DaliX

okres Nové Mesto nad Váhom
Student, Comics and Movies fan

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10
    • 31.5.2020  21:32

Impérium vracia úder komixových adaptácií. Zack Snyder sa prekonal a natočil pravdepodobne asi najkontroverznejšiu komixovku všetkých čias. Rovnako ako jeho predchodca vo svojej dobe ostro kritizovaný zo strany recenzentov ako aj fanúšikov, aby až čas ukázal, aký je to vlastne výnimočný film. Je otázne do akej miery sa to v budúcnosti bude týkať tohto filmu, každopádne ja ako hardcore DC comics fanda, ho považujem aj s Nolanovými Batmanmi za top. V kine to bol zážitok, ale až trojhodinová Ultimate edition ukázala úžasný potenciál celého filmu. Tento film najviac poteší 2 skupiny divákov: tí, ktorí dokážu aj napriek očakávaniam prijať novú verziu (čo je v rámci postáv ako Batman a Superman pre niekoho nemožné), alebo druhá: tí ktorí majú načítané a poznajú históriu postáv, aspoň približne a vedia si zaradiť v rámci mytológie kam až Snyderova vízia siaha. Preto bude komentár zameraný nielen na film ale aj na komiks. Batman v Superman perfektne nadväzuje na Man of Steel, intro je aj po akčnej stránke dychberúce a v jeho závere je Bruceova motivácia jasná a zrozumiteľná. Superman je votrelec s neobmedzenou mocou, je treba ho eliminovať. Na tomto koncepte je vlastne vystavaný celý Batmanov charakter (20 years in Gotham, how many good guys are left). Superman je ešte väčší outsider, ako v predošlom filme, svet si kladie otázku, či je hrdina alebo nie, Clark hľadá svoje miesto medzi obyvateľmi Metropolis. A samozrejme nechýba ani geniálny manipulátor v pozadí. V tomto smere mi Batman v Superman tak trochu pripomína Nolanovho The Dark Knighta, film je z určitej časti politický thriller, záporák ťahá za nitky hlavných hrdinov, atmosféra je však dusnejšia a temnejšia. Herecké výkony skvelé, hlavne Ben Affleck ako nový Batman je úžasný, akcia a choreografia súbojov premakaná, Henry Cavill drží štandard a Jessie Eisenberg si svojho Lexa nesmierne užíva. Práve jeho postava dodáva (pri vážnom Batmanovi a Supermanovi) trochu cynizmu a humoru. A samozrejme Gal Gadot ako Wonder Woman to celé svojou prítomnosťu spestruje, jej postava hoci len vedľajšia má v deji zmysel a aj ukazuje, prečo má film podtitul Dawn of Justice. Film chytal po uvedení tvrdú kritiku. Je to z môjho pohľadu hlavne pre tri dôvody. Kinoverzia – nebola zlá, v kine som si ju užil, problém bol, že linka hľadom Supermana a jeho postoj proti Batmanovi nebola dostatočne prekreslená (len reportáž v TV), z toho dôvodu pôsobí konflikt nekonzistentne. Druhý dôvod je tón filmu. Vzhľadom k tomu, že sú vo filme dve napopulárnejšie komiksové postavy, každý čakal poriadny superhrdinský film, k čomu sa vlastne aj v treťom akte dostaneme. Príbeh je však zameraný na dôsledky týchto hrdinov, Batman ako podlomený hrdina stratil vieru v ľudstvo, aj kvôli stratám ktoré v minulosti utrpel, je brutálny a nekompromisný. Superman je vyvrheľ a hoci ho mnohí majú radi, vo filme je vykreslený ako cudzinec, ktorý tu nemá čo hľadať. Tretí a najväčší dôvod sú postavy samotné. Postavy v tomto filme totiž nejednajú, ako by bežný mainstreamový divák čakal. Každý vie, že Batman má svoju zásadu, ktorú nikdy neprekročí, že Superman je hlavne optimista že Lex Luthor je seriózny businessman. Od začiatku som tieto výhrady príliš nebral vážne, režisér, ktorý tak otrocky panel za panelom zadaptuje komiksy ako Watchmen alebo 300, aby nepochopil podstatu zdrojového materiálu? Keby to nakrúcal niekto iný tak možno, u Snydera toto ale zásadne neplatí. Jeho vízia však siaha omnoho desaťročí dozadu, konkrétne do zlatej éry komixu, tzv. Golden age, kde sa tieto postavy po prvý raz na papieri objavili . Pôvodný Batman z r. 1939, tak ako ho Bob Kane a Bill Finger vytvorili (Snyder ako správny geek na neho odkazuje v titulkoch, palec hore Zack) rovnako ako Affleckov bol brutálnejší, používal strelné zbrane a žiadne zásady vtedy nemal. Až mu Whitney Ellsworth v r. 1941 aj kvôli cenzúre (a ktohovie prečo vlastne) dal zásady, resp. že by hrdina nemal používať zbrane a zabíjať. A tak sa Batman postupne aj vďaka fandom vyvinul do podoby akú poznáme dnes. Rovnaká paralela je aj v tomto filme, keď v závere Bruce nájde vieru v ľudstvo a v Justice League, tej Snyderovej, mal ľutovať svoje predošlé činy vrátane útoku na Supermana a snaha o vykúpenie, čo len