Mikeel

Michael Švarc

okres Praha

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13
    • 1.6.2019  09:34
    Ostré předměty (TV seriál) (2018)

Parádně komorní seriál, která je spíše než kriminálkou tíživým osobním dramatem. Režijně zvládnuté na jedničku, ačkoli to pro někoho může být rozvleklé. Spíš bych řekl, že atmosféra se buduje hezky zvolna, má vystihnout náladu ospalého městečka a charaktery jeho obyvatel. A to se daří na jedničku i díky skvělým hereckým výkonům, zejména Amy Adams a Patricie Clarkson. Samozřejmě roli hraje, že scénář měl oporu v knize od Gillian Flynn, která tyhle tísnivé rodinné thrillery zkrátka umí psát.

• 15.11.2018  10:58

Film z kouzelnického světa, ale tak trochu bez kouzla, jen s mocnou dávkou digitálních efektů a rozbředlým dějem. Příběh postrádá větší tah, konflikt a gradaci. Většinu času se tu zběsile běhá a přepíná mezi tuctem postav, které mezi sebou ale nemají pořádnou chemii a soudržnost. Provázanost s Harrym Potterem za každou cenu je násilná, šroubovaná a nelogická, vždyť ani návrat do Bradavic v sobě neměl tu skutečnou magii. Film položí spoustu otázek, které ale nezodpoví - třeba jaká je vazba mezi Letou Lestrange a Bellatrix Lestrange. Grindelwaldovy zločiny jsou očividně jen oslím můstkem mezi dalším pokračováním, kde se věci snad začnou víc dramatizovat a dostanou jasnější podobu.

• 6.11.2018  23:00
    Chilling Adventures of Sabrina (TV seriál) (2018)

S devadesátkovým sitcomem má nová Sabrina pramálo společného. Tentokrát se nehraje na humor, ale na temnou, krvavou a dekadentní podívanou, která se ale mnohdy bere příliš vážně, a tak sklouzává spíš k parodii. A to obzvlášť, co se milostné linky hlavní hrdinky, která by v 16 letech pro lásku až na kraj světa šla, týče. Chyběla mi také o něco větší provázanost mezi jednotlivými díly, i když komplexní rámec série měla. Sabrina je skvěle obsazená, vizuálně vymazlená a především napínavá. A i když je hlavní cílovka nějakých 16-20 let, neumenšuje to nic na faktu, že seriál dokáže zaujmout i starší, kteří jen občas musí být shovívavější k tomu přehnanému patosu.

• 5.8.2018  10:01

Má dětská duše plesá. Čtrnáct let trvalo, než se Úžasňákovi dočkali tolik slibovaného pokračování, a ta dlouhá čekací doba jim ve výsledku velmi prospěla. Nazvat dvojku jen "důstojným nástupcem" je lehce pejorativní, protože v tomto případě jde o naprosto vyrovnaný souboj. Navázalo se přesně tam, kde se minule skončilo - animace je opět tím nejlepším, co lze v současnosti vidět, film má pohádkový humor, ale i vypjaté akční scény, které si s klasickým akčňákem v ničem nezadají. A český dabing opětovně posouvá Úžasňákovi do další hodnotové roviny.

• 17.11.2017  12:39
    Jason Bourne (2016)

Stejně jako předchozí Bourneův odkaz má i Jason Bourne s původní trilogií velmi málo společného. Zápletka je už moc překombinovaná a prakticky i zbytečná. Akce je bezkrevná a příliš negraduje, což je u akčního filmu poněkud tristní. Ani z Damonova Bourna už necrčí takové charisma jako kdysi a není hrdinou, kterému divák nutně drží palce. Herecké obsazení příjemně oživuje Alicia Vikander, ale jinak je to suma sumár hodně průměrný film.

• 14.10.2017  11:03
    Sněhulák (2017)

Absolutně průměrná kriminálka, která vůbec nedává tušit, čím je původní předloha tak geniální a pro co je ceněná. O vše pozoruhodné je totiž film naprosto okleštěný - o charisma a důvtip ústřední postavy, důmyslnou a promyšlenou zápletku, ale i o jakoukoli logiku. Je to škoda, s tak skvělým hereckým ansámblem v čele s Fassbenderem se dala vykouzlit opravdu důstojná a plnokrevná adaptace. Jenže když brutální severský thriller postrádá i zasmušilou atmosféru, kterou zde jen částečně dokresluje mrazivé norské prostředí, je to naprosto nedostačující. Jako televizní detektivka na sobotu večer ideální, protože nenudí. Jako adaptace románu aktuálně nejslavnějšího severského autora však těžký průměr.

