Stát se hvězdou (2001)

Hype je zaujímavá vec, či už pozitívny alebo negatívny. Za mňa je to síce nudný, nenapadity a zbytočný film, ale určite nie velesračka a prepadák storočia. Skôr než hereckú neschopnosť tam vnímam tú režisérsku. Čo má Mariah asi tak hrať, s tým plytkým a primitívnym scenárom, keď si ju polovicu filmu jej manager/milenec len vodí po producentoch ako plemennu kobylu? Objektívne si to zaslúži tak dve hviezdy, ale schválne  dám tri.

610 metrů nad zemí (2022)

Tá plošina na vrchole televíznej veže je miestom z mojich nočných môr. Nepamätám si, kedy ma naposledy filmový setting takto strhol. Za mňa je to úžasný thriller, aj keď niektoré dejové zvraty a zápletky sme už videli inde (Pád do tmy (2005). A samozrejme ponúka veľký priestor na diskusiu, čo hrdinky pokašľali, čo by sa dalo spraviť inak... a to ma strašne baví.

Velryba (2022)

Nikdy by som film nehodnotila na základe "myšlienky" alebo "hĺbky", alebo nedajboh mravného ponaučenia. Podstatná je pre mňa zábavnosť, nech to znie hoci aj povrchne. Mám dojem, že Velryba sa hrá na akési veľké myšlienky - v hnusnom tele krásna duša, bezbrehá a nezištná láska k dcére, to, že výčitky svedomia sú nejakým spôsobom vznešené... ale spôsob, akým rieši nastolené témy, sú zábavné len minimálne, zato sú obrovsky frustrujúce. Dve hodiny sledujeme sebemrskačstvo a sebadeštrukciu muža, ktorý si perpetuálne necháva srať na hlavu. Jeho optimizmus, viera v ľudské dobro a k tomu pomalá samovražda dokopy ani trochu nedáva zmysel. Velrybák svojim študentom odkáže, že jediné na čom záleží je úprimnosť a čestnosť (aspoň tak nejak si to parafrázovito vybavujem), a neviem ako si to mám spojiť s jeho biednym koncom. Som zmätená, po filme mám divnú pachuť, ale kupodivu mám chuť sa sprasiť nejakou dobrou pizzou alebo kebabom, ktoré Charlie do seba pchal, div sa nezadrhol.

Všechno, všude, najednou (2022)

Chaoticke, humor ako na prvom stupni zakladky, plno nechutnosti. Miestami az utrpenie sledovat. Jedine, co ma bavilo, boli snad modne kreacie dcery alias Velkeho zla.

Rivers of Babylon (1998)

Akoze, nemyslim si, ze filmova adaptacia knihy (alebo film na motivy knihy, keby sme chceli slovickarit) sa musi otrocky drzat predlohy. Mam problem aj s oblubenym vyhlasenim "kniha je lepsia nez film", lebo za mna ide o dva absolutne odlisne zazitky. Ku knihe RoB som sa dostala pomerne neskoro, po tridsiatke - narazam na nazory, ze by malo ist o povinnu literaturu na strednych skolach, cim si teda nie som uplne ista, ale za mna je to skvela a velmi vtipna satira, pri ktorej som sa niekolkokrat doslova rehotala. Film bol v tomto ohlade velkym sklamanim, humoru tam bolo pomenej (bol nejaky vobec?) a kto necital knihu, asi nerozumel motivaciam a vyvoju polovice postav. Filozoficke rozjimanie Adyho Hajdu bolo uz len klincom do rakvy (v pripade jeho postavy vlastne doslova). Naopak herecke obsadenie sa mi celkom pacilo, Hryc bol dokonala trefa. Ale kym knihu hodnotim velmi vysoko, film je len takym jej slabym odtienom.

Duše (2020)

Vynikajuci animak (nielen) pre dospelych. Vtelenie duse do macky a hudba z Great Beyond od Trenta Reznora su take moje osobne plusy.

Telefon (2020)

Toto bolo najdebilnejsie jednanie policie asi uz od davnoveku. Strasne by ma potesilo, keby muzi zakona v hororoch prejavili aspon nejaku autoritu, pricetnost a IQ, ale keby som postavila hodnotenie na tomto kriteriu, tak sa pohybujem len medzi odpadom a *. Ale odhliadnuc od zjavnych logic failov, bez ktorych by si hlavna psychopatka asi tazko mohla 20 rokov nerusene vrazedne hyrit, ma to dost bavilo a dokonca znepokojilo do tej miery, az som musela skontrolovat zamknute dvere v dome. Vynikajuco zahrata choromyselnost, zaporna postava taha vsetko, co robi tento film napinavym.

The Poughkeepsie Tapes (2007)

Dokumentarny styl tomu nevadi (len tak z paty, The Tunnel (2011) alebo Lake Mungo (2008) su za mna vyborne horory a podobne sa opieraju o vypovede svedkov alebo vysetrovanie). Co mi vadi je, ze ustredny vrah je podla svojho portfolia ultimatne zlo - vrazdi, porcuje, znasilnuje deti aj odlezane mrtvoly, v katakombach vazni a tyra otrokynu, jazdi v dodavke... ale ked sa zjavi na obrazovke, tak vidim len nejakeho ukricaneho typa v hlupej maske, ktoremu by som ani neverila, ze tie veci robi. Neviem, ci by pomohlo viac exploitacnych zaberov, alebo obsadenie Adama Drivera. Lahko podpriemerne.

Proč? 13x proto (2017) (seriál)

Vzdala som sa po tretom dieli prvej serie. Viac casu do tohto serialu neinvestujem ani omylom, uz teraz ho vasnivo nenavidim. Vlastne ked sa budem chciet tyrat, tak si pustim dalsi diel, dik za tu moznost, Netflix.

Too Hot to Handle (2020) (pořad)

Moj problem s THTH je vlastne v tom, ze na reality show je prilis ucesana. Kludne priznam, ze sa absolutne vyzivam v slovenskej Mama, ozen ma, a ze som bola schopna dopozerat Hotel Paradise (viac menej ako sociologicku studiu, podobnu sledovaniu goril vo vybehu). Toto bolo o dokonale nasvietenych a nakomponovanych kamerovych zaberoch, plynulych konverzaciach za kazdych okolnosti perfektne upravenych ludi, prihovoroch o osobnostnom raste.. skratka chybal tam taky ten spravny, nevykalkulovany reality faktor, ktory ma fascinuje pri relaciach podobneho typu. Tiez naplacanie snad kazdeho jedneho ucinkujuceho do krabicky: suknickar/slapka s podpriemernym IQ ma presvedcil o tom, ze sli podla scenara. Aj ked fakt, ze slecna, ktora studuje na vysokej a nevie, kde je Australia, je taky ulet, ze som tomu snad aj ochotna verit. Co by povedalo publikum THTH na takeho Projekta DJ Andreja?