MaedhRos

homepage
Twitter: Meisiluosi

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15
    • 2.1.2017  20:26
    Pán času - Dalek (S01E06) (epizoda) (2005)

Cokoli napíše Rob Shearman, stojí za to. Daleka ale nemůžu hodnotit tak nadšeně, jak bych ráda - poněvadž jsem slyšela Jubilee (audiodrama - taktéž od Shearmana - jehož adaptací pro televizi Dalek vznikl). S ohledem na omezení daná cílovým publikem (které je u TV seriálu přece jen dost jinde, než u Big Finish audií), rozpočtem, stopáží (audiohra je výrazně delší) a Doktorem (já Ecclestona sice ráda - ale Colina Bakera mám o dost radši) se to ale myslím povedlo na výbornou. (Jubilee každopádně doporučuju. Je to nářez.)

• 9.11.2016  02:53

Hvězdička za sympatické protagonistky (hlavně Kate McKinnon a Leslie Jones mě bavily velmi), hvězdička za humor (jakkoli byl vesměs spíš konverzační), hvězdička za to, že to odsýpalo. Jednu přidávám částečně z trucu, částečně za roztomile nadsazenou figuru blbého blondýna. Vlastně mě to nebavilo o nic míň, než originál. Za mě dobrý.

• 30.9.2016  05:21

Po zhlédnutí toho stejnojmenného o pár let staršího kraťasu jsem radši usínala při rozsvíceném světle. Celovečerní variace má svoje působivé momenty, je to jakž takž ucházející žánrový průměr - ale není to nic, co by se mi výrazněji zapsalo do paměti. A myslím, že dneska rozhodně nebudu mít problém před spaním zhasnout.

• 26.3.2016  07:08
    Na vodě (TV seriál) (2016)

Pubertální bejkárna, wtz, ale relativně svěží pubertální bejkárna (i když ten pocit neokoukanosti je pravděpodobně do značné míry daný tím, že českou TV produkci prakticky nesleduju). První dva, tři díly mi nicméně nějak, něčím dost sedly - a i když po dalších epizodách chtě nechtě musím jít s hodnocením dolů, pořád je 'Na vodě' něco, u čeho tu necelou hoďku týdně bez větší újmy na zdraví vydržím - a tu a tam se i zasměju.

• 18.3.2016  21:31

Zpracovat by se to dalo vynalézavěji a "filmověji". Na každý pád je ale Regeneration velmi dobře obsazená a zahraná (a vizuálně podmanivá) věc, navíc vyšperkovaná o Dannův soundtrack. Konverzačka? Možná. Ale o docela podstatných věcech. Předlohu od Pat Barker jsem, pravda, nečetla - ale se Siegfriedem Sassoonem a Wilfredem Owenem trávím posledních pár měsíců hodně času - a všem, kteří Regeneration strhali, protože v tom bylo málo bláta, olova, bajonetů a yperitu, bych vřele doporučila, ať udělají totéž. (7/10. Zaokrouhluju směrem nahoru, protože W. Owen má dneska 123. narozeniny, a protože proto.)

• 9.3.2016  12:37
    Absence (2015)

Instantní depka na tři minutky s velmi milou (ne)pointou + McGann (přiznávám, ta pátá hvězda je za něj). Za mě cajk.

• 27.1.2016  05:23
    Pán času: Sněhuláci (TV film) (2012)

Prostě ne, Moffatovy vánoční speciály mě za čakry neberou. Na tomhle konkrétně mě zdaleka nejvíc baví fakt, že je skvělým zdrojem materiálu pro praštěné Doctor Who / Withnail & I crossovery.

