Mikeel

Michael Švarc

okres Praha

• 3.1.2016  20:50
    Marťan (2015)

Marťana považuju za vůbec nejhorší knihu, jakou jsem kdy četl. Byl jsem proto mile překvapen, že film mi zas tak moc idiotský nepřipadal. Díky bohu došlo ke značnému osekání Markova neskutečně trapného humoru - a to zcela na minimální počet pseudo vtipů, a logicky také na vymazání technických pasáží, díky kterým kniha působila spíš jako chemicko-fyzikální příručka pro přežití na Marsu. Film měl oproti knize trochu lepší spád, gradaci, napětí a také kýžené emoce. Nepamatuji si, kdy naposledy jsem byl tak moc rád za to patetické tleskání a poplácávání po ramenou. Tak či tak, Marťan je pro mě ekvivalent Stoletého staříka - neskutečně přeceňovaný.

• 20.12.2015  13:56
    Až po uši (TV seriál) (2014)

Na české poměry je Až po uši nadprůměr, je krásně natočený, má skvělé obsazení, ale samotné příběhy asi nikoho na lopatky nepoloží. Jsou vcelku ordinérní a obsahově průměrné. Scénář, ač není tak pitomý, jak jsme u většiny českých skvostů zvyklí, občas šustí papírem a ne všechno vyznívá přirozeně. Na zábavnosti seriálu to ovšem nijak neubírá.

• 10.12.2015  23:36

Krásná a naivní pohádka o lásce - takové jsou vlastně vůbec nejlepší a je jedno, že téma je stokrát omleté a tak moc schématické. Animace byla milá, celou dobu jsem si říkal, že něco takového by se určitě líbilo Burtonovi. Není divu, Kniha života má k Mrtvé nevěstě poměrně blízko, jak tématem, tak vizuálním zpracováním světa mrtvých, který hýří barvami. Trošku nadbytečnou složkou je přemíra hudebních vsuvek.

• 8.12.2015  09:53
    Ant-Man (2015)

Vcelku průměrná Marvelovka, kterou z rutiny vytrhává především nadhled a humorná nadsázka - i když Strážci galaxie měli těch povedených zářezů mnohem víc. Film se mnohem víc soustředí spíš na osobní motivace postav a na celou vatu okolo Ant-manana než na akci, a tak nemá tak zdařilou gradaci, ale všechno zachraňuje finální bitva na dětském vláčku, která je rozhodně důvodem, proč se na film podívat. Byla totiž geniální.

• 18.10.2015  22:04

Bylo to rozhodnutí v podstatě z hodiny na hodiny, kdy jsem si uvědomil, že novinku od del Tora musím vidět. Člověk by si řekl, že za takovou chvilku očekávání nevzrostou na tak vysokou hranici. Ze zdejších komentářů bych ale v podstatě mohl vyzobat určité fragmenty a seskládat z nich svojí recenzi. Námět zcela tuctový a neoriginální - těch bubu domů jsme všichni viděli už tolik, že samy o sobě zkrátka nedokážou obstát, pokud nemají nějakou přidanou hodnotu. Žánrová rozštěpenost snímku na kvalitě taktéž nikterak nepřidává. Celou dobu jsem bloumal nad tím, co chtěl vlastně del Toro natočit. Měl to být horror? Měla to být romance? Ve výsledku se totiž jednalo o jakousi creepy viktoriánskou telenovelu, která byla málo romantická a málo tajemná, aby splnila parametry nastavených žánrů. Plusem byla krásná výprava a práce s kamerou. Ale je škoda, že režiséři jako jsou Guillermo del Toro (či Tim Buron) kašlou na svou osobitost a jedinečnost, a pouští se do takto nudných projektů.

• 21.9.2015  09:16
    Big Eyes (2014)

Neuvěřitelně neburtonovská burtonovka. Vše, co Burtona definuje je totiž najednou úplně pryč, Big Eyes tak vyznívá jako biografie natočená jakýmkoliv tuctovým režisérem a v podstatě bez jakékoli přidané hodnoty. Je jasné, že u příběhu podle skutečné události jde kouzlit s tak avantgardním stylem, jaký Tim má, jen velmi minimálně. Alespoň, že postavy pro mne byly natolik zajímavé, že jsem si tenhle film vlastně i užil. Ale na Burtona je to zkrátka málo. Snad už se příště vytasí s něčím lepším, kde bude jasně znatelný jeho rukopis.

