Mikeel

Mikeel

Michael Švarc

okres Praha

• 4.11.2014  21:20
    Stejná srdce (TV film) (2014)

The Normal Heart jde vnímat dvojím způsobem. Buď jako teplé drama nebo jako sondu do té doby. Ze začátku jsem se pokoušel to vnímat jako film, a byla to vážně celkem nuda. Jak ale příběh graduje, stává se z toho opravdu hodnotná exkurze do minulosti - takový nenásilný edutainment. K závěru se tyto dvě linky - dějová a dokumentární, protnou a finále může nechat chladným jenom totální balvan.

• 22.9.2014  23:31

Geniální! Osobitá animace v kombinaci se skvělou akcí a vtipnými, ujetými gagy. Animovaná guilty pleasure roku.

• 11.9.2014  00:08

Vizuálně stále podmanivé, avšak vymazlenější než jednička - přeci jen je znát ten devítiletý odstup. Dostalo se mi suchého a pořádně krvavého humoru, dostalo se mi i excelentní Evy Green - mám však trochu obavy, že svojí nálepky prvotřídní štětky a mrchy se teď bude zbavovat horko těžko, a i když jí tenhle typ neuvěřitelně sedí, doufám, že v budoucnu ukáže i nějakou jinou svojí stránku. Těch psychopatek má už za sebou poměrně dost. Obsahově bylo druhé Sin City daleko zajímavější než první. Asi to bylo i tím, že právě povídka s ženskou, pro kterou by kdekdo vraždil, byla de facto ústředním příběhem filmu a mohlo se to rozehrát daleko víc. Naopak poslední povídka mi přišla absolutně zbytečná a nejmíň poutavá. (Poznámka "pod čarou" - Dvojka Sin City je tak trochu "Když komiks potká čtvrtou sérii Game of Thrones". Dloubání očí a rozprsknuté hlavy jsou asi horkou novinkou letoška :D )

• 1.9.2014  18:09

Dokonalá symfonie obrazu, hudby a slov. Film je stejně krásný, čistý a dojemný jako kniha. Tentokrát ani nebylo na škodu, že pár věcí se lišilo a něco se vypustilo. Tvůrci to hladce zvládli a vytvořili jedinečnou emocionální ždímačku.

• 12.8.2014  00:05
    Hodiny (2002)

Jen velmi těžce se rozhoduji, zda byl víc zdrcující film nebo kniha. Zatímco kniha totiž jede na popisech a "epických" výrocích, film jede především na dekadentním vizuálu a taky na hudbě - ta byla fakt neuvěřitelná, decentní a přesto skvěle dokreslovala scény. Jak kniha, tak film rozhodně nejsou ničím jednoduchým a myslím, že tentokrát je duel zcela vyrovnaný... I když film je možná díky skvělým hereckým výkonům přeci jen o trochu stravitelnější, než Cunninghamovo existenciální psaní.