dokazuje, že Snyder symboliku pozná excelentne a vie s ňou šikovne narábať. Pri Lexovi je to podobne, originálna verzia je šialený vedec s ryšavými vlasmi, ktorý sa postupne vyvinul (prípadne aj cez alternatívne reality) na postavu ktorú poznáme dnes. Snyderov Luthor je prvkami z Golden age a rozvinutý modernejšími adaptáciami, ktoré ale zachovávajú túto pôvodnú myšlienku (komiks Superman Birthright). Mnoho „znalcov“ si sťažovalo, že Snyder nepochopil komiks, že zruinoval ich milované postavy. Nie priatelia, Snyder nezruinoval vaše obľúbené postavy, on len chronologicky zadaptoval postavy tak ako kedysi začínali plus ich rozvinul (hlavne vizuálne) cez modernejšie komiksy (Batoblek ale aj mechanický oblek je ako vystrihnutý z Millerovho The Dark Knight Returns, rovnako hlášky „I believe you“). Rovnakým konceptom si prešla aj WW od Patty Jenkins a neprekvapilo by ma, keby následná Justice League bola zadaptovaná v podobnom duchu. Alternatívne reality, Darkseid a podobné témy sú rozvíjané v komiksoch už pekných pár desaťročí a je skvelé, že tvorcovia čerpajú primárne z pôvodných ideí, ako z tých novších variovaných, ktoré aj tak časom zadaptované budú. A na druhej strane chápem fandov. 10 rokov dozadu keď som mal načítané niektoré komiksy a prevažne za posledných 30 rokov (tie najznámejšie) a nepoznal históriu postáv, som kritizoval Burtona za nedodržanie zásad v jeho Batmanoch, by som zrejme s nimi aj možno súhlasil. Stále je zásadový Batman pre mňa tá najlepšia verzia. Snyder urobil „chybu“ jedine v tom, že dal divákom hrdinov, ktorých nečakali a nechceli a vlastne poriadne ani nepoznali. Z krátkodobého hľadiska je to možno fail, z dlhodobého vôbec ak sa bavíme o budovaní multiverza, teda ako tomu rozumiem ja. Snyderove univerzum je takpovediac jedna realita alebo Zem jedna. Tu sú originálne postavy, ktoré sa následne môžu prepojiť, alebo uzavrieť s realitou druhou - Zem dva, čo by mohol byť Pattinsovov Batman napr. (alebo WW84?). WB si toto zrejme uvedomujú, preto túto kontinuitu nezahodili, a každý tábor si následne môže vybrať, či preferuje Supermana – Batmana pôvodnú kontinuitu alebo tú „novú“ ak sa jej v druhej (tretej, štvrtej...) realite v budúcnosti dočkáme. Ostatne veď aj Knightmare scéna s paradémonmi a zlým Supermanom naznačuje, že Snyder už v BvS plánoval ďalšiu kontinuitu, alebo budúcnosť. Držím Zackovi aj celému DCEU palce a ďakujem za druhú šancu, ktorú aj vďaka húževnatým a odhodlaným fandom navzdory všetkým posmeškom a hejtom za posledné roky obdržali. Hurá a zostáva sa už len tešiť na #releasethesnydercut :) Martha moment: Doteraz kontroverzná scéna, pre niekoho úsmevná, pre iného silná. Nie je to obhajoba, len vlastný pohľad, prečo mi to funguje. Film je vystavaný z pohľadu ľudí, tých ktorí Supermana nenávidia ako mimozemšťana s neobmedzenou mocou, ktorý by sa mohol obrátiť proti nim a Batman prakticky zosobňuje týchto ľudí a Superman to vie. Bruce mu to naznačí pri ich prvom interview kde sa stretnú s Lexom, ale aj počas ich súboja „Nie si statočný to, sú len ľudia.“ Následne príde narážka na Supermanových rodičov „Stavím sa, že Ti rodičia hovorili, že niečo znamenáš, že to, že si tu má nejaký dôvod.“ A nakoniec „Nikdy si nebol Boh a nie si ani človek.“ Po týchto slovách je jasné, že veta „zachráň mi mamu“ ako písali kritici neobstojí, lebo Batmana jeho mimozemský druh nezaujíma. Superman teda použije ľudské meno lebo je väčšia šanca, že Batman ho bude počúvať, že človeka by zachránil. To v ňom spustí spomienku (úvodné titulky), zdrží ho to na dosť dlho, kým pribehne Lois, osloví ho Clark, a Batman zrazu vidí, že mimozemšťan ktorého chcel eliminovať má ľudské väzby, má priateľku a čo je najhlavnejšie, perfektne tá scéna ukazuje pravý Supermanov charakter, v kritickej chvíli prosí nie o svoj život ale o život svojej mamy, ľudskej bytosti. Po tomto zistení Batman zahanbene zahadzuje kopiju a aby trochu odčinil svoju chybu, ide Clarkovi mamu zachrániť (a určitým spôsobom symbolicky aj svoju vlastnú, ktorú ako 8 ročný zachrániť nedokázal). Je mi jasné, že taký Nolan alebo Spielberg by sa s tou scénou vyhrali podstatne viac ale celkový význam je myslím si dostatočný. Navyše trochu nerozumiem tvrdeniam, že Superman nie je v tomto filme Superman, navzdory všetkým hejtom a osočovaniu sa v závere filmu pre ľudí obetoval. Nemyslím, že existuje ešte väčší akt hrdinstva ako je práve tento.

