Tintinova dobrodružství (2011)

Animovaný klenot, resp. debut jedného z najlepších (u mňa Number One) režisérov na svete. Keďže sa kormidla ujal sám Steven Spielberg očakávania boli z mojej strany veľmi vysoké.Dokonca, toto bol vlastne dôvod aby som si tento animovaný, strhujúci a okúzľujúci film nenechal ujsť a to priamo v 3D. A výsledok je minimálne 10 krát lepší ako som len mohol dúfať. Po rozpačitom Indym 4 (aj keď ja som bol spokojný) sa mohlo zdať, že Spielbergovi zobral vietor z plachiet. Opak je však pravdou, Spielberg je stále vo výbornej forme, čo mi potvrdili už úvodné minúty filmu (vskutku vydarené úvodné titulky). Ťažko sa bude popisovať samotný príbeh filmu, aj keď je vskutku klasický, toto treba jednoznačne vidieť. Z hľadiska, čo do prevedenia príbehu a jeho podania na filmové plátno je to presne taký Spielberg akého milujeme a máme radi. Výbornú animáciu a jednotlivé designy postavičiek excelentne dopĺňa famózna (ako inak) hudba od Johna Williamsa. Rovnako roztomilý humor, ktorý nechýba v každej scéne, taktiež Spielbergovská neodolateľná hravosť a jedinečnosť v komponovaní príbehu a akčných (ach tá úžasná akcia!!!) scén. Práve u nich sa chcem trochu zastaviť. Totižto samotné akčné scény (ktorých je tam vskutku požehnane) nielenže elegantne dopĺňajú dejovú zložku (za toto Spielberga obdivujem takmer v každom jeho filme) ale zároveň patria k tomu najlepšiemu čo som za posledné roky z hľadiska nielen žánru ako takého videl. Už od úvodných minút tento film je po akčnej stránke maximálne precízne zrežírovaný, jedna akcia lepšia ako druhá ale to najlepšie si Spielberg nechal (podobne ako Nolan) zhruba tak uprostred filmu. Nervydrásajúca sajtkárska chase mi vyrazila totálne dych, dokonca by som povedal, že toto na mňa pôsobilo aspoň stokrát lepšie ako tretí Transformers (a že tam som takmer hľadal stratenú sánku). Tu ma Spielberg presvedčil, že je nielen mimoriadne talentovaný režisér ale že dokáže byť v danom filme nech ide o akýkoľvek žáner absolútna špička. A to sa len tak často nevidí. Bravo Steven!

Drive (2011)

Naozaj mrazivý a nervydrásajúci thriller. To, čo začína ako klasická jednoduchá adrenalínovka s prímesou rodinnej drámy sa postupne mení na surovú a drsnú hru o prežitie. Ryan Gosling jednoznačne boduje na plnej čiare, rovnako aj zvyšok osadenstva. Čo ma na filme zarazilo boli neuveriteľné a brilantné nervydrásajúce momenty, ktoré v postrádajú mnohé dnešné horory. Rovnako atmosféra a brutalita dokážu zasadiť do sedačky každého diváka. Celkovo vydarený a brilantne nakrútený film so slušným (osemdesiatkovým) soundtrackom a prijateľnou stopážou.

Ano, šéfe! (2009) (pořad)

Vskutku zábavná a poučná show. Zdeněk Pohlreich je síce sympaťák a určite výborný kuchár ale do svojej reštaurácie by som ho radšej nezavolal. Hoci na druhej strane, všetko zlé je na niečo dobré:)

Mami, ožeň mě (2011) (pořad)

Total Brainless Tv Show! Reality show v ktorej desať starých mládencov hľadá tie pravé polovičky svojho srdca. Samozrejme, aj tu sú určité výnimky, ktoré nemajú konkurenciu:) Hlúpunké a naivné dialógy zachraňuje Hudákov geniálny komentár, ktorý ma zakaždým dostane do záchvatu smiechu. Či už naložíte odpad ale plný počet, hodnotenie je adekvátne. Hoci mňa toto nesmierne bavilo a už sa neviem dočkať "veľkolepého" fináááále:)

Rychle a zběsile 5 (2011)

