• Válečný

Mimoni (2015)

Já, padoucha neproslavila ani tak postava právě toho "padoucha", ale spíš žlutí mimoni, kteří svojí hatmatilkou a vůbec svojí roztomilostí prostě museli mít vlastní film. Věnuje se jejich počátkům a o komické a prčovní situace není nouze. Je to mířeno hlavně na mladší publikum, ale nevěřím, že se dospělí nepobaví. Já si to užil, ocenil jsem krásný vizuál a s příjemným pocitem jsem šel spát. Mimoni jsou jeden z mála animáků, který musí pobavit každého.

Pixely (2015)

Nebudu se tady nějak moc rozplývat nad příběhem, protože jsou Pixely neskutečná kokotina. Ale proč podhodnocovat už tak slabě hodnocený film jenom proto, že tam hraje Adam Sandler. Ten, kdo nezná a nezažil osmdesátkový pařby zřejmě okamžitě hodí do odpadu. Ale ten, koho se to alespoň nějakým způsobem dotklo, by se mohl chytnout. Pro mě to je v tomto smyslu neskutečná odreagovačka plná sice bizartních, ale zábavních a originálních situací. Navíc parádním a hláškujícím způsobem přihodili do ohně jak Sandler, tak i Josh Gad a Peter Dinglage. A proto prostě musím dát tu hvězdu navíc, protože jsem se hodně bavil.

Hitlerova armáda smrti: Das Reich (2015) (TV film)

Das Reich, elitní jednotka, pozdeji tanková divize ozbrojených složek Waffen SS. Prošla si boji na východní frontě a po vylodění Spojenců i na západní frontě. Jednotky SS byly známy svým fanatismem, který byl spojený s nadstandartními bojovými výkony, ale i zvěrstvy páchanými na obyvatelstvu. Toto je příběh běžného života v této jednotce od června 1944 až po kapitulaci Německa. A právě v tomto období se na území Francie dopustili její příslušníci velkých a světově známých masakrů, kterým je věnována podstatná část dokumentu, který je poutavý, se spoustou neznámých dobových záběrů.

Muž se zlatou zbraní (1974)

Musím uznat, že zatím se jedná o nejslabší bondovku. Naprosto chaotický scénář doplněný o směšné scény. Ale asi to tak bylo myšleno. Přitom je ve filmu spoustu originálních nápadů. Od skvěle zvolené padouchovy základny v exotické destinaci, přes zlatou zbraň složenou ze zapalovače, doupě v rezavém potopeném vraku lodi až po úžasného liliputa Nick Nacka, charismatického záporáka v podání Christophera Lee a zatím nejhezčí, i když trochu blbounkou bondgirl. Škoda, tato bondovka měla na víc.

Bojovník (2015)

Slušné boxerské drama aneb jak může být život pěkná kurva. Stačí přijít o milovanou osobu a veškeré bohatství a sláva je tatam. Příběhově standartní pohled do boxerského života, který ničím nepřekvapí a vlastně už od začátku tak nějak tušíte, jakým směrem se to bude ubírat. Ale i přesto Billymu fandíte a povzbuzujete ho. Kdo ale drží tento film nad průměrem, jsou herci. Jake Gyllenhaal je bezkonkurenčně nejlepší a nemohu si pomoct, ale je čím dál lepší a lepší. Těším se na každý jeho další film. Velmi dobře zahrál i Forest Whitaker a sexy stránku obstarala Rachel McAdams. Takže ve výsledku film ničím nepřekvapí, ale pěkně se na něj kouká.

Únos Freddy Heinekena (2015)

Tak to dopadá, když se ve vánočních časech zrodí na loďce nápad unést pivaře Heinekena. Ano toho, kdo má na svědomí tu známou značku, která mimochodem není mojí oblíbenou. Jako thriller celkem překvapující počin, který v sobě skrývá napětí i dobré herecké výkony. Pro spoustu lidí film o ničem, mě ale zaujmout dokázal. 70%.