• 31.5.2020  21:20
    Muž z oceli (2013)

“If you’re a comic book fan, you know that I didn’t change Superman. If you know the true canon, you know that I didn’t change Superman. If you’re a fan of the old movies, yeah I changed him a bit. That's the difference.“ Zack Snyder na adresu jednému z jeho kritikov. Excelentný úvod na Kryptone, cez flashbacky vyrozprávaný origin o prvom komiksovom superhrdinovi, megalomanské finále. Henry Cavill je stvorený pre Supermana, Kevin Costner a Russel Crowe ako obaja otcovia perfektne dotvárajú hlavnú postavu a Michael Shannon ako Zod je pre mňa jeden z naj záporákov v komiksovom žánri. Snyderov Man of Steel má prepracovanú psychológiu, hĺbku a kladie si mnohé filozofické otázky na ktoré parádne nadväzuje následný Batman v Superman. Tu prakticky nie je čo vytknúť, či už cool dizajny, veľkolepá hudba z toho robia najlepší Superman film, aký som kedy videl. Chápem opäť fandov, ktorí kritizujú, že to nie je ich Superman, keď určitá skupina divákov vyrastá na animákoch, komiksoch, prípadne seriáloch a výborných Donnerových filmoch, ktoré sú inšpirované Strieborným vekom (60 roky), ťažko docenia pôvodný koncept. Snyder v jednom rozhovore spomínal, že sa snažili zachytiť jadro podstaty Supermana od pôvodných tvorcov. Jeho Superman je kombináciou zo Zlatého veku (originál verzia 40 rokov) a komiksy zo 70 a 80 – tych rokov, ktoré sa mu približujú. Ak niekto bude namietať, že pôvodné koncepty ešte neboli tie postavy, prípadne Batman, že to nebol ten pravý Batman, ktorý sa vyvinul neskôr, majú možno pravdu. Lenže, keby tie pôvodné koncepty neboli vtedy prijaté, obľúbené a ľudia by ich nečítali, nikdy by dnešní fandovia nemali práve tie moderné verzie ktoré tak milujú. Je to perfektná adaptácia, ktorá verím tomu, časom bude riadne docenená. Ostatne Bryan Singer a jeho Superman returns zahŕňal rovnaký koncept ako Donnerove filmy – Strieborný vek a veľký úspech sa nedostavil. Čo je škoda, lebo už vtedy kine sa mi to veľmi páčilo.

• 31.5.2020  21:12
    Rekap (2019)

Atmosférické, hudba znepokojujúca, kameramansky na veľmi dobrej úrovni. Chcel som dať 4* ale trochu nadhodnotím, ten štýl ma jednoducho dostal. Keby ešte v interiérovej scéne blikalo alebo na chvíľu zhaslo svetlo, creepy moment by bol možno ešte o niečo výraznejší. Ale na krátkometrážny film kvalita, na festivaloch to môže zabodovať.

