Mikeel

Michael Švarc

okres Praha

• 5.2.2015  14:19
    John Wick (2014)

Už hodně dlouho jsem nenarazil na tak unylý akční film, ve kterém by byla tak znatelná absence jakéhokoliv inovátorského nápadu. John Wick je schématický, po scénáristické stránce plochej jak letiště, a Keanu Reeves se celou dobu tváří úplně stejně. Zápletka je navíc fakt úplně nesmyslná - už na začátku je jasné, jak to celé skončí, až tak moc je tenhle film prostý, a na 101 minutách pokulhává ve všech směrech, ve kterých to lze. Dovolím si citovat Edgara Allana Poea: "Nevermore..."

• 14.1.2015  10:30

Takhle minimalistická vizuální stránka je u sci-fi poměrně nevídaná. O to víc je však zdůrazněn kvalitní a svižný příběh, který je navíc podpořený solidními hereckými výkony. (Úsměvná paralela s Listerem z Red Dwarf mě potěšila).

• 12.1.2015  14:40
    Annabelle (2014)

Já mám nesmírné štěstí na to, že se u duchařských hororů bojím téměř vždy. Takže mě Annabelle až tak hrozná nepřišla. Jasně, místy se tu vedou tupé dialogy, navíc je tenhle film vrcholnou přehlídkou všech duchařských klišé - blikajíci telka, míhající se stíny, sem tam nějaký démon a ďábelský smích... Prázdnou obsahovou stránku však povyšují zvukové efekty, tma a hudba - a to na mě prostě stále funguje.

• 11.1.2015  18:59

Stoletý stařík je dle mého jedna z nejpřeceňovanějších knih posledních let (nebo jsem zkrátka jen já divnej). A s filmem je to bohužel úplně stejné, jen tu nudu a rozvleklost knihy povýšil ještě o jednu úroveň. Nejenže tu absolutně nejzajímavější část knihy - tedy útěk z gulagu do Severní Koreji - zcela vypustil, ale taky všechny ostatní události z Alanova života podával zcela útržkovitě. Nemyslím si, že bych byl suchar, jen mi zkrátka nesedne děj, který těží jen z toho, jak šíleně je absurdní, ale ve výsledku nemá v podstatě ani jeden okamžik či prvek, kvůli kterému by stálo za to ho vidět. Nemám problém se suchým, ba dokonce černým humorem, to vůbec ne. Ale smutné je, že jak u filmu, tak u knihy, jsem se zasmál jen velmi zřídka, většinou jsem si spíš odfknul nad absurditou situace - a to mi u humoristického románu/komedie opravdu nestačí.

• 11.12.2014  11:02

Už po zhlédnutí předchozího dílu jsem si pokládal otázku, co v závěru asi bude, když v knížce zbývaly do konce zhruba tři kapitoly a Bitva pěti armád tam byla popsaná dost ledabyle na nějakých pěti, šesti stranách. A moje obavy se potvrdily, protože závěrečný Hobit není nic víc než plytká břečka, dokonce ani ta minimální akce, která tam byla, nebyla vůbec dobrá. Je to roztahané, vůbec to negraduje - to, co fungovalo v bitvách u Pána prstenů je tady úplně mimo. Jakékoliv pokusy o komické vsuvky, které by Hobita trochu odlehčily vyjdou zcela naprázdno, ba až trapně. A bohužel tentokrát nezabral ani dechberoucí vizuál, naopak už ve mě vyvolával spíš lehkou nechuť a pocit, že to vypadá sakra nereálně. Bitva pěti armád je masivní zklamání, které se ovšem dalo očekávat. Hobit měl mít pouze původně plánované dva filmy, nikoliv tři. Akorát mu to ublížilo. (A snaha propojit film s Pánem prstenů mi přišla absolutně šroubovaná.)

• 1.12.2014  14:29

Pro mě osobně tedy nejzábavnější komiksová adaptace, rozhodně však netvrdím, že s nejlepším dějem a nejepičtější. A právě to je největší plus téhle marvelovky - nesnaží se přesvědčit, že má kulervoucí dramatický spád a nebere se tolik vážně. Strážci galaxie komiks konečně odlehčili od občasného přehnaného patosu a vdechli do něj trochu nadsázky. I přesto vtipy nevyznívají trapně a nejsou nemístné, právě naopak, sedly jako prdel na hrnec a dodaly filmu na jedinečnosti, kterou ještě umocnily asi nejkomičtější postavy marvelovského univerza - kdo by si nemohl zamilovat po zuby ozbrojeného mývala nebo strom, který by svým slovníkem mohl konkurovat Hodorovi ze Hry o trůny, že? :Di

