Mikeel

Mikeel

Michael Švarc

okres Praha

• 16.5.2014  22:35

Film totálně okleštěny o to, co dělá z Domova na konci světa takový literární unikát, což mě neskutečně udivuje, když si scénář psal sám autor předlohy. A napsal ho tedy pěkně necitelně na to, s jakým umem napsal knihu. Asi je marné jakkoliv film více hodnotit - děj lehce plyne, ale je hrozně povrchní. Ono taky nacpat tolik myšlenek a pamětihodných okamžiků z knihy do 94 minut je lehce filmařská sebevražda. Nicméně tenhle film ničím neurazí, je podán velmi decentně, ale mrzí mě, že se z toho udělal takový prvoplánový gay film - předloha totiž taková vůbec není, je mnohem hlubší. Pro příště by možná Cunningham měl zůstat u psaní knih a od scénářů (obzvláště ke svým dílům) upustit.

• 6.4.2014  13:29

Utrpení! American hustle mohu s přehledem zařadit k nejnudnějším filmům, které jsem kdy měl tu smůlu vidět. Hvězdné obsazení jede na plné obrátky, ale ani jemu se nedaří utáhnout tuhle rozkecanou a negradující nudu. Spád je nulový, celou dobu se nestane žádný zásadní zvrat, u kterého by se zvýšila moje pozornost. Po zhruba hodině a půl jsem se naštval už natolik, že jsem znechuceně film vypnul - většinou jsem zvědavej na konec, a to i v případě, že se jedná o těžce podprůměrný film. V tomhle případě jde ale moje nízké hodnocení na vrub scénáristům, protože to pěkně doje*ali.

• 26.2.2014  09:06

Mám pocit, že tentokrát útočí tahle nádherně animovaná Disneyovka především na dětské publikum, protože já jsem postrádal nějaký inteligentnější a lépe vygradovaný příběh - něco, kde se humor nezakládá na pádech a jiných až příliš infantilních eskapádách. Nicméně, písničky fakt hezký, ty mi tam nikterak nevadily, ačkoliv jich bylo poněkud více, než v Na vlásku. Celkově jsem byl však zklamán. Pohádka je to roztahaná, uzívaná a moc negraduje.

• 16.2.2014  12:06
    Gravitace (2013)

Kdo přežije: Space edition. Nelze nesouhlasit s tím, že Gravitace postrádá nějaký hlubší děj, ale tenhle film o kvalitním příběhu opravdu není. Tentokrát jde čistě o přenesení pocitů a atmosféry z obrazovky k divákům. A tento prvek funguje opravdu bezchybně. Pocit prázdnoty a nekonečna totiž paradoxně způsobuje naprosto klaustrofobickou úzkost, kterou jsem z neustálého se převracení po vesmíru pocítil i já a co se týče vjemů, tak je Gravitace opravdu neuvěřitelně silná a autentická.

• 12.2.2014  08:41
    Enderova hra (2013)

Knihy mají tu nespornou výhodu, že hlavní protagonisté se klidně můžou celou dobu šťourat v nose, ale když jsou napsány dobře a poutavě, je to zábava. Oproti tomu jsou filmy o tento prvek značně ochuzeny a musí si vystačit se svými vlastními prostředky. Proto není divu, že to, co možná funguje v psané formě, ve filmu nefunguje ani trochu. Za ty necelé dvě hodiny se totiž nic kloudného nestane a civět na arogantního pubescentního anarchistu, kterej má neskonalou touhu poroučet, není úplně má ideální představa o dějovém spádu. Více než na boj s mimozemšťany je totiž ve filmu zacíleno právě na rozpolcenost hlavního protagonisty, jeho přerod a vývoj, díky čemu to nemá daleko k pubertálnímu Stmívání - ale i to mělo větší spád, než tohle. Enderova hra negraduje a závěrečná pointa se naprosto utopí, protože není nijak vypíchnutá a splývá se zbytkem filmu.