• 1.12.2011  21:19
    Predátor 2 (1990)

Jednoznačne vynikajúce pokračovanie, ktoré mierne predčilo originál, aspoň u mňa. Film začína vskutku horúcim openingom, kde sme vhodený priamo do akcie a štýlovo predstavuje hlavného hrdinu. Z džungle sa dej presúva do mesta, konkrétne do L.A. v nie príliš vzdialenej budúcnosti. Hneď na úvod by som zhodnotil, že toto je vo viacerých smeroch lepší film. Viac Predátora, lepšia Predátorská výzbroj, viac hororových a krvavých scén, viac zvratov (objasnenie v 3/4 filmu ma ešte viac ponoril do deja), viac akcie. Určite urobilo svoje aj to, že som ho videl pred jednotkou ale z hľadiska pokračovania ako takého na to, aká bola jednotka lineárna to nemohlo byť lepšie. Prepad v USA si vysvetľujem iba tým, že diváci sa už nudili, keď videli viac menej to isté, a samozrejme, Arnie je len jeden:))) (Predators to len potvrdzujú). Taktiež je do istej miery chyba tvorcov, že sa nesnažili lepšie vykresliť charakter Predátora ako takého (nevieme odkiaľ je, ako loví a pod.). Presne z tohoto dôvodu má Alien inú perspektívu a preto ostal Predátor tam kde aj bol, priamočiarou a svižnou rutinou, ktorá už nemá čím prekvapiť. A to je na takýto filmový skvost a postavu veľká škoda.

• 1.12.2011  21:07
    Predátor (1987)

"If it bleeds, we can kill it" Legendárny sci-fi snímok v ktorom okrem iného nechýba akcia, napätie a sympatická elitná jednotka. Arnold Schwarzenegger je ako major Dutch nezabudnuteľný, rovnako ako aj zvyšok osadenstva. Najväčšiu zásluhu však okrem režiséra má nepochybne štúdio Stana Winstona, štúdio najlepších masiek aké sa kedy vo filmoch objavili. A hoci je celkový efekt vidieť iba v posledných cca 15 minútach, je o to efektnejší a strhujúcejší. Má to len jednu slabinu a síce, že som dvojku videl skôr ako jednotku. V tomto smere je pre mňa do istej miery prepracovanejšia a taktiež príbehovo zaujímavejšia, zvraty tu (až na dôvod vyslania Dutchovho tímu) prakticky nie sú, Hawkinsove vtipy mi miestami prišli trápne ale celkovo nebudem kritický k filmu, ktorý je v dnešnej dobe klasikou a aj námetom na mnohé sci-fi horory. Aj keď z hľadiska sci-fi hororov ako takých u mňa vedú Alien a The Thing.

• 1.12.2011  13:35
    Barbar Conan (2011)

Vskutku zábavná a brutálne nakrútená jednohubka, ktorá pripomína viac epizódku z nejakého fantasy seriálu ako celovečerný film. To, že sa ujal režisérskeho postu práve sám Nispel je jasné už od úvodných minút, ako hororový režisér si dáva nesmierne záležať na brutálnych scénach, a dokonca aj tam kde nemajú nijaký význam (vyslýchanie mníchov, kde hlavný záporák doslova otrieska hlavu o betón jednému z nich, mladý Conan lačný po krvi ešte predtým ako mu zabili otca - dokonalý nezmysel, rovnako ako keď chlapec, ktorý ešte nikdy nebojoval zabije pol tucta po zuby ozbrojených lovcov). Práve tieto scény mi prídu úplne abstraktné a hoci ide o fantasy, mám pocit, že Nispel okrem akcie nezvládol doslova nič. Taktiež je hlúpe z hľadiska brutality porovnávať s inými historickými filmami (nechcem uraziť Scotta, Petersena alebo Mela Gibsona), kde režiséri chceli divákom ukázať surovosť doby a autenticitu. V tomto filme však akoby všetko to násilie Nispel doslova oslavoval, dejová lína sa prestriháva neustálou akciou, tá je vskutku výborná, či už choreografia a pod. ale na druhej strane to v kontexte pôsobí oveľa fádnejšie. Ostatné aspekty, výprava, efekty celkom slušné, Hybória sa mi páčila, Jason Momoa ako Conan slušný a hlavného záporáka v podobe Stephena Langa ani nemá význam komentovať. Z celkového hľadiska komerčný prepad chápem, toto nie je film pre každého a s pôvodným filmom toto nemá cenu ani zrovnávať. Rovnaký púser ako remake Clash of the Titans.