• 21.11.2014  00:50

Hodnocení si musím nechat projít hlavou, protože přiznávám, že jsem ze Síly vzdoru hodně rozpačitý. Naivně jsem si myslel, že první část skončí o trochu později, že trochu víc vygraduje a pak najednou skončí v tom nejzajímavějším. Jelikož jsem trilogii četl, zklamání je o to větší, že film byl utnut teprve uprostřed gradace, než měl vůbec sebemenší šanci někam se posunout. Za ty dvě hodiny totiž nedojde k absolutně žádné akci, pokud se nepočítá zhruba dvacetiminutová přestřelka a bombardování s finálním epickým výrokem o tom, že kdekdo bude hořet. Jinak je tu hodně mluvení, hodně pláče, hodně křiku a krásně to stagnuje a stagnuje... Nebudu lhát, knížka byla trochu patetická, ale byla fakt zábavná. Film byl taky zábavný, taky dost patetický, ale rozdělení na dvě části mu hodně ublížilo. Toho materiálu tu nebylo tolik, jako třeba u finále Pottera. Sílu vzdoru měli osekat o scény, bez kterých by se film obešel a natáhnout ho na tři hodiny a do nich nacpat úplně všechno a ukončit to.

• 4.11.2014  21:20
    Stejná srdce (TV film) (2014)

The Normal Heart jde vnímat dvojím způsobem. Buď jako teplé drama nebo jako sondu do té doby. Ze začátku jsem se pokoušel to vnímat jako film, a byla to vážně celkem nuda. Jak ale příběh graduje, stává se z toho opravdu hodnotná exkurze do minulosti - takový nenásilný edutainment. K závěru se tyto dvě linky - dějová a dokumentární, protnou a finále může nechat chladným jenom totální balvan.

• 2.11.2014  11:55

Pokračování Jump Street je jednička přes kopírák, stejně schématická, ale bohužel ani z daleka tak zábavná. Tentokrát jsem se cítil vážně trapně a zasmál jsem se asi jednou. Chyběl tomu větší švih.

• 24.10.2014  23:54

Vizuálně podmanivá, příběhově však dost plochá pohádka. Těch hluchých míst je tu bohužel tolik, že naprosto přebijí typicky disneovský pohádkový look a vyjde z toho vcelku uzívaná břečka. A i když všechno dobře skončí a příběhu nechybí nosné poselství, jediné, co mi zůstane v hlavě i nadále, je perfektní titulková píseň Once Upon A Dream od Lany.

• 18.10.2014  17:52
    Volný pád (2013)

Takové standardní teplé drama s decentní atmosférou a gradací. Nic, co bychom už dávno neviděli - ani konec nebyl nikterak překvapivý, možná spíš naopak. Je to celé takové uhlazené a celkem sympatické, ale v rámci žánru byly už natočeny lepší filmy, a nemám na mysli zrovna zprofanovanou Zkrocenou horu.

• 22.9.2014  23:31

Geniální! Osobitá animace v kombinaci se skvělou akcí a vtipnými, ujetými gagy. Animovaná guilty pleasure roku.

• 17.9.2014  21:31

Nymfomanka je zatím nejsnesitelnější Trierův film - tedy minimálně z těch, co jsem viděl. Ačkoliv je to na můj vkus pořád dost artové, nelze upřít grácii, s jakou je tohle téma natočené. A myslím, že ten naturalismus k tomu prostě patří, jinak by to působilo moc prázdně a ploše. Nicméně, první část se mi líbila víc, byla svižnější a byla tak hezky "suchohumorná". Dvojka je už chladnější, komornější a víc dramatická... a taky rozvleklá. Neskutečně se však skláním před všemi herci, obnaženými, i oblečenými :D

• 11.9.2014  00:08

Vizuálně stále podmanivé, avšak vymazlenější než jednička - přeci jen je znát ten devítiletý odstup. Dostalo se mi suchého a pořádně krvavého humoru, dostalo se mi i excelentní Evy Green - mám však trochu obavy, že svojí nálepky prvotřídní štětky a mrchy se teď bude zbavovat horko těžko, a i když jí tenhle typ neuvěřitelně sedí, doufám, že v budoucnu ukáže i nějakou jinou svojí stránku. Těch psychopatek má už za sebou poměrně dost. Obsahově bylo druhé Sin City daleko zajímavější než první. Asi to bylo i tím, že právě povídka s ženskou, pro kterou by kdekdo vraždil, byla de facto ústředním příběhem filmu a mohlo se to rozehrát daleko víc. Naopak poslední povídka mi přišla absolutně zbytečná a nejmíň poutavá. (Poznámka "pod čarou" - Dvojka Sin City je tak trochu "Když komiks potká čtvrtou sérii Game of Thrones". Dloubání očí a rozprsknuté hlavy jsou asi horkou novinkou letoška :D )