• 10.2.2014  09:12

Velmi povedený a napínavý thriller. Na můj vkus má tedy trochu pomalý spád a některé scény jsou vyloženě hluché a roztahané - tento pocit jsem měl především v první půlce. V druhé už to začne nabírat na obrátkách a intenzitě, k mému malému zklamání to však vede k příliš klišoidnímu finále, kdy masově stříká krev a lítá oheň.

• 26.1.2014  23:06
    Sherlock (TV seriál) (2010)

Už jsem říkal, že miluju britské seriály? Skvělé napětí, sem tam nějaká ironie a britský humor, perfektní gradace a famózní herci - tak asi takhle nějak si představuju ideální odpoledne. Sherlock nenechá ani na minutu vydechnout, servíruje zvraty jeden za druhým. Jsem zvědav, jestli si tuhle laťku udrží i v následujících dílech, protože první série ji nasadila velmi vysoko. Sherlock zkrátka kloubí vše, co by správná kriminálka měla mít - kvalitní zápletku a strhující akci.

• 12.1.2014  10:45
    Rivalové (2013)

Vážení, tohle je hodně velký krok vedle - zdejší hodnocení absolutně nechápu a s ním spojené vynášení filmu do nebes už vůbec ne! Nepřijde mi, že tohle "veledílo" bylo něčím jiné a že by se mě něčím dotklo. Formule bytostně nesnáším, a když mi byl tento film doporučován, říkal jsem to. Vrátila se mi odpověď, že to vůbec není o formulích. Aha, tak to tam asi závodili s angličákama na chodníku. První hodina je nechutně rozvleklá, ale je mi jasné, že u takového typu filmu budou všichni tvrdit, že to je kvůli rozehrání psychologie postav. Ani náhodou. Znám spoustu filmů, kde je psychologie postav zvládnutá daleko lépe, záživněji a také rychleji. Druhá půlka nicméně už aspoň odsejpá. I tak je však zdejší masový entusiasmus neadekvátní, protože film s 92 procenty si představuju teda úplně jinak! Ještě bych rád dodal, že jestli tohle dostane Oskara, tak dojedu do USA a velectěné akademii nakopu pr*el a donutim je dát dodatečně ocenění Nolanovi za Batmana!

• 3.1.2014  11:07
    Mafiánovi (2013)

Černá komedie, kde se prakticky za celou dobu nic pořádnýho nestane. Celou dobu pozorujem jen americkou rodinu ve francouzském prostředí, akce přijde až v posledních 10 minutách a pak film skončí. Nuda to neni, naopak, bavil jsem se dobře, ale když se na to podívám mírně kritickým okem, tak tomu zkrátka chybí spád. Jako seriálová epizoda ze života mafiána v programu ochrany svědků ale víc než uspokojivé.

• 29.12.2013  00:09

V životě bych nečekal, že mě něco z Tolkienova pera bude tolik bavit. Hobita jsem si po prvním díle přečetl a utvrdil se v tom, že Středozem nikdy nebude mojí srdcovou záležitostí z fantasy světů. Ale Desolation of Smaug (tohle bych taky nečekal, že někdy řeknu) je asi nejlepším filmem letošního roku. Je to vyrovnané ze všech možných úhlů. Temnější vizuál Pána prstenů přechází v pohádkové akční scény a především se do dvojky Hobita promítne i styl, kterým je psaná knížka - dialog mezi Bilbem a Šmakem nebo scéna se sudy, zkrátka Tolkienova nepopiratelná hravost se slovy, lehká ironie a hlavně nadhled. Scéna se sudy byla mimochodem asi jednou z nejlepších, nejvtipnějších a nejakčnějších scén ve filmu. Jediné, co mě na filmu možná trochu vadilo byla ta nahodilá romantická linka s elfkou a trpajzlíkem. Díky bohu, že nedošlo na hollywoodské ocucávání. Narozdíl od prvního dílu to mělo i pořádně vygradovaný konec s krásnou tečkou, ačkoliv jsem osobně očekával, že stmívačka přijde už po poslední větě draka. Na poslední díl jsem teď opravdu zvědav, když podle knížky zbývají do konce asi tři kapitoly. Snad z toho nebude zbytečně rozblemcaná kaše jako Neočekávaná cesta, protože po tak "masakrálním" zlepšení u dvojky, by to bylo lehké zklamání. :)