• 5.11.2011  21:25

Animovaný klenot, resp. debut jedného z najlepších (u mňa Number One) režisérov na svete. Keďže sa kormidla ujal sám Steven Spielberg očakávania boli z mojej strany veľmi vysoké.Dokonca, toto bol vlastne dôvod aby som si tento animovaný, strhujúci a okúzľujúci film nenechal ujsť a to priamo v 3D. A výsledok je minimálne 10 krát lepší ako som len mohol dúfať. Po rozpačitom Indym 4 (aj keď ja som bol spokojný) sa mohlo zdať, že Spielbergovi zobral vietor z plachiet. Opak je však pravdou, Spielberg je stále vo výbornej forme, čo mi potvrdili už úvodné minúty filmu (vskutku vydarené úvodné titulky). Ťažko sa bude popisovať samotný príbeh filmu, aj keď je vskutku klasický, toto treba jednoznačne vidieť. Z hľadiska, čo do prevedenia príbehu a jeho podania na filmové plátno je to presne taký Spielberg akého milujeme a máme radi. Výbornú animáciu a jednotlivé designy postavičiek excelentne dopĺňa famózna (ako inak) hudba od Johna Williamsa. Rovnako roztomilý humor, ktorý nechýba v každej scéne, taktiež Spielbergovská neodolateľná hravosť a jedinečnosť v komponovaní príbehu a akčných (ach tá úžasná akcia!!!) scén. Práve u nich sa chcem trochu zastaviť. Totižto samotné akčné scény (ktorých je tam vskutku požehnane) nielenže elegantne dopĺňajú dejovú zložku (za toto Spielberga obdivujem takmer v každom jeho filme) ale zároveň patria k tomu najlepšiemu čo som za posledné roky z hľadiska nielen žánru ako takého videl. Už od úvodných minút tento film je po akčnej stránke maximálne precízne zrežírovaný, jedna akcia lepšia ako druhá ale to najlepšie si Spielberg nechal (podobne ako Nolan) zhruba tak uprostred filmu. Nervydrásajúca sajtkárska chase mi vyrazila totálne dych, dokonca by som povedal, že toto na mňa pôsobilo aspoň stokrát lepšie ako tretí Transformers (a že tam som takmer hľadal stratenú sánku). Tu ma Spielberg presvedčil, že je nielen mimoriadne talentovaný režisér ale že dokáže byť v danom filme nech ide o akýkoľvek žáner absolútna špička. A to sa len tak často nevidí. Bravo Steven!

• 5.11.2011  20:57
    Drive (2011)

Naozaj mrazivý a nervydrásajúci thriller. To, čo začína ako klasická jednoduchá adrenalínovka s prímesou rodinnej drámy sa postupne mení na surovú a drsnú hru o prežitie. Ryan Gosling jednoznačne boduje na plnej čiare, rovnako aj zvyšok osadenstva. Čo ma na filme zarazilo boli neuveriteľné a brilantné nervydrásajúce momenty, ktoré v postrádajú mnohé dnešné horory. Rovnako atmosféra a brutalita dokážu zasadiť do sedačky každého diváka. Celkovo vydarený a brilantne nakrútený film so slušným (osemdesiatkovým) soundtrackom a prijateľnou stopážou.

• 27.10.2011  23:10
    Ano, šéfe! (TV pořad) (2009)

Vskutku zábavná a poučná show. Zdeněk Pohlreich je síce sympaťák a určite výborný kuchár ale do svojej reštaurácie by som ho radšej nezavolal. Hoci na druhej strane, všetko zlé je na niečo dobré:)

• 25.10.2011  19:47
    Mami, ožeň mě (TV pořad) (2011)

Total Brainless Tv Show! Reality show v ktorej desať starých mládencov hľadá tie pravé polovičky svojho srdca. Samozrejme, aj tu sú určité výnimky, ktoré nemajú konkurenciu:) Hlúpunké a naivné dialógy zachraňuje Hudákov geniálny komentár, ktorý ma zakaždým dostane do záchvatu smiechu. Či už naložíte odpad ale plný počet, hodnotenie je adekvátne. Hoci mňa toto nesmierne bavilo a už sa neviem dočkať "veľkolepého" fináááále:)