• 31.10.2015  22:23
    Downtime (1997)

Downtime je divná bestie. Rozjezd skřípe, scénář je do značné míry vystavěný na absurdních a vrcholně nepravděpodobných momentech a co se finále týče, pořád ještě si nejsem moc jistá, jestli mi přišlo roztomilé nebo naprosto příšerné (zhovadilé je v každém případě)... Ale po většinu stopáže je to sympaticky depresivní, byť velmi stereotypní obrázek working class UK + ucházející (místy dokonce velmi slušný) akční thriller, který zejména díky ústřední dvojce odsýpá a funguje. Hlavně to moc neanalyzovat. Anyway, až vám bude zas někdy připadat, že máte hodně blbý den, podívejte se na Downtime - budete se moct utěšovat tím, oč blbější den má Rob.

• 28.3.2015  09:12

Nebudu lhát, těch cca 100 minut mi přišlo jako dvě a půl hodiny. Ovšem nezaměňovat tenhle pocit s nudou - protože to byly naprosto *úžasné* dvě a půl hodiny. Vady na kráse by se našly, ale ač ne bezvýhradně, jsem z Oltre il guado nadšená. Po poměrně dlouhé době konečně zas nějaký filmový horror, který se mi opravdu zadřel pod kůži a při jehož sledování mě mrazilo v kostech. Nenápadná ambientní nádhera, jíž hodně pomáhá i poněkud derivativní, ale naprosto znamenitý soundtrack. A velmi jsem ocenila fakt, že ačkoli Bianchini efektně použil pár found footage vychytávek, nenatočil (zaplaťpámbu) found footage film.

• 18.1.2015  12:21

Shakespeare si s Dálným východem rozumí (heslo 'everybody dies') a Ye yan to ilustruje celkem příkladně. Mám cukání jít s hodnocením výš, protože tempo, (audio)vizuál a občasná divadelní stylizace mi velice sedly a (buďme ještě chvíli povrchní) Wu a Huang jsou prostě liang wei shuaige a je radost se na ně dívat. Jenže film, který je natolik o postavách a motivacích a natolik konverzační, by si zasloužil poněkud výraznější herecké výkony (nikdo tu nehraje špatně, ale nikdo taky nepředvedl nic, z čeho bych byla nějak extra paf). Ye yan je navíc zbytečně krotký, kompromisní film, který všechno dělá tak nějak akurátně a v žádném ohledu nejede na "plný koule". Takový hezčí Hollywood - nic míň, ale taky nic víc. Škoda. (Nejlepším čínským Hamletem pro mě i nadále zůstává ten divadelní, v podání shnaghaiského operního ansámblu.)

• 7.12.2014  07:29
    Lie with Me (TV film) (2004)

Bezvýrazný, šedivý a naprosto tuctový TV thriller, který se sice slibně rozjede, ale rychle začne nudit. Jenže co by člověk nevydžel pro McGanna v brejlích - případně McGanna v červený košili a dole bez, žeano. Což je ale patrně taky to jediné, co si z Lie with Me budu pamatovat, a na to, abych přihodila třetí hvězdu, toho na ty dvě hodiny a něco bylo trochu moc málo.

• 1.12.2014  22:20
    The Hanging Gale (TV seriál) (1995)

McGannovic herecký klan se vydal po stopách svých irských kořenů - a výsledkem je poutavá minisérie, která prostřednictvím osudů jednoho vládního zaměstnance a dvou irských rodin mapuje jednu z těch černějších kapitol britské (a irské) historie, konkrétně velký hladomor v letech 1845 - 1852. Jedním z vrcholně sympatických rysů The Hanging Gale je skutečnost, že se velmi úspěšně vyhýbá předpojatosti a zjednodušujícím stereotypům. Anglický správce (vynikající M. Kitchen) je v podstatě slušný chlap zahnaný do kouta arogantní bezohledností svých nadřízených i celého systému a naprosto nekonstruktivní (jakkoli pochopitelnou) paličatostí čím dál naštvanějších Irů. A zatímco někteří členové místní komunity dělají co můžou, aby minimalizovali škody a ztráty (a valem při tom ztrácejí víru, dobrou vůli a iluze) a další se jednoduše snaží přežít, jiní se můžou přetrhnout, aby pokazili, co se dá (ať už jde o radikální odbojáře, kteří nevidí a nechtějí vidět jiná, než násilná řešení - nebo o prospěcháře, kteří úspěšně nacházejí způsoby, jak na krizi vydělávat - a prohlubovat ji). ...... The Hanging Gale je od samého počátku jedním z těch příběhů, které se ani nepokoušejí tvářit, že by mohly dopadnout dobře. Silné jako dobrá whiskey a bezútěšné jako dlouhá zima.