• 20.7.2014  10:11

Začínalo to jako opravdový horror, postupně z toho vylezlo spíš mysteriózní drama, ale... American Horror Story má skvěle zvládnutou atmosféru, a i když se prakticky žádných lekaček nedočkáme, napětí a kvalitní děj to dostatečně vynahrazují. I když je základní kámen první série už stokrát omletá písnička - strašidelný dům - přeci jen se z toho podařilo vyždímat něco navíc, něco neokoukaného. Myslím si však, že by to zdaleka nefungovalo tak dobře, nebýt brilantních hereckých výkonů. Jessica Lange je fakt prvotřídní ježibaba, to se jí musí nechat! :D Ale k pěti hvězdičkám mi chybí nějaká finální katarze, té se mi bohužel nedostalo. 2. série Asylum je mnohonásobně lepší než první řada. Má lepší atmosféru a taky mnohem lepší příběh. Navíc ty herecké výkony... Jedna báseň, Jessica Lange není jen ježibaba, ona je i sakra dobrá herečka! Jen poslední tři díly trochu ztratily dech, když už to schytaly všichni padouši, což je škoda. Nicméně, druhá série je za jasných pět hvězd. 3. série o čarodějnicích je zábavná, plná sarkasmu, ale dojde na stejný problém jako u předchozích dvou. Je to hrozně dramaturgicky nevyvážené, tedy v závěru - nějaké poslední tři díly. Ztratilo to tah, jakmile jsou všechny záhady rozpletené a všechny rádoby záporné postavy vymřou, de facto už se jen čeká, jak to celé vlastně skončí. Možná by nebylo na škodu jednu sezónu zkrouhnout právě o nějaké dva finální díly, protože je škoda, že celou dobu to někam graduje, pak přijde exploze, po které by měla přijít finální tečka jenže ta tečka se vleče další dva díly a zbytečně se to natahuje. Alespoň, že tenhle seriál táhnou brilantní herci, Coven tedy především herečky, protože bez těch aktérů by to ani zdaleka nebyla taková zábava. Doufám, že v příštím životě bude Jessica Lange moje babička :D 4. série se mi po Asylum líbila úplně nejvíc. Pravda, s horrorem to nemělo společného už vůbec nic a byla to i trochu telenovela. Dle ohlasů očividně Freak Show nebyla tak divácky úspěšná, ale já osobně musím vyzdvihnout, že jako první série AHS udržela napětí až do konce a ta pravá tečka nastala až ve finálním díle. Herecké výkony už bez komentáře, ti herci jsou prostě skvělí. Jen to možná tvůrci už lehce přehánějí s těmi SAW momenty - krev, vnitřnosti apod. Nicméně já po Freak Show zvedám hodnocení na pět hvězd a už teď se těším na další řadu.

• 26.5.2014  08:22

Stejně jako má Doba ledová veverku, Já padouch má mimoně a v obou případech to táhnou především tyhle postavičky - jsou už sami o sobě zkrátka vtipné, většina gagů vzejde právě od nich, takže jsem moc rád, že někoho napadlo udělat jim samostatný film. Ale je fakt, že zatímco Doba ledová měla trochu klesavou tendenci, dvojka Já padouch je pořád skvělá, i když nemá tolik kompaktní příběh jako jednička. Tady se sází víc na směšnost jednotlivých situací, než na ucelenou dějovou linku, ale i přes epizodní zpracování je to pořád kvalitní animák a o několik úrovní výš ho povznáší ještě skvělej českej dabing. Obzvlášť pak Lábus, jehož hlas je prostě cool.

• 16.2.2014  12:06
    Gravitace (2013)

Kdo přežije: Space edition. Nelze nesouhlasit s tím, že Gravitace postrádá nějaký hlubší děj, ale tenhle film o kvalitním příběhu opravdu není. Tentokrát jde čistě o přenesení pocitů a atmosféry z obrazovky k divákům. A tento prvek funguje opravdu bezchybně. Pocit prázdnoty a nekonečna totiž paradoxně způsobuje naprosto klaustrofobickou úzkost, kterou jsem z neustálého se převracení po vesmíru pocítil i já a co se týče vjemů, tak je Gravitace opravdu neuvěřitelně silná a autentická.

• 10.2.2014  09:12

Velmi povedený a napínavý thriller. Na můj vkus má tedy trochu pomalý spád a některé scény jsou vyloženě hluché a roztahané - tento pocit jsem měl především v první půlce. V druhé už to začne nabírat na obrátkách a intenzitě, k mému malému zklamání to však vede k příliš klišoidnímu finále, kdy masově stříká krev a lítá oheň.

• 7.12.2013  22:58

Přímočařejší a v daleko větší míře vulgárnější a perverznější, než U Konce světa. Ačkoliv mám britskej humor radši než americkej, tak v tomhle případě mi z letošní dvojice apokalyptických bijáků, sedl víc tenhle. Asi by to nebylo tak ukrutně vtipný, kdyby herci nehráli sami sebe. Podobně jako sprostej a oplzlej Princ a pruďas, i tohle je taková guilty pleasure, kdy musíte nechat slušnost čekat za dveřma a zkrátka se bavit. A já se fakt skvěle bavil!