• 25.10.2011  19:25

Adrenalínová a nervydrásajúca jazda od začiatku až do konca. Priznám sa, štvrtý diel sa mi páčil najviac ale aj tak som o Linovi pochyboval. Je príjemné vidieť ako sa séria začínajúca na nevinných pouličných závodoch (prvé tri diely) dostala cez výbornú štvorku do akčného trháku kombinujúceho to najlepšie, čo sa dá z hľadiska akčného žánru v dnešnom filme vidieť. Nielen kvôli klasickému ale o to zaujímavejšiemu obsadeniu ale aj novým tváram (Vin Diesel je síce drsňák ale keď to rozbalí Dwayne Johnson tak na neho jednoducho nemá). Vlastne jeho postava je vôbec to najcoolovejšou a najdrsnejšou v celom filme. Po akčnej stránke absolútny luxus, hlavne záverečná dvadsaťminútovka, kde sa Lin úplne zblázni a vrhá sa z jedného extrému do druhého. Z hľadiska filmu ako takého maximálna spokojnosť a lepší film ako tretí Transformers. Nie preto, že by mal film lepšiu akciu (Michael Bay má vážne konkurenciu) ale hlavne preto, že je komponovaný a nakrútený väčším umom a citom pre zápletku a akčnú stránku.

• 4.10.2011  11:43
    Kazatel (2011)

Postapokalitpický akčný hororový thriller, ktorý si berie to najlepšie z Constantina, Bladea a Matrixu. A prekvapivo to funguje viac ako by som bol očakával. Hlavný záporák v podobe Karla Urbana je fakticky nechutný a akcia viac menej slušná, navyše stopáž je tak akurát, takže film ani nenudí. Vizuálne efekty sú v pohode a príbeh, hoci sme ho už veľakrát videli v iných filmoch celkom ušiel. Celkovo slušný nadpriemer, ktorý si sľubuje ďalšie pokračovanie a rozhodne by som sa mu nebránil.

• 2.10.2011  13:36
    Twin Peaks (1992)

Film, ktorý asi po polovici stopáže vypnete z dôvodu, že nedáva nijaký zmysel nie je v žiadnom prípade film. Inými slovami načo zabíjať čas sledovaním niečoho, čomu aj tak nepochopíte? Možno sa snaží byť niekto originálny a uznávam, takýto štýl originálny bezpochyby je, ale rozhodne toto nie je môj šálok čaju. A ak sú aj ostatné filmy od Lyncha takéto, potom sa radšej budem jeho filmovej tvorbe vyhýbať oblúkom.

• 10.8.2011  18:29

Tak toto bola teda riadna jazda! Edgar Wright je vskutku zábavný a zručný režisér. Z tak nudného a otrepaného príbehu (ktorým trpí väčšina teen komédií) dokázal spraviť neskutočne crazy a zábavnú, vizuálne parádnu snímku. Či už herecké výkony, ktoré su vskutku slušné, obsadenie, akcia, skvelá hudba alebo komiksovo - gamesácky feeling, ktorý tomu fakt svedčí. Je to skrátka nespútaná zábava, ktorá možno nesadne každému, ale rozhodne stojí za pozornosť, už kvôli originálnemu a atypickému spracovaniu, ktoré som vo filmoch do takejto miery nevidel. Fanúšikovia komiksov, anime a pc hier budú tento film milovať.

