The Beekeeper (2024)

Ale jo, není to žádná hrůza. Sláva taky ne, ale to už jsem tak nějak čekal předem. Ale Jasoň celkem nezklamal. S tím svým oblíbeným kamenným xichtem vyndaval rámky z úlů, s kamenným xichtem stáčel med a s kamenným i mydlil záporáky. A že jich zase bylo! Ale při bitkách už bylo trochu víc než obvykle vidět zpomalení - a teď nemyslím bullet time, ale ne tak rychlý hopy-skoky-pády-klády. Kaskadéři na můj vkus moc dlouho čekali na "úder", občas bylo moc vidět, že jde jen o pohlazení a ne o "skutečný" úder pěstí atd. To nejsou výtky smerem k Jasoňovi, ale spíš k rejžovi. Ayrer to poslední dobou trochu fláká. Udělal si jméno peckou Fury a od tý doby nic extra nestvořil. Škoda, no. P.S.: U filmu mě napadlo, jestli si ten kamennej xicht Jasoň někdy sundavá nebo tak čumí i doma u večeře.

Bod obnovy (2023)

Obávám se, že nebudu sdílet nadšení spousty ostatních diváků v tom, že i tady někdo natočí pěknej sci-fi film. Počítače dneska dokážou vykouzlit ledacos, takže když jsou peníze, nápad a tvůrci to neodfláknou, dopadne to takhle. Ano, to se povedlo, pěkně si s tím vyhráli. Casting se povedl jakž takž taky - až na pár výjimek nejde o tradiční obsazení vymetačema seriálů a plytkejch českejch sériovejch "komedií". Co mě pobavilo byly Neužilovy pršipláště (zvlášť ten s klopama ze zátěžový gumový podlahy), ve kterejch vypadal jak sedmdesátkovej estébák. Taky přestavby aut na "ty z budoucnosti" byly vtipný - devadesátkový Citroen XM a Toyota Previa a současná Ochcávka. Co mě moc nebavilo byla snaha tvůrců zasadit příběh do mixu nálad "jako" z Blade Runnerů nebo Potomků lidí. Celkově je film (na český poměry) výjimečnej pěkným prostředím a snahou o netrapný sci-fi ... A to je asi tak všechno. Ale vypadá to, že pan Hloz má potenciál a když to neposere nějakým zbrklým rozhodnutím nebo nepodlehne tlakům sponzorů, mohl by v budoucnu vytvořit něco ještě zajímavějšího.

Mr. Monk's Last Case: A Monk Movie (2023)

Nemastný, neslaný, ve finále poměrně nudný konec vyprávění o "magorovi", kterýho bych v reálu nejspíš přizabil, ale na kterýho mě překvapivě bavilo koukat. Mohli si s tím víc pohrát, míň přehánět a přehrávat, když už je to teda ten "Last Case".

Devs (2020) (seriál)

Tvl nechápu, co na tom všichni vídíte? 8 dílů o partě dvou divnejch asiatů, trojici ruskejch špionů, několika vousáčích, jednom nájemným vrahovi a mimořádně ošklivý blondýně, co střídavě zíraj, filozofujou, mordujou, poučujou o fyzice a skuhraj nad svým posraným životem. To je fakt náplň seriálu jak víno. A to jste nejspíš většinou koukali na verzi v originále a s titulkama (nebo bez). Já jsem čuměl na tu dabovanou verzi. Což to bylo mocné utrpení! Dabing hlavní postavy bych ještě tak nějak zkousnul, ale toho mladíka, kterej vypadal na třináctiletýho génia a vyklubal se zněj devatenáctiletej sebevrah, tak toho nadaboval nějakej chlapeček z pátý třídy. Přístě si radši vezmu špunty do uší a stáhnu si titulky. Takže ve finále 1 hvězda za ty světýlka na stromech v lesíku, ty vypadaly fakt efektně. Až budu mít lesík, taky si stromy takhle osvětlím.