Adrenalínová a nervydrásajúca jazda od začiatku až do konca. Priznám sa, štvrtý diel sa mi páčil najviac ale aj tak som o Linovi pochyboval. Je príjemné vidieť ako sa séria začínajúca na nevinných pouličných závodoch (prvé tri diely) dostala cez výbornú štvorku do akčného trháku kombinujúceho to najlepšie, čo sa dá z hľadiska akčného žánru v dnešnom filme vidieť. Nielen kvôli klasickému ale o to zaujímavejšiemu obsadeniu ale aj novým tváram (Vin Diesel je síce drsňák ale keď to rozbalí Dwayne Johnson tak na neho jednoducho nemá). Vlastne jeho postava je vôbec to najcoolovejšou a najdrsnejšou v celom filme. Po akčnej stránke absolútny luxus, hlavne záverečná dvadsaťminútovka, kde sa Lin úplne zblázni a vrhá sa z jedného extrému do druhého. Z hľadiska filmu ako takého maximálna spokojnosť a lepší film ako tretí Transformers. Nie preto, že by mal film lepšiu akciu (Michael Bay má vážne konkurenciu) ale hlavne preto, že je komponovaný a nakrútený väčším umom a citom pre zápletku a akčnú stránku.

Kazatel (2011)

Postapokalitpický akčný hororový thriller, ktorý si berie to najlepšie z Constantina, Bladea a Matrixu. A prekvapivo to funguje viac ako by som bol očakával. Hlavný záporák v podobe Karla Urbana je fakticky nechutný a akcia viac menej slušná, navyše stopáž je tak akurát, takže film ani nenudí. Vizuálne efekty sú v pohode a príbeh, hoci sme ho už veľakrát videli v iných filmoch celkom ušiel. Celkovo slušný nadpriemer, ktorý si sľubuje ďalšie pokračovanie a rozhodne by som sa mu nebránil.

Twin Peaks: ohni se mnou pojď (1992)

Film, ktorý asi po polovici stopáže vypnete z dôvodu, že nedáva nijaký zmysel nie je v žiadnom prípade film. Inými slovami načo zabíjať čas sledovaním niečoho, čomu aj tak nepochopíte? Možno sa snaží byť niekto originálny a uznávam, takýto štýl originálny bezpochyby je, ale rozhodne toto nie je môj šálok čaju. A ak sú aj ostatné filmy od Lyncha takéto, potom sa radšej budem jeho filmovej tvorbe vyhýbať oblúkom.