• 10.8.2011  18:18

Filmová séria, ktorá začala v roku 2001 konečne dospela k svojmu koncu. Prvý diel Deathly Hallows bol pre mnohých divákov pomerne nudný, zdĺhavý a viac menej aj najhorší diel vôbec. No popravde, kniha bola v tomto smere rovnaká tak čo si budeme vravieť. A keďže ja považujem obe časti za jeden kompaktný celok, z toho vychádzam, že sme sa dočkali najlepšieho Harryho Pottera s úžasným finále, akciou, hudbou a aj emóciami. Dvojka totižto obsahuje presne to, čo jednotke chýbalo. Vysvetľovačkám je koniec, nastupuje akcia. Od úvodných záberov film získava nečakané grády, a je vidno, že si Yates nechával od Polovičného princa všetko najlepšie až nakoniec. Čo sa týka samotného príbehu, ten klasicky pokračuje, Harry, Ron a Heromiona hľadajú zvyšné Horcruxy zatiaľ čo Voldemort s jeho prívržencami útočia na Rokfort. Herecké výkony opäť výborné, či už samotný Daniel Radcliffe (nikdy som nemal problém s jeho hereckým prejavom), Rupert Grint, Emma Watson a ostatní, opäť treba vyzdvihnúť (ako inak) výborného Alana Rickmana alias Severusa Snapea, ktorý zohrá v tejto časti najvýznamnejšiu úlohu (mimoriadne dojímavý záver). No a keďže sme všetci čakali na veľkolepé finále, musel film ako inak obsahovať značnú dávku akcie. K prvej časti Deathly Hallows som písal niečo v zmysle, že nám Harry Potter dospel. Ale o tejto časti to platí minimálne dva krát. Akcia je naozaj efektná, už v úvode som bol nadšený, postáv tu zahynie viac ako vo všetkých predošlých dieloch dokopy a samotná kapitola je potom vojna o Rokfort. Tu už totiž začína pravé magické inferno končiace až veľkolepým a efektným súbojom medzi Harrym a Voldemortom. Musím priznať, že film moje očakávania splnil, knihy mám prečítané všetky, niektoré dokonca viac krát a prekvapivo, na to aký bol v predošlých dieloch zmätok, sa záverečný diel podaril na plnej čiare. A hoci emócií mohlo byť vo filme viac (aj keď ja som bol spokojný), treba si uvedomiť, že toto nie je fantasy typu Pána prsteňov ale spadá kategoricky (alebo spadalo) do detskej fantasy literatúry typu Narnja, Twilight, Eragon. A z tohoto hľadiska nemá Harry Potter z hľadiska knižného a filmového spracovania konkurenciu. P.S. Na Harrym Potterovi som rástol od 11-stich rokov až doteraz, filmy boli moje naj a nebyť prvých dvoch častí, možno by som sa ani o filmy nezačal zaujímať ako také. Pravdepodobne áno ale niečím to muselo začať a prvý diel sa o to postaral. Rád by som sa týmto komentárom poďakoval všetkým, ktorí sa na tejto nádhernej fantasy sérií podieľali, filmárom, scenáristom, môjmu najobľúbenejšiemu filmovému štúdiu Warner Bros a samozrejme aj samotnej autorke J.K Rowling vďaka ktorej bolo moje detstvo oveľa krajšie.

• 12.7.2011  10:01
    Machete (2010)

Robert Rodriguez je pre mňa veľmi zaujímavý a priam až netypický režisér. Na jednej strane tu od ného máme krvavé, drsné a zaujímavé snímky (Desperado, Planeta teror, Sin City) a na tej druhej nudné a detinské rodinné filmy (Spy Kids). Machete spadá samozrejme do tej prvej skupiny, hoci si nie som výsledným efektom až tak istý. Samotný úvod je výborný, akcia, krv, motivácia, Steven Seagal sa ukáže v tom "najlepšom" svetle (a s mečom to fakt vie). Zápletka je myslím si klasická, politiku som až do takej miery nečakal ale konečný efekt je taký, že film Machete sa odohráva vlastne bez Machete. Danny Trejo a jeho ksicht je nenahraditeľný ale v tomto filme je tak trochu v úzadí a do popredia sa dostávajú efektní záporáci na čele so skvelým Robertom De Nirom. Jasné, poviete si, čo tam po tom, veď aspoň je tu veľa hajzlov na odstrel. Lenže čo z toho, keď 75 % z nich sa zlikviduje medzi sebou (a toho padreho tam vo filme mohlo byž viac). Keď som videl trailer na DVD Planeta teror, napadla mi jedna jediná vec "One for all!". A tu sa dostávam k tomu najväčšiemu problému a tým je záverečná akcia. Čakal som totiž, že tam Machete nabehne s veľkým štýlom (presne ako sa na staré, dobré a krvavé Béčko patrí). Lenže namiesto toho tu máme vzburu Mexiko vs. Amerika, srandovne roztúrované klasické káry, plus "mníšku" Lindsay Lohan s pištoľou v ruke:D Na Machete teda zostáva jediný záporák (myslím, že tušíte ktorý), lenže aj súboj s ním je prirýchly a je koniec. Machete sa na jednej strane tvári ako klasické Béčko, kde je hrdina nesmrteľný a je sám ale na druhej strane tu je politický podtón a vážnosť filmu do takej miery, že divák nevie čo má od toho čakať. A tým pádom spadá z môjho hľadiska do priemeru.

• 3.7.2011  14:06
    Stopař (1986)

Nikdy som nemal rád stopovanie ale po tomto filme už naň ani nepomyslím. Ruther Hauer je diabol v ľudskom prevedení!