• 25.11.2016  16:03

Strmý vzestup a o to strmější pád - Roanoke ve zkratce. Když série začala, prožil jsem nadšení, které jsem u sledování AHS necítil od konce Asylum. Jenže druhá půlka série celý koncept tak neskutečně zprznila, že z toho vyšla jen roztahaná břečka, ve které stále někdo utíká, je pronásledován a nakonec zabit. Nemůžu upřít napětí, které šestá série měla a které si držela i ve slabších dílech. Jenže to je trochu málo. Ale stále z toho vychází Roanoke lépe než předešlý Hotel. Tak snad to vyjde příště.

• 25.11.2016  15:57

Fantastická zvířata v podstatě nemají jeden konzistentní děj a snaha o provázanost s Harry Potterem působí trochu šroubovaně. Když se od těchto aspektů však odkloníme, jedná se o povedený a hravý fantasy film se sympatickými postavami. Je ale jasné, že se touhle nevinnou zábavou s humornými prvky pouze připravila živná půda pro další čtyři pokračování, která se pravděpodobně budou už mnohem více soustředit na samotné dobře známé postavy a boj dobra se zlem. Jsem si tedy jist, že ta ojedinělá potterovská atmosféra, kterou mně osobně trochu narušovaly kulisy New Yorku, ještě dorazí v plné parádě.

• 25.10.2016  15:20
    Král Kobra (2016)

Z traileru i všemožných článků se zdálo, že King Cobra bude kontroverzní a šokující film. Ale není ani jedním, marketing to jednou zas solidně přehnal. Milostné scény (pokud se to tak dá u filmu z porno prostředí nazvat) se drží poměrně okoukaného a ničím nepřekvapivého či pobuřujícího standardu, samotná zápletka je sice poutavá, ale film jí podává až moc zkratkovitě. Občas je tedy těžší vysledovat motivaci pro chování postav. Zachraňuje to sympatická stopáž, během níž se nemá divák možnost nudit, a také dobře vybrané obsazení.

• 10.10.2016  14:01

Trojka Bridget Jones není v první řadě žádným dílem do počtu. I když Renée už není potrhlá boubelka (ale jen potrhlá), překonává film veškerá očekávání a i své dva předchůdce - minimálně dvojku určitě. Jak je u Britů zvykem, servírují vtipy s nadhledem, inteligencí a neoblomnou ironií a vůbec bych se nebál říct, že třetí Bridget Jones je nejlepší komedií letošního roku a nejspíš i celé dekády. Ke konci servíruje i trochu tradiční, avšak nepřislazené romantiky a stále si zachovává takový ten autentický pocit „může se to stát i vám.“

• 10.10.2016  13:55

Dívka ve vlaku nestojí na nijak zvlášť neotřelé předloze, ale spíš na skvělém a citlivě vybraném hereckém obsazení. Filmu také pomáhá značné zesvižnění příběhu, který byl v knize místy už trochu otravný, stejně jako postavy a jejich místy nelogické chování. Jistými nelogičnostmi disponuje sice i film, ale za to ho jen těžko lze vinit, když vychází z předem nalinkovaného příběhu. Emily Blunt odehrála jednu ze svých nejlepších rolí a ostatní jí zdárně sekundovaly. Film měl také oproti knize mnohem více hmatatelný psychologický podklad, nebo to přinejmenším jen lépe vyznělo.

• 22.8.2016  14:25
    Grimsby (2016)

Nejsnesitelnější z Cohenových filmů, stále však těžká trapárna, jejíž humor se zákládá doslova a do písmene na sr*čkách. Tomuhle by se masy řechtaly nejspíš v hlubokém středověku, v 21. století mi to přijde těžce mimo a nechápu, že se do podobných věcí investují peníze. Nevadí mi poklesklý a fekální humor, ale nic se nemá přehánět a Cohen v mých očích i nadále drží prvenství v nejotřesnějším filmovém aktérovi všech dob.