• 28.8.2015  11:23

Přistupoval jsem k tomuhle filmu lehce skepticky - jako k naprosté blbosti, parodii, která glosuje dnešní svět protknutý sociálními sítěmi. A v podstatě se opravdu o takovou sondu jedná. Ale uprostřed všech těch obrazovek a hystericky křičících pubescentů se skrývá zajímavý námět, který je velmi autenticky a originálně zpracován. Škatulku horor viděl tenhle snímek možná tak z rychlíku, ale atmosféru má slušnou. I když herci skoro celou stopáž jen křičí, brečí a slintaj, svých rolí se ujali dobře a já jim každou tu slzu věřil. Hodit Unfriended do koše je ovšem velmi jednoduché, potenciál mohl být skutečně využit více. Ale mě stačí, že se film koncepčně nerozsypal a dokázal si udržet napětí po celou dobu, což je vzhledem ke zvolené formě opravdový majstrštyk.

• 25.8.2015  10:41

Oproti prvním Avengers hodně slabý odvar. Scénář je patetický, nefunkční a odlehčení v podobě drobných vtipů tentokrát absolutně nefunguje. Akční scény v první půlce jsou prázdné a nudné. Na druhou stranu natočit kvalitní a poutavou akci je podle mě už dnes dost těžké, protože zavděčit se divákům, kteří podobných scén už viděli kvanta, to opravdu není lehký úkol. Ale zrovna od takového formátu jako je Marvelovka bych to nečekal. Problém druhých Avengers tkví také v tom, že hlavní postavy, včetně záporáka, vůbec nefungují. Každá si kope na svém písečku, ale společná dynamika jim zcela chybí. Za mě jsou to hodně slabé tři hvězdičky.

• 30.6.2015  21:25
    Mimoni (2015)

Představte si kinosál 30. června odpoledne - připadáte si trochu divně (možná pedofilně?), protože všude okolo jsou dětičky, co přišli na Mimoně nejspíš za odměnu, a které se smějí kdykoliv někdo spadne: na obličej, do lávy, z výšky na hlavu nebo taky když se Mimoni různě pitvoří. No, děti se zkrátka smějí při každé příležitosti a vy se zoufale smějete tomu, jak se smějí, protože ve filmu se toho moc neděje. Rozhodně se nejedná o příběh alespoň natolik kvalitní jako v Padouchovi. Tím, že se Mimoni vyskytují na plátně téměř nonstop, jaksi ztrácí na originalitě a vtipnosti, jelikož jejich paskvilní špangličtina vás začne po několika málo minutách lehce prudit. Infantilní, neakční, úsměvné, nikoli však vtipné, žalostně nevyužitý potenciál.

• 31.5.2015  09:17

Johnny Depp by si už pomalu měl nechat zařídit ochrannou známku na hraní pitomců, jelikož se už v jiných rolích skoro nevyskytuje - kdo by se na něj ale zlobil, když jeho pitvoření i po stopadesáté funguje? Těžko můžu srovnávat film s předlohou, jelikož jsem jí nečetl. Ale nabyl jsem dojmu, že jedinou prostou ambicí Mortdecaie je publikum pobavit nenáročnou, úsměvnou a lehce absurdní šaškárnou. A to se, minimálně v mém případě, povedlo.

• 27.5.2015  17:11
    Ex Machina (2014)

Zcela prázdný film, který se snaží přesvědčit, že přináší nosné poselství budoucím generacím, ve skutečnosti se ale nic takového nestane. Práce s kamerou i vizuál jsou sice zdařilé, ale nic z toho nepřebije, jak moc Ex machina postrádá duši. Ztotožnění se s některou z postav, nebo alespoň soucítění, považuji za zcela klíčové téměř u každého filmu - obzvlášť pak u takového, který je především o těch (třech) postavách a stojí na dialozích. Mou pozornost však strhla teprve poslední půl hodinka. Žalostně nevyužitý potenciál. Jediné, co si budu z filmu pamatovat je ta úžasná chata s výhledem na hory.

