako sa hovori "(ne)byt si sudeni". Samotny film obcas vyznieva ako pridlhy klip alebo polodokumentarna sranda, ale pesnicky su skvele a cele sa mi to paci tak isto (ak nie viac) ako prvy krat, co iba utvrdzuje povodne hodnotenie.

Videodrom (1983)

Naozaj to nie je pre kazdeho. Ono tie paranodine predstavy, fantasmagorie, nocne mory alebo akokolveksi to nazvete, hoci spociatku lahodne nenapadne sa ku konci menia na "holy shit na co sa to pozeram" veci. Ale su to prave ony, ktore posuvaju dej dopredu. Nie je to len zbierka gore pre efekt. Naopak postupom filmom naberaju na sile a preberaju moc na realitou, az kym sa nezmazu hranice medzi predstavami a skutocnostou. Cronenbergovi sa podaril natocit vizionarsky snimok, kedy uz v 85tom pred rozmachom internet porna, videl jeho skodlivost a jeho castym sledovanim posuvanie pomyselnych moralnych hranic. Film je presne moja vlnova dlzka a vacsina z tych odpornych veci je ako vystrihnutych z mojich snov.

Jeden musí z kola ven (2011)

Ked sa ma opytate, tak presne takto vyzera inteligentna oldschoolova spionazna hra s excelentnym obsadenim a natocena presnou rukou talentovaneho rezisera, ktory sa neboji robit veci trochu inak. Ano, presne takto.

Znamení (2002)

Za tu hravost a zanrovu nezviazanost. Mame tu rodinnu existencnu dramu na sci-fi pozadi s komedialnymi vlozkami. A tomu vsetkemu otazky duchovna a viery. Ukazte mi film, kde to funguje.

Jurský park (1993)

Toto je uz 100 krat potvrdena klasika. Clovek si to obcas prepne na obraz a vzdy sa u toho bavi...a nikdy inak.