• 27.7.2016  20:49
    Hledání (TV film) (2016)

Tak, jak mě seriál nadchnul, tak mě závěrečný film zklamal. Ukončení dějových linek bylo hrozně zkratkovité, tak nějak bez emocí a oproti tomu, na co jsme byli zvyklí, málo uvěřitelné. Na jednu stranu to tvůrcům nejde zas tak moc vyčítat. To, že byl seriál nucen skončit, mu velmi uškodilo a natočit plnohodnotný závěr nebyl nijak lehký úkol. I tak bylo očividné, že se Looking snaží o definitivní tečku a jakýsi pomyslný happyend, což je to poslední, co bych očekával. Ano, stále tu jsou hodnotné a pravdivé myšlenky, scénář se stále přimyká k autenticitě životních situací a na obsazení se stále sympaticky kouká. Problém spíš vidím v tom, že dějově nedošlo ve filmu - a v návaznosti na seriál - k žádnému posunu, což je škoda. Hledání to nevyšlo nyní, tak snad to jinému žánrově podobnému titulu vyjde příště.

• 31.1.2016  16:47

Kultovní věci jsou ošemetná záležitost, protože tradičně rozdělují populaci na skalní fanoušky a pak na ty, kterým je to úplně ukradený. A mě Star Wars jsou úplně ukradený. Z novější trilogie jsem viděl sice vše, ale z té původní jen první epizodu. Dějově mě totiž Hvězdné války absolutně ničím neoslovují. Jsou mi ukradené osudy Luka, Hana, Leii nebo Obi-Wana. Jediné, čím mě tak tahle sága může zaujmout je vizuální stránka a nějaký - snad mi to bůh odpustí - obecnější a hollywoodštější scénář, který bude přístupný i těm, kteří jsou kultem Star Wars nepolíbeni. A Síla se probouzí je přesně takovým filmem. Vizuál, který je pro diváka druhé dekády 21. století poživatelný a dobrá akce, osekaná o scénaristické propady či libůstky, kterými byly předešlé filmy napěchované až k prasknutí. Ale pokud budou další pokračování Star Wars vypadat takto, vůbec nemám problém na ně jít do kina. Pravda, nic hlubšího to ve mě nezanechá a skalní fanoušci možná taky nebudou překypovat blahem, ale aspoň se nebudu nudit takovým brutálním způsobem, jako u všech předešlých epizod.

• 27.1.2016  11:13

Ke Good Bye Lenin! jsem se dostal skrze úžasný Tiersenův soundtrack, který jsem poslouchal do zblbnutí, a tak jsem si řekl, že by bylo taky fajn se podívat na film. Námět je super, i když tempo příběhu by místy mohlo být svižnější a finální pointa výraznější - tahle nějak vyšuměla do prázdna a film zůstal bez pořádné tečky.

• 23.1.2016  12:30
    True Blood: Pravá krev (TV seriál) (2008)

Neskutečně zábavný seriál, který upírskou tématiku zpracovává víc než důstojně. Pravda, úplně hlavní linka se točí kolem vztahu mezi upírem a člověkem - svou naivitou a prvky alá telenovela to občas dost smrdí Stmíváním, ale naštěstí to všechno zachraňuje opravdu dobrý scénář, zajímavé postavy a v neposlední řadě plno dekadentního sexu a potoků lidský i upíří krve. A i když se mi to ze začátku zdálo jako docela solidní kravina (chvíli totiž trvá než si na tón seriálu zvyknete), po první sérii mě to úplně semlelo a až do konce jsem se nedokázal odtrhnout.

• 9.1.2016  20:48
    Stážista (2015)

Já nemám absolutně problém s pozitivně laděnýma filmama, kde jsou k sobě všichni až nepřirozeně milí, zdvořilí a laskaví. Vlastně jsem po dlouhé době takovou sluníčkovou injektáž potřeboval a zhruba do dvou třetin jsem si jí i užíval. Ale pak to začne bejt až moc přeslazený a je z toho jen uslzený patos a chlácholení a přehršel šroubovaných životních mouder. A to je škoda. Kdyby Stážista dokázal udržet všechny ty emoce na uzdě, byl by prostě milým filmem, který pohladí po duši. Jenže je spíš takovým dospělým pohádkovým kýčem.