• 26.4.2015  14:42
    Rezistence (2015)

Dějově mnohem lepší než jednička - drží si to prakticky stejnou úroveň jako druhý knižní díl, který byl jednoznačně nejlepší ze série. Takže je tu vlastně stejná paralela, tedy více akce, míň kecání a pubertální romantiky, ačkoliv se to tradičním klišé zkrátka nevyhne. Co bychom však chtěli, pohybujeme se v žánru young adult a tento žánr má svá jasná specifika. Trocha patosu a romantiky do něj zkrátka patří a v Rezistenci se naopak ještě drží na uzdě. Přiznám se, že z knížky jsem si pamatoval už velmi málo, snad jen tu základní příběhovou kostru. Netuším tedy, jak moc se film drží předlohy. Pokud úzce, tak teprve ve filmu vylezlo, jak je celý příběh prostý, neukotvený a pořád se jen někde běhá, odněkud utíká a nemá to v podstatě žádný větší přesah (ano, vím, že jsme stále v žánru young adult). Ale pokud se oprostíme od nějakých nálepek či předsudků, Rezistence je vlastně velmi zábavný film, který má jen jednu jedinou ambici, a to bavit. To se mu naštěstí daří lépe než prvnímu dílu.

• 5.4.2015  15:02
    Kód Enigmy (2014)

Kód Enigmy je po technické stránce pěkný film, o herecké nemluvě - doufám, že se Cumberbatch bude ve velkých rolích objevovat častěji - ale jaksi tomu chybí nějaká duše. Fakt, že je film podle skutečné události, není tentokrát nijak nápomocný, protože jsem se s postavami moc neztotožnil a na konci jsem si řekl jen "hmm"... Což je smutné, vzhledem k tomu, jaký ironický osud hlavní postavu potkal.

• 15.2.2015  20:19

Říká se, že výjimka potvrzuje pravidlo, takže ne vždy musí být kniha lepší než film. A právě tak je to v tomhle případě. Předloha byla totiž strašná a nudná, neměla tah a opravdu mě těžce nebavila. Film mě oproti tomu velmi mile překvapil, i když jako komedie moc nefunguje, je to spíš takové odlehčené drama. Jak obvykle peskuju, když věci ve filmu nejsou třeba úplně tip ťop podle knihy, tak tady to naopak výrazně pomohlo. Kniha měla totiž otevřený konec, kdežto zdejší, byť naivní happyend byl mnohem lepší. Celkově se film zbavil zbytečností a zůstalo to vcelku milé jádro, které konec konců dokáže dojmout a sem tam i vyloudit úsměv - to kniha taky slibovala, ale nedodržela. Long Way Down je coby film velmi příjemná oddechovka.

• 12.1.2015  14:40
    Annabelle (2014)

Já mám nesmírné štěstí na to, že se u duchařských hororů bojím téměř vždy. Takže mě Annabelle až tak hrozná nepřišla. Jasně, místy se tu vedou tupé dialogy, navíc je tenhle film vrcholnou přehlídkou všech duchařských klišé - blikajíci telka, míhající se stíny, sem tam nějaký démon a ďábelský smích... Prázdnou obsahovou stránku však povyšují zvukové efekty, tma a hudba - a to na mě prostě stále funguje.

• 11.1.2015  18:59

Stoletý stařík je dle mého jedna z nejpřeceňovanějších knih posledních let (nebo jsem zkrátka jen já divnej). A s filmem je to bohužel úplně stejné, jen tu nudu a rozvleklost knihy povýšil ještě o jednu úroveň. Nejenže tu absolutně nejzajímavější část knihy - tedy útěk z gulagu do Severní Koreji - zcela vypustil, ale taky všechny ostatní události z Alanova života podával zcela útržkovitě. Nemyslím si, že bych byl suchar, jen mi zkrátka nesedne děj, který těží jen z toho, jak šíleně je absurdní, ale ve výsledku nemá v podstatě ani jeden okamžik či prvek, kvůli kterému by stálo za to ho vidět. Nemám problém se suchým, ba dokonce černým humorem, to vůbec ne. Ale smutné je, že jak u filmu, tak u knihy, jsem se zasmál jen velmi zřídka, většinou jsem si spíš odfknul nad absurditou situace - a to mi u humoristického románu/komedie opravdu nestačí.