• 22.12.2013  16:21

Napoprvé mě to naprosto minulo, po několika roční pauze mě to naopak velmi zasáhlo - podobně jako třeba Malý princ, kterého taky vnímám při každém čtení malinko jinak. Na Brokeback Mountain je skvělá dramatická komorní atmosféra (na kterou začínám být už lehce úchyl) a drobná symbolika nebo spíš celkově takový nenásilný minimalismus. Nesnaží se to hrát bůhví jak na city a donutit vás k tomu, abyste ještě celý týden na film mysleli. Celý příběh a skvělé herecké výkony podtrhuje melancholická country hudba a také neméně podmanivé prostředí Wyomingu. Pro Jakea mám navíc slabost už hodně dlouho dobu, přinejmenším od Donnieho. A Heatha je fakt nesmírná škoda... Nicméně myslím, že mám o dalším filmu ve svém Top žebříčku jasno!

• 21.12.2013  21:47
    Lana Del Rey - Tropico (hudební videoklip) (2013)

Lanu Del Rey mám fakt rád, resp. její hudbu. Jenže Tropico, pokud o něm budu uvažovat jako o filmu, je jen artová splácanina obrazů, které jsou na sebe napojené rychlými střihy. Vizuálně fantastické, ale žádný příběh tu nenacházím. Lana se pokusila vytvořit něco výjimečného, co jí ještě víc odliší od mainstreamové tvorby a to se jí bezesporu povedlo. Všelijací artoví milovníci a geekové určitě Tropico ihned povýší na kultovní dílo. Ale jak říkám, jako krátkometrážák to nefunguje, jako dlouhý hudební videoklip je to super. Ale na druhou stranu má Lana i lepší klipy a mě se daleko víc líbí v roli "dámy" jako v Young and Beautiful, než v roli přehnané a laciné gangsterky či štětky.

• 7.12.2013  22:58

Přímočařejší a v daleko větší míře vulgárnější a perverznější, než U Konce světa. Ačkoliv mám britskej humor radši než americkej, tak v tomhle případě mi z letošní dvojice apokalyptických bijáků, sedl víc tenhle. Asi by to nebylo tak ukrutně vtipný, kdyby herci nehráli sami sebe. Podobně jako sprostej a oplzlej Princ a pruďas, i tohle je taková guilty pleasure, kdy musíte nechat slušnost čekat za dveřma a zkrátka se bavit. A já se fakt skvěle bavil!

• 21.11.2013  09:21

Toto je mé hodnocení číslo 1000! Pečlivě jsem si vypočítal, aby to padlo právě na Hunger games. Nicméně, jedničce HG jsem napálil plný počet a byl to impuls k tomu, abych si přečetl knížky. A právě druhá se mi líbila z těch tří nejvíc. To byl asi hlavní důvod, proč jsem se na Vražednou pomstu těšil zhruba rok, tedy od té doby, co jsem přečetl knížku. Ale jak v knížce, tak ve filmu je paradoxně daleko zajímavější celá část před arénou, kde mám pár svých momentů, které jsem zkrátka neskutečně toužil vidět na plátně. A taky se u těhle momentů dostavily i "pětihvězdičkové" pocity, kdy jsem se chvěl úplně stejně, jako když jsem je četl v knížce. Byla to například Katnissina proměna v reprodrozda. Nicméně film jako celek bohužel na pět hvězd neni. Očekávání sice splnil, ale nepředčil. Díky svému epičtějšímu námětu a neskutečnému vzrůstu popularity od posledního dílu, se dvojka stala asi až příliš holywoodskou. Na jedničce byla krásná právě ta ponurá, komorní atmosféra, díky které mi celý film bušilo srdce. Dvojka si takových okamžiků přichystá také pár, ale většinu znáte z traileru, takže nic extra překvapivého. Ale pokud se tvůrci dalšího filmu, Síly vzdoru, budou i nadále držet předlohy, očekávám, že trojka bude skvělou kombinací Arény smrti a Vražedné pomsty. Jistý předpoklad k návratu ke komorní a skličující atmosféře tu tedy je.