• 5.1.2016  22:04
    Město 44 (2014)

Epická výprava bohužel nedokáže zachránit obsahově tak prázdný a povrchní film. Zpomalené artové pasáže alá Matrix působí spíš sebeparodicky a sedmdesátkovej rockec v jejich podkladu evokuje spíš Vietnam než druhou světovou. Tak či tak, klobouk dolů před Poláky, minimálně za to vymazlené vizuální zpracování. 50%

• 3.1.2016  20:50
    Marťan (2015)

Marťana považuju za vůbec nejhorší knihu, jakou jsem kdy četl. Byl jsem proto mile překvapen, že film mi zas tak moc idiotský nepřipadal. Díky bohu došlo ke značnému osekání Markova neskutečně trapného humoru - a to zcela na minimální počet pseudo vtipů, a logicky také na vymazání technických pasáží, díky kterým kniha působila spíš jako chemicko-fyzikální příručka pro přežití na Marsu. Film měl oproti knize trochu lepší spád, gradaci, napětí a také kýžené emoce. Nepamatuji si, kdy naposledy jsem byl tak moc rád za to patetické tleskání a poplácávání po ramenou. Tak či tak, Marťan je pro mě ekvivalent Stoletého staříka - neskutečně přeceňovaný.

• 23.12.2015  17:53
    Hledání (TV seriál) (2014)

Na Looking je sympatický hlavně to, že si na nic nehraje. Jede na vlně trendu sondy do vztahů, ale nesnaží se rozehrávat zbytečně široké příběhy. Seriál pak nedrží jen skvělí herci, ale hlavně opravdu dobrý a uvěřitelný scénář, který vlastně přestává být jen obyčejným televizním scénářem - slova plastičnost a autenticita nabyla s Looking opět nového rozměru. A je fajn, že také ta hořkost, která je nedílnou součástí našich životů, prosákla i do děje. Američani se v nedělání prvoplánové romantiky fakt zlepšují. Škoda, že se tvůrci rozhodli to po druhé sérii utnout, protože takový silný potenciál jsem dlouho u žádného seriálu neviděl.

• 20.12.2015  13:56
    Až po uši (TV seriál) (2014)

Na české poměry je Až po uši nadprůměr, je krásně natočený, má skvělé obsazení, ale samotné příběhy asi nikoho na lopatky nepoloží. Jsou vcelku ordinérní a obsahově průměrné. Scénář, ač není tak pitomý, jak jsme u většiny českých skvostů zvyklí, občas šustí papírem a ne všechno vyznívá přirozeně. Na zábavnosti seriálu to ovšem nijak neubírá.

• 14.12.2015  12:50
    Tammy (2014)

Komedie, která vlastně ani moc komedií není, protože jediný vtipný aspekt je Melissa McCarthy a její fekální a sprostý hlášky. Ale je to trochu málo na to, aby z toho vyšel alespoň průměrnej film. Děj je rozbředlý a takový trochu nahodilý, což se u těch roadtripových filmů stává docela často. Nejvíc mě ovšem fascinuje, jaká jména se do tohoto projektu navezla - Kathy Bates, Susan Sarandon, ale ani Toni Collette bych v takovym škváru nečekal.

• 10.12.2015  23:36

Krásná a naivní pohádka o lásce - takové jsou vlastně vůbec nejlepší a je jedno, že téma je stokrát omleté a tak moc schématické. Animace byla milá, celou dobu jsem si říkal, že něco takového by se určitě líbilo Burtonovi. Není divu, Kniha života má k Mrtvé nevěstě poměrně blízko, jak tématem, tak vizuálním zpracováním světa mrtvých, který hýří barvami. Trošku nadbytečnou složkou je přemíra hudebních vsuvek.

• 8.12.2015  09:53
    Ant-Man (2015)

Vcelku průměrná Marvelovka, kterou z rutiny vytrhává především nadhled a humorná nadsázka - i když Strážci galaxie měli těch povedených zářezů mnohem víc. Film se mnohem víc soustředí spíš na osobní motivace postav a na celou vatu okolo Ant-manana než na akci, a tak nemá tak zdařilou gradaci, ale všechno zachraňuje finální bitva na dětském vláčku, která je rozhodně důvodem, proč se na film podívat. Byla totiž geniální.

• 26.11.2015  14:00
    Most (TV seriál) (2011)

Naprosto bravurní krimi seriál, který k celému ztvárnění přistupuje s osobitou severskou dikcí - seveřani zkrátka tenhle žánr ovládají, ať už knižně nebo televizně. Most je ponurý, chladný, nekompromisní a základnou jeho úspěchu je především ústřední dvojice vyšetřovatelů. Saga Norenová je pak jednou z vůbec nejlépe napsaných a zahraných postav poslední doby. Drobné nelogičnosti v ději zachraňuje skvělá atmoféra a napětí, které by se dalo krájet.