• 6.9.2014  23:45

Všichni říkali, film je ještě lepší než kniha a v kině všichni brečeli. No, musím se přiznat, že mě se kniha teda líbila o něco víc. Přišla mi taková víc cynická, místy až sarkastická - i když to pořád byla romantika. Film mi oproti tomu přišel naopak docela přeslazený a slzy se nedostavily, což je co říct, protože jsem poslední dobou strašně měkkej. Škoda, že Američani mají pořád nezvladatelnou tendenci dělat hloupou romantiku, místo nějaké netuctové - tleskání u líbací scény je fakt vrchol nevkusu! Stopáž byla na můj vkus taky celkem dlouhá, ale zase je fakt, že z knihy očesali, co se dalo a zůstalo jen to nezbytné, navíc hlavní, a sympatičtí, protagonisté to solidně táhli. Ale ze všech těch ohlasů jsem od filmu očekával opravdu něco víc, a fakt jsem myslel, že tentokrát i v souboji předčí knižní předlohu.

• 1.9.2014  18:09

Dokonalá symfonie obrazu, hudby a slov. Film je stejně krásný, čistý a dojemný jako kniha. Tentokrát ani nebylo na škodu, že pár věcí se lišilo a něco se vypustilo. Tvůrci to hladce zvládli a vytvořili jedinečnou emocionální ždímačku.

• 23.8.2014  20:09
    Noe (2014)

Po zhlédnutí filmu jsem byl hodně v šoku, když jsem zjistil, že "tohle" režíroval Aronofsky. Kam se poděl jeho smysl a cit pro psychologické zápletky? Pro tíživou a temnou atmosféru? Pro jeho tak typické neprvoplánové a psychedelické postupy? Noe totiž nemá nic z toho, naopak má nulovou atmosféru, nezajímavé postavy - to, že z Noema udělal absolutního fanatika ani nekomentuji - a celé to působí spíš groteskně, protože na jednu stranu chce být tenhle film historickým blockbusterem jako třeba Trója, na druhou stranu to působí jako totální béčkový fantasy s dost počítačovym vizuálem. Darren si chtěl pravděpodobně na stará kolena natočit nějaký epický velkofilm, a proto místo decentní atmošky, připravil divákům naprostý mozkový výplach. Nejsem žádný ortodoxní věřící, ale myslím si, že biblická témata by se měla zpracovávat s trochu větším citem (kterým ale sakra Aronofsky normálně oplývá).

• 19.8.2014  21:48
    Šmoulové 2 (2013)

Tak asi se všichni shodneme, že Šmoulové jsou primárně určeni pro děti, protože všechny ty infantilní držkopády na "šmoule", tomu se zkrátka zasmějí především ti nejmenší. Ale zas musím uznat, že tvůrci se snažili zakomponovat i něco pro dospělé - třeba ta část s Audrey Hepburn mě fakt pobavila. A v rámci možností se Šmoulové dají přežít, obzvlášť pokud k nim máte od dětství vřelý vztah! :D

• 17.8.2014  20:00

Stěžejní motiv Ptačího úletu, jak už český překlad sám napovídá, vykráda klasiku od Aardmanů Slepičí úlet. Akorát, že Slepičí úlet, ač o dost starší, strčí animací tenhle film hravě do kapsy a svými vtipy rovněž. Taky mi trochu vadila ta očividná agitka na to, nežerte krocany, jsou to taky živé bytosti. Slepičí úlet v sobě něco takového samozřejmě taky skrýval, ale bylo to daleko jemnější. Toť vše, co se rozdílů týče. Jinak je Ptačí úlet poměrně svižný oddechový animák na jedno zhlédnutí.

• 12.8.2014  00:05
    Hodiny (2002)

Jen velmi těžce se rozhoduji, zda byl víc zdrcující film nebo kniha. Zatímco kniha totiž jede na popisech a "epických" výrocích, film jede především na dekadentním vizuálu a taky na hudbě - ta byla fakt neuvěřitelná, decentní a přesto skvěle dokreslovala scény. Jak kniha, tak film rozhodně nejsou ničím jednoduchým a myslím, že tentokrát je duel zcela vyrovnaný... I když film je možná díky skvělým hereckým výkonům přeci jen o trochu stravitelnější, než Cunninghamovo existenciální psaní.

