• Válečný

Americké Německo (2010) (TV film)

Celkem netradiční dokument z pohledu několika amerických vojáků a německých dívek, kteří se setkali v troskách nacistického Německa na konci války. Jsou zde unikátní barevné archívy a výpovědi samotných zúčastněných. Člověk tak celkem realisticky pocítí život v době, kdy se začalo v Německu od začátku. A právě těmto lidem se vděčí zato, jak dobře to Němci tenkrát zvládli. Bohužel nikdo tenkrát netušil, jaká bude situace za 70 let, kdy Německo nebude německé, ale bude babylonem pro uprchlíky. A nejhorší na tom je, že samotné Německo je hlavním podporovatelem. Vím, že to nemá s dokumentem nic společného, ale napsat jsem to musel.

Žít a nechat zemřít (1973)

Bond Roger Moore střídá Bonda Seana Conneryho. Jeho první mise je tak trochu jako z jiného světa. Tlupa černochů, kteří mají kontakty snad všude, tentokrát Bondovi celkem dost znepříjemní život. Ovšem až na pár dobrých scén jako epizoda s krokodýli nebo honička ve člunech je tento díl celkem light. Roger Moore jako nástupce obstál, hláškuje tak jak má a je sympatický. Plusový bod také za hlavní bondsong.

Bez kalhot XXL (2015)

První díl mě bavil a byl svým způsobem originální. Proto jsem se na dvojku těšil, že se parta striptérů v čele s Channingem Tatumem vytasí s něčím novým a větším jako minule. Bohužel se tak nestalo. Místo toho sledujeme road movie po Americe a ve finále nic moc show, na které sice bylo plno vlhkých ženských, ale z pohledu toho striptéra bych se po zádech neplácal. Nicméně pár dobrých scén tu bylo a velmi dobře se dívalo na Jedu Pinkett Smith. Každopádně se z tak neokoukaného potenciálu dalo vyvařit více.

Ex Machina (2014)

Je pravda, že jsem od tohoto snímku čekal úplně něco jiného, ale na druhou stranu jsem byl svědkem toho, že i se třemi herci se dá udělat slušný a napínavý film. Akci zde nečekejte, jedná se o komorní záležitost stavěnou na psychologii a chování hlavních postav a jejich vztahy mezi nimi. Co je na tom teda sci-fi? Jedna s postav je android testovaný při setkání s člověkem. A pravě mezi nimi je pouto nejsilnější. Aby ne, když oním androidem je Alicia Vickander, která se mi nabourala do mysli. Ex Machina není asi filmem pro každého, ale své kouzlo určitě má. 70%.

Diamanty jsou věčné (1971)

Poslední bondovka z éry Seana Conneryho ukazuje předzvěst toho, že další filmy s agentem 007 budou celkem bláznivé. Z mého pohledu asi nejslabší Seanův díl. Las Vegas se mi nějak nedostalo pod kůži a některé scény byly dost vtipné. Nicméně je to Bond a jeho příběhy budou táhnout vždy a všude a každý si tam najde to své.

Země zítřka (2015)

Toto je předražený nedonošenec, který mě hodně zklamal. A to byly první informace bombové. Pak ale přišel trailer a začal jsem mít pochyby. A ty se bohužel potvrdily. Čekal jsem úplně něco jiného. Ono se není asi čemu divit, když to má pod palcem Disney. Z očekávaného sci-fi se tak vyklubala pohádka plná kýčů a nesympatických postav. Čekal jsem více dění na onom světě a né abych sledoval honičky na Zemi a když už jsme se konečně dostali na Tomorrowland, vše zazdil Hugh Laurie v dementním obleku. Fuj tajbl. Ale abych jen nekritizoval, vizuál je tu velmi povedený a pro mladší publikum to může být poutavý film. Škoda, za 200 mega bych toho čekal mnoohem více. 50%.

Jurský svět (2015)

Zde, u Jurského světa, musím přiznat, že jsem blockbusterový konzument první třídy, mimo jiné. Nový park má všechno, co by měl velkofilm mít. Začátek může trochu připomínat originál od Spielberga, pak se to ale rozjede do takových otáček, že člověk pomalu nevydechne. Musím přiznat, že jsem byl ze začátku trochu skeptický, ale kultu Jurského parku jsem neodolal. Film mě překvapil spoustou dobrých nápadů, jako třeba moderní dinosauří atrakce nebo závěrečný souboj velikánů. Příběhově naprosto dostačující, prolínající příběhy několika postav. Za poslední dobu mi nikdo z herců nelezl na nervy, naopak i záporné postavy byly sympatické. Emotivní bylo třeba vrácení se do pozůstatku původního parku a zprovoznění starých Jeepů. A po technické stránce je to naprostý unikát. Spousta kontrastních scén, na které je radost pohledět. Navíc 3D mi připadlo jako to povedenější. Jo, Jurský svět je dokonalý po všech stránkách.

San Andreas (2015)

Místní hodnocení i komentáře demonstrují, že film San Andreas se příliš nepovedl. Podle mě je ale důležité, než se na takový film podívám, uvědomit si, co od toho vlastně čekat. Katastrofické filmy nikdy nebyly pro promyšlený příběh, který aspiruje na Oscara. Vždy šlo o to, jak ohromit diváka po technické stránce. A to je důvod, proč se na takové filmy dívám. Navíc katastrofické filmy miluju. San Andreas má mnoho chyb v příběhu a o momentech, které jsou možné a nemožné se v tomto případě nemá cenu bavit dvojnásobně. Takže se žádné překvapení v podobě propracovanějšího děje nekonalo. Ovšem technická stránka je naprosto precizní. Podobně jako ve 2012, i zde se tvůrci vyřádili s destrukcí města a vším okolo. Radost pohledět. Herecké obsazení překvapilo také. Příjemně. Rock a obě ženské postavy sympatické a pěkně se na ně koukalo. San Andreas není ani zdaleka dokonalý film, ale má v sobě epičnost největšího kalibru.

Goldfinger (1964)

Sean Connery má v tomto díle nezáviděníhodné nepřátele. Jeden miluje zlato až tak, že se ho nebojí použít k zabití, druhý tasí nebezpečný ocelový klobouk, a navíc je to obr jako prase. Ovšem není nic, s čím by si 007 neporadil. Jedna z těch lepších ranných bondovek. Stylová, napínavá a vzdělávací. Dozvíte se, jak udělat Fort Knox.

Formula 51 (2001)

Svižná a dokonale vtipná akční komedie, kterou táhnou především Samuel L. Jackson a Robert Carlyle. Nebýt jich, zřejmě by to nestálo za nic a asi bych o to ani nezavadil. Ovšem hlavní dvojice je tak sehraná, že se tento film stal pro mě kultovní záležitostí. Oba se neuvěřitelně trefně posílají do prdele, hláškují každou minutu a vše kolem sebe dokáží rozmetat stylově. Film je plný nespočtem scének, které utkví v paměti: vykouření funpubu Man United, stále opakující se setkání se skinheads nebo minicooper za jaguara. Film má naprosto dostačující stopáž, proto nemůže nudit. Kdo má rád anglické cool kriminálky, toto rozhodně potěší. U mě zabodovala P.O.S 51 na jedničku.