• 27.10.2014  20:07
    Vetřelec ³ (1992)

Velice silné 4/5. Hodnocen Assembly Cut. (Kinoverze by byla za dost neoslnivé 3 hvězdičky z 5 a nemyslím, že se na ni ještě někdy podívám.)

• 30.9.2014  10:50
    Monocled Mutineer, The (TV seriál) (1986)

The Monocled Mutineer je skvěle napsaná lahůdka (spíš volně na historické motivy, než svědomitá rekonstrukce zaznamenaných událostí, přestože BBC udělala při propagaci minisérie tu chybu, že se ji snažila prodat jako "true story") - a jeden velký herecký koncert (především, ale nejen McGannův).

• 26.9.2014  03:48
    Det okända. (2000)

V hlavní roli les, soundtrack, ruchy a filtry. Ta pětice tragédů mi tam popravdě dost překážela, bez nich by to bylo minimálně o hvězdu lepší.

• 17.9.2014  15:04

W&I je o strašný spoustě věcí: o šedesátkách, o přátelství, o ceně za (ne)dospělost, o Shakespearovi a o životě, o tripu i o dojezdu, o tom, že všechno dobrý jednou musí skončit, že ne vždycky, když něco dobrýho skončí, něco jinýho začne - a o tom, že když nemejete nádobí aspoň jednou tejdně, musíte počítat s následkama. Jestli se vám po skončení tohohle filmu bude chtít vyrazit ve starým autě s kufrem plným chlastu někam na venkov, anebo propadnete hluboký depresi, dost závisí na tom, kde se v životě momentálně nacházíte. Withnail & I je jako kocovina po víkendovým tahu - když se to vezme kolem a kolem, vlastně na celý tý komedii nic moc veselýho není. (Což mi ovšem nijak nezabránilo výt u toho smíchy.)

• 8.9.2014  23:04

Čínská variace na mušketýrské "jeden za všechny, všichni za jednoho" s trojicí velmi sympatických protagonistů, hojně obohacená spoustou typicky čínských ingrediencí (elegantní akce, kvalitní výprava, trocha lyriky, příběh vystavěný na řadě nosných osobních, morálních i emocionálních konfliktů, solidní dávka smutně rezignovaného fatalismu - a bohužel i ta nezbytná, cenzuře poplatná špetka ideologicky a eticky korektní uvědomělosti na závěr, bez níž by to popravdě bylo o dost lepší, ale které naštěstí není zbytečně moc).

• 27.7.2014  21:39

Nadhodnocuju o celou jednu hvězdu a je dost dobře možné, že ji dřív nebo později uberu. V tuhle chvíli ale nemůžu než konstatovat, že mi ten film sednul skoro dokonale téměř ve všech ohledech, především pak pomalým budováním atmosféry a tíživou vláčností. A tou krásnou, hořkou pointou. Nemluvě o síle všeho toho studeného, hutného ticha. Ono, když se do takového ticha něco tříštivě rozbije, echa v hlavě rezonují dlouho a silně - a klidně se bez uzardění přiznám, že kolem zrcadel posledních pár dní procházím obezřetněji, než je u mě obvyklé.