• 21.11.2013  09:21

Toto je mé hodnocení číslo 1000! Pečlivě jsem si vypočítal, aby to padlo právě na Hunger games. Nicméně, jedničce HG jsem napálil plný počet a byl to impuls k tomu, abych si přečetl knížky. A právě druhá se mi líbila z těch tří nejvíc. To byl asi hlavní důvod, proč jsem se na Vražednou pomstu těšil zhruba rok, tedy od té doby, co jsem přečetl knížku. Ale jak v knížce, tak ve filmu je paradoxně daleko zajímavější celá část před arénou, kde mám pár svých momentů, které jsem zkrátka neskutečně toužil vidět na plátně. A taky se u těhle momentů dostavily i "pětihvězdičkové" pocity, kdy jsem se chvěl úplně stejně, jako když jsem je četl v knížce. Byla to například Katnissina proměna v reprodrozda. Nicméně film jako celek bohužel na pět hvězd neni. Očekávání sice splnil, ale nepředčil. Díky svému epičtějšímu námětu a neskutečnému vzrůstu popularity od posledního dílu, se dvojka stala asi až příliš holywoodskou. Na jedničce byla krásná právě ta ponurá, komorní atmosféra, díky které mi celý film bušilo srdce. Dvojka si takových okamžiků přichystá také pár, ale většinu znáte z traileru, takže nic extra překvapivého. Ale pokud se tvůrci dalšího filmu, Síly vzdoru, budou i nadále držet předlohy, očekávám, že trojka bude skvělou kombinací Arény smrti a Vražedné pomsty. Jistý předpoklad k návratu ke komorní a skličující atmosféře tu tedy je.

• 12.11.2013  21:05

Skvělý, strhující, napínavý! Perfektně se to rozjíždí, perfektně to graduje až to gradovat přestane v cca posledních patnácti minutách, kdy finále bohužel trochu zabijí předešlé napětí a autentičnost. Pak už to je jen klišé jako v každém druhém americkém filmu. A úplná finální tečka už zas lehce připomíná SAW :D Škoda, kdyby se to ve finále odvíjelo trochu jinak, nějakým méně neoriginálním směrem, byla by to fakt pecka!

• 18.10.2013  19:27
    Carrie (2013)

Neznám ani originál, ani předlohu. I když Carrie ničím zvláštním nepřekvapí a nejzajímavější scény jsou de facto už v traileru, i tak mě to bavilo. V kině je ten výsledný dojem vždycky trochu jiný a tvoří ho spousta aspektů. Celá ta atmosféra působí úplně jinak a dunivé basy, rozléhající se sálem tomu ještě přidávají. Finální krvavá jatka měla fakt koule. Nevím proč, ale vždycky když jsem v kině a je na plátně nějaká zajímavá "akční" scéna, tak se mi naprosto zblázní srdce a začne se dobejvat ven z hrudníku! A Julianne Moore je skvělá herečka a na role ujetých podivínek se hodí opravdu perfektně.

• 15.10.2013  21:16

Já nechápu, co kritikům na tomhle filmu tak moc vadilo. Po Rangovi se Verbinsky vrátil na Divoký západ a myslím, že v docela solidním snímku. Podobnost s Pirátama jsem já osobně neviděl, postava Tonta rozhodně nebyla postavená na Deppových grimasách a hláškách tak moc, jako právě v Pirátech. Ani hudba nebyla jako v Pirátech, hudba je prostě Zimmerovská, už lehce ztrácí na invenčnosti a opakuje motivy. Ale po tolika soundtracích to Zimmerovi snad ani nelze vyčítat. Sečteno, podtrženo, Lone Ranger je solidní blockbuster a blockbustery, ty jsou tu především k určitému audiovizuálnímu uspokojení a relaxaci. Takže ať si kritici klidně políbí své zadnice!

• 9.10.2013  21:39

... a tak Gerard Butler zachraňuje den! A taky USA.