• 23.11.2015  16:03
    Bojovník (2015)

Gyllenhaal v luxusní formě, samozřejmě nejen fyzické, ale především herecké. Film jako takový je bez debat jedno velké klišé, sledujeme hrdinův propad na absolutní dno, ze kterého se jako fénix z popela znovu zrodí a klestí si cestu zpátky na vrchol. A vlastně mi ta předvídatelnost byla úplně ukradená, Southpaw je skvěle natočený, a na to, že box bytostně nesnáším, mě záběry z ringu zcela pohltily.

• 21.11.2015  22:15

Poslední díl Hunger Games se konečně dokázal přiblížit pocitům, které jsem měl z jedničky. A ačkoliv ta v mých očích zůstává stále tím nejlepším ze série, finální část byla vskutku důstojným zakončením - tak akorát akce, dramatu i patosu. Technicky vlastně skvěle zvládnuto, ale nemění to nic na tom, že kdyby se Síla vzdoru nerozdělila, zážitek mohl být ještě lepší a silnější. Jakkoliv kriticky budeme na Hunger Games nahlížet, nemůžeme popřít, že celá série má ambici přesáhnout hranici žánru skrze svou základní myšlenku. Existují určitě i důmyslnější dystopie, které mohou sloužit jako lepší a sugestivnější varování před totalitní budoucností, ale v rámci young adult nabízí Hunger Games dobrou alternativu. Víc vlastně netřeba.

• 8.11.2015  22:59
    Spectre (2015)

Spousta mým známých po Skyfall naříkala, že se prý nejedná o plnokrevnou bondovku - prakticky žádné muchlování s bond girl, žádné martiny, zkrátka celý ten bondovský archetyp byl podle nich narušen. A po Spectre slyším vzlyky, že to nebyl nijak zvlášť výjimečný film. Lidem se očividně nejde zavděčit. Když dostanou neklasickej film o Bondovi, nelíbí se jim to. Když naopak dostanou naprosto klasickou a zábavnou bondovku, jakou Spectre bez pochyb je, peskujou úplně stejně. Je pravda, že Spectre kvalit Skyfall nedosahuje ani zdaleka, minimálně podle mého mínění a vkusu. Ačkoliv je děj ještě víc soustředěn na samotného agenta 007, nemá takový tah, temnou atmosféru a zajímavou zápletku jako Skyfall. O to víc je však přímočařejší, co se týče té kýžené akce a bondovských stereotypů. Navíc je to pořád vrchol akčního žánru. Pro Craiga se jedná o důstojné finále, které spojuje všechno jeho působení v sérii a dělá za ním kvalitní tečku.

• 18.10.2015  22:04

Bylo to rozhodnutí v podstatě z hodiny na hodiny, kdy jsem si uvědomil, že novinku od del Tora musím vidět. Člověk by si řekl, že za takovou chvilku očekávání nevzrostou na tak vysokou hranici. Ze zdejších komentářů bych ale v podstatě mohl vyzobat určité fragmenty a seskládat z nich svojí recenzi. Námět zcela tuctový a neoriginální - těch bubu domů jsme všichni viděli už tolik, že samy o sobě zkrátka nedokážou obstát, pokud nemají nějakou přidanou hodnotu. Žánrová rozštěpenost snímku na kvalitě taktéž nikterak nepřidává. Celou dobu jsem bloumal nad tím, co chtěl vlastně del Toro natočit. Měl to být horror? Měla to být romance? Ve výsledku se totiž jednalo o jakousi creepy viktoriánskou telenovelu, která byla málo romantická a málo tajemná, aby splnila parametry nastavených žánrů. Plusem byla krásná výprava a práce s kamerou. Ale je škoda, že režiséři jako jsou Guillermo del Toro (či Tim Buron) kašlou na svou osobitost a jedinečnost, a pouští se do takto nudných projektů.

• 6.10.2015  09:21

Některé filmy nemusí být artové či mít hlubokomyslný přesah, aby byly dobré. Mission Impossible je ve svém žánru asi nejsofistikovanějším titulem - skvělě pracuje s napětím a samozřejmě s akcí. Ta není v pátém pokračování navíc vůbec přehnaná, naopak tu spíše sekunduje komornějším a ne tak zběsilým pasážím, automobilové honičky zdaleka nehrají prim. Celkově jde pětka mnohem více po příběhu, což je u akčního filmu sice nezvyklé, o to víc však příjemné. Sečteno podtrženo: Rogue Nation je takový Skyfall Mission Impossible.

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13