Marvels (2023)

Vlastně to vůbec nebylo tak hrozný, jak jsem se obával po přečtení některejch zdejších recenzí. Holky si prostě udělaly radost a natočily skvěle rasově vyváženej a malinko feministickej biják. Jen tam možná chybělo trochu lgbtbflm+. Ale co, tak třeba příště ... Na druhou stranu tam bylo o hodně víc zpěvů než obvykle a zakřepčil jsem si spolu se zpěvně komunikujícími barevnými (oblečením) ufouny z nějaký tý vesmírný prdele. Jo pardón, já zapomněl - jediná prdel, co tam byla, byla ta narvaná v těch bílejch legínách. No ale byla to prdel superhrdinky, že jo? Takže v pohodě, to se nepočítá. Tak tedy - příběh filmu nic moc, ale na to už jsme si tak nějak zvykli. Na začátku mě malinko pobavila ta indická rodinka - kdesevzali, tusevzali, najednou se u nich doma v obejváku obějvěj dva chlápci (fakt chlápci?) se svítícíma klackama, nějaká cizí ženská a bílá prdel v legínách. Porvou se tam navzájem každej s každým, rozsekaj pomalu celej barák na sračku, ale rodinka je furt v pohodě. To je naučil Buddha bejt tak v klidu? Nebo něco slupli, než šli sledovat bednu? Těžko říct. Pak už to byla trochu nuda - záporačka s rádoby vznešeným cílem, klaďaska, co něco podělala a chce to napravit a nějaký další přícmrdové, co jí v tom maj pomoct. Jo a potomek Žižky, co rád jezdí celej den výtahem a miluje kočky. No nic, no. Dopadne to dobře, milé děti, ani jedný kočice se nic nestalo. Bodejď taky jo, byly kres-le-ný, cháchá!  Prostě průměr. Je vidět, že Marvelu už trochu dochází dech a horších filmů přibejvá. Ale to se tak stává, když už nejsou k mání pořádný scénáře a najímaj se neznámý režisérky, co si chtěj jen splnit svůj dětskej sen a natočit "něco" o superhrdninkách. Navíc "značku" je potřeba vyždímat do poslední kapky, že jo. Na druhou stranu práva pro televize budou levný, takže nám to zdejší stanice naservírujou aspoň 15x za rok. A to se vyplatí!

Hra na oliheň: Výzva (2023) (pořad)

Nelze hodnotit chování jednotlivejch účinkujících, jsou to lidi z davu, přišli tam s nějakou motivací a charakterem a nemají scénář (jako v tom hraném seriálu). Takže se chovají jak se chovají. Ostatně jako jakýkoliv účastníci jiných "reality show". A to ostatní, tedy průběh hry, kulisy, střih, kamery, blablabla - to bylo podle mě chvalitebné. Nějaký drobnosti by se daly trochu vylepšit, ale jako celek to fungovalo a hranýmu seriálu se to přiblížilo výtečně. Včetně "střílení" vyřazených soutěžících. A jen drobná poznámka na závěr - je "fascinující", že jak jde o prachy, ve spoustě na první pohled "slušnejch" lidí se probudí ta skrytá svině a jdou přes mrtvoly. V tomhle případě naštěstí jen skoro (přes mrtvoly).

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Kdyby častej bullet time byl ještě o hodně pomalejší, dal bych klidně plnej počet. Takhle ty dvě hoďky utekly tak rychle, že ani nevím o čem to bylo. Ale vono to vlastně pro Netflix není tak důležitý. Podobný filmy o partičce desperátů, jejiíž členové řešej svoje menší či větší "traumata z dětství", mindráky a vyhánění démonů, ale nakonec pomůžou pár chudákům z nějaký prdele na konci vesmíru a pak tam spolu (skoro) všichni žijou "dokud je smrt nerozdělí", tyhle filmy už začínaj bejt nudný a trapný. A instatní. Instatní triky, instatní zvuky, instatní příběhy. Nuda a šeď. Ale vono jde vlastně jen o prachy, že jo pane Snyder? A proto je potřeba vážit si tý hrstky scénáristů a režisérů, kteří podobnou šeď nevyhledávají a mají v sobě a ve svý tvorbě aspoň trošku invence a jedinečnosti. A ti ubývají.

Nech svět světem (2023)

Chápu, že to spoustu lidí mohlo zklamat. Čekali nějakou nálož triků, výbuchy, ufouny, zombíky nebo jinou havěť. A místo toho dostali jen partičku diskutujících lidí v baráku a trochu větší stádo čumějících jelenů. Jde spíš o psychologický rozebírání vztahů než o klasický post-apo. V něčem mi to připomínalo von Trierovu Melancholii.