• 4.6.2013  00:12

Náhodou, oproti Červený karkulce, kterou bych žánrově zařadil asi nejblíž, to byla naprostá pecka s akorátní stopáží. Miluju ty sprosté kecy ala fuck, bitch a podobné, které podporují rádoby drsnou atmosféru spolu s těžkými rockerskými outfity hlavních představitelů! Mělo to vtip, mělo to krev, mělo to vše, co jsem čekal, že taková fantasmagórie bude mít!

• 3.5.2013  21:26
    Imaginaerum (2012)

Ojedinělý hudebně filmový projekt! Bohužel trochu umírá na svou klipovitost, ve které se občas ztratíte. Poté si uvědomíte, že film nemá ani hlavu a patu, ale to jsem v tomto případě zcela ochoten prominout, protože místo stabilní příběhové kostry je zde vsazeno na poetičnost a o tom to vlastně celé je. Imaginaerum je fantazie, ta nejniternější fantazie hluboko v nás! Nightwish vždy patřili mezi mé nejoblíbenější kapely, vlastně hned na druhé místo, a tímhle mě vůbec nezklamali. Imaginaerum je, dle mého, jejich nejpovedenější album a tímto projektem jen ztvrdili svou pozici na světové hudební scéně a také opět dokázali svou nezlomnou jedinečnost! Imaginaerum je film, který se z vás nesnaží vyždímat emoce, ty ale přesto ke konci samovolně vyjdou. Nicméně se mi zdá, že za filmem se též odehrává ještě jedna příběhová linie, ta skutečných Nightwish a jejich věčný problém s výměnami zpěvaček...

• 2.5.2013  22:41
    Mama (2013)

Myslím si, že od horroru Sinister mě už jen tak něco nerozhodí. Pokud tedy mám horror hodnotit především podle toho, jak jsem se bál, tak Mama naštěstí tak moc děsivá nebyla. Měla skvělou atmosféru, skvělé lekavé okamžiky, ale asi mě ta obludka nebude strašit tak dlouho, jako boogie man. Žánrově trochu upadá finále, které mi přišlo spíš Burtonovské, "pohádkově mystické a béčkové", než horrorové. Ne, že by to film zkazilo, to vůbec, jen je to najednou ohromný skok od atmosféry, ve které se nese předchozí část filmu.

• 8.3.2013  08:41
    Sinister (2012)

Horror s ne příliš originálním námětem, za to však s naprosto palčivou a skutečně horrorovou atmosférou. Té samozřejmě přispívá především kamera a hudba, bez které by to nebylo ani trochu strašidelné. Zakrývám si oči téměř u všech horrorů, ale už dlouho jsem si u žádného horroru nepřál, pane bože, ať je konec! Nebo ať je sakra už den, ať už nekouká na ty pásky, ať nechodí pryč z tý postele! Takže jsem sice pár lekavých okamžiků prošvihnul, ale upřímně, už tak jsem musel usínat se zapálenou svíčkou, abych se nebál! :D

• 28.2.2013  20:07

Není to z milosti, ale podle mě byl tohle rozhodně nejlepší díl z celý ságy. Ačkoliv ten rozjezd byl dost krkolomnej a digitální děcko jsem nepochopil... I tak mě to k mému hodně velkému překvapení nenudilo, ale ruku na srdce, moje srdeční záležitost z toho nikdy nebude a kult nových, na slunci zářicích upírů časem odpadne. Nicméně, finální bitka byla vážně super, konečně to mělo aspoň průměrné napětí, jaké měly mít i předchozí díly. Takže za mne, uspokojující uzavření ságy, které mělo aspoň trochu "balls"!

• 6.2.2013  21:30

Není to Burton v nejlepším kabátě, ale pořád je to víc Burton, než Alenka, či Temné stíny. Zde se objevuje jeho nezaměnitelný rukopis, takže tomu nechybí pořádná dávka šílenství a horrorových prvků. Jen mě dost mrzí, že nám do té tmy Tim nepřidal pár barviček, protože to je přesně to, co tomuto filmu chybí. Barva - duše, Timova duše. Ta, která dala barvu i brilantně temné Ospalé díře. Ale já v Timův potenciál věřím dál a vím, že ačkoliv si teď dával možná trochu oddech, jeho bezedná fantazie nám ještě ukáže, co všechno skrývá!