• 2.7.2011  19:38

Vôbec nechápem to nízke hodnotenie. Tento film som videl asi tak v 11 - stich rokoch ale stále je rovnako perfektný, či už po stránke príbehu, hlavnej postavy (Seagalovi to v tejto úlohe fakt svedčí), záporákovi (Kristofferson a jeho syn na zbohatlíckych a nenásytných hajzlov sedia dokonale), takisto aj country hudba alebo akcia. Videl som tento film minimálne 5 krát a zakaždým si ho v tv nenechám ujsť. Jedna z najlepších Seagaloviek.

• 2.6.2011  10:02
    Otravný pomeranč (TV seriál) (2009)

"Hey Apple!" "What?" Knife!" Neuveriteľne zábavná vecička. Najviac ma na tomto seriáli fascinuje to, že ten ktorému by ste to naozaj v závere dopriali, vyviazne vždy bez najmenšej újmy na zdraví. Niektorí ľudia mi občas lezú na nervy ale na túto vyškerenú, oranžovú a guľatú vecičku jednoducho nemajú. Mať takéhoto súrodenca, kamaráta alebo nedajbože psa, asi by ste ho odstrelili. A keď nabudúce budem konzumovať pomaranč, dám si veľmi záležať na jeho otváraní:D

• 18.5.2011  17:06
    Bean 2: Vzrušující kousky pana Beana (video kompilace) (1997)

Úžasné, čo viac dodať?:)

• 18.5.2011  17:04
    Bean 6: Neviděný Bean (video kompilace) (1993)

Bean sa vrátil do školy a stihol urobiť taký bordel, ako celá naša trieda nespravila za deväť rokov dokopy. A práve tak, ako to mám rád:)

• 18.5.2011  17:03
    Bean 7: Poslední žerty pana Beana (video kompilace) (1994)

Práčovňa a vôbec, iskrenie medzi Beanom a tým svalnatým karatistickým týpkom je pre mňa vôbec najlepšou epizódkou zo všetkých (ešte strihanie vlasov). Videl som to ako malý a totálne ma to odrovnalo. Videl som to dnes a stále je to dokonalé.

• 18.5.2011  17:00
    Bean 4: Šťastné nehody pana Beana (video kompilace) (1992)

Scéna nahého a vymknutého Beana v hoteli patrí k tomu najlepšiemu čo som v tejto epízódke videl.

• 18.5.2011  16:57

Mr. Bean a malé dieťa? Ale kdeže, to nemôže dopadnúť až tak zle:) Každopádne silvestrovská "párty" nemala chybu a maľovanie bytu je potom kapitola sama o sebe:D Ach a ešte by som zabudol, šoférovanie auta za pomoci pár kúskov špagátu - Amazing!

• 18.5.2011  16:53

Merry Christmas Mr. Bean. Stromček na námestí padá, malý zlodejíček prichádza o mastný zisk, "dirigent" diriguje ako mentálne zaostalý, koledníci namiesto sladkej odmeny končia s pribuchnutými dverami a priateľka dostáva krásny a originálny darček v podobe kalendára (háčik ma totálne odrovnal!!!:D) No každopádne geniálne dielo, ktoré treba vidieť (na Vianoce povinnosť:)).

• 18.5.2011  16:48

Opäť výborný diel... Hoci, no tento diel mi prišiel zo všetkých najslabší. Ale aby som nekrivdil. Mr. Bean rulezzzzzz!

• 18.5.2011  16:46

Chudák zubár... Ale na druhej strane by ma tiež mrzelo, keby som nemohol dočítať Batmanovský komiks kvôli tomu, že som na rade:) A za tú amazing jazdu by si zaslúžil medailu.

• 18.5.2011  16:45
    Pan Bean jde do města (video kompilace) (1990)

Kúzelnícke predstavenie, alebo ako najlepšie a najefektívnejšie zhovadiť kúzelníka v priamom prenose. A diskotéka nemala chybu! Party s over.

• 18.5.2011  16:43

Geniálny prvý diel. Scéna na pláži so slepcom ma dorazila!:D

• 12.5.2011  19:44
    Městečko South Park (TV seriál) (1997)

Ako jedenástročný malý chlapec, ktorý na to čumel o 22 30 v nedeľu, keď vedel, že v Pondelok má ísť ráno do školy to bolo niečo neskutočné. Animák, ktorý nie je vhodný pre decká. A teraz uznajte, ktoré dieťa tomu odolá?:) Vtedy to bola pecka, dnes mám v hlave pár nezabudnuteľných epizódiek (Cartmen a mimozemšťania:)) ale dnes, keby že na to narazím v TV len tak náhodou, tak by som si to pozrel.

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10