• 11.8.2014  20:30
    Letadla (2013)

Auta jak přes kopírák, akorát s křídlama a ve vzduchu. Animace je krásná, roztomilá, ale nic nového, objevného a originální nelze očekávat.

• 10.8.2014  14:40

Šílenost, podobně jako první díl. Akorát, že u jedničky to bylo něco originálního a neokoukaného a tak infantilně stupidního, že dvojka už nic navíc nenabídne. Ačkoliv zkratka FLDSMDFR mě rozbije pokaždý! :D

• 31.7.2014  21:58
    Divergence (2014)

Teda, už hodně dlouho mě žádnej film takhle nenaštval. Ne, že bych byl nějakým skalním fandou týhle trilogie, ale opravdu nemám rád, když se film tak rapidně odlišuje od knížky. A nemyslím nijaké kosmetické úpravy nebo že se něco vypustí, ale to, že se děj upraví tak moc, že hlavní záporačka málem umře už na konci prvního dílu, ačkoliv se v knížce na tom místě ani nenacházela. Vážně mě už dlouho nic nezvedlo tak ze židle. Divergence neni bůhvíjak promyšlená literární perla, ale v knížce to aspoň dává trochu smysl. Jinak je film jak knížka přes kopírák - roztahaný, k akci dojde až na konci, ale díky bohu je to okleštěný o pubertální "twajlajt" výlevy hlavní hrdinky a o zbytečnou romantiku, díky který knížka od dystopie sklouzávala fakt ke Stmívání . Jinak je to stejně přímočaré a díky tomu poměrně svižné, na jedno zhlédnutí neurazí.

• 20.7.2014  10:11

Začínalo to jako opravdový horror, postupně z toho vylezlo spíš mysteriózní drama, ale... American Horror Story má skvěle zvládnutou atmosféru, a i když se prakticky žádných lekaček nedočkáme, napětí a kvalitní děj to dostatečně vynahrazují. I když je základní kámen první série už stokrát omletá písnička - strašidelný dům - přeci jen se z toho podařilo vyždímat něco navíc, něco neokoukaného. Myslím si však, že by to zdaleka nefungovalo tak dobře, nebýt brilantních hereckých výkonů. Jessica Lange je fakt prvotřídní ježibaba, to se jí musí nechat! :D Ale k pěti hvězdičkám mi chybí nějaká finální katarze, té se mi bohužel nedostalo. 2. série Asylum je mnohonásobně lepší než první řada. Má lepší atmosféru a taky mnohem lepší příběh. Navíc ty herecké výkony... Jedna báseň, Jessica Lange není jen ježibaba, ona je i sakra dobrá herečka! Jen poslední tři díly trochu ztratily dech, když už to schytaly všichni padouši, což je škoda. Nicméně, druhá série je za jasných pět hvězd. 3. série o čarodějnicích je zábavná, plná sarkasmu, ale dojde na stejný problém jako u předchozích dvou. Je to hrozně dramaturgicky nevyvážené, tedy v závěru - nějaké poslední tři díly. Ztratilo to tah, jakmile jsou všechny záhady rozpletené a všechny rádoby záporné postavy vymřou, de facto už se jen čeká, jak to celé vlastně skončí. Možná by nebylo na škodu jednu sezónu zkrouhnout právě o nějaké dva finální díly, protože je škoda, že celou dobu to někam graduje, pak přijde exploze, po které by měla přijít finální tečka jenže ta tečka se vleče další dva díly a zbytečně se to natahuje. Alespoň, že tenhle seriál táhnou brilantní herci, Coven tedy především herečky, protože bez těch aktérů by to ani zdaleka nebyla taková zábava. Doufám, že v příštím životě bude Jessica Lange moje babička :D 4. série se mi po Asylum líbila úplně nejvíc. Pravda, s horrorem to nemělo společného už vůbec nic a byla to i trochu telenovela. Dle ohlasů očividně Freak Show nebyla tak divácky úspěšná, ale já osobně musím vyzdvihnout, že jako první série AHS udržela napětí až do konce a ta pravá tečka nastala až ve finálním díle. Herecké výkony už bez komentáře, ti herci jsou prostě skvělí. Jen to možná tvůrci už lehce přehánějí s těmi SAW momenty - krev, vnitřnosti apod. Nicméně já po Freak Show zvedám hodnocení na pět hvězd a už teď se těším na další řadu.