• 18.1.2013  22:53

No musím říct, že to bylo opravdu příjemné překvapení... Dlouho jsem se tomu filmu vyhýbal a vlastně ani nevím proč, protože to byla po dlouhé době zas jedna z příjemných a inteligentních komedií. Námět celkem fajn, trochu mi to připomínalo film 17 again s Efronem, ale tohle české pojetí mi sedlo asi o trochu víc! Musim říct, že ačkoliv Mádla nemusim, tak tady mi docela sednul a opravdu mě jeho pojetí "čtyřicetiletého chlapa v těle osmnáctiletého kluka" bavilo!

• 5.1.2013  23:13

Půjdu proti proudu, ale mě osobně se tenhle díl líbil víc, než všechny tři předešlý! :D Jelikož Tobeyho Magora moc v lásce nemám, tak jsem si Garfieldova "pavoučka" zamiloval téměř hned. Vizuálně se mi to líbilo a ač nebyl příběh z nejoriginálnějších, uteklo mi to dost rychle.

• 4.1.2013  00:31

Druhý film, který jsem od Andersona viděl a v mnoha ohledech mi připomínal Fantastic Mr. Fox. Barvy, filtry, kamera, hudba, jakoby se Lišák převedl na plátno s živýma hercema a upravil se příběh. Film je sympatický a zábavný, ale už to neni taková pecka jako Lišák. Ten nastavil laťku hodně vysoko, i tak ale Moonrise Kingdom splnil očekávání. Mělo to přesně takovou formu i obsah, jaký jsem si představoval!

• 13.12.2012  14:51

Váhal jsem, jestli dát Hobitovi hvězdičky tři nebo čtyři. Ale rozhodl jsem se dát čtyři, protože ty tři by byly čistě z nějaké předpojatosti. Nejsem a asi nikdy nebudu fandou Pána prstenů, ale pravdou je, že Hobit se mi líbil asi víc, a to hlavně z důvodu, že se tady v 90% neobjevoval na plátně ten obludnej Elijah Wood. Ale i tak je Hobit jen Pán prstenů s jiným, vyblýskanějším obalem. Jede podle úplně stejné struktury, tudíž ničím zvláštním nepřekvapí. Překypuje nádhernými vizuálními a digitálními efekty, takže budete uchváceni z přeletů nad Roklinkou a dalšími scenériemi. Ale dle mého postrádá Hobit duši, jelikož jsem po skončení půlnoční premiéry odcházel s pocitem necelistvosti. Chyběla mi asi nějaká výraznější pointa, celkově jsem postrádal nějaké větší sdělení, něco... Ale bohužel Hobit hraje především na vizuál a efekty, ale krásné obrázky nezachrání předvídatelnou strukturu. Je to škoda, protože tenhle film má určitě velký potenciál a daleko větší možnosti, než měl Pán prstenů. Přesto se tu v mnoha případech utápí v nesmyslně dlouhých, neakčních dialozích, a přesto Vás nakonec postavy, které neznáte z LOTRa naprosto minou. Je to přesně tak, jak jsem říkal. Takovou šlupku jako byl Dark Knight Rises nepřekonal ani Hobit, takže Batman zůstává dle mého nejlepším filmem roku!

• 12.9.2012  09:43

Další krásná stop-motion pecka, které nechybí vtip. Jen mě trochu zamrzelo, že se příběh nevyvinul lehce jiným směrem a poslední třetina nám servírovala samé moralismy. Těšil jsem se na víc mrtvol a na velké horrorové pojetí. I tak tu bylo pár momentů, kdy jsem se lekl, zbytek to byl už jen smích. Možná nemá Norman takovou poetičnost jako Mrtvá nevěsta a možná ani takovou gradaci jako Koralína. Je trochu víc pro děti, ale to vůbec nevadí, protože to není vysloveně nějaký infantilní dětinský humor. Proto se vedle těchto veleděl může s klidem zařadit.