• 17.5.2014  23:44

"Ten útok prostě nešlo vykrýt, nebylo to v lidských silách. Ale on ho přesto vykryl! Jak se mu to jen mohlo podařit? Jednoduše. Byl to přece Lu Xiaofeng!" Lu Xiaofeng je megahustej a übercool a když už se nááááhodou stane, že něco nevykreje, po ruce má smečku stejně megahustých a übercool přátel, aby mu přispěchali na pomoc. Série románů o "si tiao meimao" Lu Xiaofengovi patří k tomu nejprďáčtějšímu, co kdy Gu Long v pauzách mezi chlastáním napsal - a když se do titulní role obsadí Lau Wing (podstatně lepší casting choice než Ti Lung a jeho velmi nedopečená variace na Li Xunhuana ze Sentimental Swordsmanů), výsledek může být jedině naprosto boží. A taky jo. Naprosto boží.

• 27.4.2014  10:20
    Nightflyers (1987)

Nightflyers jsem kdysi přečetla jedním dechem a dodnes mi vězí v paměti. Tak trochu jsem doufala, že aspoň něco z té husté atmosféry uvízlo i v tomhle filmu, i když jsem pochopitelně čekala osmdesátkové sci-fi béčko spíš než důstojnou adaptaci. Mno, tak nic... Osmdesátkové sci-fi béčko to samozřejmě je - a atmosféry je v něm asi tolik jako v mezihvězdném prostoru. Aspoň že Praed je dekorativní (jakože fakt hodně, minimálně na půl hvězdičky)...

• 28.3.2014  08:45

Xi Feng Lie je parádní nářez, který si moc nezadá s nejedním hongkongským lehkým nadprůměrem. Z hlediska příběhu a narace místy dost WTF, o tom žádná, ale kdo by na tom bazíroval. Navíc jde o velmi okatou poklonu mojí oblíbené wuxia klasice (Si da ming bu byl snad dokonce i jeden z pracovních názvů). A v čem Xi Feng Lie dává nejednomu HK fláku stokrát flek, je soundtrack. Protože čínskej pevninskej rock je *vždy a za všech okolností* mnohem příjemnější, než kantonskej pop.

• 23.3.2014  12:36
    Havran (2012)

Havran z Poea nepochytil až na pár dílčích nápadů prakticky nic. Žádná hutná atmosféra, žádná lyrika rozkladu nebo poezie ztráty, žádný maniakální drive, nic. Zařazení motivů z Poeovy prózy a vlastně celá hlavní zápletka působí místy vysloveně samoúčelně a závěr vyznívá poněkud nepřesvědčivě. Poeův poslední týden (pravděpodobně strávený po knajpách a drogových doupatech, ale čert ví) je ohromně zajímavé a potenciálně nosné téma a Cusackovi jsem toho EAP místy i věřila. O to víc zamrzí plytkost, nedotaženost a nerozhodnost tohohle filmu. Žádný atmosférický nářez se prostě nekoná. Jako koukatelná oddechovka na oblíbené motivy to ale projde.

• 11.2.2014  15:13
    Contracted (2013)

V porovnání s velmi podobnou Thanatomorphose zbytečně polopatická jednohubka s o něco hezčí protagonistkou, prostá jakéhokoli náznaku atmosféry. Koukatelné, ale hlubší dojmy to ve mně nezanechalo. Asi mi tam chyběly ty trauermarše.

• 11.2.2014  12:20

Herecky poněkud nevýrazné a některé snově metaforické pasáže jsem moc nežrala - ale ta neúprosně minimalistická kombinace klaustrofobního sevření v mezích trasy postel-koupelna, téměř absentujících dialogů, poměrně naturalisticky pojatého rozkladu a starých trauermaršů se mi pěkně nepříjemně zarazila pod nehty. Brr.