• 12.11.2013  21:05

Skvělý, strhující, napínavý! Perfektně se to rozjíždí, perfektně to graduje až to gradovat přestane v cca posledních patnácti minutách, kdy finále bohužel trochu zabijí předešlé napětí a autentičnost. Pak už to je jen klišé jako v každém druhém americkém filmu. A úplná finální tečka už zas lehce připomíná SAW :D Škoda, kdyby se to ve finále odvíjelo trochu jinak, nějakým méně neoriginálním směrem, byla by to fakt pecka!

• 12.11.2013  00:20

Větší pí*ovinu jsem už hodně dlouho neviděl. Nezáživné, nevtipné, laciné... Zkrátka nejsem cílová skupina tohoto filmu. Pokud vůbec nějakou cílovku tenhle film má...

• 29.10.2013  00:12

Trochu Underworld v teen pojetí, nasáklý pořádnou dávkou romantiky ze Stmívání. Naštěstí tady ale upíří na slunci nezáří a vlkodlaci nechodí svlečený do půli těla! :D Těch zvratů bylo na jeden díl až moc, ke konci to trochu připomínalo jižanskou telenovelu - "Jsem tvůj otec, José. Stejně jako tvůj Anno Mario. Oba jste moje děti, tak zapomeňme na to, že jste skoro měli sex. Bez toho by to přece nebyla pořádná Hra o trůny, když už v obsazení máme i Cersei!" :D

• 18.10.2013  19:27
    Carrie (2013)

Neznám ani originál, ani předlohu. I když Carrie ničím zvláštním nepřekvapí a nejzajímavější scény jsou de facto už v traileru, i tak mě to bavilo. V kině je ten výsledný dojem vždycky trochu jiný a tvoří ho spousta aspektů. Celá ta atmosféra působí úplně jinak a dunivé basy, rozléhající se sálem tomu ještě přidávají. Finální krvavá jatka měla fakt koule. Nevím proč, ale vždycky když jsem v kině a je na plátně nějaká zajímavá "akční" scéna, tak se mi naprosto zblázní srdce a začne se dobejvat ven z hrudníku! A Julianne Moore je skvělá herečka a na role ujetých podivínek se hodí opravdu perfektně.

• 15.10.2013  21:16

Já nechápu, co kritikům na tomhle filmu tak moc vadilo. Po Rangovi se Verbinsky vrátil na Divoký západ a myslím, že v docela solidním snímku. Podobnost s Pirátama jsem já osobně neviděl, postava Tonta rozhodně nebyla postavená na Deppových grimasách a hláškách tak moc, jako právě v Pirátech. Ani hudba nebyla jako v Pirátech, hudba je prostě Zimmerovská, už lehce ztrácí na invenčnosti a opakuje motivy. Ale po tolika soundtracích to Zimmerovi snad ani nelze vyčítat. Sečteno, podtrženo, Lone Ranger je solidní blockbuster a blockbustery, ty jsou tu především k určitému audiovizuálnímu uspokojení a relaxaci. Takže ať si kritici klidně políbí své zadnice!

• 9.10.2013  21:39

... a tak Gerard Butler zachraňuje den! A taky USA.