1944: Přinuceni k boji (2015)

Estonci můžou být právem hrdí na tento film z jejich nedávné, avšak kruté historie. Nejprve je naverbovala Rudá armáda po anexi Sověty a v roce 1941 se kvůli nenávisti k nim přidali k wehrmachtu. V roce 1944 ale Němci ustupují a tak nastává situace, kdy Estonci bojují proti sobě. Po technické stránce bravurně zvládnuté, počáteční a závěrečná bitva dechberoucí, skvěle zobrazené boje o zákopy a místami dost syrové, viz. sniper. Postavy jsem si oblíbil hned od první chvíle, proto jsem byl dost v šoku, když v půlce filmu většina z nich padne a vystřídají je jiní. Z tohoto důvodu může děj působit nejednotně, protože prakticky sledujeme úplně jiný film. Nicméně se ukázalo, že válečné filmy už nejsou specialitou jen velkého rozpočtu a hollywoodských triků, ale že i tací Estonci to zvládají levou zadní.

Spectre (2015)

Tak mám za sebou nejočekávanější film roku. Obrázek jsem si musel udělat sám, protože první reakce na nového Bonda byly upřímně řečeno šokující, v tom negativním slova smyslu. Všude jsem četl, že to už není ono, že je to roztahaný a že za takový prachy je to shit roku. A to, jako velkého fanouška craigovek, mě dost zamrzelo. Každopádně jsem viděl zase tak trochu jiného agenta 007. Film začíná epickým úvodem v Mexico City, navnadí akcí, na kterou si ale divám musí počkat zase až za celkem dlouhou dobu. Celkově je Spectre spíš psychologická cesta Bondovou minulostí, než akční jízda, na kterou jsme zvyklý. Co naplat, Mendes to udělal po svém, někomu to nemusí sedět, já se ale na to dívám tak, že Spectre temným způsobem uzavírá Craigovského Bonda a odkazuje nostalgicky na jeho předchozí mise. Akce sice není mnoho, ale když už se objeví, stojí zato. Jednotlivé postavy kromě Bonda, M a Q a sexappelu Madeleine bohužel nejsou tak zapálení a zklamání je určitě Christoph Waltz, který jako záporák nepředvedl nic, co by Bonda mohlo zastavit. Paradoxem je, že závěrečná půlhodina je pro většinu uživatelů naprosto zbytečná, mně ale přivodila husinu. Jedná se totiž o precizně zvládnutý darkend v rozvalinách bývalé centrály, který kandiduje na jeden z nejlepších konců za poslední dobu. A všechny tyto eskapády jsou doprovázeny naprosto bombastických hudebním doprovodem. Spectre je úplně jiná bondovka, než kterou jsme všichni čekali, ale zároveň je svým způsobem originální a svoje místo si určitě zaslouží.

9. duben (2015)

Od seveřanů jsem zvyklý na poctivou filmařinu, od které očekávám vždy to nejlepší. Navíc pokud se jedná o válečný příběh, natěšenost je o to větší. Dánové se vytasili s příběhem, který tak trochu připomíná situaci u nás před Mnichovem. Duben 1940, Němci zahajují invazi do Skandinávie a Dánsko je první na řadě. Sledujeme příběh jedné čety z 8. na 9. dubna a jejich ústupové boje až po kapitulaci. A to vše během jednoho dne. Blitzkrieg jako prase, na rozdíl od nás se ale Dánové pokusili. Naprosto dostačující stopáž, dobré herecké výkony a hlavně naprosto autentická technika včetně tanku a obrněného auta. Váhal jsem nad plným počtem, ale zatím si nechám rezervu. Dánsko znovu nezklamalo.

Poslední loď (2014) (seriál)

Máme za sebou dvě série námořního počinu s produkce Michaela Baye, který mě popravdě velmi překvapil. Co se mně hodně líbilo, byl příběh. Svět postihla náhlá nákaza a přežilo jen malé procento lidí. Jako bezpečné útočiště hraje hlavní roli válečná loď US Navy a její posádka s naskilenou doktorkou je jedinou šancí pro lidstvo. Patos jak poleno, ale zde to funguje a osobně jsem hltal každý díl. Nechybí ani závěrečná gradace do největších otáček. Seriál má mnoho akčních scén, napínavý děj, patriotickou muziku a hodně postav, kterým jsem fandil. Předposlední díl druhé řady předčil všechny moje očekávání. Navíc se jedná o armádní žánr, a to já můžu. Velká natěšenost na další řadu.