• 1.2.2014  22:48
    Rudý útes (divadelní záznam) (2014)

O tradiční pekingskou operu se tu samozřejmě nejedná a vlastně je to krapet moc eklektické i na to, aby se to dalo označit za moderní pekingskou operu. Což ovšem není nic proti ničemu a je dobře, že tahle tradice žije, že se proměňuje a vyvíjí - byť stará dobrá ve výpravě naprosto minimalistická klasika aspoň pro mě svůj šarm neztratí nikdy. Pro diváka asijským divadlem nebo jakoukoli formou čínské opery nepolíbeného je to ale patrně ideální výchozí bod pro případné další průzkumy. Moderních pekingských oper neznám zas tolik, ale pokud Rudý útes porovnám např. s variací na Hamleta od shanghaiského ansámblu nebo s vynikající "novou historickou" operou Cheng bai Xiao He od téže party, přeci jen mi z toho vychází jako o něco málo slabší kousek. Pořád je to ale kvalitně obsazená parádní pecka. (Viděla jsem naživo i ze záznamu.)

• 1.2.2014  12:39

Dvojka Čtyřky se mi líbila z týchž důvodů, jako první film: čtyři konstáblové a Zhuge Zhengwo už dlouho patří v rámci žánru mezi moje nejoblíbenější postavy a tahle adaptace je prostě (stejně jako předchozí díl) zábavná nadsazená bejkárna. A protože námět je moje srdcovka, samozřejmě nadhodnocuji...;-) Přesto si ale troufnu tvrdit, že i když na 4/5 to objektivně vzato fakt není, pořád jde o slušný wuxia-fantasy mix, který sice dějiny filmu nepřepisuje, žánry neposouvá a intelektuálně vás extra nepozvedne, ale rozhodně pobaví. Rozjíždí se to poněkud zvolna, ale v druhé polovině film nabere příjemně svižné tempo a finále mě svým celkovým vyzněním nesmírně potěšilo; zároveň ponechalo otevřená nikoli dvířka, ale rovnou vrata pro třetí díl - který se ostatně už prý chystá. A co bych zatloukala - těším se na něj.

• 30.1.2014  15:45

Jsem (aspoň zatím) o něco méně okouzlena, než v případě jedničky, ale spokojená rozhodně jsem. Tsui sice přešel na jiný živel (voda hasí oheň, tož příště by hezky podle pěti fází mohl bejt nějakej ten zemskej díl, ne? ;-)), jinak ale obšlehnul recepturu z prvního dílu skoro jedna ku jedné. Poněkud divoká, ovšem nikoli nepřehledná zápletka, úžasně fantaskní jedy, brouci a substance, šílené bojové scény, nestandardně barevný sidekick, okázalý vizuál, okouzlení detaily a relativně kosmopolitní tangskou městskou kulturou, divoké tempo, jeden dost divný doktor a nějaké to obludárium - a spiknutí a piklení, samozřejmě. Třeba přistoupit na fakt, že Tsui je magor, a že "jak" ho evidentně baví a zajímá o něco více, než "co". Prequel k prvnímu filmu o Di Renjiem je poměrně derivativní, drží pohromadě hůř, než jednička, a tak celkově naplňuje stereotyp "oproti jedničce větší, ale nutričně ošizená porce téhož". Přesto bych se vůbec nehněvala, kdyby se Tsui s vyšetřovatelem Dim ještě neloučil. I want mmmmoar!!!!

• 14.11.2013  12:07
    Temné patro (2008)

Tohle by mi asi i jako metalový videoklip přišlo spíš roztomile blbé než cokoli jiného, ovšem při téhle stopáži to už bylo vysloveně úsměvné. (A nezřídka naneštěstí dost nezáživné.) Strašidelné nemocnice jsou ale fajn, navíc jsem se párkrát zasmála nahlas, což se taky cení (ať už to bylo záměrem či ne).

• 21.9.2013  03:01
    Kyklop (TV film) (2008)

...Maso! ...Ať žije republika!

• 14.9.2013  23:34

V závěrečné čtvrtině bylo toho sentimentu trochu moc už i na mě (ačkoli víc než nestřídmost jeho dávkování mi asi vadilo to, že zbytečně moc smrděl Hollywoodem) - ale slupla jsem to i s navijákem.

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15