• 10.9.2013  18:30
    Babovřesky (2013)

Tak jsem to konečně viděl! Fenomén letošního jara/léta, o kterym tolik všichni mluvili. Očekával jsem sračku. Očekával jsem velkou sračku. No a protože jsem očekával velkou sračku, asi jsem byl povznesen natolik, že mi to ve skutečnosti ani moc nevadilo. Opravdu, comeback Saxány bylo něco daleko, daleko horšího, než takhle stupidní letní komedie. Troškovi nebudu vyčítat, že používá laciný humor, moc dobře ví, proč to dělá. Vždyť kinosály byly zaplněné, takže Babovřesky asi něco reflektují. Joo, humor byl tak stupidní, že jsem se nad jehou trapností a stupiditou sám občas od srdce zasmál se slovy: "Bože, to je píp píp píp"... Ale nejhorší na celém filmu není ani tak pokleslá úroveň humoru, ale spíš nekonečně dlouhá stopáž a to, že se během těch 133 minut vlastně nic neděje. Děj je rozházený, hraje si na šíleně bláznivý a v konci se tahle propast rádoby zacelí. Ale nutno uznat, že ve filmu je i jedna opravdu velmi překvapující chvíle, kdy jsem tak koukal a říkal si, jestli to fakt Troška myslí vážně. A to, že Vám Troška vyrazí dech, ať už v tom dobrém, či zlém slova smyslu, můžeme považovat za docela dobrý úspěch. Sečteno, podtrženo, Babovřesky byly nehorázna kravina, ale těšil jsem se na větší kravinu, když jí tak hanebně vychvalovala půlka národa...

• 26.8.2013  11:22

Luhrmann jede podle naprosto stejné struktury jako u Moulin Rouge! První půl hodinka je vizuálně přeafektovaná, střih za střihem. Bohužel Velký Gatsby ani z části nesáhne do takové hloubky jako Moulin Rouge. Všechno se děje skoro na povrchu, proto Vás nic, co se v ději stane vůbec nezasáhne a nijak neobohatí. Měl jsem sakra velká očekávání, ale ta byla opět zpražena a rozprášena. Přeexponovaný vizuál je krásný a Lana del Rey se do filmu hodila jak hrnec na prdel. A právě části, kde hrála Lanina melancholická Young and Beautiful byly asi jediné okamžiky opravdovosti, kdy se film dostává trochu hlouběji, než jen na povrch kůže. Grády to má až v poslední třetině, ale ani ta bohužel nezachrání zbytek filmu.

• 19.8.2013  17:13
    Nevědomí (2013)

Perfektní vizuál! Ten je asi největší předností tohoto filmu, protože po stránce dějové mi scházelo hodně. Vlastně jsem to po skončení ani moc nepochopil. A tak přemýšlím, jestli to je mnou nebo je něco špatně s filmem. Je to škoda, že ten příběh nějak víc nepodchytili, protože by to jinak byla fakt velká pecka, ale takhle to ve mně zanechalo pocit prázdnoty z dvouhodinového sledování průměrného "sáj-fáj" s krásným vizuálem.

• 14.7.2013  15:58
    Glee (TV seriál) (2009)

Nechutný a nudný americký patos... A pár dobrých muzikálových čísel to nezachrání!

• 19.6.2013  00:10
    Hra o trůny (TV seriál) (2011)

Skvělý, napínavý a neskutečně návykový seriál. Za tři dny jsem shlédl první sérii a nejradši bych ani nešel spát. Nechal bych si poslat obří pizzu a celou noc jen koukal a při tom jedl. Skvělý děj, skvělá psychologie postav, skvělý filmově působící vizuál. Jen já osobně bych to moc neškatulkoval do kolonky fantasy. Od fantasy totiž očekávám například různorodost ras, jako elfy, trpaslíky, či skřety. A navrch k tomu ještě postrádám magii, která do fantasy neodmyslitelně patří. Nicméně, opominu-li tento fakt, který Hře o trůny neubírá nic, jen mě osobně větší očekávání, tak je to prvotřídní záležitost! Edit. 26.6.2013 - Dokoukána i třetí série a je to vážně skvělá záležitost... Naprosto mě to dostalo, je to chladné, nepředvídatelné... Konečně pořádná šlupka, kde neplatí, že dobro vyhrává a zlo a zrada má značný náskok! Ale stejně doufám, že Daenerys bude ta, která ve finále usedne na Železný trůn!