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Tak toto bola teda riadna jazda! Edgar Wright je vskutku zábavný a zručný režisér. Z tak nudného a otrepaného príbehu (ktorým trpí väčšina teen komédií) dokázal spraviť neskutočne crazy a zábavnú, vizuálne parádnu snímku. Či už herecké výkony, ktoré su vskutku slušné, obsadenie, akcia, skvelá hudba alebo komiksovo - gamesácky feeling, ktorý tomu fakt svedčí. Je to skrátka nespútaná zábava, ktorá možno nesadne každému, ale rozhodne stojí za pozornosť, už kvôli originálnemu a atypickému spracovaniu, ktoré som vo filmoch do takejto miery nevidel. Fanúšikovia komiksov, anime a pc hier budú tento film milovať.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Filmová séria, ktorá začala v roku 2001 konečne dospela k svojmu koncu. Prvý diel Deathly Hallows bol pre mnohých divákov pomerne nudný, zdĺhavý a viac menej aj najhorší diel vôbec. No popravde, kniha bola v tomto smere rovnaká tak čo si budeme vravieť. A keďže ja považujem obe časti za jeden kompaktný celok, z toho vychádzam, že sme sa dočkali najlepšieho Harryho Pottera s úžasným finále, akciou, hudbou a aj emóciami. Dvojka totižto obsahuje presne to, čo jednotke chýbalo. Vysvetľovačkám je koniec, nastupuje akcia. Od úvodných záberov film získava nečakané grády, a je vidno, že si Yates nechával od Polovičného princa všetko najlepšie až nakoniec. Čo sa týka samotného príbehu, ten klasicky pokračuje, Harry, Ron a Heromiona hľadajú zvyšné Horcruxy zatiaľ čo Voldemort s jeho prívržencami útočia na Rokfort. Herecké výkony opäť výborné, či už samotný Daniel Radcliffe (nikdy som nemal problém s jeho hereckým prejavom), Rupert Grint, Emma Watson a ostatní, opäť treba vyzdvihnúť (ako inak) výborného Alana Rickmana alias Severusa Snapea, ktorý zohrá v tejto časti najvýznamnejšiu úlohu (mimoriadne dojímavý záver). No a keďže sme všetci čakali na veľkolepé finále, musel film ako inak obsahovať značnú dávku akcie. K prvej časti Deathly Hallows som písal niečo v zmysle, že nám Harry Potter dospel. Ale o tejto časti to platí minimálne dva krát. Akcia je naozaj efektná, už v úvode som bol nadšený, postáv tu zahynie viac ako vo všetkých predošlých dieloch dokopy a samotná kapitola je potom vojna o Rokfort. Tu už totiž začína pravé magické inferno končiace až veľkolepým a efektným súbojom medzi Harrym a Voldemortom. Musím priznať, že film moje očakávania splnil, knihy mám prečítané všetky, niektoré dokonca viac krát a prekvapivo, na to aký bol v predošlých dieloch zmätok, sa záverečný diel podaril na plnej čiare. A hoci emócií mohlo byť vo filme viac (aj keď ja som bol spokojný), treba si uvedomiť, že toto nie je fantasy typu Pána prsteňov ale spadá kategoricky (alebo spadalo) do detskej fantasy literatúry typu Narnja, Twilight, Eragon. A z tohoto hľadiska nemá Harry Potter z hľadiska knižného a filmového spracovania konkurenciu. P.S. Na Harrym Potterovi som rástol od 11-stich rokov až doteraz, filmy boli moje naj a nebyť prvých dvoch častí, možno by som sa ani o filmy nezačal zaujímať ako také. Pravdepodobne áno ale niečím to muselo začať a prvý diel sa o to postaral. Rád by som sa týmto komentárom poďakoval všetkým, ktorí sa na tejto nádhernej fantasy sérií podieľali, filmárom, scenáristom, môjmu najobľúbenejšiemu filmovému štúdiu Warner Bros a samozrejme aj samotnej autorke J.K Rowling vďaka ktorej bolo moje detstvo oveľa krajšie.

Machete (2010)

Robert Rodriguez je pre mňa veľmi zaujímavý a priam až netypický režisér. Na jednej strane tu od ného máme krvavé, drsné a zaujímavé snímky (Desperado, Planeta teror, Sin City) a na tej druhej nudné a detinské rodinné filmy (Spy Kids). Machete spadá samozrejme do tej prvej skupiny, hoci si nie som výsledným efektom až tak istý. Samotný úvod je výborný, akcia, krv, motivácia, Steven Seagal sa ukáže v tom "najlepšom" svetle (a s mečom to fakt vie). Zápletka je myslím si klasická, politiku som až do takej miery nečakal ale konečný efekt je taký, že film Machete sa odohráva vlastne bez Machete. Danny Trejo a jeho ksicht je nenahraditeľný ale v tomto filme je tak trochu v úzadí a do popredia sa dostávajú efektní záporáci na čele so skvelým Robertom De Nirom. Jasné, poviete si, čo tam po tom, veď aspoň je tu veľa hajzlov na odstrel. Lenže čo z toho, keď 75 % z nich sa zlikviduje medzi sebou (a toho padreho tam vo filme mohlo byž viac). Keď som videl trailer na DVD Planeta teror, napadla mi jedna jediná vec "One for all!". A tu sa dostávam k tomu najväčšiemu problému a tým je záverečná akcia. Čakal som totiž, že tam Machete nabehne s veľkým štýlom (presne ako sa na staré, dobré a krvavé Béčko patrí). Lenže namiesto toho tu máme vzburu Mexiko vs. Amerika, srandovne roztúrované klasické káry, plus "mníšku" Lindsay Lohan s pištoľou v ruke:D Na Machete teda zostáva jediný záporák (myslím, že tušíte ktorý), lenže aj súboj s ním je prirýchly a je koniec. Machete sa na jednej strane tvári ako klasické Béčko, kde je hrdina nesmrteľný a je sám ale na druhej strane tu je politický podtón a vážnosť filmu do takej miery, že divák nevie čo má od toho čakať. A tým pádom spadá z môjho hľadiska do priemeru.