• 24.6.2014  23:54

Anderson ve vizuální formě s jeho tak typickým rukopisem. Avšak naprosto bez duše a hlubšího poselství. Herci hrají oč jim síly stačí, avšak ani oni nezvládají tuhle zábavnou grotesku pozvednout do něčeho krapet smysluplnějšího. Obávám se, že Fantastic Mr. Fox nastavil laťku tak vysoko, že Anderson se v tomhle ohledu už nepřekoná, ale spíš začne sám sebe vykrádat.

• 17.6.2014  23:25

Bitva u Thermopyl se mi ani trochu nelíbila a nedokoukal jsem jí - a to hlavně kvůli tomu vizuálu, kterej mi prostě přišel moc. Vzestup říše jsem dokoukal, a pravděpodobně jen z několika málo důvodů. Prvním byla psychopatická Eva Green. Ta ženská má prostě šťávu a role šílený coury jí neskutečně sedí. Druhým důvodem je další ženská, která se však paradoxně na plátně objevuje minimálně - Lena Headey. A u ní je to podobný jako u Evy Green, i když Lena je psychopatická trochu jinak. Třetím důvodem je poměrně svižný děj, ačkoliv je to dost silná vymejvačka všech smyslů. Čtvrtým důvodem je sex v kajutě Evy Green, protože jsem se konečně dozvěděl, jak si to rozdávali v Antice! :D

• 14.6.2014  22:46

Nejslabší Hřebejk, jakýho jsem viděl. Všechno je od začátku do konce špatně - scénář: Buzno, jsi buzna, vole buzno, jsi homosexuál, ty krávo, ty mrcho, mrcho, mrcho, buzno, krávo, krávo, buzno, buzno... Tady je asi něco špatně. Je to taková delší epizodka sitcomu, která ovšem padá na tomhle stupidním scénáři, kterej občas silně smrdí papírem a ještě ho totálně mrví protagonisté. Světlou výjimkou je Stryková, která mi byla velmi sympatická, tedy hlavně její hraní a to, že i takovouhle koninu hrála s citem. Nevěsta totálně na pěst. Tý měl někdo dát ránu, říct jí "krávo, krávo, buzno" a poslat pryč z placu. A dokonce i Sokol mě neskutečně vytáčel. Vůbec nepřizpůsobil svoje herectví filmovýmu plátnu a přehrával jedna báseň. Ale je fakt, že jsem na ten film šel už s jistotou, že to bude hovadina. A to opravdu byla. I tak se občas ve scénáři našlo pár vtipných okamžiků, kdy jsem se upřímně zasmál. Překvapitě to nebyla místa plná buzen a krav :D

• 28.5.2014  16:19

Totální fraška. Knížka je tak hezky přirozená, neuvěřitelně civilní a v podstatě jaksi krásně obyčejná. Oproti tomu film je totálně přeexponovaný a dovedený do neuvěřitelně nechutný artový splácaniny, kdy se několik minut díváme na jeden statický záběr, na kterém se za celou dobu nic nestane. Kniha využívá svých vlastních výrazových prostředků - popisuje veškeré Tóruovy prožitky do hloubky, a rozjíždí se v ní solidní dialogy. Film ty dialogy totálně zabije, popisnost se přesune pouze do povrchních náznaků jakýchsi emocí - scéna s vlnama a slintajícím protagonistou byla už teda hodně přehnaná, a ještě ta hudba k tomu. Až to skoro připomínalo reportáž z Novy. Škoda, že si kvalitní kniha nevysloužila i kvalitní filmovou adaptaci.

• 26.5.2014  08:22

Stejně jako má Doba ledová veverku, Já padouch má mimoně a v obou případech to táhnou především tyhle postavičky - jsou už sami o sobě zkrátka vtipné, většina gagů vzejde právě od nich, takže jsem moc rád, že někoho napadlo udělat jim samostatný film. Ale je fakt, že zatímco Doba ledová měla trochu klesavou tendenci, dvojka Já padouch je pořád skvělá, i když nemá tolik kompaktní příběh jako jednička. Tady se sází víc na směšnost jednotlivých situací, než na ucelenou dějovou linku, ale i přes epizodní zpracování je to pořád kvalitní animák a o několik úrovní výš ho povznáší ještě skvělej českej dabing. Obzvlášť pak Lábus, jehož hlas je prostě cool.

• 18.5.2014  14:21

Knížka byla sice krajně nechutná, ale zato o třídu výš než film - byla totiž zábavná a čtivá. Film je oproti tomu docela rozvleklý a ty epizodky ze života Helen nejsou tak efektní a propojené s hlavním příběhem jako v knížce. Ale přesto všechno to bylo celkem hezky natočené, ale obsah... těžká nuda.