• 21.11.2014  00:50

Hodnocení si musím nechat projít hlavou, protože přiznávám, že jsem ze Síly vzdoru hodně rozpačitý. Naivně jsem si myslel, že první část skončí o trochu později, že trochu víc vygraduje a pak najednou skončí v tom nejzajímavějším. Jelikož jsem trilogii četl, zklamání je o to větší, že film byl utnut teprve uprostřed gradace, než měl vůbec sebemenší šanci někam se posunout. Za ty dvě hodiny totiž nedojde k absolutně žádné akci, pokud se nepočítá zhruba dvacetiminutová přestřelka a bombardování s finálním epickým výrokem o tom, že kdekdo bude hořet. Jinak je tu hodně mluvení, hodně pláče, hodně křiku a krásně to stagnuje a stagnuje... Nebudu lhát, knížka byla trochu patetická, ale byla fakt zábavná. Film byl taky zábavný, taky dost patetický, ale rozdělení na dvě části mu hodně ublížilo. Toho materiálu tu nebylo tolik, jako třeba u finále Pottera. Sílu vzdoru měli osekat o scény, bez kterých by se film obešel a natáhnout ho na tři hodiny a do nich nacpat úplně všechno a ukončit to.

• 24.10.2014  23:54

Vizuálně podmanivá, příběhově však dost plochá pohádka. Těch hluchých míst je tu bohužel tolik, že naprosto přebijí typicky disneovský pohádkový look a vyjde z toho vcelku uzívaná břečka. A i když všechno dobře skončí a příběhu nechybí nosné poselství, jediné, co mi zůstane v hlavě i nadále, je perfektní titulková píseň Once Upon A Dream od Lany.

• 18.10.2014  17:52
    Volný pád (2013)

Takové standardní teplé drama s decentní atmosférou a gradací. Nic, co bychom už dávno neviděli - ani konec nebyl nikterak překvapivý, možná spíš naopak. Je to celé takové uhlazené a celkem sympatické, ale v rámci žánru byly už natočeny lepší filmy, a nemám na mysli zrovna zprofanovanou Zkrocenou horu.

• 17.9.2014  21:31

Nymfomanka je zatím nejsnesitelnější Trierův film - tedy minimálně z těch, co jsem viděl. Ačkoliv je to na můj vkus pořád dost artové, nelze upřít grácii, s jakou je tohle téma natočené. A myslím, že ten naturalismus k tomu prostě patří, jinak by to působilo moc prázdně a ploše. Nicméně, první část se mi líbila víc, byla svižnější a byla tak hezky "suchohumorná". Dvojka je už chladnější, komornější a víc dramatická... a taky rozvleklá. Neskutečně se však skláním před všemi herci, obnaženými, i oblečenými :D

• 6.9.2014  23:45

Všichni říkali, film je ještě lepší než kniha a v kině všichni brečeli. No, musím se přiznat, že mě se kniha teda líbila o něco víc. Přišla mi taková víc cynická, místy až sarkastická - i když to pořád byla romantika. Film mi oproti tomu přišel naopak docela přeslazený a slzy se nedostavily, což je co říct, protože jsem poslední dobou strašně měkkej. Škoda, že Američani mají pořád nezvladatelnou tendenci dělat hloupou romantiku, místo nějaké netuctové - tleskání u líbací scény je fakt vrchol nevkusu! Stopáž byla na můj vkus taky celkem dlouhá, ale zase je fakt, že z knihy očesali, co se dalo a zůstalo jen to nezbytné, navíc hlavní, a sympatičtí, protagonisté to solidně táhli. Ale ze všech těch ohlasů jsem od filmu očekával opravdu něco víc, a fakt jsem myslel, že tentokrát i v souboji předčí knižní předlohu.

• 19.8.2014  21:48
    Šmoulové 2 (2013)

Tak asi se všichni shodneme, že Šmoulové jsou primárně určeni pro děti, protože všechny ty infantilní držkopády na "šmoule", tomu se zkrátka zasmějí především ti nejmenší. Ale zas musím uznat, že tvůrci se snažili zakomponovat i něco pro dospělé - třeba ta část s Audrey Hepburn mě fakt pobavila. A v rámci možností se Šmoulové dají přežít, obzvlášť pokud k nim máte od dětství vřelý vztah! :D

• 17.8.2014  20:00

Stěžejní motiv Ptačího úletu, jak už český překlad sám napovídá, vykráda klasiku od Aardmanů Slepičí úlet. Akorát, že Slepičí úlet, ač o dost starší, strčí animací tenhle film hravě do kapsy a svými vtipy rovněž. Taky mi trochu vadila ta očividná agitka na to, nežerte krocany, jsou to taky živé bytosti. Slepičí úlet v sobě něco takového samozřejmě taky skrýval, ale bylo to daleko jemnější. Toť vše, co se rozdílů týče. Jinak je Ptačí úlet poměrně svižný oddechový animák na jedno zhlédnutí.