• 2.9.2012  10:30

Z hlediska dokumentu to není nijak zvláštní, vlastně to má snad už typické prvky, které má každý dokument o nějaké hvězde. Růst slávy, vztah, rozpad vztahu, dopad rozpadu vztahu na vystoupení... Ale, vzhledem k tomu, že Katy Perry je mi vážně sympatická, například narozdíl od krajně nesympatické a dle mého názoru už i dost neupřímné Lady Gaga, jejíž hudbu mám sice rád, ale od Katy se liší právě tím, že Katy snad nemůže být někomu nesympatická. Je střelená, kreativní a nedovádí to do takových zbytečných a nechutných extrémů jako Gaga. A proto jsem jí po celou dobu dokumentu fandil a fandím jí pořád. Protože v mnoha lidech rozsvítila jejich ohňostroje a dodala jim inspiraci a úsměv na tváři. A ano, já věřím v tvou šílenost, protože to je důvod, proč jsi tak speciální! A ano, Katy umí zpívat naživo!

• 16.7.2012  11:08

Původní seriál jsem neviděl, každopádně jsem tenhle film chtěl vidět už jen kvůli tomu, že v seriálu se proslavil Depp (který tu má mimochodem asi svou "nejtěžší roli" :D). A vážně jsem se skvěle bavil. Myslel jsem spíš, že to bude akční film, plný honiček atd. Ale to naštěstí vůbec nebyl. Naopak na mne dopadla příjemná sprška vtipů, které byly i na americký poměry vážně vtipný! :D Ch. Tatum, kterýho jinak nijak zvlášť nemusim, mě taky bavil a nijak nevadil. Sečteno a podtrženo, očekávám stejně vtipné pokračování!

• 2.7.2012  10:09
    Robin Hood (2010)

Ano, padlo to tu už několikrát. Největší kámen úrazu je v názvu filmu. Film totiž není o legendě zbojníků ze Sherwoodského lesa. Film popisuje to, jak legenda vznikla. Bylo zajímavé to vidět a film mě nenudil ani trochu. Ale neustále jsem čekal, kdy to veleslavný Robin Hood už bude bohatým brát a chudým dávat a povede svou zbojnickou družinu do útoku proti šlechtě. Navíc jsme vlastně ani nezjistili, proč se mu říká "Hood". A rozhodně mě neuspokojilo to, že na konci ho uvedli - Robin Longstride, též známý jako Robin Hood. Proč? Proč se mu tak říká, když se tak nejmenuje? Vysvětlení, důvod? Film by možná měl lepší hodnocení, kdyby se jmenoval jinak a závěrečnou pointou by bylo to, že bysme se dozvěděli - jééé, on to je celou dobu Robin Hood! :D

• 29.6.2012  19:32
    Madagaskar 3 (2012)

Třetí pokračování animáku, jehož první díl musel milovat snad každý kvůli zpívajícím lemurům, mě překvapil velmi mile. Byl jsem zvědav, a proto jsem byl hned na premiéře. Bavil jsem se vážně skvěle. Trojka Madagascaru je nadupaná vtipem, který je sice dosti infantilní, ale ohledně (dovolím si říct) kultovních animáků jsem shovívavější a nepožaduju "suchý anglický humor", který potěší i toho nejzatvrzelejšího pesimistu. Trojka hýří barvami, akcí a nápadem. Od vcelku průměrné dvojky je to velký krok vpřed. Zvláštní, že ty trojky vždycky zvednou reputaci předchozího dílu, stejně jako Doba ledová 3 zlepšila reputaci nepovedené dvojce. Těžko říct, zda-li z vidiny zisku vznikne i čtvrtý díl. Pokud by byl ve stejném tempu, asi by mi to nevadilo, ale pokud toto byl definitivní konec týhle fajn zvířecí čtyřky, tak byl více než důstojný!