• 17.6.2013  16:43

Opět jeden z těch strhujících krimi thrillerů, od kterého se nemůžute odtrhnout. Už dlouho se mi nestalo, že bych se za celou dobu koukání ani jednou nepodíval na hodiny, kolik vlastně je. Naprosto mě to uchvátilo napínavým příběhem. Pořád čekáte na ten zlom, na celou pointu, na to, kam se vlastně ten film hne a co je jeho smyslem. Když ona osudná pointa přijde, tak jste překvapení. Bohužel filmy s překvapivou pointou mají jednu velkou mouchu - při dalším koukání už to nemá takové hezké kouzlo jako poprvé, protože jste ochuzeni o moment překvapení.

• 4.6.2013  00:12

Náhodou, oproti Červený karkulce, kterou bych žánrově zařadil asi nejblíž, to byla naprostá pecka s akorátní stopáží. Miluju ty sprosté kecy ala fuck, bitch a podobné, které podporují rádoby drsnou atmosféru spolu s těžkými rockerskými outfity hlavních představitelů! Mělo to vtip, mělo to krev, mělo to vše, co jsem čekal, že taková fantasmagórie bude mít!

• 20.5.2013  15:22
    Úplně normální (TV seriál) (2012)

Možná by to byl i v pohodě seriál nebýt v něm pár naprosto příšerných aspektů. Ten patos mě vadí asi nejvíc. Snažit se v průběhu neuvěřitelně filozofovat a ukázat, jak je to vše vlastně úplně normální. Oslavné a neuvěřitelně tupě sentimentální kecy a naprosto nelogické chování postav. Jde z toho cítit snaha vytřískat emocionální maximum a donutit diváky zamyslet se nad tématem. Možná, že mnoho citlivých děvčat a chlapců budou skutečně spokojeni, na mě tahle umělá dojárna však nezabírá a bohužel právě ona ruinuje celý seriál, který by mohl ve výsledku být fakt příjemný. No a pak tu máme přeafektovanou dívku v mužském těle, ačkoliv seriál nese název "normal". Takže místo, aby se k prvnímu panu normálnímu přidal i druhý pan normální, je tu zas ta nesmyslná tendence to celé zlehčit a vytvořit další z milionu homo karikatur. Proč, proč, proč? Kazí to celý seriál, který by jinak působil fakt inteligentně, kdyby se zbavil těhle otravných cliché.

• 3.5.2013  21:26
    Imaginaerum (2012)

Ojedinělý hudebně filmový projekt! Bohužel trochu umírá na svou klipovitost, ve které se občas ztratíte. Poté si uvědomíte, že film nemá ani hlavu a patu, ale to jsem v tomto případě zcela ochoten prominout, protože místo stabilní příběhové kostry je zde vsazeno na poetičnost a o tom to vlastně celé je. Imaginaerum je fantazie, ta nejniternější fantazie hluboko v nás! Nightwish vždy patřili mezi mé nejoblíbenější kapely, vlastně hned na druhé místo, a tímhle mě vůbec nezklamali. Imaginaerum je, dle mého, jejich nejpovedenější album a tímto projektem jen ztvrdili svou pozici na světové hudební scéně a také opět dokázali svou nezlomnou jedinečnost! Imaginaerum je film, který se z vás nesnaží vyždímat emoce, ty ale přesto ke konci samovolně vyjdou. Nicméně se mi zdá, že za filmem se též odehrává ještě jedna příběhová linie, ta skutečných Nightwish a jejich věčný problém s výměnami zpěvaček...

• 2.5.2013  22:41
    Mama (2013)

Myslím si, že od horroru Sinister mě už jen tak něco nerozhodí. Pokud tedy mám horror hodnotit především podle toho, jak jsem se bál, tak Mama naštěstí tak moc děsivá nebyla. Měla skvělou atmosféru, skvělé lekavé okamžiky, ale asi mě ta obludka nebude strašit tak dlouho, jako boogie man. Žánrově trochu upadá finále, které mi přišlo spíš Burtonovské, "pohádkově mystické a béčkové", než horrorové. Ne, že by to film zkazilo, to vůbec, jen je to najednou ohromný skok od atmosféry, ve které se nese předchozí část filmu.