• 11.8.2014  20:30
    Letadla (2013)

Auta jak přes kopírák, akorát s křídlama a ve vzduchu. Animace je krásná, roztomilá, ale nic nového, objevného a originální nelze očekávat.

• 10.8.2014  14:40

Šílenost, podobně jako první díl. Akorát, že u jedničky to bylo něco originálního a neokoukaného a tak infantilně stupidního, že dvojka už nic navíc nenabídne. Ačkoliv zkratka FLDSMDFR mě rozbije pokaždý! :D

• 31.7.2014  21:58
    Divergence (2014)

Teda, už hodně dlouho mě žádnej film takhle nenaštval. Ne, že bych byl nějakým skalním fandou týhle trilogie, ale opravdu nemám rád, když se film tak rapidně odlišuje od knížky. A nemyslím nijaké kosmetické úpravy nebo že se něco vypustí, ale to, že se děj upraví tak moc, že hlavní záporačka málem umře už na konci prvního dílu, ačkoliv se v knížce na tom místě ani nenacházela. Vážně mě už dlouho nic nezvedlo tak ze židle. Divergence neni bůhvíjak promyšlená literární perla, ale v knížce to aspoň dává trochu smysl. Jinak je film jak knížka přes kopírák - roztahaný, k akci dojde až na konci, ale díky bohu je to okleštěný o pubertální "twajlajt" výlevy hlavní hrdinky a o zbytečnou romantiku, díky který knížka od dystopie sklouzávala fakt ke Stmívání . Jinak je to stejně přímočaré a díky tomu poměrně svižné, na jedno zhlédnutí neurazí.

• 24.6.2014  23:54

Anderson ve vizuální formě s jeho tak typickým rukopisem. Avšak naprosto bez duše a hlubšího poselství. Herci hrají oč jim síly stačí, avšak ani oni nezvládají tuhle zábavnou grotesku pozvednout do něčeho krapet smysluplnějšího. Obávám se, že Fantastic Mr. Fox nastavil laťku tak vysoko, že Anderson se v tomhle ohledu už nepřekoná, ale spíš začne sám sebe vykrádat.

• 17.6.2014  23:25

Bitva u Thermopyl se mi ani trochu nelíbila a nedokoukal jsem jí - a to hlavně kvůli tomu vizuálu, kterej mi prostě přišel moc. Vzestup říše jsem dokoukal, a pravděpodobně jen z několika málo důvodů. Prvním byla psychopatická Eva Green. Ta ženská má prostě šťávu a role šílený coury jí neskutečně sedí. Druhým důvodem je další ženská, která se však paradoxně na plátně objevuje minimálně - Lena Headey. A u ní je to podobný jako u Evy Green, i když Lena je psychopatická trochu jinak. Třetím důvodem je poměrně svižný děj, ačkoliv je to dost silná vymejvačka všech smyslů. Čtvrtým důvodem je sex v kajutě Evy Green, protože jsem se konečně dozvěděl, jak si to rozdávali v Antice! :D

• 16.5.2014  22:35

Film totálně okleštěny o to, co dělá z Domova na konci světa takový literární unikát, což mě neskutečně udivuje, když si scénář psal sám autor předlohy. A napsal ho tedy pěkně necitelně na to, s jakým umem napsal knihu. Asi je marné jakkoliv film více hodnotit - děj lehce plyne, ale je hrozně povrchní. Ono taky nacpat tolik myšlenek a pamětihodných okamžiků z knihy do 94 minut je lehce filmařská sebevražda. Nicméně tenhle film ničím neurazí, je podán velmi decentně, ale mrzí mě, že se z toho udělal takový prvoplánový gay film - předloha totiž taková vůbec není, je mnohem hlubší. Pro příště by možná Cunningham měl zůstat u psaní knih a od scénářů (obzvláště ke svým dílům) upustit.

• 26.2.2014  09:06

Mám pocit, že tentokrát útočí tahle nádherně animovaná Disneyovka především na dětské publikum, protože já jsem postrádal nějaký inteligentnější a lépe vygradovaný příběh - něco, kde se humor nezakládá na pádech a jiných až příliš infantilních eskapádách. Nicméně, písničky fakt hezký, ty mi tam nikterak nevadily, ačkoliv jich bylo poněkud více, než v Na vlásku. Celkově jsem byl však zklamán. Pohádka je to roztahaná, uzívaná a moc negraduje.